GYED, GYES, munkaviszony?


szhb # 2007.07.05. 19:08

Köszönöm szépen a javaslatot, megírom nekik!

the big cat # 2007.07.05. 18:39

Szerintem ragaszkodj az írásos formulához, és írd bele, hogyha a fizetésemelést és a GYES-t három munkanapon belül nem intézik el, az OMMF felé is írásban fogsz fordulni.

szhb # 2007.07.05. 17:56

Nem kértem a megszüntetést, sőt írásban (tértivevényes levélben) értesítettem őket arról, hgy a gyes megtartása mellett kívánok munkába állni.

Még egy bibi van, nem emeltek a fizetésemen. Szóban és írásban többször kértem, azt mondták ne ragaszkodjak az írásos formulához anélkül is megemelik a fizetésemet, de mégsem ez történt.

the big cat # 2007.07.05. 17:48

Akkor ezután isneki kell, nyilván nem kérted a gYES megszüntetését, csak a bérszámfejtő nyíilván automatikusan megszüntette, mert ő úgy gondolta...kérd fizessék ki a többit is.

szhb # 2007.07.05. 16:42

igen eddig ő.

the big cat # 2007.07.05. 16:36

hanibadi

Ha nem tud munkát adni, akkro is fizetnie kella fizetésed.
Te csak menj be minden nap időre, és várd meg, amíg a munkakidőd letelik. Ha írásban felmenetenek a munakvégzés alól, akkro nem bemenned, de fizetniük akkor is kell.

Ez persze az idegek harca, ha nem bírod, nyilván bedobod a törölközőt, és akkro semit sem fogsz kapni, közös megegyezésnél akármit kérhetzs, de semmit sem kötelesek adni, nyugodtan a szemedbe nevehetnek, és mondhatják, hogy mondj csak fel nyugodtan, ők nem fizenek egy petákot sem.

the big cat # 2007.07.05. 16:32

Eddig a munkáltatód rendezte a GYES-t?

szhb # 2007.07.05. 14:38

Sziasztok!

Tudnátok segíteni abban, hol találok arra vmi útmutatást, hogy GYES melletti munkánál a munkabérrel együtt a teljes GYES összeget is ki kell fizetni a munkáltatónak (kifizetőhely)? Júniusban megkezdtem szabadságaim letöltését, és a hó első 10 napján voltam csak GYES-en, onnan szabi+GYES s úgy néz ki csak 10 napra adtak GYES-t.

Köszönöm előre is!

hanibadi # 2007.07.05. 11:37

Big Cat!

Nagyon köszi a választ, sokat segítettél.
Ismerős szitu, felvettek helyettem mást és semmiképp sem szeretnék az illetőt elküldeni. Ebben az esetben, ha konkrét munkát nem tudnak adni, kell hogy adják az "állásidőre" a fizumat? Attól is félek, hogy muszájból ugyan visszavesznek de (sajnos volt erre már példa a munkahelyemen) úgy ellehetetlenítik a helyzetemet, hogy aztán majd én mondok fel pár hét múlva. .Szóval,ha mégis úgy döntök, hogy közös megegyezéssel szüntessük meg a munkaviszonyomat, szabhatok-e feltételeket, kérhetek-e végkielégítést, stb.
köszönöm szépn!
A.

the big cat # 2007.07.04. 14:13

A munkáltatód téved, ezt itt is és más tropikokban is leírtuk, az eseted analóg több más itt tárgyalt esettel.

A szabadságnak semmi köze a GYES-hez, mint ahogy a munkába való visszavételmnek se, és a GYES-hez főleg semmi köze a munkáltatódnak.

Írásban jelezd, hogy mikortól szünteted meg a törvény erejénél fogva neked járó fizetésnélküli szabadságot (ezekkel a szavakkal), és hogy a GYES folyósítása mellett ettpl a naptól helyezzenek ismét akítv állománybam, és a törvény szerint haladéktalanul adják ki a felgyülemlett szabadságod, utána pedig rendeljék el a munkavégzést.

Nem kel másik munakhelyet keresned, és nem kel a GYES-ről lemondanod.

