Közös vagyonba mi tartozik bele váláskor?


gasko # 2006.08.30. 08:11

Sziasztok!

Újra üdvözlök mindenkit.

ObudaFan, talán emlékszel rám, korábban többször is kértem (és persze kaptam is) segítséget derilltől.
Mivel nem találtam mostanában beírást tőle, elsősorban érdeklődnék tudsz-e róla valamit. Hogy van? Remélem minden rendben vele :-)

Lenne néhány kérdésem is kérlek segíts nekem!

A gyerekelhelyezési ügyünknek közös megállapodás lett vége, de mostanában időszerű lesz a vagyonmegosztás kérdése is.

Nagyjából hasonlókat kérdezhetek, mint amit korábban itt mások, de szeretnék biztos lenni abban, jól gondolom-e:
A házasság előtt szerzett (kapott vagy vásárolt) vagyon különvagyonnak minősül. Ha azonban ezt a vagyont a házasság alatt elcserélik, vagy eladják, és abból a pénzből újat vesznek, az már közös vagyon lesz?
Akkor is, ha az egyik fél különvagyonából, és adott esetben az ő rokonai segítségével történik mindez?

A másik kérdés, amiben szükségünk lenne egy pártatlan szakértő tanácsára, az ügyvédre vonatkozik.
Az eddigi ügyvédünkkel kapcs. ugyanis nem igen tudjuk, hogy mit gondoljunk...
Kicsit furcsa volt sztem a hozzáállása az ügyünkhöz - nem igen beszélt velünk, a tárgyalásokra az ügyvédbojtárt küldte rendszeresen, többször előfordult, hogy nem ért rá(nk) a megbeszélt időpontban stb. -, de az is lehet, hogy ez normális. Normális? Lehet, hogy túl sok filmet nézek, de nekem hiányzpott, hogy egy kicsit azt érezzem, kezében vannak az ügyek, fontos neki, és hogy bennünket is kicst felvilágosítson mi után mi következik stb.
Most lenne lehetőségünk, hogy egy ismert, jónevű ügyvéd keze közé adjuk a vagyonnal kapcsolatos ügyeket, de tanácstalanok vagyunk, hogy mivel tennénk jót. Jobb-e maradni annál aki már jól ismeri a viszonyokat és a helyzetet, vagy érdemes váltani.
És persze azt sem szeretnénk, hogy bárkit kényelmetlen helyzetbe hozzunk, megsértsünk vagy ilyesmi. Hogy megy ez?

Gondolom ez így elég nehéz, de azért remélem tudsz segteni :-)

Előre is nagyon köszönöm!

(U.I.: A kérdések egyébként csak az elmérgesedett viszony miatt merültek fel, mielőtt bárki véleménytformálna. Ha valakit érdekel, részletesebben is elmondom miért ez a helyzet. Nem a "semmizük ki a másikat" esete forog fent :-), legalábis a mi részünkről)

ObudaFan # 2006.08.23. 19:05

Csjt. 27. § (1) A házasság megkötésével a házastársak között a házassági életközösség idejére házastársi vagyonközösség keletkezik. Ennek megfelelôen a házastársak osztatlan közös tulajdona mindaz, amit a házassági életközösség ideje alatt akár együttesen, akár külön-külön szereztek, kivéve azt, ami valamelyik házastárs különvagyonához tartozik. Közös vagyon a különvagyonnak az a haszna is, amely a házassági életközösség fennállása alatt keletkezett, levonva ebbôl a vagyonkezelés és fenntartás költségeit. Közös vagyon továbbá a feltalálót, újítót, a szerzôt és más szellemi alkotást létrehozó személyt a házassági életközösség fennállása alatt megilletô esedékes díj.
Csjt. 28. § (1) A házastárs különvagyonához tartozik:

  1. a házasságkötéskor megvolt vagyontárgy,

Csjt. 31/A. § (1) A házasulók a házasságkötés elôtt, valamint a házastársak a házasság felbontása esetére rendezhetik a közös lakás további használatát, így megállapodhatnak abban is, hogy az egyik házastárs a lakást elhelyezési és térítési igény nélkül elhagyja. A megállapodást közokiratba vagy jogi képviselô által ellenjegyzett magánokiratba kell foglalni.
(2) A házasság felbontása esetén a bíróság csak a kiskorú gyermek lakáshasználati jogára figyelemmel rendezheti a lakás használatát a házastársak megállapodásától eltérôen.
Csjt. 31/B. § (1) Ha a lakásban a házastársak egyikôjük vagy mindkettôjük tulajdonjoga vagy bérleti joga alapján laknak, a házasság felbontása esetén - kérelemre - a bíróság dönt a lakás használata felôl.
(2) A házastársak kiskorú gyermekének lakáshasználati jogát - életkörülményeinek megfelelôen - általában a volt közös lakásban kell biztosítani, kivéve, ha más állandó lakása van.
(3) Ha a közös lakás valamelyik házastárs különvagyona vagy önálló bérlete, a lakáshasználati jog ezt a házastársat illeti meg. A bíróság a másik házastársat kivételesen, és csak abban az esetben jogosíthatja fel a lakás megosztott vagy kizárólagos használatára, ha a lakáshasználatra jogosult gyermek nála van elhelyezve. Szolgálati lakás esetében azonban a bérlôt a lakás elhagyására nem lehet kötelezni.

bridgedjonas # 2006.08.22. 17:02

Laci! Most jutottam oda, hogy elolvassam a problémádról írtakat. Én csak egy ellen példát szeretnék írni ami velem történt meg. Pár évvel ezelőtt szolgálati lakást kaptunk a volt férjel, a családra hivatkozva kaptuk meg. A válást követően a bíróság "állást nem akart ebbe foglalni a szolgálati lakás azé maradt aki kapta. Így én és két pici gyerekem immár fél éve albérletben lakunk. Ennyit a jogokról és a törvényről.

pocak # 2006.08.22. 11:11

Fontos, és védett jog a tulajdonjog, de nem mindenekfelett álló. A kiskorúak lakhatáshoz való joga ennél erősebb.

