GYED, GYES, munkaviszony?


Ottó67 # 2021.05.20. 14:57

Az én kérdésem:
https://www.jogiforum.hu/forum/16/154594

Hogy kell kiszámítani, hogy GYES/GYED visszatérő kismamák szabadságát, hogyha több gyermek is született közben?

Amennyiben valaki tudna segítséget nyújtani és eltudná magyarázni, hogy miként működik ez, akkor jó lenne, mert most nem értem, mert a feleségem munkáltatója is össze-vissza beszél. Ez munkáltató szerint 20-45 nap között mozog. Ebben sem egységesek. Ezért is tettem fel a kérdést.

Axel90 # 2021.05.20. 11:52

Tisztelt Szakértő! Jlenleg Gyed-en lévő édesanya. Júniusban lesz kislányom 2 éves. Gyermekem születése után 2020-ban lejárt a határozott idejű munkaviszonyom. 2021 őszétől fogok tudni újra dolgozni. Valószínűleg 2022 decembere környékén szeretnénk hogy következő gyermekünk megszülessen. Azt szeretném kérdezni, hogy ha Gyes-t igényelek meg,akkor az ezidő alatt letöltött teljesállásù munkaviszonyom beleszámít a ledolgozott 365 napba? Jogosult leszek Csed-re és Gyed-re is,ha előtte kaptam Gyes-t de ledolgoztam a meghatározott időtartamot? Előre is köszönöm szépen a segítséget!

munkanélküli anya # 2021.05.12. 10:40

Tisztelt Szakértő!

Első gyermekem születése előtt pár nappal megszűnt a munkaviszonyom (közfoglalkoztatási program keretében dolgoztam). A CSED-et még kaptam 2019. júliusáig, a GYED-et a férjem igényelte. Gyakorlatilag jelen pillanatban nincs munkaviszonyom, az egészségügyi járulékot fizetem magam után. Jelenleg a második babával vagyok terhes, december-január a szülés várható időpontja. A kérdésem az lenne, hogy jogosult vagyok-e a fent leírtak alapján valamilyen formában a CSED-re?

Megtiszteli válaszát előre is köszönöm.

roberto25 # 2021.03.24. 17:54

Üdv mindenkinek az ügyben érdeklődnék,ha apaként szeretnék gyedre menni,de a születéskor munaknélküli vagyok,viszont az elmúlt 2 évből van kb 500 nap bejelentett munkaviszonyom,akkor jogosult vagyok e GYED-re?

dani0530 # 2021.03.20. 12:11

Üdv!
Megkérdeztem az oep-et és jogosult vagyok a gyed extrára (apuka). Jelenlegi munkahelyemen 7 hónapja dolgozom. A kérdésem az lenne ha elveszteném a jelenlegi munkahelyem , ugyan ugy tudnám igényelni a gyedet?
És ha igen ugyan azt az öszeget kapnám, mind amikor él a munkaviszonyom és a munkáltaton keresztül igénylem meg ?
(Kialakult virus helyzet miatt leépitések vannak és még bekell szereznem az igazoló iratokat)

mephisto5 # 2021.03.05. 11:09

Tisztelt Szakértő!

Második gyermekünket júniusra várjuk, első után járó GYED júliusban jár le (tehát ő 2019 júliusban született).
Határozott idejű teljes munkaidős szerződésem volt a munkáltatómmal, ami 2019 augusztusában járt le, így passzív jogviszony alapján kaptam rajtuk keresztül CSED-et, jelenleg GYED-et.
2018 szeptembere óta egy félállásom is van egy másik munkáltatónál, onnan nem jött támogatás a 365 nap hiánya miatt (utoljára innan fizetést 2019 májusában kaptam, azóta 0 Ft a munkabérem), viszont jelenleg itt van aktív biztosítási jogviszonyom (illetve egy második félállásom is van 2019 szeptembere óta, de az is 0 Ft-is bérrel).

A kérdésem, hogy így jogosult vagyok-e CSED-re a második gyermek után? Erre vonatkozik a minimálbér kétszeresének harmincadrészével való számítás?

