Adósság öröklése?


Impossible # 2008.10.11. 03:28

Sőt, a legjobb: semmie. :D

monalisa1 # 2008.10.11. 07:53

Egyrész igazad van, másrészt bárkinél történhet elírás, harmadsorban azért veszük figyelembe, hogy ez a fórum nem nyelvtanóra helyesírásból., nem mindenkinek volt angolkisasszony tanítója, anno...

Volt egy kérése, vélem leírta helyesírásilag legjobb tudása szerint - ennyi.

monalisa1 # 2008.10.11. 08:12

Javítva: ... azért vegyük figyelembe...

maitai01 # 2008.10.11. 14:20

Köszönöm szépen a javítást és a védelmezést is, de szerintem mindenki szokott hibázni még akkor is ha nem volt gondja a helyesírással. Ez csak egy apró figyelmetlenségnek tudható be.

T-Peti # 2008.10.12. 17:03

Volt férjem elhunyt, van két kiskorú gyermekünk. Ő új házasságban él, a válókeresetet már beadták. Van több millió Ft. hitelük, szinte csak az van. Most mi fogjuk örökölni?
A hagyatéki eljárást nekem kell indítanom? A jelenlegi feleség még eltemetni sem hajlandó mert nincs rá pénze. Én viszont bevállaltam a fele temetést nézvém a gyermekeimet.

monalisa1 # 2008.10.12. 17:20

Részvétem.
Senki nem köteles negatív örökséget felvállalni, se kiskorú se felnőtt, vagyis vissza lehet utasítani - de akkor aztán az egész örökséget. Valamint annak a tetemes hiteltartozásnak bizonyára volt/van adóstársa - keresni fogja majd őt a bank...

A hagyatéki eljárás hivatalból indul., az elhunyt lakhelye szerinti jegyző kijelöli a közjegyzőt - kapsz majd tőle levelet.

A jelenlegi feleség majd kölcsönkér stb. ha nincs rá pénze...

Monalisa
laikus hozzászóló

Egyjogász # 2008.10.12. 17:30

Az önkormányzati hagyatéki eljárás indul hivatalból, a közjegyzőt meg nem a helyi jegyző jelöli ki.

Közjegyzői eljárás meg csak a jogszabályban meghatározott esetekben indul, egyébként az önkormányzat hagyatéki csoportja nem is továbbítja az ügyet az adott hónapban illetékes (és nem a jegyző által kijelölt) közjegyzőnek.

A "negatív örökséget" nem kell visszautasítani, az örökös a hagyatéki tartozásokért ugyanis csak a hagyaték tárgyaival és annak hasznaival felel a hitelezőknek.

Egyébként stimmel...

monalisa1 # 2008.10.12. 17:35

Igyekszem megjegyezni...
Egyébként köszönöm a kijavítást.

T-Peti # 2008.10.12. 19:20

Köszönöm szépen a megnyugtató válaszokat.

lyus # 2008.10.30. 18:51

Olyan kérdésem lenne,ha apukám nem használta a vállalkozói igazolványát ,de nem szüntette meg,de mivel jövedelme se volt,nem adott be adóbevallást és nem fizetett járulékokat se,hiszen mi után,és én öröklöm,mert apukám meghalt,akkor hogy fogják és mi alapján megállapítani ezután a tartozásomat?
előre is köszönöm,ha tud valaki segíteni

wekike # 2009.07.15. 13:57

A problémám a következő lenne; édesapám most halt meg,édesanyám 5 évvel ezelőtt. Az apám után ketten örökölnénk a testvéremmel mind adósságot (k..400.000.FT egy hitelkártyán )mind ingatlant ( egy öreg pince kb.300.000.Ft értékben ) és egy régen nem használt gépkocsit, melyen súlyadóból 130.000 Ft hátralék van.Megtehetjük-e a testvéremmel, hogy lemondunk az örökségünkről függetlenül attól, hogy adósság és ingatlan egyarént szerepel benne? A célunk, hogy az adósságot nem akarjuk kifizetni-nem is lenne miből...Ezért szívesen lemondanánk a számunkra értéktelen pincéről és járműről ennek érdekében.A hitelt nyújtó banknak lehet-e vajon velünk szemben követelése? Az alábbiakban feltüntetett kérdésekkel ellentétben itt hitelkártyáról van szó a hiteltartozás tárgyaként, amelyhez tudomásom szerint nem volt kötelező sem adóstársat, sem ingatlan fedezetet bevonni, az édesapám nyugdíja volt a terhelhető.
Köszönöm a segítséget előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.07.15. 14:54