Természetesen ez a legvégső megoldás, ha más nincs, főleg, ha te ebbe nem egyezel bele. Nyilván először azt is vizsgálni fogják, hogy a feleséged nem tudja-e megteremteni a gyerekek lakhatásához a feltételeket egyedül. Ha máshogy is megy, pl. hajlandó a szüleihez visszaköltözni a gyerekekkel, vagy a jövedelméből tellik neki egy lakást bérelni, akkor nem biztos, hogy a bíróság ahhoz nyúl, hogy a te lakásod használatára jogosítja fel őt. De legvégső esetben ez a megoldás, gondolj bele, talán a híd alatt aludjanak a gyerekeid?

Egyébként meg ha az anyagiak miatt aggódsz, egyrészt a tulajdonjogod megmarad, vagyis a lakásba fektetett pénzed nem vész el, és ingatlan lévén valószínűleg értékálló lesz. Másrészt a használat átengedését a tartásdíj megállapításánál figyelembe kell vetetni, hiszen akkor neked lehet, hogy bérleményt kell majd fizetned, és akkor ennek az összegnek a figyelembevételével jogosan lehet kérni a tartásdíj csökkentését.

vzoli # 2006.08.22. 09:17

Kedves BL!

Csak arról feledkezel el a Pocak által írtakkal kapcsolatban, hogy ott a kiindulópont nem a feleséged, hanem a gyermekeid érdeke. A bíróság meg - szerintem - amolyan "legvégső esetben legutolsó eszközként" alkalmazná a "tulajdonosi jogaid korlátozását". Ha a gyerekeid mindenek előtt való érdeke másként nem biztosítható. És a feleséged szerintem akkor sem ingyen lakna abban a lakásban, hanem amolyan kvázi "kényszerbérlőként". (Mármint a te szempontodból. Merthogy kénytelen vagy tűrni ezen sajátságos jogviszony fennálltát.)

Kovács_Béla_Sándor # 2006.08.22. 09:07

Szenvedjen most ő is!

Ja, meg a gyerekek is...

benko laszlo # 2006.08.22. 08:19

A lakás nem megosztható !
Tehát tulajdonviszony ide v. oda akkor se használhatom a lakást. Hol gondoskodik az állam a tulajdonjog gyakorlásáról ? Milyért is csorbul a tulajdonjogom ?

Miért, mai világban a feleségemnek is meg van a lehetősége vásárolni egy lakást igaz 8-10 miliós kölcsönnel. Nagyon sokan így jutnak lakáshoz, sőt a részleteket is tudná fizetni. Más áldozatot vállal, akkor ő is tud, nem ?
Ehhez mit szólna a Bíróság ?
Csak azért mert kényelmesebb elvenni a másét nem kell a tulajdonosi jogomat korlátozni ???

Annak idején én is ,,megszenvedtem" a lakást ! Szenvedjen most ő is!

Üdv.
Laci


viktor

pocak # 2006.08.22. 07:14

Hát, azért ha a 2 gyereket a feleségnél helyezik el váláskor, ami eléggé valószínű, akkor azért könnyen megeshet, hogy a bíróság az anyát jogosítja fel a lakás használatára, külön vagyon ide vagy oda. A tulajdonos persze te maradsz. Vagyis a külön vagyoni jelleg ott fog érvényesülni, hogy a válás után is 100%-ban a te tulajdonodban marad a lakás. De a használatára feljogosíthatják a gyermekeket gondozó személyt, akár kizárólagosan is, ha a lakás a mérete illetve az elrendezése miatt nem megosztható.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.08.22. 06:43

A házassági életközösség előtt szerzett vagyon a házastársak különvagyona. Azt a házassági vagyonközösség nem érinti. Vita esetén, persze, a különvagyon jelleget bizonyítani kell, de ez egy ingatlan esetében nem lehet probléma, hiszen a nyilvántartás tartalmazza a szerzés dátumát.

benko laszlo # 2006.08.22. 06:01

Üdvözlöm !

A lakás ahol jelenleg élünk kizárólag az én nevemen van, mivel ezt én még a megismerkedésünk előtt szereztem.
Házassági vagyonszerződést nem kötöttünk, azért nem forszíroztam mert nem akartam úgymond ,,megmérgezni" az induló kapcsolatunkat. Egyébként az én örökségemből + házasságom előtti munkámból származik teljes részben !

Én mégis szeretném magam bebiztosítani!
Mi történne egy vállás után kinek itélné a lakást a T. Bíróság nekem vagy a feleségemnek a 2 gyerekkemmel?

Hogy változna a helyzet ha haszonélvezet tetetnék rá utólag az édesanyámmal, mondjuk nem rögtön a vállás előtt, hanem korábban hogy nehogy ,,átlátszónak" tűnjön az egész a Bíróság előtt.

Jelige: ,,nem vagyok szemét csak ami az enyém az az enyém"

Kösz a válaszokat előre

Laci


viktor