A munkáltatódnak nincs beleszólása abba, meddig akarsz fizetésnélküli szabadságon maradni, és abba se, kéred a GYES-t vagy nem. Õ köteles visszavenni amikor te vissza akarsz menni, és nem mondhat fel, amíg a GYES tart. A szabadságaidat a fizetésnélküli szabadságod letelte után köteles haladéktalanul kiadni, és nem a GYEs után. Ezek világosan bene vannak az Mt-ben még véletlenül sem lehet máshogyan érteni. Irreleváns, hoyg leépítések vannak, hoyg enm tud muunkát adni, ez az ő baja, fizetnie azt biztosan kell, ez nem kívánságműsor.

A leveledben jelezd azt is, hogy amennyiben nem hajlandól jogszerűen eljárni, úgy az OMMF és a munakügyi bírósághoz fordulsz a jogaid érvényesítése végett.

hanibadi # 2007.07.04. 12:37

Sziasztok!

Én is a segítségeteket szeretném kérni! Bár hasonló problémafelvetéssel már találkoztam a fórum oldalain, de a konkrét választ és a hozzá illeszkedő törvényi rendelkezést nem sikerült megtalálnom.
2005 áprilisában szültem, Gyedre mentem, néhány hónapja pedig Gyesen vagyok. Pedagógusként dolgozom, ezért már ez év szeptemberétől szeretnék visszamenni, akár Gyes mellett, akár annak megszüntetésével.
Két hete írásban kértem a munkáltatót, adja ki a felgyülemlett szabijaimat. Munkáltatóm szerint Gyes alatt nem vehetem ki a szabadságomat, csak, ha felfüggesztem a Gyes-t, és azt is csak akkor tudnám megtenni, ha a szabi lejárta után (ami kb. 35 nap) a munkáltatóm rögtön visszavenne.. Õ viszont nem akar alkalmazni (leépítésekre hivatkozva), szerinte erre csak a Gyes lejárta, azaz jövő év áprilisától köteles. Azt javasolta, ha nagyon dolgozni akarok, keressek másik munkahelyet.
Természetesen keresek, de nem tudom elhinni, hogy semmire nem kötelezhető a munkaadó( szabi kifizetése,végkielégítés?) Mit tegyek, hogy anyagilag ne járjak rosszul ?
Segítségeteket előre is köszönöm!
Anikó

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.28. 16:53

Ha a TGYÁS kezdetét (ami lehet a szülés valószínűsített időpontja előtt négy héttel is) megelőzően 42 napon belül szűnt meg a munkaviszony, akkor még jogosult lesz gyedre.
Vagyis a munkaviszony megszűnése után ne azonnal jelentkezzen be a Munkaügyi Központban, hanem valami9kor augusztus végén. (De 30 napon belül azért!) Onnan számolva aztán a 72 nap majdnem a szülésig is kitart, de nem kell neki. Október elején már meg lehet igényelni a TGYÁS-t. (Ami egyébként összegszerűen megegyezik a táppénzzel.)

Halmi # 2007.06.28. 16:29

Az sajnos biztos, hogy ha a szülés pillanatában nem biztosított valaki, hiába dolgozott előtte bármennyi napot, bármekkora gázsiért, GYED-et nem fog kapni. Az OEP-ben legalábbis ezt mondták.

nyusz66 # 2007.06.28. 11:33

??????? Ezt meg honnan vetted?

innaf # 2007.06.28. 08:32

Attól még fog kapni gyedet, ha az elmúlt két évben dolgozott 180napot ill. biztosított volt. csak legfeljebb kevesebbet. nem a szülés pillanatában kell biztosítottnak lennie.

Halmi # 2007.06.28. 07:58

Üdvözlet! Feleségem ösztöndíjas foglalkoztatott egy állami munkahelyen, de a szerződése augusztus 1-én lejár, egy év után. És nem fogják meghosszabbítani. Október 25-re van kiírva szülni, és nem talál más munkát sem. Mit javasoltok, hogy megkapja a gyed-et – vagyis hogy biztosított legyen a szülés pillanatában? A munkanélküli csak 72 napra elegendő. Mit tegyünk a fennmaradó időben? Például én nem fizethetek be csak úgy a nevére egy hónap biztosítást? És még egy kérdés: mi a különbség a „sima” táppénz és a „szülési” táppénz között? Előre is köszönöm a válaszokat!

