Apa utáni öröklés


Eszterlánc # 2006.10.04. 07:37

Köszönöm mindenkinek, aki segített! Megnyugtató, hogy van még hely, ahol önzetlenül segítenek az embernek!

ObudaFan # 2006.10.03. 21:11

Az a különvagyonhoz tartozó tárgy, amely a mindennapi közös életvitelt szolgáló, valamint a szokásos mértékû berendezési és felszerelési tárgy helyébe lép, tizenötévi házassági együttélés után közös vagyonná válik. Az ingatlan viszont nem ilyen tárgy, tehát nem jár.

Eszterlánc # 2006.10.03. 19:24

Kedves KBS, de jár neki?Tényleg ezt mondja a törvény?Jár, de nem intézik el neki, vagy nem is jár??

Kovács_Béla_Sándor # 2006.10.03. 17:39

Á dehogy

Eszterlánc # 2006.10.03. 15:46

Kedves Thomas!
Most kaptam egy infót, miszerint törvény van róla, hogy 15év együttélés-házasság után megkapja az özvegy a fél ingatlant. Most hogy van ez? És állítólag az örökösödés intézésekor le is rendezik...

Farkincz@ # 2006.10.02. 14:00

Köszönöm szépen Tomas!!

Eszterlánc # 2006.10.02. 13:57

köszi Thomas64 az ági öröklésről szólót, kimerítő volt, ez azt hiszem nem érvényes ránk. És az illetékek fizetésének eltolásáról, amit haszonélvezeti jog miatti hozzáférhetetlenség miatt gondolnék, tud vki vmit mondani nekem?

tomas64 # 2006.10.02. 13:26

Ági öröklés

Ptk. 611. § (1) Ha nem az örökhagyó leszármazója a törvényes örökös, az örökhagyóra valamelyik felmenőjéről öröklés vagy ingyenes juttatás útján hárult vagyontárgy ági öröklés alá esik.

(2) Ági öröklésnek van helye testvértől vagy a testvér leszármazójától örökölt vagy ingyenesen szerzett vagyontárgyra is, ha a vagyontárgyat a testvér vagy a testvér leszármazója az örökhagyóval közös felmenőjétől örökölte vagy ingyenesen kapta.

(3) A vagyontárgy ági jellegét annak kell bizonyítania, aki arra ezen a címen öröklési igényt támaszt.

Ptk. 612. § (1) A szülő örökli azokat a vagyontárgyakat, amelyek róla vagy felmenőjéről hárultak az örökhagyóra. A kieső szülő helyén leszármazói a törvényes öröklés általános szabályai szerint örökölnek.

(2) Ha sem az ági vagyontárgyak öröklésére jogosult szülő, sem szülői leszármazó nincs, a nagyszülő, ha nagyszülő nincs, az örökhagyó távolabbi felmenője örökli azt a vagyontárgyat, amely róla vagy felmenőjéről hárult az örökhagyóra.

(3) Ha ági örökös nincs, az ági vagyontárgy az örökhagyó egyéb vagyonával esik egy tekintet alá.

Ptk. 613. § (1) Az ági öröklés szabályai nem terjednek ki

  1. arra az ági vagyontárgyra, amely az örökhagyó halálakor már nincs meg;
  2. az ági vagyontárgy helyébe lépett, vagy az ági vagyontárgy értékén vásárolt vagyontárgyra;
  3. a szokásos mértékű ajándékra.

(2) Az örökhagyó halálakor meg nem levő (átruházott, veszendőbe ment, felélt stb.) ági vagyontárgy pótlásának, vagy értéke megtérítésének nincs helye.

(3) Tizenöt évi házasság után a túlélő házastárssal szemben a szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgyakra ági öröklés címén nem lehet igényt támasztani.

Ptk. 614. § (1) Az ági vagyontárgyat természetben kell kiadni.

tomas64 # 2006.10.02. 13:21

Farkincz@!
Az autó használatát az illetékes gyámhivatallal beszélld meg. Ha nincs rajta haszonélvezeti jogod, szerintem nem használhatod. Az értékvesztést a szülő úgy kerüli el, hogy gyámhatósági engedélylyel érékesíti az autót, a vételárat a kiskorú nevére szóló betétkönyvben helyezi el.

