Végrehajtási jogi fórum


Alcsika15 # 2018.11.03. 22:50

Üdvözlöm
Segitségre volna szükségem .
Van egy 20 éves lányom akinek a számlájára étkezett a fizetésem és a családipotlék.
Viszont Inkasszót tettek a számlára a fizetésem felét és a családipotlékom teljes összegét átutalták a végrehajtónak. Felhivtam őket hogy nem én vagyok az adós és tölem vették el .
De mindenki szerint ez jogos mert a lánynevén van a számlaszám ez ügyben téleg nem tudok semmit tenni ??

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.03. 23:06

De. A lányodtól kéred, hogy térítse meg, amit tőled hajtottak be helyette.

Sombokor # 2018.11.04. 05:24

Alcsika15
Annyival egészíteném ki az előttem szólót, hogy a jövő héten az első adandó alkalommal menj el a bankba, hozz létre saját számlát, majd irányítsd át a fizetést és a pótlékot arra. Ha a lányodnak nagy tartozása van, ez inkasszó folytatódhat egy darabig.

Alcsika15 # 2018.11.04. 08:35

Köszönöm
De nem hiszem hogy csak ez a megoldás ki szeretnénk fizetni a tartozást ami.elvileg 1db ,bkv büntetés de ssjnos eddig még nem tudtunk személyesen a végrehajtóval találkozni mert az ünnepek mindig közbe jöttek de mindenki az mondja ez igy helyes nem hiszem el végül is megloptak!!

Becccciii # 2018.11.04. 08:44

Kedves Szakértők!

Sziasztok!

Óriás legalább is nekem, probléma görögült élénk.
Kezdem a végéről mert itt derült ki a dolog.
2018.10.30 ajándékozási szerződés alkalmával derült ki, hogy ingatlanon melyben 15/34ed részem van öröklés címen 1994 óta (édesapám) jelzálog jog van bejegyezve mind az én mind édesanyám 15/34ed részére aki szintén elhunyt 2010ben hagyatéki leltàrból ez az ingatlan rész kimaradt így van az ő nevén.
Amint ki tudtam deríteni hogy ez egy 1987ben felvett 200e felújítási kölcsön mely szüleim néven volt N.J. és neje közben édesapám 1994 meghalt. OTP annyi információt tudott nyújtani hogy 2000.10.31 át lett adva a Faktoringnak. Hívtam őket de nem adnak felvilágosítást küldjük el a hagyatékâtadó végzést halotti anyakönyvi kivonatot stb.
Szerdán el is küldtem nekik minden papírt hogy tisztáztuk mi is van. Hitelről testvérem és én is tudtunk és arról is, hogy ki lett fizetve.
De erről a hogy Faktoring nem.
Egyik hagyatéki alkalmával sem került elő mint tartozás. 18 éve egy levelet se kaptunk a Faktoringtól.
Van miért aggódni? Nem tudom mit gondoljak.

Köszönettel
Beáta

gerbera317 # 2018.11.04. 09:47

Alcsika
nem hiszem el végül is megloptak
Ez nem hit kérdése. Az egy másik fórum lesz.
Te loptad meg saját magadat, amikor nem nyitottál saját számlát.

Alcsika15 # 2018.11.04. 10:48

Gerbera317
Kiskorú volt mikor megnyitottuk a számlát közös számla volt nem hiszem hogy még nyitnom kellett volna
1/et fölöslegessen. Köszönöm a joindulatodat, meg loptam magam na ez a legjobb amit eddig hallotam ????

gerbera317 # 2018.11.04. 10:53

nem hiszem el végül is megloptak”"
Ebből is árad a józan belátás, meg a jóindulat, igaz?

Vadsuhanc # 2018.11.04. 15:35

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi kérdéssel kapcsolatban.

Az adós ellen elrendelték a végrehajtást 30.000. CHF vonatkozásában. A DH törvény alapján történt elszámolásban a végrehajtást kérő az adós tartozását 60.000. CHF-ben jelölte meg és ezt váltotta át forintra.

A két CHF összeg közötti különbségre ( 30.000. CHF ) a végrehajtást kérőnek külön végrehajtást kell-e kérnie vagy a követelését érvényesítheti-e a már elrendelt végrehajtásban? A tartozáselismerő nyilatkozat 30.000. CHF-re szólt.

Grave7 # 2018.11.04. 18:17

@Vadsuhanc: Mintha lett volna már hasonló kérdésed. No de lássuk:

  1. Ha a végrehajtható okiratban 30.000 CHF tőke + járulékok (kamat, költség) szerepel, az a DH törvény szerinti elszámolásban összesítve elérheti a 60.000 CHF-et is.
  2. Persze az is előfordulhat, hogy korábban a végrehajtást csak követelése egy részére kérte a jogosult - ilyenkor az be tud zavarni, hogy az elszámolásban az egész követelés szerepel és nincs megosztva, hogy melyik a végrehajtás alatt lévő rész.
  3. A végrehajtónak küldött, forintosítást is tartalmazó kimutatásban viszont már megosztva (legalább tőke + kamat szerint) kellene szerepelnie a végrehajtást kérő követelésének.
  4. Ha a végrehajtható okirat szerinti (CHF) tartozást (kamatot az elszámolás napjáig számítva) a törvény szerinti árfolyamon átváltjuk forintra, akkor megkapjuk azt az összeget, aminél több nem szerepelhet a végrehajtónak küldött kimutatásban sem. Ha mégis több lenne, a többletet a végrehajtó nem érvényesítheti a meglévő végrehajtási eljárásban (nem terjeszkedhet túl a végrehajtható okirat tartalmán).
  5. Előbbiek alapján kiderülhet, hogy van-e még a végrehajtást kérőnek olyan követelése (és annak mi az összege), amire nem indított végrehajtást. Ha igen, akkor arra külön végrehajtást kell indítania.
Vadsuhanc # 2018.11.04. 19:38

Tisztelt Grave7!

Köszönöm a válaszod. Szeretném elmondani, hogy a kérdésem nem a tartozás összegének vitatására irányul, hanem annak érvényesíthetőségére.

2010-ben a közjegyző záradékolta a közokiratot és elrendelte a végrehajtást 30.000. CHF vonatkozásában. Korrekt.

Az elszámolási törvény alapján az elszámolás időpontjában a végrehajtást kérő nyilatkozata alapján 60.000. CHF tartozása van az adósnak. Ezt számolta át forintra.

Problémám az, hogy a DH törvények egyik rendelkezésében sem szól arról, hogy a folytatódó végrehajtásban az elszámolás szerinti összeg képezi a végrehajtás alapját, a 41. § (2) bekezdése csak a Vht. szerint részére előírt intézkedések megtételét írja elő a végrehajtást kérőnek, akinek így a Vht. 40. § (1) bekezdése szerint a követelés csökkenését vagy megszűnését be kell jelentenie, de a növekedését nem érvényesítheti.

Nekem ebből az jön le, hogy a magasabb összeg nem érvényesíthető.

Grave7 # 2018.11.04. 22:07

@Vadsuhanc: Ha a vh.okiratban 30.000 CHF szerepel, de kamat nem, akkor az elszámolás alapján a végrehajtó maximum 30.000 CHF forintra átszámított összegét hajthatja be az adóstól abban a végrehajtási eljárásban. Ahogy írtam az előző posztom 4. pontjában, a végrehajtható okiraton nem terjeszkedhet túl a végrehajtó (jogszabályi kivétel persze van, ami nem túlterjeszkedés, de az elszámolás nem ilyen).
Az átszámítást a forintosítás törvényben szereplő CHF/HUF árfolyamon kell elvégezni, hiszen a hitelezőnek is azt kellett alkalmaznia (ennek mértéke az elszámolásban szerepelni is szokott).

Ahogy az előző posztomban írtam, ha a vh.okiratban van kamat, akkor a tartozás növekedhetett és az elszámolásban azt is fel lehet (kell) tüntetni. Értelemszerűen azt kamat jogcímen lehet érvényesíteni a végrehajtási eljárásban.

Vadsuhanc # 2018.11.05. 06:20

Tisztelt Grave7!

Köszönöm válaszod! Érthető.

Az zavar be nekem, hogy még a forintosítás előtt is a végrehajtás előtt és után sem ( csak az okiratban és a VH lapon ) soha nem szerepelt CHF mindig csak a forint tartozás. Még a végrehajtó által küldött fizetési felszólításban is csak forint összeg szerepel.

Még egyszer köszönöm a válaszod.

Grave7 # 2018.11.05. 12:45

@Vadsuhanc: A végrehajtói nyomtatványokat készítő program csak HUF-ban tudja megjeleníteni a teljes tartozást (egyes iratokon a tőke szerepel devizában), tehát a végrehajtótól nem várj CHF tartalmú iratot.
A végrehajtható okirat (ami lehet végrehajtási lap vagy végrehajtási záradék) tartalma számít. Ha már abban is csak HUF összeg szerepelt, akkor annál többet az elszámolás után sem követelhet az aktuális végrehajtási eljárásban a végrehajtást kérő.

Szívesen.

Vadsuhanc # 2018.11.05. 17:13

Tisztelt Grave7!

A végrehajtási záradékban a tőketartozás mind CHF.ben mind forintban szerepel az alábbi szövegkörnyezetben: ... 30.000. CHF a mai napon 6.xxx.xxx. forint - tőke és járulékai..

A járulékok CHF-ben majd további közjegyzői díjak és a szerződés felmondásának díjai forintban. A CHF költségek felett kézírással átszámolt forint összeg szerepel. Maga a szövegkörnyezet arra utal, hogy devizában van elrendelve a végrehajtás azonban mint láthatod forintösszegek is szerepelnek benne bőségesen.

Kérdésem még annyi lenne, hogy a tőketartozás után fizetendő kamat összegét, hogyan lehet vitatni. A záradékolt közokiratban 3,99 % szerepel a záradékon 6,09 % ( +6.00.% ). A kondíciós lista nincs közokiratba foglalva sem a szerződés mellékletét nem képezi.

Az elszámolásban 5,49 % százalékot jelöl meg a bank szerződés megszűnésének napjára tisztességes kamatnak ennek ellenére a mai napig 6,09 % ( +6.00.% ) ketyeg minden a végrehajtónál.

Köszönöm figyelmedet.

Grave7 # 2018.11.05. 19:04

@Vadsuhanc: A leírtak alapján én is úgy értelmezem a végrehajtási záradékot, hogy CHF-ben rendelték el a végrehajtást.
Az első kamatos kérdésre nem tudom a választ.
Az elszámolásban szereplő kamattal kapcsolatban pedig szerintem Vht. 41. § a megoldás.

Bonviván # 2018.11.05. 19:50

Tisztelt Fórumozók!

Részemre a bíróság – csalással elkövetett tulajdon elleni szabálysértési ügyben – kártérítést ítélt meg, de ezt az eljárás alá vont személy – mind a mai napig – nem teljesítette. Erre vonatkozó érdeklődésem kapcsán azt a tájékoztatást kaptam, hogy az eljárás alá vont személy önkéntes teljesítésének elmaradása esetén végrehajtási eljárást kezdeményezhetek, hogy a pénzemet viszontláthassam. Erre vonatkozóan az alábbi kérdéseim lennének, remélem, valaki tud rájuk válaszolni, ha már a végrehajtási ügyintéző ezzel nem tisztel meg.

  1. Ha tőkekövetelés után kamatkövetelést is érvényesíteni kívánok, akkor 44.000 Ft fennálló összegű tartozásra milyen jellegű kamatot, kamatlábat lehet és kell megjelölni? Késedelmi kamatként - minden azóta eltelt hónap után - további havi 1% feltüntethető?
  2. Az 502. számú „végrehajtási lap pénzkövetelés behajtására” nyomtatvány figyelmeztetés rovatában szerepel egy olyan rész, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy a végrehajtás költségeit a végrehajtást kérő előlegezi, és az adós viseli. Ez mit is jelent pontosan? Ha a végrehajtás bármely okból meghiúsul (behajthatatlan követelés), akkor ennek mekkora költségvonzata lehet rám nézve? Lehet-e kérni a nyomtatvány 5. pontjában a végrehajtást kérőnek (magamnak) teljes költségmentességet?

