Bírósági fogalmazók


Impossible # 2009.05.28. 17:52

A fizetési meghagyásról mesélhetnél még egy kicsit, én nem értem, miért nagy szám olyat csinálni.

Muumi # 2009.05.28. 08:00

Szia Meingott! Telefonáltak tegnap, és behívtak a jövő hétre.

c.agnes # 2009.05.26. 17:19

Én idén januárban kezdtem.
Valóban csak négy nap a munka, ugyanis nekünk minden héten egy nap oktatás.
Sokat járunk tárgyalásra, mindenféle határozatok készítünk, és január elseje óta a fogalmazók önálló aláírási joggal csinálhatják a fizetési meghagyásokat, így a többség ezzel is foglalkozik. Szerintem nagy élmény odaírni a végzések aljára a nevünket:)

Összességében nagyon jó, én kicsike bíróságon vagyok, itt a környezet is igazán családias.

Meingott # 2009.05.24. 15:01

Szia Ágnes, szia Muumi!

Köszönöm a válaszaitokat! Muumi, gratulálok, nagyon szép pontszámod lett! Nekem 120 alatt vannak a pontjaim, de mivel olyan sok fogalmazói helyet meghirdettek most, nagyon reménykedem benne, hogy még engem is behívnak!

Muumi, ha nem nagy kérés, megtennéd, hogy ha Téged behívtak, akkor azt megírod? Mert abból kiderülne, hogy van-e esély a 115 ponttal ?! Köszi előre is!

Ágnes, Te már fogalmazó vagy, ugye? Mikor kezdted, 2008. szeptemberében? Engem nagyon érdekelne minden info ezzel kapcsolatban! Pl. azt mondta vki, hogy a fogalmazók csak 4 napot dolgoznak. Ez igaz? És sok munkátok van, tényleg bevonnak a határozat tervezetek készítésébe?

És hogy tetszik az ítélkezési szünet? :)

Muumi # 2009.05.21. 10:06

Szia Meingott!

Egyesével hívtak be minket az eredményhirdetésre, ezért nem tudom, hogy milyen pontok születtek átlagosan. Gondolom, erősen bizottság-függő volt. Én 13-án voltam, és szerencsés kérdéseket kaptam, úgyhogy nagyon jól sikerült. A folyosói pletyka szerint tavaly pesten 120 pontnál húzták meg a határt, aki felette volt felvették, aki alatta, azt nem, és így a meghirdetett 20 helyből csak 12-t töltöttek be. A diplomámra kapott plusz 25 ponttal felette vagyok, úgyhogy reménykedem. :)

c.agnes # 2009.05.19. 16:23

A harmadik kör már a megcélzott bíróság megyei elnöke előtt volt, a megyei bíróságon. Akiket oda behívtak, azokat már mind felvették, legalábbis a mi megyénkben.
Olyan kérdések voltak, hogy hogyan oldanánk meg a bejárást, mivel foglalkozunk szabadidőben, családi állapotunk, esetleges jelenlegi munkahelyen hogyan tudnánk felmondani, stb.

Meingott # 2009.05.19. 14:29

Ágnes,

köszi a választ! Ez biztató! :)

A felvételi harmadik köréről mit lehet tudni - ha esetleg behívnának :) ?

A második turnus írásbelin a következő kérdések voltak:

  • mi a véleménye a gyűlöletbeszéd elleni fellépés jogi eszközeiről?
  • a bíró a XXI. században.

Szerintem jó hangulatú volt az egész versenyvizsga, érdemes megpróbálni!

c.agnes # 2009.05.18. 16:07

Szóbelin a 45 szerintem elég jó.

Meingott # 2009.05.18. 13:53

Szia Muumi!

Én is szóbeliztem a múlt héten, engem 14-ére osztottak be. Te mikor voltál? És sikerült?

Én sajnos nem tudtam megvárni az eredményhirdetést, de telefonon megmondták, hogy 45 pontot kaptam a szóbelire. Sajnos nem tudom, hogy átlagosan milyen pontszámok születtek a szóbelin - ez jó pontszámnak számít szerinted?

Azt is mondták, hogy az összpontszámok fent lesznek az interneten, de még nem találtamk meg az oldalt, ahol ezt kereshetném. Szerinted hol lehet ezt megnézni? (Anníit tudok, hogy az írásbeli eredménye fent van a birosag.hu-n)

Muumi # 2009.05.18. 08:32

Köszi az információt! Sajnos kicsit elkésett, mivel máj. 13-14-én volt a szóbeliztetés. Két turnusban írásbeliztettek, az egyiken ezek a kérdések voltak esszé gyanánt:

  1. Fejtse ki álláspontját a népszavazás intézményéről, és a körülötte folyó vitákról!
  2. A védő és a jogi képviselő szerepe a bírósági eljárásban.
RB22 # 2009.05.14. 12:57

A szóbelin hasonló dolgokat kérdeznek,mint egy államvizsgán,de nincsen tételhúzás,leülsz amikor behívnak,kérdeznek egy-két személyes dolgot és belevágnak a közepébe.Általában kollégiumvezetők kérdeznek-büntető és polgár van (anyagi és eljárásjogot is kérdeznek)!Ha az OIT-be hívtak,légy tisztába annak szervezeti dolgaival,nézz utána!!
Kiváncsi vagyok az esszékérdésekre-légyszives írd meg!

