Nők 40 év


drbjozsef # 2024.01.20. 17:12

Mokuska,

A "sima" szolgáltai időbe beleszámítanak olyan idők is, amely a "Nők40" -re jogosító időbe nem. Ezért van már 38+ év "sima" szolgálati időd, de ha a Nők40-nel akarsz nyugdíjba menni, akkor nem ez az, ami számít, hanem a másik, amelyben még csak 36 év 356 napod van.

osztap # 2024.01.19. 16:39

Mokuska,

3 évet. A miért ott van a közvetlen a tied alatti hozzászólásban.

efi99 # 2024.01.19. 16:33

Mokuska
Aki ezeket ilyen szépen percre pontosan megadta, az egyetlen lényeges kérdésre miért nem tudott válaszolni?

Mokuska # 2024.01.19. 13:12

Tisztelt Szakértő,
Szeretném kérni én is a segítséget, hogy mikortól unokázhatok munkával töltött napok nélkül.
Figyelembe vehető szolgálati idő: 38 év 251 nap.
A nők kedvezményes öregségi teljes nyugdíjra jogosultságához figyelembe vehető szolgálati idő: 36 év 356 nap.
Ebből keresőtevékenységgel járó jogviszonyban szerzett idő: 34 év 63 nap.
Figyelembe nem vehető idő: 1 év 260 nap.

1965-ben születtem, és most nem tudom, hogy még másfél, vagy három évet kell még dolgozzak.
Köszönöm

osztap # 2023.05.06. 05:03

Zsuzsa67,

Nem. A nők 40-hez kell a 40 év nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idő, ÉS 32 év kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idő. Ez utóbbi a gond.
https://www.allamkincstar.gov.hu/…egi-nyugdija

Hacsak nincs 5-nél több gyereked.

Majordomus # 2023.05.05. 21:47

Igen.

Zsuzsa67 # 2023.05.05. 18:13

Tisztelt Szakértő! Én is lekértem az adatokat. (2021.12.31)
A fent megjelölt időszakra vonatkozóan Ön összesen
39 év 53 nap nyugdíjjogosultság elbírálásához figyelembe vehető szolgálati idővel
37 év 59 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel, ezen belül
24 év 7 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett
szolgálati idővel
rendelkezik.
A kérdésem, ha jól értem, kb másfél év után esetleg nyugdíjas lehetek?
Köszönöm szépen.

Majordomus # 2023.04.17. 20:28

Egy telefonnal választ kapsz.

Liza68 # 2023.04.17. 16:50

Majordomus!
Köszönöm a megerősítést!

Liza68 # 2023.04.17. 16:49

drbjozsef!
Köszönöm a tájékoztatást, és hajlok hinni az "igazadban", persze azért majd kérek adategyztetést, de igy már nyugodtabb a lelkem.Köszönöm!

Majordomus # 2023.04.16. 21:41

Nem kell aggódnod,beleszámit.

drbjozsef # 2023.04.16. 17:59

Liza68,

A legjobb lenne megkérdezni közvetlenül a nyugdíjfolyósítót, vagy még jobb lenne kérni a nyugdíj adategyeztetési eljárást, és akkor pontosan látnád, szerintik milyen jogcímből, melyik idődbe mit számítottak bele.

Én a magam részéről nem találtam kivételt a törvényben, a 1997. évi LXXXI. törvény 18. § szerint a gyermekgondozási díj beleszámít, és nincs kitétel arra, hogy hogy a "passzív GYES" ne számítana. Ez a rész kifejezetten a gyereknevelést támogatja, annak szinte minden formáját, nem találtam külön rendelkezést a GYES/GYED passzív esetére.

Ugyanakkor valóban van passzív kivétel, mégpedig a "passzív táppénz" (ami csak 30 nap volt 2011 előtt), az nem számít bele ebbe az időbe. Talán ez téveszthet meg másokat, akiktől hallottad. De ha "sokaktól hallottál" erről, akkor egyszerűen elég csak EGYET megkérni, hogy ugyan, mondja már meg a konkrét törvényi paragrafust, hogy hol van ez, mi alapján állítja, amit állít. Mert lehet igaz, és lehet, hogy én tévedek. Én nem találtam ilyet, de ez nem jelent semmit.

Liza68 # 2023.04.16. 16:05

Tisztelt szakértők!
Az első gyermekem születésekor megszűnt a munkaviszonyom, akkor,ha jól emlékszem ,úgy mondták, hogy passziv jogú GYES-en voltam. Sokaktól ugy hallottam, hogy ez nem számit bele a Nők 40- kedvezményes nyugdijba jogosultsági időként. Valóban igy van?

drbjozsef # 2023.03.20. 05:43

Erika1964Tab,

Nem jól érted.
Az első sor a rendes, "normál" öregségi nyugdíjhoz számít.

Ami neked számít az a második és a harmadik sor : előbbiben kell elérni a legalább 40 év nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító időt, ezen belül minimum 32 év (ápolási díj esetén 30, 5+ gyerek esetén még levonható) kereső tevékenységgel, vagy azzal egy tekintet alá eső biztosítási jogviszonnyal kell rendelkezni, ami a harmadik sor.

Ha folyamatosan dolgozol 2020.12.31. óta, akkor a nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító időd 38 év 230 nap körül jár, a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszony időd pedig már 2020-ban is meghaladta a 32 évet, az már megvan.

Vagyis az előbbit kell nézned, még dolgoznod kell 1 évet és 135 napot körülbelül a 40 évhez, vagyis 2025 augusztusa körül mehetsz kedvezményes nyugdíjba.

Erika1964Tab # 2023.03.20. 04:48

Tisztelt Uram!