Visszautasíthatjátok az örökséget. De nem szükséges, mert egyébként is csak a hagyaték erejéig feleltek a tartozásokért.

vasarpi # 2009.07.18. 10:50

A problémám a következő. Kézfizető kezesként 1 800.000. ft ft plussz autóra banki kölcsön, 700.000 ft OTP aruhitel 800.000 FT.Azt szeretném kérdezni ha hirtelen meghalnék a gyerekeim öröklik e a tartozást? Egyébként nem örökölnek semmit utánam, sem ingó sem ingatlan vagyont, csak adósságom van. előre is köszönöm a választ.
Tisztelettel: Vas Árpád

ObudaFan # 2009.07.18. 12:06
  1. az örökös legfeljebb a hagyaték erejéig felel a hagyatéki tartozásokért.
  2. Az örökös az öröklést visszautasíthatja.
maltszx # 2009.07.19. 09:35

Üdv!
Tanácsot szeretnék!Anyósom,apósom pár éve kezességet vállalt egy ismerősük hitelénél.Nem is volt gond amíg az ismerős el nem hunyt.Az örökösei /ingatlant örököltek/ viszont nem fizetnek már jó ideje semmit.
Anyósomék pedig most kaptak levelet a banktól,hogy le fogják tiltatni a nyugdíjukból a tartozást.Mindketten kisnyugdíjasok,ezt nem kell ragoznom.
Kérdésem:jogszerű ez az egész,és ha igen lehet tenni valamit ellene?

_Wasp_ # 2009.07.19. 09:58

jogszeru, azonban az orokosoktol onok kovetelhetik ezt az osszeget


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

maltszx # 2009.07.19. 11:04

Értem,köszönöm!
A baj csak az,hogy az örökösöknek se munkahelyük,se számottevő jövedelmük /segély/.Az értelmi szintjük pedig vetekszik egy répáéval!Elég nehéz lenne bármit is követelni tőlük.

fedina # 2009.07.19. 11:10

A problémám a következő:
A édesanyám a mi tudtunkon kívűl sikkasztás büncselekményt követett el egy céggel szemben, és így kb.30 millió forint + kamat tartozást halmozott fel. A Bíroság jogerősen elítélte és a büncslekmény miatt a büntetését már le is töltötte. A cég akinél a sikkasztást elkövette most polgári peres úton próbálja behajtani a már említett összeget. Az Édesanyukámnak mindössze egy ingatlan volt a nevén fele-fele arányban az édesapukámmal együtt. A cég ma már az Anyukám és az Apukám részére is rátette a kezét és megterhelte a tartozás összegével. Nagyjából ezek voltak az előzmények és most következne az igazi probléma:
Idén március környékén meghalt az édesapukám és az ő ingatlan részét 4-en örökölrtük meg, az edesanyukám a két testvérem és én.
Hivatalosan be is jegyztek minket a földhivatalban és rá két hétre a cég a mi nevünkön lévő ingatlan részre is névre szólóan ráterhelte a tartozás összegét.
Ezt mi tudomásúl is vettük hiszen hivatalosan az már tényleg az ő részük.
DE egy pár napja a végrehajtó minket talált meg ADÓSNAK mint gyerekeket
A testvéreim számláját le is inkasszózták és az én meg a feleségem lakására bejegyzték a végrehajtási jogot.
AMI a legérdekesebb, hogy az édesanyukámmal közben nem csináltak semmit.
Ez, hogy lehetséges, mit tegyünk és valójában jogosan hajtotta-e végre a Végrehajtó az említett intézkedéseket.
Kérem mihamarabb segítsen mert nagyon tanácstalanok vagyunk.
Köszönettel

krisztian20 # 2009.07.19. 11:22

Üdv!

Örököltem egy fél lakást jelzálog hitellel terhelve.Vannak még más örökölt tartozások is: faktoring követeléssel, bírósági végzés, közüzemi tartozás. Én egy egyedülálló 20 éves diák vagyok. Mire számíthatok? Van-e méltányossági eljárás? Az örökség meghaladja az adósságot.