Tristana # 2007.02.11. 15:03

Nagyon koszonom a valaszt!

Akkor is jar a GYES ha most senki nem fizet utanam TB-t? Mivel nincs jovedelmem, a ceg nem fizeti, en pedig nem fizetem magam utan jelenleg, mert evente egyszer megyek haza ket hetre.
Van lehetoseg, hogy elkezdjem esetleg magam utan fizetni? Mire hazamegyek ugyanis mar pont nem lesz meg a szukseges 180 nap biztositottsag az elmult ket evben, ami a GYED es TGYAS alapfeltetele.

Fizetesnelkuli szabadsagrol el lehet menni betegallomanyba/tappenzre es akkor ujra el a biztositas, vagy hogy mukodik ez?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.11. 08:07

Rendes felmondással nem élhetnek a terhesség kezdetétől. Gyes mindenképpen jár, mert az alanyi jogú egy ideje. A TGYÁS meg a GYED attól függ, van-e megfelelő hosszúságú biztosítási jogviszonyod.

Tristana # 2007.02.10. 22:00

Fizetesnelkuli szabadsagon vagyok ket evig a cegemnel amig kulfoldi tanulmanyaimat fejezem be. Ha ekozben terhes leszek, elbocsathatnak-e vagy pedig jar majd reszemre a szulesi szabadsag, GYES, GYED, es ha igen, akkor melyik?
Ha valaki tud segiteni, nagyon koszonom a valaszt elore is..

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.10. 16:42

Hoppá, elkapkodtam. Csak a gyed első évére jár fizetett szabadság.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.02.10. 16:42

Igen.

ikke # 2007.02.10. 16:23

Tudnátok abban segíteni hogy ha gyes alatt akar visszamenni dolgozni a pedagógus, akkor a szabadságot mi alapján számítják ki?
2005. januártól 2007. januárig volt gyeden. A 2 év alatt összegyült összes szabit ki kell adni mielőtt újra munkába lépne az idén?
Köszi a segítséget.

KopiG # 2007.02.01. 15:29

Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni.

A feleségem 2003. szeptember 1-je óta dolgozik védőnőként. Szerződése mindig meghatá-rozott időre szólt és mindig meghosszabbították. 2006.áprilisában várandós lett. Egy korábbi betegségéből adódóan veszélyeztetett terhes lett és orvosi javaslatra júniustól táppénzre ment. A szülés idejét 2007.01.16 –ra jelölték meg. A munkaszerződése 2006.12.31 –ig volt érvé-nyes. 2006.12.30-án közölték vele, hogy a szerződését nem hosszabbítják meg és munkavi-szonya 2006.12.31 –vel megszűnik. 2007.01.16 –án megszületett a kisfiunk amivel együtt megszűnt a táppénz. Ezután igényeltünk „Terhességi-gyermekágyi segélyt” ami 168 napig jár.
Viszont ezután a GYED-et szeretnénk igénybe venni a mi a gyermek 2 éves koráig jár, de erre azt a választ kaptuk, hogy ez nekünk nem jár mivel nem a „Terhességi-gyermekágyi se-gély” alatt szűnt meg a munkaviszony.

Kérdéseim a következők lennének: - jogi oldalról megközelítve van-e valami esély arra, hogy kapjunk GYED-et?
- hogy legyen „Terhességi-gyermekágyi segély” –en ha egyszer táppénzen van?
- a munkáltatónak nincs semmilyen kötelezettsége az irányban hogy a szülést megelőző 4.héttől „Szülési sza-badságra” vagy „Terhességi-gyermekágyi segélyt” re küldje a dolgozót?

Segítséget előre is köszi!

tunderfurt # 2007.01.31. 14:14

NAgyon köszi a választ!
nem akarom a gyerekem letagadni, de a mai világban hátrányt jelent -elváltként egyedül nevelni a gyereket -a munkaerőpiacon!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.01.31. 13:53

Bocs, Kála, nem láttalak.