1964.ben születtem, és arról érdeklődnék, hogy mikor vehetem igénybe a Nők 40 korhatárral történő nyugdíjat? Kértem a kormányhivataltól egy tájékoztatást, amelyben az alábbiak szerepelnek:

HATÁROZAT
A nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv Önre vonatkozóan a 2022.01.15. napon indult adategyeztetési eljárás
eredményeképpen a(z) 1978.09.01. és 2020.12.31. dátum közötti időszakra vonatkozóan a határozat részét
képező, mellékelt kimutatásban szereplő biztosítási jogviszonyaira vonatkozó adatokat ismeri el, és jegyzi
be a nyugdíjbiztosítási hatósági nyilvántartásba.
A fent megjelölt időszakra vonatkozóan Ön összesen
40 év 301 nap nyugdíjjogosultság elbírálásához figyelembe vehető szolgálati idővel
36 év 153 nap nők kedvezményes öregségi nyugdíjára jogosító idővel, ezen belül
33 év 27 nap kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett
szolgálati idővel rendelkezik.

Jól értem, hogy 2020-ig 33 év 27 nap volt a szolgálati időm? Azóta eltelt majdnem 3 év, akkor ezt hozzáadhatom? Azaz ez év végén 36 szolgálati időm lesz?

Feltételezem ezzel még nem vehetem igénybe a Nők 40-et. Viszont, ha én szeretnék most nyugdíjba menni azt megtehetem? Ha igen hogyan?

Köszönettel,

Erika

drbjozsef # 2023.03.03. 08:26

Az mindig kérdéses.

Amig évekig kb. nulla infláció volt, addig jellemzően megérte megvárni a következő év elejét, ha még bírt annyit dolgozni az ember. Most ez már közel sem ennyire egyértelmű, és nem is számolható, tekintve, hogy jövő márciusban lesz csak 2024-es szorzó.

65Dusmata # 2023.03.03. 07:35

Köszönöm a segítő válaszokat.
A hamarosan megjelenő valorizációs szorzókkal már talán lehet számolni. De, hogy ez a szám 2024-ben mekkora lesz az igencsak kérdéses.

Majordomus # 2023.03.02. 21:23

Az utóbbi 3 évben kemelkedően magasak a valorizációs szorzók.
.
A kérdés az, hogy mekkora lesz az infáció,mert ha jövőre is 15 % nyugdijemelés lesz akkor célszerű decemberben beadni a nyugdijkérelmedet. Akkor már ismert a januári emelés mértéke.

És valóban komoly súlyzó tényező a 13.havi nyugdíj.

Szerintem decemberben dönts.

drbjozsef # 2023.03.02. 17:44

65Dusmata,

Még egy teljes évet nem kell dolgozni, legalábbis nem akkor van több plusz.

Ahogy írod, minden hónapi, megállapítás után nem kért nyugdíjhoz jön fél százalék.

A döntés ott van, hogy idén vagy jövő év elejétől mész nyugdíjba. Ha idén, akkor januárban már kapsz emelést, és tavasszal a 13, havit. Ha jövőre, akkor ezeket csak 2025-ben kapod először, de más valorizációs szorzóval számolják ki a nyugdíjadat, ami eleve magasabb lehet, és hosszabb távon a százalékos emelések miatt megérheti.

65Dusmata # 2023.03.02. 12:24

Tisztelt Szakértő!
2023. augusztusában nők 40-el elmehetnék nyugdíjba.
Több lesz-e a nyugdíj, ha kivárom a decembert és csak akkor megyek nyugdíjba?
Azt hallottam, hogy csak akkor, ha pluszban legalább egy teljes évet dolgozok még.

Másik kérdés az alábbival kapcsolatos:
„Az irányadó nyugdíjkorhatár betöltése után a nyugdíj megállapítása nélkül legalább 30 nap szolgálati időt szerez, az nyugdíjnövelésben részesül. A növelés mértéke 30 naponként az öregségi nyugdíj 0,5 %-a. A nyugdíjnöveléssel az öregségi nyugdíj összege meghaladhatja a megállapítása alapjául szolgáló havi átlagkeresetet.”
Ha jól értem ez csak, azokra vonatkozik akik a betöltött 65. életév urán is dolgozni akarnak.

Dilemma # 2023.01.10. 19:26

Tisztelt Szakértő,
idén decemberben elmehetek a Nők 40nel nyugdíjba.Egészségügyi szolgálati jogviszonyban dolgizim egy kórházban.Azt a neten felkutattam már,hogy a regi,8hónapos felmentés nem jár emiatt már,ugyanakkor arra vonatkozóan,hogy hogyan szűnik meg a jogviszony,ellentmondó információt talaltam.Egyes cikkekben kötelező Nők 40 esetében megszüntetni a munkaviszonyomat(felmondással stb.),masok szerint lehet tovább dolgozni,miközben beadom a Kormányhivatalnak a nyugdíj megállapítasi nyomtatványt.A lényeg számomra,hogy idén olyan "nyugdíjas"státuszba kerülhessek,amit már senki nem tud elvenni tőlem,bármilyen jogszabályváltozás is jön 2024től.Köszönettel

Majordomus # 2023.01.02. 21:22

Telefon az ügyintézőnek....

Csilo Alexandra # 2023.01.02. 13:28

Semmi ilyesmi nincs :/

gerbera317 # 2023.01.02. 11:42

Az elutasítás indoklásába kell lennie egy olyan résznek, aminek a lényege kb. annyi, hogy "habár a kérelmező a folyósítás feltételeinek megfelel, a kérelmét mégis elutasítottam, mert csak".

Csilo Alexandra # 2023.01.02. 11:36

Mindenképp fellebezek…