Előre is köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.07.19. 13:50

Az illetéket a nettó örökség után szabjják ki, a lakás lényegében illetékmentes. A kölcsönt meg vagy fizeted rendben tovább, vagy felmondják és végrehajtanak.
HA jól értem, mit akarsz kérdezni.

monalisa1 # 2009.07.19. 15:09

krisztián20

Ha az összes tartozás meghaladja az örökölt fél lakás értékét, akkor az örökséget visszautasíthatod. (Ebben az esetben az örökség számodra elvész, de a tartozás nem nyomja a válladat.)

"Lisa"
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2009.07.19. 15:15

Amennyiben azonban az örökség pozitív, akkor ahogy KBS írta: vagy tudod fizetni a kölcsönt vagy...

Természetesen megpróbálhatsz részletfizetést kérni a kölcsönadótól. A közműcégekkel is egyenként kell tárgyalni.

fedina # 2009.07.19. 17:21

A problémám a következő:
A édesanyám a mi tudtunkon kívűl sikkasztás büncselekményt követett el egy céggel szemben, és így kb.30 millió forint + kamat tartozást halmozott fel. A Bíroság jogerősen elítélte és a büncslekmény miatt a büntetését már le is töltötte. A cég akinél a sikkasztást elkövette most polgári peres úton próbálja behajtani a már említett összeget. Az Édesanyukámnak mindössze egy ingatlan volt a nevén fele-fele arányban az édesapukámmal együtt. A cég ma már az Anyukám és az Apukám részére is rátette a kezét és megterhelte a tartozás összegével. Nagyjából ezek voltak az előzmények és most következne az igazi probléma:
Idén március környékén meghalt az édesapukám és az ő ingatlan részét 4-en örökölrtük meg, az edesanyukám a két testvérem és én.
Hivatalosan be is jegyztek minket a földhivatalban és rá két hétre a cég a mi nevünkön lévő ingatlan részre is névre szólóan ráterhelte a tartozás összegét.
Ezt mi tudomásúl is vettük hiszen hivatalosan az már tényleg az ő részük.
DE egy pár napja a végrehajtó minket talált meg ADÓSNAK mint gyerekeket
A testvéreim számláját le is inkasszózták és az én meg a feleségem lakására bejegyzték a végrehajtási jogot.
AMI a legérdekesebb, hogy az édesanyukámmal közben nem csináltak semmit.
Ez, hogy lehetséges, mit tegyünk és valójában jogosan hajtotta-e végre a Végrehajtó az említett intézkedéseket.
Kérem mihamarabb segítsen mert nagyon tanácstalanok vagyunk.
Köszönettel

Sand # 2009.07.21. 15:24

Tisztelt Ügyvéd Úr,
Édesapám, 3 évvel ezelőtt halt meg, én nem tudtam róla semmit elhagyott engem, nem törődött velem, csak a halálhíréről értesültem. S egyúttal, hogy örököltem egy ingóságot amin nagyon sok adósság van, talán több is mint az ingóság értéke, de különböző helyekre.(gondolom ezért nem volt még elárverezés) Ha az adóság több lesz a KAMATOKKAL együtt mint az ingóság értéke akkor is érvényes ez a hozzá szólása amit itt olvastam: "Az örökösök csak az örökrészük erejéig felelnek az örökhagyó tartozásaiért." Tehát nem kérhetik rajtam számon az apám adóságát?!
Illetve a napokban kaptam egy Banktól egy levelet, hogy apám felvett 60ezer ft kölcsönt 7évvel ezelőtt, ami mára a kamattal együtt 200ezer!A bank eddig nem jelzett erről az adóságról, nem is tudtam.S apám már 3éve meghalt! S azt mondták ha nem fizetem be és elkezdek a tanulmányaim után dolgozni a bérem 33%-at levonják! Ezt megtehetik? Mit tehetek ebben a helyzetben? Nagyon köszönöm segítőkészségét, és válaszát
egy kétségbe esett diák lány

_Wasp_ # 2009.07.21. 16:06

„Az örökösök csak az örökrészük erejéig felelnek az örökhagyó tartozásaiért.“ Tehát nem kérhetik rajtam számon az apám adóságát?!
de számonkérhetik. Az örökrészed erejéig.

_______________
nemügyvéd


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása