Jogosult vagyok a GYED - re?


gabili # 2010.11.14. 14:37

Kedves nandy!

Szeretném a segítségedet kérni, mert értelmezési problémáim vannak.
2011. február 1-én kislányom kétéves lesz. Most azon törjük a fejünket, hogy mikor menjek vissza dolgozni a leendő második gyermek születésében reménykedve.
Ha február 2-tól visszamegyek dolgozni és kiveszem a szabadságaimat, akkor a munkáltató és én is gondban leszünk, mert nyelvtanár vagyok közalkalmazottként és évközben visszahelyezni, mondjuk április végén, mire lejár a szabim, nem egyszerű. Ezért az javasolták menjek vissza teljes állásba, aztán majd úgyis kell a gyerek betegségeire szabadság (köszi..), kiveszegetem majd lassanként. Férjem ezt nem szeretné, szerinte februárban, márciusban legyek még Gyesen, majd vegyem ki a szabikat, majd szeptembertől menjek vissza dolgozni.
Közben tervezzük a második babát, de most teljesen elbizonytalanodtunk, hogy hogyan számoljunk biztosított napokkal, kereső napokkal, stb. a következő TGYÁS és GYED miatt, ha jól értettem a következő TGYÁSba belezámít az előző GYED ideje is, de a GYEDbe nem, tehát akkor hány napot is kéne 2011. február 2-tól dolgoznom a következő GYED jogosultságáért?
Tudom, hogy ezek jövőre vonatkozó kérdések, de, ha szeretnénk mihamarabb testvért, érdemesebb visszamennem már a GYED lejáratát követő napon, hogy gyűljenek a biztosított és bérezett napok?
Másik kérdés, 2010. augusztusában beltag lettem egy Bt-ben, de nem végzek kereső munkát. Számlákat sem írhatok alá GYED alatt, tehát majd csak a 2011. február 1. után végezhetek kereső munkát+ számlázás, ügyintézés? Ez a beltagság mennyire kavarhat be a (leendő) második gyermekünk születése utá, ha szeretnék TGYSt és GYEDet igényelni.
köszönöm válaszodat:
gabili

Adrienn800129 # 2010.11.14. 15:01

Sziasztok! Nandy, Naina!

Nagyon szépen köszi a segitségeteket!!!

napsugar79 # 2010.11.15. 09:17

Tisztelt Szakértő!
2010. szeptember 1-én született meg a kisfiam, szeptember 5-én szünt meg a munkaviszonyom. Mivel erre az 5 napra is munkabért kaptam, az Oep-től jött a levél, hogy csak 6.-ától folyósítják a TGYÁST (amit én 1-jétől igényeltem, azt hittem, hogy szülés után már szülési szabadságra vesz a könyvelő). A kérdésem az lenne, hogy így a TGYÁS lejárta után jogosult leszek-e GYED-re, mert én úgy olvastam a jogszabályba, hogy csak akkor, ha a TGYÁS alatt szűnik meg a munkaviszony. Ha jól gondolom, akkor lehet-e még valamit korrigálni, hogy kapjak GYED-et?
Válaszát előre is köszönöm: Adrienn

nandy # 2010.11.15. 13:57

Kedves Adrienn, sajnos az a könyvelői hiba elég súlyos következményekkel járhat!

Eb. tv. 42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult

  1. a terhességi-gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi-gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt megszűnt, ...

Valószínűleg figyelmetlen volt a könyvelő, vagy rosszul írta meg a foglalkoztatói igazolást, vagy esetleg a kifizetett szabadságmegváltást írta be bérként. Mert egyébként is szokatlan az, ha valaki még a szülés után is bért kap. Esetleg azt tudom még elképzelni, hogy a felmondási időd járt le szept. 5-én, akkor viszont tényleg nem jár 1-jétől 5-ig TGYÁS. Próbáld meg tisztázni a munkáltatóddal, és ha lehet, javítsák ki a foglalkoztatói igazolást.

zsuzsynho # 2010.11.16. 21:36

Sziasztok!

Remélem tud valaki valami okos választ a kérdésemre?
2009.10.31 én született kislányom. Innentől kaptam Tgyas-t, majd 2010 áprilisától Gyedet. 2010 június 30-án lejárt a munkaszerződésem. Jövőre tervezzük a tesót, aki legkorábban 2011 szept. végére érkezne meg. Járna-e utána is a gyed? Vagy érdemesebb lenne kicsit elhalasztani és dolgozni?

Előre is köszi a választ!

kircsilany # 2010.11.17. 07:51

Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni.
2009.12.01-től dolgoztam 2010.10.07-ig,jelenleg munkanélkülin vagyok.Nemrég megtudtam,hogy kisbabát várok.A szülés várható ideje 2011.április.A munkanélkülim lejár 2011.márciusba.Utána magamnak kell fizetni a TB-t?Jogosult leszek Tgyas-ra ill.Gyed-re?Ezekbe beleszámítják a munkanélkülit is vagy csak a munkaviszonyt?

Előre is köszönöm a segítséget és a válaszokat!

nandy # 2010.11.17. 08:52

zsuzsynho:

Munkaviszony hiányában biztosításod sincs, ami kellene a köv. GYED-hez. Tehát az újabb baba vállalása előtt érdemes lenne munkahelyet találnod.

nandy # 2010.11.17. 08:54

kircsilany:

A szülés napján aktív biztosítási jogviszony kell, azt nem lehet a havi 4.950,-Ft-tal megváltani. Pénzbeli ellátás megszerzésére nem is lehet a biztosítóval megállapodni. Ezért jó lenne, ha mielőbb találnál magadnak állást.

A biztosítási időbe beleszámít a munkanélküli ellátás ideje is.

agnes79 # 2010.11.24. 12:01

Kedves nandy!

2010. július 23 - án lejárt a Gyes- em, 24 - től munkaviszonyban állok. Ha 2011 - ben szülök, a a Gyed összegét csak a Júl. - Dec. közötti munkabérből származó jövedelemből számolják, vagy a gyes összege is beleszámít? Előre is köszönöm! Ágnes

nandy # 2010.11.24. 15:53

A gyes (és a többi...) soha nem alapja egy másik ellátásnak.
Ha 2010-ben meglesz a 180 bérezett napod, akkor az alapján számolják a 2011. évi ellátásokat. Mivel neked csak július 24-től van béred, ezért nem lesz meg 2010-ben a 180 nap, így a szülést közvetlenül megelőző időszakból keresnek 180 napot. Pl. április 1-jei szülés esetén durván a 2010. októberétől 2011. márciusáig szerzett jövedelem lesz az alap, feltéve, hogy nem mész táppénzre, nem igényelsz előbb TGYÁS-t.

HDaniella # 2010.11.25. 11:48

Kedves szakértő!

Értesültem a hírről, a kormány visszaállítja a 2 év gyed, plusz 1 év gyes formációt.
Afelől érdeklődnék, hogy hol találok erről pontos, részletes információt bővebben? Engem ugyanis az érdekelne, hogy a 180 napos munkaidő is elegendő-e a jogosultsághoz, és hogy a 180 napnak a szülést megelőző naptári évben kell meg lennie vagy közvetlenül a szülést megelőzően is elég, ha valaki 180 napig biztosított, ahhoz hogy gyedre jogosulttá válljon.

Köszönettel: Dana

nandy # 2010.11.25. 12:23

Szerintem a jogosultsági feltételeken nem fognak változtatni, azaz kell a 365 nap biztosítás.

agnes79 # 2010.11.25. 13:27

Köszönöm a segítségedet nandy! Minden jót! :)

HDaniella # 2010.11.25. 13:51

Köszi, értem, de tudnál segíteni, hogy az új, most elfogadott jogszabályra hol lehet rátalálni, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium honlapján?

HDaniella # 2010.11.25. 14:06
nandy # 2010.11.25. 14:58

Nincs még semmilyen jogszabály, így nem is lehet mit mondani! Csak ígéretek vannak, de azok a jelek szerint nem sokat érnek.

HDaniella # 2010.11.25. 15:20

csak azért gondoltam, mert ma bemondták a hírekben, hogy elfogadta a parlament a módosításról szóló jogszabályt, ezért gondoltam, hogy akkor lenni kellene valaminek amit elfogadtak :) További szép napot:)

nandy # 2010.11.25. 21:07

Mostanában valóban nehéz követni, hogy mi van folyamatban, mit fogadtak éppen el, mit hirdettek ki.

