Elévülés


Rob66 # 2017.04.07. 18:56

Köszönöm

Csabii # 2017.05.17. 14:04

Tisztelt Fórumozók!

Végrehajtási jog/követelés elévülésével kapcsolatban lenne kérdésem az alábbi eset kapcsán:
Egy személyi kölcsönökkel foglalkozó társaság a 2007. februárjában felvett, és vissza nem fizetett személyi kölcsönömet 2010. júniusában egy követeléskezelő társaságra engedményezte. Jelenleg végrehajtási eljárás van folyamatban, amiről önhibámból fakadóan 2017. januárjában szereztem tudomást, amikor fizetési letiltást kaptam. Ekkor kezdtem utána járni a dolgoknak, írásban tájékoztatást kértem a követeléskezelő társaságtól, hogy mi ez a tartozás és mikor küldtek tértivevényes felszólító levelet a tartozás megfizetésére. Tájékoztattak, hogy tértivevényes levelet soha nem küldtek (csak simát), mert nem kötelezettségük, 2016. októberében pedig fizetési meghagyást nyújtottak be ellenem, amely ellentmondás hiányában jogerős lett és megindították a végrehajtást. A fizetési meghagyást önhibámból nem tudtam átvenni, mert 9 éve elköltöztem az állandó lakcímemről, azóta nem jelentkeztem át sehova és a fizetési meghagyás oda ment. Írtam nekik egy levelet, hogy szerintem a követelés 2015. júniusában elévült. Azt válaszolták, hogy mivel a fizetési meghagyásra nem mondtam ellent, köteles vagyok kifizetni a követelt összeget, az ellentmondás okán folyamatba tett perben hivatkozhattam volna az elévülésre, most már nem.
Végrehajtás megszüntetése iránti per eredményesen indítható-e az elévülésre hivatkozással? Vagy esetleg van-e bármilyen más jogorvoslat amivel élhetek?

ObudaFan # 2017.05.17. 14:30

Végrehajtás megszüntetése iránti per eredményesen indítható-e az elévülésre hivatkozással?

Az biztosan nem.

Vagy esetleg van-e bármilyen más jogorvoslat amivel élhetek?

A végrehajtásról való tudomásszerzést követő 15 napon belül lehet megpróbálni a kézbesítési vélelem megdöntését kérni és azzal párhuzamosan ellentmondást benyújtani a fizetési meghagyással szemben.

gerbera317 # 2017.05.17. 14:54

Azt már lekéste. Januárban szerzett róla tudomást.
Egy dolgot lehet már csak vizsgálni: A végrehajtás megindulása óta volt-e olyan cselekmény nélküli időszak, ami alatt elévülhetett.

runningman # 2017.05.18. 11:31

Régen kaptam vh-lapot (na nem mintha annyira hiányozna, ráadásul most nehéz is előszedni bármit is), rajta van azon, hogy 15 napon belül még mindig vitatni lehet a követelést?

Abba nem kapaszkodhat, - ha ahogy írja: írásban kért felvilágosítást a követeléskezelő hiénától s feltételezem az ugyanúgy írásban is válaszolt neki - hogy a követeléskezelő félretájékoztatta* azzal kapcsolatban, hogy őneki már abszolúte semmi de semmi keresnivalója nincs abban az ügyben? Holott a tudomásszerzéstől számított 15 napja még megvolt. Gondolom ha azonnal intézni kezdte.

(*vagy: "Csalás 373. § (1) Aki jogtalan haszonszerzés végett mást tévedésbe ejt, vagy tévedésben tart, és ezzel kárt okoz, csalást követ el." Ezzel nem lehetne megbaszni konkrétan a követeléskezelő azon alkalmazottját aki hazudott neki? Nyilván az alapügy már elveszlett, de kártérítésként visszaperelni a fals tájékoztatást adótól a kár összegét nem lehet???)

/Volt bukott ügyem nekem is, konkrétan kettő, nemrég derült ki az egyiknél, hogy amire alapoztak az egy oldalról megvitatható. Gondolkodom is, ne kíséreljem -e meg visszaszedni a pénzt. Csak nem áll arányban a ráfordítandó idővel./

k.kriszt # 2017.05.19. 10:24

Tisztelt Fórumozók!
Ha az engedményezés nem ajánlott levélként lett kézbesítve, akkor is megszakítja az elévülést? (régi PTK. szerint értelmezve)

ObudaFan # 2017.05.19. 12:40

k.kriszt

Ha egyben a teljesítésre irányuló felhívást is tartalmaz az elévülésről való tájékoztatás, akkor persze. Csak bizonyítani nehezebb, ha nem ajánlott levél volt.

ius latratus # 2017.05.19. 12:41

Most erre itt neked senki nem fog válaszolni érdemben. Szigorúan múlt idejű, feltételes módban: megszakíthatta.

ius latratus # 2017.05.19. 12:42

Egy percen múlt.
:)

Fürge # 2017.05.19. 12:53

Sziasztok,
Azt szeretném kérdezni, hogy NAV tartozás, amit a tartozó
ingatlanára bejegyeztek jelzálogként (2005-ben),elévül-e?
Köszönöm

ius latratus # 2017.05.19. 14:05

Elévülhet, kérdés, hogy a tartozóval (sic!) szemben nem volt-e az adott időszakban végrehajtási cselekmény.

Dr.Attika # 2017.05.19. 17:31

Ha volt is végrehajtási eljárás, csak 6 hónappal hosszabbodik az elévülés. Bizonyosan elévült. Kérje a NAV tartozás elévülés jogcímen történő törlését.