Köszönettel:
Eszter

Missdarcy # 2021.02.06. 21:29

Sziasztok.Gyeden vagyok a kisfiammal.Terhes vagyok a hugival ès kèrdèsem az ,hogy ugye vèdve vagyok a munkàltatóval szemben?mindenkèppen kell csedet füzetniük ,ahogy megszületik a hugi?nem akarok tàppènre menni.kollèganőmet szivattàk vele rendesen,annó sajna engem is.4hónapos terhes vagyok.Nem kell visszamenyjek dolgozni?alapból jàr a csed?

Köszi a vàlaszokat.

t.balazs # 2021.02.06. 10:08

Igen megnéztük, határozott idejű szerződés addig tartott. Rosszul fogalmaztunk. Ennek ellenére mik a lehetőségek?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.06. 09:19

Szülést követően felmondtak neki.
Nem mondtak fel. A határozott idő elteltével a munkaviszonya megszűnt.

t.balazs # 2021.02.05. 22:06

Olyan kérdésem lenne, hogy:
kislányunk 2018.dec.20-án született, (most múlt 2 éves), most igényeltük feleségem nevére a GYES-t. Nem voltunk vele képben, hogy azt meg kell igényelni. Most tettük meg. Azt visszamenőleg megkapjuk 2020.dec.21-ig?

Másik kérdés:
A feleségem terhes. Augusztusra van kiírva. Mire számíthatunk CSED, GYED terén, illetve a meglévő gyermek után kapni fogjuk a GYES-t?

Óvónőként dolgozott (önkormányzat működtetésű óvoda) első gyermekkel való terhessége alatt. 2016.07.01 - 2018.06.31.
Ott olyan ember helyett volt, aki GYES-ről jött vissza. Megszűnt a munkaviszonya, mikor az az ember visszajött.

Segédmunkásként felvették az önkormányzatra könyvtárba. 2018.07.01- 2018.12.25-ig. Szülést követően felmondtak neki. CSED-et GYED-et megkapta. Bízunk, hogy valami GYES-t még kap. Viszont nincs munkaviszonya így nem tudjuk mire számítsunk a 2. gyereknél. Felejtsük el a CSED-et, GYED-et. Van kiút? Vagy lehetőség hogy megkapja? Anyagilag nem túl rózsás a helyzet. 4-en jóformán egy szakmunkás fizetésből, úgy hogy mellette én is egyetemen tanulok. Plusz munkát lehetetlen többet vállalni, és nincs is mit. Tanácstalanok vagyunk, kérjük segítséged. Ha van ötlet, hogy megkapja azt szívesen fogadjuk.

Molly82 # 2021.01.29. 10:45

Nyilván a cég szeretne megszabadulni tőlem, de azzal próbálkozik, hogy mindenképp én mondjak fel.
Mit javasol? Mit tegyek, hogy a lehető "legjobban" jöjjek ki ebből az egészből? Biztosan megkapjam a szabadságaim kifizetését és a végkielégítést is.
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.29. 10:31

Nem értem a kérdést.

Molly82 # 2021.01.29. 08:39

Tisztelt Kovács_Béla_Sándor!

Azóta sem kaptam a cégtől semmiféle tájékoztatást, többszöri kérésemre is csak annyi volt a válasz: "majd tájékoztatnak a jogszabályoknak megfelelően"(25 napja várom).
Így hétfőn természetesen megjelenek, mert köteles vagyok.
Ha aznap fel is mondok(már ha nem épp ők várnak azonnali elbocsátással), akkor hogyan tudom érvényesíteni a jogaimat? Szabadságok, végkielégítés, felmondási időre járó bér kifizetése?
Elnézést, de sose voltam ilyen helyzetben.
Ennek mi a menete?
Köszönöm szépen a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.28. 10:00

A tömegközlekedési bérlet árának 80%-át köteles a munkáltató megtéríteni a munkábajárás költségei közül.
7 nap szabadságot köteles a munkáltató akkor kiadni, amikor kéred. Feltéve, hogy legalább 15 nappal korábban kéred.

Miért nem mondasz fel? Indokolnod sem kell.