Akka0908 # 2011.01.04. 11:13

Kedves Szakértő!
2008.08.18.-án kezdődött a munkaviszonyom,ami mindig 4-5-6 havi határozott idejű szerződésekből állt.
2010 október közepétől táppénzen voltam,mert babát várok.
A munkaszerződésem 2010 december 31.-én lejárt és nem is kaptam hosszabbítást.2011 január elsejétől január 30.-áig passzív táppénzen vagyok(leszek).Január 31.-én beszeretnék jelentkezni a munkanélküli hivatalba.Így elméletileg 2011 június 24-én amikor szülni fogok folyamatos biztosításban leszek.
Az lenne a kérdésem:Jogosult leszek-e a GYÁS-ra,GYED-re.Gondolom a GYES-re igen.
Köszönöm türelmét és várom válaszát!
Akka

AMircsi # 2011.01.06. 14:02

13 hónap (teljes munkaidős) munkaviszonnyal rendelkezem. A munkaviszony megszűnését követően nappali tagozatos egyetemi hallgató lettem. Ebben az esetben jogosult vagyok-e GYED-re, majd GYES-re, hol kell ezeket a papírokat intézni? Befolyásolja-e a GYED összegét a hallgatói jogviszony? Ki finanszírozza ezeket a juttatásokat?
Amennyiben munkaügyi központban regisztrált álláskeresőként van valaki számon tartva, ez esetben milyen változás, illetve lehetőségek vannak a fenti juttatásokat illetően?

adri- # 2011.03.25. 20:03

Tiszelet Szakértő

A tanácstalanságom totálos! Már nem tudok kiigazodni az új szabájokaban!
Szertném tudni hogy jogosult lehetek e tgyesre vagy gyedre ha 2007 decemeber 13-án született meg az első gyermekem akivel 2 évig voltam gyeden majd 1 évig gyesen de 2010 novemeber 2 - től már a felhalmozódott szabadságomat töltöttem de a cég már csak 6 órás dolgozónak vett vissza! A következö babámat 2011 decemeber elejére várom, jelenleg is dolgozom de ha én jól értelemeztem sehogy nem jöhet össze annyi bizosítotti napom ami a gyedhez kellene ismét, de nem igazán tudom kiismerni magamat! Ebben szeretnék segítséget kapni hogy mire lehetek valamilyen formában jogosult!
Köszönettel Adri-

nandy # 2011.03.26. 09:08

Ha az előző gyed, gyes alatt végig volt munkaviszonyod, akkor megvan a szükséges biztosítási idő.

nandy # 2011.03.26. 09:10

AMircsi:

A TGYÁS és GYED jogosultsághoz a szülést megelőző két éven belül kell legalább 365 nap biztosítási jogviszony.
Ebbe beleszámít a (legalább 1 évig) nappali tagozaton folytatott tanulmányi idő, de abból csak 6 hónap.
Az álláskeresési járadékkal is lehet biztosítási jv-t szerezni.

Vika76 # 2011.03.28. 18:58

Tisztelt Szakértő!
2008. május 26. óta él a vállalkozásom. Előtte jó darabig nem volt hivatalos munkám. 2009. december 5-től táppénzen voltam veszélyeztetett terhesként. A minimálbér után kaptam a táppénzt később a tgyást, és a kisfiam után a gyedet kapom. Ő 2010. augusztus 2-án született. A kérdésem több rétű. Meddig fogom a gyedet kapni? Meddig vagyok rá jogosult? Van értelme megtartani a vállalkozást amíg a kisbabám 3 éves lesz? Már nem szeretném folytatni és szeretnék elhelyezkedni, ha sikerül. Mi a hátránya és az előnye, ha megtartom vagy ha most visszaadom? A harmadik kérdésem, hogy ha mégis vállalnánk még egy babát és ő a kisfiam második születésnapja előtt megszületne akkor gyest kapok a megszületéséig? Járna ismét a tgyás és a gyed a második pici után és mi alapján számolnának? Kérem ne haragudjon, hogy ennyi mindent kérdezek, de nincs senki a segítene. Előre is köszönöm a válaszát!
Vikóca

Vika76 # 2011.04.09. 06:16

Tisztelt Szakértő!
Kérem válaszoljon az előző levelemre, nagyon fontos lenne!
Köszönöm