Köszönöm mindenkinek, aki megtisztel érdemleges válaszával.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.11.05. 20:24
  1. Nem. Sőt még az éves késedelmi kamat sem éri most el az 1%-ot.
  2. Azt jelenti, hogy a költségeket előlegezed (majd annyi lesz, mint a követelés), és aztán a végrehajtó azt is behatja neked. Ha tudja. Ha z alapeljárásban költségmentes voltál, akkor a végrehajtásban is az vagy.
dipo # 2018.11.06. 12:22

Üdvözletem!

Betéti társaság felszámolásának megkezdésekor, felszámoló biztos utasítására betéti társaság beltagjai nem fizették tovább áruvásárlási hitelüket.
Felszámolás lezárása után (részben került csak kielégítésre a hitelező) a hitelező azonban megemelte a tartozás összegét hivatkozva arra, hogy márpedig felszámolás alatt is fizetnie kellett volna a Bt tagjainak, mert ez kötelességük volt. Ezáltal a jelzálogjoggal terhelt ingatlan sem elegendő a hitelezőnek még, mint kezes a beltagtól követeli a megemelt tartozást.
Kérdésem, hogy jogos a hitelező érvelése miszerint felszámolás alatt, amennyiben jelzálogjogú ingatlan a biztosíték és kezes is szerepel a hitelszerződésben ugyanúgy követelhette a tartozás rendezését és utólag is emelhet ezen indokkal a tartozás összegén (kamatain)?

Vadsuhanc # 2018.11.06. 14:02

Ha a kezest felszólította a hitelező külön a teljesítésre akkor mindenképpen felel a kezes a tartozásért.

oligaliga # 2018.11.06. 14:15

dipo

Készfizető vagy sortartásos kezes?

Vadsuhanc # 2018.11.06. 14:18

Mármint ha elévülési időn belül szólította fel.

Azért a kérdésedet kérdéseket vet fel. A hitelező kezdeményezte a felszámolást? Az áruhitel a Bt nevére szólt vagy magánszemély nevére? A késedelem azért keletkezett mert a felszámoló nem engedte fizetni a részleteket? A kezest felszólította a hitelezőt teljesítésre és mikor?

A tartozás összege nyilvánvalóan emelkedik a kamatokkal a késedelembe esés időpontjáról a teljesítésig.

Satya_1 # 2018.11.07. 10:32

Szeretném megkérdezni, hogy miért kezdi meg a végrehajtást a végrehajtó mielőtt tájékoztatna, hogy miről is van szó? Két héttel később jött meg a levél a végrehajtótól, miközben már rég ment a bankszámla zárolás! Normális ez? Felelősségre lehet ilyenkor vonni a végrehajtót?

Vadsuhanc # 2018.11.07. 13:07

Nem kaptál felszólítást a teljesítésre?

dipo # 2018.11.07. 13:24

Vadsuhanc!

Köszönöm válaszaitokat.

  • A hitelező kezdeményezte a felszámolást?:

Nem, az adós kezdeményezte maga ellen megbeszélve előre a hitelezőkkel. (bár nem tudom miért nem inkább csődeljárást vagy hasonlót)

  • Az áruhitel a Bt nevére szólt vagy magánszemély nevére?:

Bt vette fel a hitelt a beltagok lettek a kezesek.

  • A késedelem azért keletkezett mert a felszámoló nem engedte fizetni a részleteket?

Pontosan! Kifejezetten felhívta a figyelmét a bt beltagjainak, hogy ő rendezi, ők ne fizessenek.

  • A kezest felszólította a hitelezőt teljesítésre és mikor?:

Igen. A felszámolásról való értesülés után azonnal, ekkor mondta a felszámoló hogy ne fizessen. Hitelező azt mondja ha felszámolás alatt is fizetett volna vagy a beltag aki egyben kezes is akkor nem terhelte volna nagyobb költségekkel a tartozást.

oligaliga:

Készfizető vagy sortartásos kezes?: ezt nem tudom, mi alapján deríthetem ki?