Molly82 # 2021.01.28. 07:54

Tisztelt Szakértő!

GYES-ről visszatérve a munkáltatóm egyáltalán nem együttműködő, így már nem tudom mi tévő legyek?!
2016 óta dolgozom az adott cégnél. "Értékesítési vezetőként", tehát nem fix a munkavégzés helye. Időközben költöztem, így 130 km-re lakom a székhelytől. Ezzel tisztában van a cég, mint ahogy azzal is, a gyermekemet nem vették fel az óvodába, valamint közel 50 nap bentmaradt szabadságom van. (Ezt is hetekbe telt "érvényesíteni", mivel elfelejtették, hogy a szülést megelőző évben egyáltalán nem mehettem szabadságra, így azokkal is számolni kell.)
Most ott tartunk, hogy saját költségre többször utaznom kellett céghez, semmiben nem állapodtunk meg, mert ők csak beszélgetni akartak. Mai napon többedszer kértem írásban a módosított szerződésemet.
Egyenlőre ott tartunk, hogy hétfőn(02.01) várnak az irodában munkavégzésre.
Milyen lehetőségeim vannak?
Naponta 260 km-t utazok saját költségre irodai munkavégzésre?? A szabadságokat pedig kiadja, amikor úgy gondolja? Tudom, hogy 60 napja van, de nem is "követelhetem", hogy azzal kezdjük?
Nagyon köszönöm annak, aki érdemben tud segíteni!

Gergő86 # 2021.01.20. 15:24

Tisztelt Fórumozók!
Sógornőm esetében szeretnék segítséget kérni, aki 3. gyermekével várandós.
2014 óta dolgozott ugyan azon a munkahelyen, éves szerződés hosszabbítással. Első gyermeke születése után is ide ment vissza.
2. gyermeke születésével kapcsolatban 2019. szeptemberében ment táppénzre, gyermeke 2020.01.21.-én született meg.
Határozott idejű munkaszerződése 2020.08.31. szűnt meg, azóta passzív jogon van gyermekével GYED-en.
Nemrég kiderült, hogy ismét gyermeket vár, a szülés várható ideje 2021.08 hó vége.
Ahhoz, hogy születendő gyermekével kapcsolatban is igénybe vegye a CSED és a GYED ellátásokat, tudomásunk szerint szükség van arra, hogy közvetlenü
a szülést megelőzően is biztosítotti jogviszonya legyen, valamint a megelőző 2 évben 365 napig biztosítottnak kell lennie.
Kérdésem, hogy ha a szülést megelőzően igénybe venné az álláskeresési járadékot, a szülést megelőz 2 hónapban pedig ismételten munkaviszonyt
létesítene, akkor a CSED, GYED számításába bele fog számítani az álláskeresési járadék összege is, vagy csak az utolsó munkaviszonyának a jövedelme?
Mekkora bejelentett bérrel kell hogy felvegyék az új munkahelyén, hogy a maximális CSED, GYED összegre jogosult legyen?
A vázolt időpontok alapján mind a CSED, mind a GYED folyósítására jogosult lesz?
Előre is köszönjük a segítségüket!
Gergely

GBRegina # 2021.01.20. 14:40

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg GYED-en vagyok 1. gyermekemmel. Szeretnék részmunkaidőben visszatérni dolgozni. A kérdésem az lenne, hogy ha legkésőbb a gyes lejáratát követő 1 évben megszületik 2. gyermekem, abban az esetben mi lenne a CSED, GYED szamítás alapja? A részmunkaidős munkát annál cegnél végezném, ahol a várandósság előtt dolgoztam, illetve megvolt korábban a CSED-hez szükséges biztosítási jogvoszonyom. Ilyen esetben is él a kedvezményszabály, vagyis a korabbiteljes munkaidős bérem alapjan jar a juttatas?

Köszönettel:
Regina

kalim # 2021.01.01. 06:25

Tisztelt Szakértő!