Gabrinho # 2017.05.23. 11:20

Kedves Fórumozók!
Egy kérdésben kérnék segítséget. Adott egy végrehajtási ügy, amiben a fizetési meghagyás, végrehajtási lap kiadásra került, jogerős is. Azonban a követelés korábban már elévült. A kötelezett nem élt ellentmondással a meghagyás ellen, sőt még a végrehajtási lapra sem, akkor kezdett el vakarózni, amikor mág a végrehajtónál volt az ügye.
Véleményetek szerint van ebből a kötelezettnek valami kiútja, lehet-e / érdemes-e egyáltalán ellene menni a dolognak?
Előre is köszönöm.
üdv

gerbera317 # 2017.05.23. 11:40

Nincs semmilyen lehetősége. Próbálkozni fog még a Vht. 41. §-sal, utána még esetleg megszüntetés iránti perrel, de ott a vh-kérőnek elegendő csak annyit előadnia védekezésül, hogy annak vizsgálhatóságát, hogy a követelés a fizetési meghagyás kibocsátását megelőzően elévült-e, a Polgári Perrendtartás 368. §-a kizárja.

zldin # 2017.05.25. 17:30

Tisztelt Fórumozók!
Segítséget kérek! Ma már kínomban ügyvédhez fordultam, de nem vállalta a "piti" ügyemet:(
4 hónapja vonnak a fizetésemből egy 10 éves telefon tartozást, és már sorba van állitva a második 8-9 éves tartozás. Beszéltem még az első hónapban a végrehajtóval... megnyugtatott, hogy írjak a bíróságra egy kérelmet.... MÉG LE IS DIKTÁLTA A SZÖVEGET!!!!.. és hivatkozzak az elévülésre, és kérjem, hogy az ügy lefolyása alatt a letiltást állitsák le. Naiv voltam..Persze a biróság nem fogadta el, kérte, hogy indokoljam meg, hogy miért veszélyezteti a megélhetésem a letiltás. Ezután én válaszoltam... közben teltek a hónapok... A munkáltatóm hozzáállásának köszönhetően átjelentettek 6 órás munkába.. és a többi pénzt jutalomként, eseti pénzként kaptam, hogy legalább abból ne vonjanak. Most van az 5. hónap,.. sajnos vagy szerencsére nagyon jó lesz a fizetésem, mivel teljesítményben dolgozom... viszont, ha gyorsan nem állitom le ezt az egészet, akkor 60-.70 ezer közöttit fog most elvinni a végrehajtó... meddig kell még leveleznem? Mit tethetek gyorsan? Félretájékoztatott... és húzza az időt. Már arra gondoltam, hogy meggírom neki, hogy írtam a civil érdekvédelmi alapítványnak és vizsgálatot kértem. Az egyik ismerősöm ugyanennél a végrehajtónál a Pszáf-ra hivatkozott és pár napon belül 6 végrehajtási törlést kapott... csupa elévült ügyekről. Mit tegyek?

ius latratus # 2017.05.25. 18:57

Már onnan nem kellett volna olvasnom, hogy a végrehajtó levelet diktált neked. De mégis elolvastam, vesztemre: végig. Nem fogok aludni.

Burn Out # 2017.05.25. 19:14

hát akkor hivatkozz Te is a Pszáfre. majd írj egy rövid szösszenetet, hogy hogyan alakult :)))

amúgy ennyi leírásból - figyelemmel a halandzsára is -, azt tudom írni, hogy a végrehajtó valószínű jó tájékoztatást adott, hogy mit kellene csinálnod, csak nem értetted. a kettő pont nem azt jelenti, hogy félrevezetett volna.

gerbera317 # 2017.05.25. 19:20

Az egyik ismerősöm ugyanennél a végrehajtónál a Pszáf-ra hivatkozott és pár napon belül 6 végrehajtási törlést kapott... csupa elévült ügyekről

Városi legendákkal nem itt kéne nyomulni. Ez itt egy jogi fórum.

zldin # 2017.05.25. 19:25

Családtag volt,akiről szó van.Egyébként szóról-szóra azt írtam a Birósági beadványban amit lediktált.. én is úgy gondoltam, hogy megfelelő,... hiszen 2007-es telefontartozásról van szó. Viszont a bíróság, akinek ő a végrehajtója, az miért nem fogadta el?

ius latratus # 2017.05.25. 19:45

Hiába 2007-es a tartozás, ha végrehajtási eljárás van az ügyben. Elévülés szóba sem jöhet.
Már nem.

ius latratus # 2017.05.25. 19:46

Ja, s a családtag lódított.

zldin # 2017.05.25. 20:05

Nem tehetek semmit?

zldin # 2017.05.26. 04:24

Napi bejelentéssel dolgozunk néha plusz órákat..másik cégnek egyébként is...

ObudaFan # 2017.05.26. 04:46

zldin

Azt kell megnézni, hogy a jogerős fizetési meghagyás/ítélet után volt-e olyan, hogy több, mint egy év eltelt végrehajtási cselekmény nélkül. Akár úgy, hogy a fizetési meghagyás után több, mint egy évig nem kértek végrehajtást, akár úgy, hogy a végrehajtási eljárásban telt el egy év eseménytelenül. Ha volt, akkor először a végrehajtótól kell kérni, hogy nyilatkoztassa a végrehajtást kérőt, hogy elismeri-e az elévülést. Ha nem ismeri el, végrehajtás megszüntetése iránt pert lehet indítani.

gall # 2017.05.30. 13:25

Tisztelt Fórumozók!

Friss vh fizetési meghagyás, 8 nappal ezelőtti.
Bizonyíthatóan semmilyen ajánlott ill tértivevény ,valamint elsőbbségi levél nem lett számunkra kézbesítve, 2011 óta. Véleményeteket szeretném kérni hogy ilyenkor mire történő hivatkozással lehet az elévülésre hivatkozni?
Maradok Tisztelettel:

Irvine