Bubu64 # 2009.05.10. 09:13

Sziasztok! Túl vagyok a versenyvizsga írásbeli részén, de nem tudom, hogy készüljek a szóbelire. Ha valaki tud, írjon! Köszi!

tabula # 2009.03.27. 07:29

Köszönöm!

c.agnes # 2009.03.26. 15:39

Alkotmánybíróság helye a bíróságok rendszerében, illetve mi a véleménye a büntethetőségi korhatár leszállításáról.

tabula # 2009.03.26. 12:11

Bocsi!
Én sajnos nem találtam meg az esszé kérdést a korábbi hozzászólásokban, ha nem gond és itt is leírnád, vagy valaki leírná köszönettel venném.

c.agnes # 2009.03.18. 16:59

Az esszében lehet, hogy a személyiséget, a hozzáállást nézik, de a tesztben, ahol van egy konkrét megoldókulcs, már inkább a felkészültséget...

c.agnes # 2009.03.18. 16:58

Igen, nekem sikerült, bekerültem egy bíróságra.

Az egyik előbbi hozzászólásomban már írtam egy konkrét példát tesztkérdésre, valamint az esszé kérdéseket is leírtam.

Teszt kérdés még pl, hogy "Mikor lehet alkalmazni közügyektől eltiltás? 1. Bármikor 2. szab.veszt. mellett 3. fiatalkorúak esetén"
vagy

"Mikor utasítja el a közig. hatóság a kérelmet vizsgálat nélkül végzésében? 1. ha sértő kifejezést tartalmaz 2. ha idegen nyelvű 3. ha lehetetlen célra irányul"

Szóval ilyesmire kell gondolni.

tarita # 2009.03.17. 20:19

c.agnes
De úgy mégis, mennyire kérdeznek konkrét tananyagot vagy esetmegoldást? Milyen teszt-kérdések voltak? Más fórumokon azt olvastam, hogy ez inkább alkalmassági, tehát a hozzáállást, a személyiséget nézik. Neked sikerült???

c.agnes # 2009.03.17. 17:31

Mindenféleképpen érdemes megpróbálni.

Az írásbeli és a szóbeli vizsga is a Magyar Bíróképző Akadémián van, Budán, illetve a harmadik forduló az adott megyei bíróságon.

Közig jog és társasági jog is előfordult egyébként.

tarita # 2009.03.17. 13:40

és még egy kérdés, hol kell megírni a vizsgát????

tarita # 2009.03.17. 13:38

Sziasztok,
engem szintén a versenyvizsga érdekelne. Sajnos én még többet felejtettem mint Tabula, mert 5 éve gyes-en vagyok:) Tudnátok valamilyen konkrét tanácsot adni, hogy mégis mit és milyen mélységben nézzek át??? Közig.jogtól a társaságin át a büntetőig mindent? Hát, végül is még van két hónap...

tabula # 2009.03.17. 07:50

Köszönöm a válaszokat, még érlelődik bennem, hogy megpróbáljam-e? Én tavaly végeztem, de az tény, hogy egy év alatt is sokat felejtettem.
Tabula

c.agnes # 2009.03.14. 08:03

Ismételni nem tudom mennyire érdemes, mert pl olyan mélységig elmerülni a Pp.-ben, hogy tudd, mi a válasz arra, hogy "mi történik, ha a fél nem kéri a hirdetményi idézést?" Szünetel? Megszűnik? Félbeszakad a per?
Ilyen mélységig nehéz átismételni ilyen rövid idő alatt ennyi jogszabályt.
Az az igaz, ha az ember épp záróvizsga után van, vagy közvetlenül előtte, és minden jól tud:)

De ahogy a kolléga írja előttem, legutóbb a teszt volt könnyű, szóval szerencse kérdése is.

c.agnes # 2009.03.14. 07:57

RB22, én az egyel ezelőtti vizsgán vettem részt, ami novemberben volt, ott épp fordítva volt, ugyanis az esszé volt könnyű.
Alkotmánybíróság helye a bíróságok rendszerében, illetve mi a véleménye a büntethetőségi korhatár leszállításáról.

RB22 # 2009.03.13. 14:05

A tesztkérdések szerintem a legutóbbi versenyvizsgán nem voltak nehezek.Olyan kérdések voltak,amiket egy végzett jogásznak(főleg egy zvizsga után) simán "kellene" tudnia!
Az esszé már húzós volt:szerintem ilyen kérdésekre az ember nem tud (és nem is lehet felkészülni)!Egy általános, jogásztól elvárt ismeret szükséges hozzá.Gondolok itt a jól tájékozottságra,vmint arra,hogy a jogi könyveken kívül milyen egyéb jogi tudománnyal foglalkozó könyvet olvastál.