ügyvédi iroda vs egyéni ügyvéd


jogijogi # 2019.12.12. 07:02

Köszönöm a válaszokat. A KATA lesz az én adózási formám, úgy gondolom. Mint azt írtam icipici helyről van szó, leginkább "tyúkperek" és adásvételi szerződések lesznek a jellemzők,max évi egy-két cégalapítással megfűszerezve. Afféle "bemelegítésnek" szánom ezt az irodát, mert még kicsik a gyerekeim, és nincs segítségem velük kapcsolatban, így egy nagyobb hely pörgésébe beáálni még nem jöhetne szóba.

Sherlock # 2019.12.11. 22:31

De mi a jobb benne? Ami levonható áfa, az a számlával fizetendő áfa volt, tehát pontosan 0 az egyenlege.

lajcsó # 2019.12.11. 21:12

"Azt nem teljesen értem, hogy miért jobb ÁFA-körösnek lenni ha cégeknek szokott számlázni;"
Az cég ÁFA mérlegének szempontjából van jelentősége, ezért ragaszkodnak a cégek inkább az ÁFA-s számlához.

Sherlock # 2019.12.11. 16:20

Ez azért szerintem jóval összetettebb, főleg az adózás (bár valahol kicsit komolytalan itt nekiindulni, de még mindig jobb mintha itt sem kérdezett volna).
Mióta ügyvédi iroda is katázhat, szerintem kezdő ügyvédnél ennek már pont nincs túl sok jelentősége. Ha ügyvédi irodát nyitsz és beteszed kezdésnek a 3 millát, akkor ügyvédi műhibán kívül nem felelsz az iroda tartozásaiért. Azt nem teljesen értem, hogy miért jobb ÁFA-körösnek lenni ha cégeknek szokott számlázni; mert cash flowban biztos nem jobb az ügyfélnek sem, ha elfelejt/nem akar/whatever pénzforgalmi ÁFA-t választani, akkor meg még ÁFA-t is finanszíroz.
Az ÁFA sokkal inkább attól függ, hogy milyen költségek merülnek fel; ha nincs komolyabb tárgyi eszköz beszerzés, stb. akkor én tuti nem szívnék az ÁFA-val az elején (ott úgyis a meglévő kocsit, meglévő laptopot, meglévő "irodahelyet" fogja használni, azoknál meg értelemszerűen nincs levonható ÁFA).

lajcsó # 2019.12.11. 14:06

Ha a megbizásaid döntően gazdálkodó szervezetektől várhatók, akkor az ügyvédi iroda + ÁFA kör, lehet az ideális.
Amennyiben a bevételeid döntően magánszemélyektől várhatók, akkor egyéni ügyvéd (alanyi ÁFA mentes) lehet a megoldás.
Ez a két véglet, aminek számtalan variánsa létezhet.

jogijogi # 2019.12.11. 12:43

Köszi a válaszokat, a kettő közötti különbségekkel, előnyökkel, hátrányokkal kb tisztában vagyok, inkább esetleges személyes tapasztalat érdekelt volna, ha valaki indult mostanában ezen az úton, melyik és miért amellett döntött...

Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.11. 11:21

Ha analógiát kell keresni, akkor az egyéni ügyvéd az egyéni vállalkozónak, az egyszemélyes iroda pedig az egyszemélyes kft-nek felel meg.
De valóban elég lényegtelen kérdés ez. Nem ezen fog múlni.

lajcsó # 2019.12.11. 11:05

Kezdő ügyvédnek célszerű az egyéni ügyvédi jogállás.
Nem is ez fő szempont, hanem az, hogy milyen adózást választ az ügyvéd. Nem az optimális adózás választása esetén, sokat lehet bukni.

wers # 2019.12.11. 09:58

Mi különbség?

Sherlock # 2019.12.11. 09:52

Írj ki valami google formos szavazást, aztán majd megszavazzuk neked.

jogijogi # 2019.12.11. 07:48

Sziasztok! Több, mint hét év után tervezek visszatérni az ügyvédi világba, és elég sok homályos részlet van még, de az egyik első lépés annak eldöntése lenne, hogy egyéni ügyvédként, vagy egyszemélyes irodaként induljak neki a nagy kalandnak. (eldugott kisváros első és egyetlen ügyvédjeként). A válaszokat előre is köszönöm!