Azt szeretném kérdezni, hogy ha valaki 2020. februárjától KATA-s egyéni vállalkozó, akkor a leendő gyermek születését megelőzően mennyivel idővel kellene váltani alkalmazotti jogviszonyra (munkaviszony egy kft-ben), hogy a CSED, GYED összegét már ne a KATA alapján, hanem a magasabb ( bruttó 330.000.-Ft bér) alapján lehessen számítani?
Természetesen a biztosítási jogviszony folyamatos maradna, mert a KATA-s jogviszony után közvetlenül az alkalmazotti jogviszony következne.
Azt is szeretném megkérdezni, hogy a CSED-hez és A GYED-hez ugyanúgy számítják-e jogosultsági időket, és a megállapítás alapjául szolgáló jövedelmet, valamint, hogy ezeken a számítási módokon mit változtat az, ha valaki mondjuk már a terhesség korai szakaszától (veszélyeztetett terhesség) kénytelen táppénzre menni, akár egészen a szülésig?
Segítségét előre is megköszönve: Kalim

Tviki # 2020.12.18. 13:36

Tisztelt Szakértő!

Jelenleg kismama vagyok (15 hetes), munkahelyet váltottam december 1-én (kb. 6 éve van bejelentett munkám) , az lenne a kérdésem, hogy ha januártól táppénzre mennék utána Csed-re, ilyen esetben az ellátások összegének megállapításakor milyen bért vesznek alapul?
Köszönöm segítségét!

cincinnatus # 2020.12.18. 08:43

ConsultingK 2020.12.17. 21:58
Tisztelt Szakerto!
2019. Szeptember 1-je ota foallasu egyeni vallalkozo vagyok, 2021ben tervezunk babat. Erdeklodni szeretnek,hogy minimalisan hany nap munkaviszonyra lenne szuksegem egy cegnel,hogy jogosult lehessek a TGYASra es az egyeb jarulekokra? Az egyeni vallalkozasomat nem szeretnem szuneteltetni,legalabbis nem 2021. Szeptember 1-jeig. Mivel a tajekozodasi fazis legelejen vagyok,kerem,hogy esetlegesen jelolje meg azokat a forrasokat,ahonnan a legujabb vonatkozo jogszabalyokrol olvashatok. Valaszat,segitseget elore is nagyon szepen koszonom!

T. Érdeklődő!

A CSED és GYED-re való jogosultságnak két konjuktív feltétele van. (A konjuktív azt jelenti, hogy a jogosultság megállapításához mindkét feltételnek egyszerre fenn kell állni.)

  1. feltétel: Álljon az Újtbj. 6. § szerinti biztosítási jogviszonyban. (Biztosított pl. a főállású egyéni vállalkozó, a munkaviszonyban álló, stb.)
  2. feltétel: És a gyermek születését megelőző két évben legyen összességében 365 nap biztosítási jogviszonya.

1997. évi LXXXIII. törvény (Kb. a 39. §-tól)
217/1997 (XII:1.) Korm rendelet. (Kb. a 26. §-tól)
Tájékozódáskánt javasolt az egészségbiztosítót megkeresni.

ConsultingK # 2020.12.17. 20:58

Tisztelt Szakerto!

2019. Szeptember 1-je ota foallasu egyeni vallalkozo vagyok, 2021ben tervezunk babat. Erdeklodni szeretnek,hogy minimalisan hany nap munkaviszonyra lenne szuksegem egy cegnel,hogy jogosult lehessek a TGYASra es az egyeb jarulekokra? Az egyeni vallalkozasomat nem szeretnem szuneteltetni,legalabbis nem 2021. Szeptember 1-jeig. Mivel a tajekozodasi fazis legelejen vagyok,kerem,hogy esetlegesen jelolje meg azokat a forrasokat,ahonnan a legujabb vonatkozo jogszabalyokrol olvashatok. Valaszat,segitseget elore is nagyon szepen koszonom!

88bzsuzsa # 2020.11.21. 20:05

Tisztelt Szakértők.

