Adósság öröklése?


LENA43 # 2014.09.24. 06:41

T.Címzett!
A Drága Anyám halálán van , és aggódom az alábbiak miatt.
Jóhiszeműen ,vakon bízva az unokájába, tudtunk nélkül:

1993.09.30-án,fel vett nekik 3530 eFt-t –ot, 35%-os kamattal, és még nem is arra lett felhasználva amire kérték a hitelt, mert benzinkút vásárlásra és nem lízingelésre, már itt is volt valami perük emiatt, tehát el lett élve , másra felhasználva!!!!

1995.04.11 én már a Tőke tartozás 3660988.- Ft volt és a 35 %-os kamattartozás már 1323472.-Ft. és az ingóság( 95 eFt)
végrehajtási ktg-ekkel együtt 5457383.-Ft és ekkor kezdték vonni a 33 %-ot a nyugdíjából a végrehajtó letiltására.

1997.04.11-én az ingatlan árverésekor meg már summába 6972598.- Ft a tartozás és a lakás becsértéke 2200 mill.Ft volt, mi max 1650 eFt-ért valahogy vissza vettük volna, én voltam ott , de az Algyői Tak.szöv. a hitelező elvitte 1800 mill.Ft-ért, és durván így maradt meg az anyámnak 5 millió tartozása, ami az évek során a kamattokkal még nőtt amit élete végéig fizetett(?)...,
DE MÉG MINDIG MARADT FENN,de mivel nincs örökségünk,(ezt le is írta saját kezűleg is)
,mert minden végre is lett hajtva, örököljük -e a tartozását?? A Takszöv.-nek évente kellett volna küldeni elszámolást és nem tette meg, az is felháborító, hogy még anyukám levelére sem válaszolt, és lehetséges, hogy hitelezői igényt be fog jelenteni, ez mit jelent számunkra.
Köszönettel :Rácz Sándorné

ObudaFan # 2014.09.24. 10:51

LENA43

Az örökös csak az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért, egyébként vissza is lehet utasítani az öröklést.

lajcsó # 2014.09.24. 11:18

A "Takszöv" simán be fog próbálkozni nálatok is. Ne fizessetek neki, hanem hivatkozzatok az ObudFan válaszára!

vivike73 # 2014.09.25. 07:45

Tisztelt Ügyvédek!

Két éve kötöttem házasságot. A férjem a fiamat (mivel előző férjem 1 éve meghalt) örökbe fogadta. A házasságkötés előtt nem kötöttünk férjemmel szerződést; ő egy adóssággal terhelt Bt.-t, én pedig 3 ingatlant hoztam a házasságba.
Ha jól értelmeztem az új ptk-t, akkor a férjemmel már most is 50%-ban tulajdonjoggal rendelkezünk egymás vagyonában/adósságában.
Én lemondhatok-e a fiam nevében (gyámhatósági beleegyezéssel) a férjem utáni öröklésről, illetve - mivel utána sorrendben engem illetne az örökség joga - a magam nevében is, hogy az adósságai ne szálljanak ránk a halála esetén?
Ha igen, a lemondás milyen módon érintené a jelenlegi tulajdonrészét az ingatlanjaimban/tulajdonomban?

Van ezenkívül egy nyugdíjelőtakarékossági és egy életbiztosítása egy biztosító társaságnál. Úgy tudom, ezeket nem érinti az öröklési jog, ugye? Vagyis, ha lemondok az örökségről, attól függetlenül ezeknek a hasznát megkapja a kedvezményezett, így van?

Válaszukat előre is köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.25. 09:26

Ha jól értelmeztem az új ptk-t,
Nem jól értelmezed.

ObudaFan # 2014.09.25. 09:45

Ha jól értelmeztem az új ptk-t, akkor a férjemmel már most is 50%-ban tulajdonjoggal rendelkezünk egymás vagyonában/adósságában.

Az együttélést megelőzően megszerzett vagyon az különvagyon.

Én lemondhatok-e a fiam nevében (gyámhatósági beleegyezéssel) a férjem utáni öröklésről, illetve - mivel utána sorrendben engem illetne az örökség joga - a magam nevében is, hogy az adósságai ne szálljanak ránk a halála esetén?

Hogy előre lemondjon, ahhoz szerintem nem fog hozzájárulni a gyámhatóság. HA esetleg meghalna a férjed és igazolható, hogy negatív a vagyona, akkor valószínűleg a visszautasításhoz már igen. De egyébként az örökös - a közjegyzői díjat leszámítva - csak az örökrészével felel a hagyatéki tartozásokért.

Ha igen, a lemondás milyen módon érintené a jelenlegi tulajdonrészét az ingatlanjaimban/tulajdonomban?

Semmilyen módon.

vivike73 # 2014.09.26. 06:13

Köszönöm szépen ObudaFan válaszát!
Arra is legyen kedves valaki választ adni, hogy a nyugdíjelőtakarékossági és az életbiztosítás ugye nem örökség, hiszen kedvezményezettje van, így nem örökli az örökös, hanem kedvezményezettként, külön kapja, ugye?
Köszönöm szépen!

mabala # 2014.09.26. 11:42

én úgy tudom, bizonyos idö után a közösen használt dolgok közös tulajdonná válnak, független attól, hogy örökségböl vagy akármiböl is származnak

ObudaFan # 2014.09.26. 19:38

én úgy tudom, bizonyos idö után a közösen használt dolgok közös tulajdonná válnak, független attól, hogy örökségböl vagy akármiböl is származnak

Rosszul tudod. Ez kizárólag a mindennapi életvitel céljára szolgáló ingóságok helyébe lépő ingóságokra vonatkozik. Gyakorlatilag nem alkalmazott rendelkezés.

ObudaFan # 2014.09.26. 19:44

Arra is legyen kedves valaki választ adni, hogy a nyugdíjelőtakarékossági és az életbiztosítás ugye nem örökség, hiszen kedvezményezettje van, így nem örökli az örökös, hanem kedvezményezettként, külön kapja, ugye?

Nem örökli, de ettől még az én véleményem szerint abban az esetben, ha az örökös az öröklést visszautasítja, akkor nem kapja. De ez csak vélemény.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.09.27. 09:16

Csatlakozom a véleményhez. A kedvezményezett az örökös, aki pedig visszautasítja a hagyatékot, az nem örökös.

banti # 2014.10.01. 12:02

Jó napot kívánok!

  • azt szeretném megkérdezni ,hogy abban esetben-ha megismertem egy férfit-össze szeretnénk házasodni-mi az amit esetleg halálakor vagy magával a házassággal ugymond "örökölnék" illetve pontosan mi a házastárs jogi felelőssége ha:

saját házam van-egyedül az enyém-én nevemen is van
de a barátomnak van egy tetemes APEH tartozása.(minden a megismerkedésünk előtt keletkezett neki 4 éve-igy ismertem meg-)
Házasság után sem lesz nálam bejelentve-marad az anyukája lakásában a lakcime.

A másik kérdés:nekem nincs gyerekem-neki van kettő az előző házasságából-a gyerekei az ő halála után az én ingó és ingatlanomból követelhet e majd?

Válaszukkal sokat segitenek-hogy nyugodtan tudok e igy férjhez menni.

ObudaFan # 2014.10.01. 14:14

banti

Az együttélés előtti tartozásaiért nem felelsz.
A te saját vagyonodból az ő gyereke nem örököl - hacsak nem hagysz rá valamit végrendeletben - de persze az együttélés alatt már közös vagyon keletkezik, annak a ráeső részéből igen, ezért esetleg célszerű lehet házassági vagyonjogi szerződést kötni ügyvéd előtt.

luca1951 # 2014.10.06. 17:38

2014 február elején meghalt édesanyám utolsó testvére egy fia volt aki a hagyatéki tárgyaláson lemondott örökségéről mivel közel 20 milliós adósságot örökölt. Felesége lemondott a gyermekük nevében. Az ingatlan amit örökölt volna az adóssággal együtt közel sem éri meg azt az összeget amire hivatalosan felértékelték 16 millió (eredetileg 7-ért vették)a ház romos nincs hozzá telek csak egy kis udvar és a város külső részén van élettársa nevén nics egyik hitel sem és nem örökölt semmit így az adósságot sem. A közjegyző azt mondta mivel az unokatestvérem lemondott és a fia is így most az én édesanyámon a sor utána a nővérem és én következünk és a nővérem 2 hónapos kisfia. Ez tényleg így működik mit lehet tenni ilyenkor?

ObudaFan # 2014.10.07. 10:54

Vissza lehet utasítani az öröklést, a gyermek nevében gyámhatósági hozzájárulással.

Zsuzska81 # 2014.10.09. 15:25

Olyan kérdésem lenne, hogy édesanyám illetve édesapám halála után (2. édes gyermek vagyok) mire számíthatok adósságöröklésben? Panel lakás (nem öröklakás), közüzemi, lakbér és egyéb tartozásokkal. Örökölhetők ezek a tartozás formák?
Köszönöm a válaszát

Zsuzska81 # 2014.10.09. 15:25

Olyan kérdésem lenne, hogy édesanyám illetve édesapám halála után (2. édes gyermek vagyok) mire számíthatok adósságöröklésben? Panel lakás (nem öröklakás), közüzemi, lakbér és egyéb tartozásokkal. Örökölhetők ezek a tartozás formák?
Köszönöm a válaszát

ObudaFan # 2014.10.10. 17:16

Az örökös az örökrésze erejéig felel a hagyatéki tartozásokért.