Eszterlánc # 2006.10.02. 13:16

Köszönöm tomas64.Természetesen én is akarom fizetni tovább hisz az én "saram", csak félek, hogy ez az örökösödés, átírások közepette ki akarják velem egyben fizettetni, az pedig nem menne. És mi az az ági öröklés, amely esetben a házastárs egyharmadot örököl? A haszonélvezettel semmi gond, benne él, amúgy sem tennénk ki, és pont ezért nem akarunk neki rész adni, hisz amúgy is amíg él az "övé". Az én gyerekeimnek viszont nem lesz mindegy,hisz kb. ez akkor lesz aktuális, addig csak a költség lesz vele. Apropó, arra nincs lehetőség, hogy miután haszonélvezet terheli az ingatlant az örökösödési illetékeket is csak a birtokbavétel után fizethessük?!

tomas64 # 2006.10.02. 12:19

Eszterlánc!
Ha a hitelt te vetted fel, továbbra is neked kell fizetned! Az ingatlan, ha édesapád különvagyona volt, 19 éves házasság után sem lesz a házastársi vagyonközösség része, de özvegyi haszonélvezet terhelheti!

Farkincz@ # 2006.10.02. 12:14

Mi a jogi gyakorlat : használhatom a volt férjem autóját, vagy még 5 évig (amíg a kisebbik gyermekem nagykorú nem lesz) a lakótelepi lakása előtti közparkolóban kell hagyni.

Eszterlánc # 2006.10.02. 12:10

Kedves fórumozók!

Édesapám halála után maradt ingatlanon jelzálog van, egy még egy évig fizetendő hitel miatt. A hitelt én vettem fel, apám adóstárs volt, én is fizettem és akarom is fizetni vissza tovább. Mehet vajon ez majd így?Többen öröklünk és van egy özvegy is. Az ingatlan egyébként 100%ban az apámé, a feleség kérheti-e vagyonközösség miatt az 50%át, ha az életében nem is lett elintézve?És ha igen mi a módja?19éves házasok voltak.
Köszönöm előre is a hozzászólásokat

Eszterlánc # 2006.10.02. 12:10

Kedves fórumozók!

Édesapám halála után maradt ingatlanon jelzálog van, egy még egy évig fizetendő hitel miatt. A hitelt én vettem fel, apám adóstárs volt, én is fizettem és akarom is fizetni vissza tovább. Mehet vajon ez majd így?Többen öröklünk és van egy özvegy is. Az ingatlan egyébként 100%ban az apámé, a feleség kérheti-e vagyonközösség miatt az 50%át, ha az életében nem is lett elintézve?És ha igen mi a módja?19éves házasok voltak.
Köszönöm előre is a hozzászólásokat

tomas64 # 2006.10.02. 11:47

A két gyermeke valóban megörököl mindent, ami a hagyaték tárgya. A gyermekek a tartozásokért a hagyaték erejéig felelnek. Tehát legrosszabb esetben semmit nem örökölnek. A hagyatékátadást követően a gyámhivatal leltárba veszi a kiskorúak vagyonát, azt csak a gyámhivatal jóváhagyásával lehet értékesíteni, és csak a gyermekek javára. Az örökösödési illeték a gyermekek nagykorúsága elérését követően is rendezhető, de ezt külön kérelmezni kell az illetékhivatalnál.

Farkincz@ # 2006.10.02. 11:36

6 éve váltam el, két gyermekemet nálam helyezték el (16,13 évesek). Apjuk, 1 hete meghalt. Volt a saját nevén egy lakás, ami bizony a köztartozások nem fizetése miatt már meg van terhelve, egyenlőre nem tudni pontosan milyen összeggel, mert volt anyósomék még csak most kutakodnak az irataiban. Volt egy 15 éves autója is.
Végrendelete, más gyermeke nincs, így feltételezem, hogy az én két gyermekem örökli a lakást.

Szeretném tudni még a hagyatéki tárgyalás előtt, hogy mire számíthatok: autót, lakást lehet-e használni, eladni, bérbeadni, avagy a gyerekek nagykorúságáig lakat alá kerül minden. A tartozásait kötelesek vagyunk-e rendezni. örökösödési illetéket kell-e és mikor fizetni.

Válaszukat előre is köszönöm szépen!