2017. februártól be voltam jelentve X nevű céghez 6 órában, amit 2018. áprilistól felemeltek 8 órás munkaviszonyra, közben terhes lettem és 2018. május végétől veszélyzetetett terhesként táppénzre mentem a gyerek születéséig (2018. december), innen elmentem fizetés nélküli szabadságra és csed-re majd gyed-re, ami most decemberben fog lejárni.
Ez a cég már nem végez tevékenységet, rajtam kívül egy másik gyeden lévő anyuka a tag benne, tehát könyvelő sincs a cégben.
2019. augusztus – 2020. februárig be voltam jelentve teljes munkaidőre Z nevű cégnél ahonnan februárban visszajöttem fizetés nélküli szabadságra. Ez egy vendéglátós cég, tehát a jelenlegi Covid helyzet miatt sajnos nem áll túl biztos lábakon, tehát kicsi rá az esély, hogy egy újabb terhesség alatt vissza tudnék menni dolgozni vagy táppénzre, hogy meglegyen a 365 napom itt is…

Két kérdésem lenne, amennyiben tudnak benne segíteni.

Ha esetleg összejönne a testvér, akkor hogyan fogják számolni számomra a juttatásokat, ha nem sikerül Z cégtől is összegyűjteni a 365 napot, ebben az esetben az elszámolásnál semmit sem fog számítani az a fél év amit ott dolgoztam?

A második kérdésem pedig az, hogy hogyan tudom majd megigényelni a csedet/gyedet, ha X cégnél senki nem dolgozik és nem könyvel semmit?

Egyik cég sem kifizetőhely.

Válaszukat és segítségüket előre is nagyon köszönöm.

Tisztelettel:
Zsuzsa

tunkaroly87 # 2020.11.14. 10:50

Tisztelt Szakértők!

Érdeklődni szeretnénk, hogy mi a helyzet az esetünkben:
Sajnos jó másfél éve munkanélküli vagyok (regisztrált, kapom az álláskeresési támogatást Br.28000 ft).
Folyamatosan keresek munkát, de itt a környékünkön nagyon nehéz, és sajnos nem jön össze.

Páromnak (nem vagyunk házasok, de együtt élünk) sok éve folyamatos munkaviszonya van.

Mivel benne vagyunk a korban, és már nagyon szeretnénk babát, úgy döntöttünk, hogy belevágunk. Viszont szeretnénk tisztán látni.

Párom felveheti a CSED-et, GYED-et? Ha igen, akkor közben tud dolgozni?

Ezen az oldalon azt írják hogy közben lehet dolgozni:
https://www.babaszoba.hu/…ij_GYED_2020?…

Valahol ezt írják, valahol azt. De hogy működik ez?
Van e megoldás arra, ha szeretnénk több pénzt kapni a babázáskor? Hogy járunk a legjobban? (párom nettó 200-260 ezret keres)

Kérem segítsen nekünk, szeretnénk tisztán látni a kérdésben.

Tisztelettel:
Tünde, Tibor

Zengőbérci # 2020.11.11. 12:57

Szandra023 2020.11.10. 17:19

Tisztelt Szakértők!

Tavasszal a vírus miatt megszűnt a munkaviszonyom. Ezután másfél hónap munkanélküli segélyre voltam jogosult. Viszont a vírus miatt még mindig nem sikerült elhelyezkednem és munkanélküliként vagyok regisztrálva. Pár hete kiderült, hogy babát várok. Azt szeretném megtudni, hogy munkanélküliként is jogosult leszek majd a gyes, gyed támogatásokra? Illetve, ha igen körülbelül mekkora összegre számíthatunk?

Válaszukat előre is köszönöm!

T. Kérdező!

GYES-re igen, de csed és gyed ellátásokra a megadott adatokkal nem.
A gyes össdzege bruttó 28.500 forint.

Szandra023 # 2020.11.10. 16:19

Tisztelt Szakértők!

Tavasszal a vírus miatt megszűnt a munkaviszonyom. Ezután másfél hónap munkanélküli segélyre voltam jogosult. Viszont a vírus miatt még mindig nem sikerült elhelyezkednem és munkanélküliként vagyok regisztrálva. Pár hete kiderült, hogy babát várok. Azt szeretném megtudni, hogy munkanélküliként is jogosult leszek majd a gyes, gyed támogatásokra? Illetve, ha igen körülbelül mekkora összegre számíthatunk?

Válaszukat előre is köszönöm!