vi555555 # 2014.10.24. 11:37

Tisztelt Ügyvéd Úr!
2000 óta tulajdonosa vagyok egy ingatlannak.Itt nem én laktam, hanem édesanyám, és az ő nevén voltak a közművek. Én nem itt laktam, hanem máshol, aminek 3/4 részben vagyok tulajdonosa, 1/4 részben pedig anyukám. Két éve édesanyám meghalt, és ekkor én örököltem annak a lakásnak ahol én laktam az 1/4 részét. Ezt a lakást eladtam, és leköltöztem abba a lakásba ahol korábban anyukám lakott. Anyukám halála után bevittem a közművekhez a halotti anyakönyvi kivonatot meg a hagyatéki tárgyalásról szóló iratot, és átírattam a nevemre a közműveket.Sajnos közben a Vízműveknél keletkezett 130.000 Ft díj hátrálékom, amit a Díjbeszedő Faktorház elküldte a MOKK felé.Felhívtam a Díjbeszedő Faktorházat, és részletfizetést kértem. A telefonban is a 130.000 Ft-ról tájékoztattak, hogy annyi a tartozásom. Bementem személyesen, erre az ügyintéző hölgy akkor közölte velem, hogy édesanyámnak van tartozása,és így 440.000 Ft-ot kell fizessek. Nem értem az egészet, hogy mivel ezt egyetlen számlán és a MOKK által küldött levélben is 130.000 Ft tartozás szerepel, akkor miért kéne kifizetnem hogyha az óra átírásakor, 2 évvel ezelőtt se említették anyukám tartozását. Egyébként sem ennek a lakásnak, hanem a másiknak örököltem a negyed részét. Mit tehetek ilyen esetben? Köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2014.10.24. 18:20

Ezt tőlük kell megkérdezni, hogy szrintük milyen jogcímen áll fenn a tartozás. Könnyen lehet, hogy csak próbálkoznak, de előfordulhat, hogy valamilyen alapja lehet, esetleg kezességet vállaltál érte szerződésben.

Alisma # 2014.10.25. 16:21

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Testvérem felvett jelzálog alapú kölcsönt az OTP-től, de mivel nem fedezte az ő ingatlana az egész kölcsönt, ezért a szüleim lakására is be lett jegyezve elidegenítési tilalom, valamint az édesapám is be lett vonva a hitelbe, mint adóstárs. Édesapám elhalálozott, és az OTP szerint "a kölcsön kötelembe történő belépése szükséges". A kölcsönt a testvérem elismerte, hogy teljes egészében az övé és törleszti is rendesen. Édesanyám is belépne, mint adóstárs, de ő nem örökös. Szeretném megkérdezni, hogy kötelező nekem a kötelembe belépni? Hol találom ennek a jogi hátterét pontosan? Köszönöm válaszát!

vi555555 # 2014.10.25. 18:45

Azt mondták azért kell kifizetnem a tartozást, mivel a ezt én örököltem édesanyámtól, mivel én lakom a lakásban. De a lakás már jóval régebben az én tulajdonom volt, csak édesanyám lakott egyedül a lakásban, és az ő nevén voltak a közművek. Én egy másik lakásban laktam, ahol én voltam 3/4 részben a tulajdonos 1/4 részben pedig édesanyám. Ezt az 1/4 részt a halála után megkaptam örökségül, de ez már 2 éve volt, és a hagyatéki tárgyalás dokumentumát meg a halotti anyakönyvi kivonatot bevittem akkor a vízműveknek, és át is írták a nevemre az órát, és nem adtak se papírt arról, hogy lenne édesanyámnak tartozása, se nem szóltak róla. És az érdekes még, hogy 2 éve,amióta átkerült nevemre az óra, egyszer sem jelezték a csekkeken ezt a díj hátrálékot. Most is csak ez az 1 ügyintéző szólt,de írásban ezt 2 éve senki nem jelezte felém, és ő sem írt róla papírt,csekket se adott.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.25. 20:43

Tényleg örökölted. De nem azért, mert te laktál a lakásban.

ObudaFan # 2014.10.26. 13:02

Ja, világos, én siklottam el az egyik mondatod felett. Az örökrészed erejéig felelsz a hagyatéki tartozásokért. Ha a temetési költség, esetleg kifizetett egyéb hagyatéki költségek kifizetése után az örökrézedből még futja, akkor ezért is.

bakomarcsi # 2014.10.27. 17:33

Azt szeretnem megkérdezni,hogy mi történik abban az esetben ha van egy hiteles autó ami az elhunyt férjem néven van,de van 2 ver szerinti gyermeke aki nem tart igényt erre az örökségre nekem kell át vállalnom? Én sem tudnám fizetni. A másik kérdésem pedig hogy van két darab szanto is az elhunyt néven úgy hallottam ha valamiről lemondanak akkor mindenről le kell mondaniuk így van ez?


bakomarcsi