Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

Fizetés nélküli szabadság

bm001 # e-mail 2020.02.19. 15:45

Köszönöm a kiegészítést.

wers #   2020.02.18. 11:52

monoszkop, ismét köszönöm :)

monoszkop #   2020.02.18. 11:23

wers 2020.02.17. 13:09

köszi monoszkop, és mi van a tartalékos katonai szolgálattal. Mintha akkor sem szünetelne.

Valóban a Tbj. 8. § taxatív felsorolásában több kivétel is található, azokra azért nem hivatkoztam, mivel a történeti tényállás alapján az nem volt releváns.

Tbj. 8. § Szünetel a biztosítás:

1. a fizetés nélküli szabadság ideje alatt, kivéve, ha

aa) a fizetés nélküli szabadság idejére csecsemőgondozási díj, örökbefogadói díj, gyermekgondozási díj, gyermekgondozást segítő ellátás, gyermekgondozási segély vagy
gyermeknevelési támogatás kerül folyósításra, vagy

ab) a fizetés nélküli szabadságot tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermek ápolása címén veszik igénybe,

ac) azt önkéntes tartalékos katonai szolgálat teljesítése céljából veszik igénybe.

wers #   2020.02.17. 13:16

(Van egy olyan érzésem, hogy a törvényalkotó a lenti esetre nem nagyon gondolt. Épp az lenne normális, hogy tb jogviszony maradjon, de szabi ne, ha már úgy alkotta meg hogy az apának is járjon az anya mellett, neki egyéb ellátás nélkül. Magát megkíméli a tb. jogosultságtól, a munkáltató viszont nyögje a szabit, a kieső munkaerő mellett)

wers #   2020.02.17. 13:09

köszi monoszkop, és mi van a tartalékos katonai szolgálattal. Mintha akkor sem szünetelne.

monoszkop #   2020.02.17. 12:47

Javítás: nem szünetel a tb. jogosultság a fizetés nélküli szabadság ideje alatt, ha azt a munkáltató a törvény alapján mérlegelés nélkül köteles kiadnia.

Háát nem egészen:

Tbj. 8. § Szünetel a biztosítás:

1. a fizetés nélküli szabadság ideje alatt, kivéve, ha

aa) a fizetés nélküli szabadság idejére csecsemőgondozási díj, örökbefogadói díj, gyermekgondozási díj, gyermekgondozást segítő ellátás, gyermekgondozási segély vagy gyermeknevelési támogatás kerül folyósításra.

Főszabály, a fizetés nélküli szabadság ideje alatt szünetel a biztosítás.

Van azonban kivétel. Nem szünetel a biztosítás, ha a fizetés nélküli szabadság ideje alatt TB ellátást kap az igénylő.

Mindebből következik, hogy az apa hiába kér és kap fizetésnélküli szabadságot a gyermek gondozása céljából, ha a tb ellátást az anya veszi igénybe, úgy a Tbj. értelmében szünetel a biztosítása és az Ebtv., valamint a Tbj. értelmében erre az időre eü-i szolgáltatási járulékfizetési kötelezettsége keletkezik.

bm001 # e-mail 2020.02.17. 10:03

Köszönöm mindenkinek a hozzászólásokat!

wers #   2020.02.17. 08:12

Jajjj, mégsem jó. storno a 130§

Akkor marad a 128§ szerint, és akkor jár fizetett szabi az első hat hónap tartamára.

wers #   2020.02.17. 07:58

Elnézést, nem teljesen jók a válaszok.

Szerintem ha az anya egészséges és otthon van a babával a munkáltató nem a 128§ alapján hanem a 130§ szerint adja a fizetés nélküli szabadságot.

A 128§ szerint akkor, ha az anya pl. kórházba kerül, és apának kell otthon maradni a babával. (vagy talán még akkor sem)
A lényeges különbség, hogy fizetett szabadság csak a 128§ szerinti első hat hónapja után jár. a 130§ idejére nem.

130. § * A munkavállalónak gyermeke személyes gondozása érdekében - a 128. § (1) és (2) bekezdésében foglaltakon túl - fizetés nélküli szabadság jár a gyermek tizedik életéve betöltéséig a gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának tartama alatt.

Szerintem az anyának vagy az apának jár a 128§, ezen túl a másik szülőnek a 130§

(De nem tudom, hogy nekem van-e igazam)

Javítás: nem szünetel a tb. jogosultság a fizetés nélküli szabadság ideje alatt, ha azt a munkáltató a törvény alapján mérlegelés nélkül köteles kiadnia.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.02.14. 20:40
drbjozsef #   2020.02.14. 20:13

Igaz, elnézést.
A szülési szabadságra végig (csed, tgyás), míg a fizetés nélküli szabadság első hat hónapjára jár, pótszabadságostól, mindestöl.
Már ha erre gondoltál.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.02.14. 19:27

Egy ideje - kb. 10 éve - ez nem pont így van. Már ami a "folyamatosant" illeti.

www.kbs-ugyved.hu

drbjozsef #   2020.02.14. 19:14

wers,

A magyar szabályozás szerint valami okból a gyerekgondozás céljából igénybevett fizetés nélküli szabadság időtartama alatt folyamatosan gyűlik a rendes szabadság, amit rögtön ki is kell egyben adni, amint a dolgozó visszatér a munkába. Ez pont az a rész, amit én is enyhén szólva túlzónak tartok, de ez van.

wers #   2020.02.14. 16:52

Időarányos rendes szabadsággal mi a helyzet

Nem nagyon értem a kérdést, de a fizetésnélküli szabi idejére nem jár fizetett szabadság.

bm001 # e-mail 2020.02.14. 16:17

Köszönöm az eddigi válaszokat!

A magyar nyelv általános szabályai és értelme alapján: szoptatás, etetés, pelenkázás, fürdetés,öltöztetés, sétáltatás...

Ez rendben, arra vonatkozott a kérdés, hogy van-e erre valami speciális jogi megfogalmazás. Ezek szerint nincs külön.

a lenti tényállás mellett az apa biztosítási jogviszonya ez időszak alatt szünetelni fog, ugyanakkor -bár jövedelme nincs- mégis köteles megfizetnie a havi 7.710 forint eü-i szolgáltatási járulékot.

Köszönöm, hogy szóba került, eddig úgy tudtam, hogy csak a munkáltató által mérlegelhető esetekben szűnik meg.

Időarányos rendes szabadsággal mi a helyzet, az is elveszik, vagy az megmarad? (115. § (2) d alapján megmaradóra gondolnám)

wers #   2020.02.14. 11:01

a lenti tényállás mellett az apa biztosítási jogviszonya ez időszak alatt szünetelni fog, ugyanakkor -bár jövedelme nincs- mégis köteles megfizetnie a havi 7.710 forint eü-i szolgáltatási járulékot.

Igen, ezt tudni kell hozzá.

monoszkop #   2020.02.14. 10:51

Viszont nem világos, hogy mi is az a 'a gyermek gondozása céljából'.

A magyar nyelv általános szabályai és értelme alapján: szoptatás, etetés, pelenkázás, fürdetés,öltöztetés, sétáltatás...

Tudom, hogy támogatást egyszerre csak egyikünk kaphat, de mi a helyzet a fizetés nélküli szabadság igénylésével?

Ahogyan azt már leírták az apa is igénybe veheti, azonban a lenti tényállás mellett az apa biztosítási jogviszonya ez időszak alatt szünetelni fog, ugyanakkor -bár jövedelme nincs- mégis köteles megfizetnie a havi 7.710 forint eü-i szolgáltatási járulékot.

wers #   2020.02.14. 10:41

de mi a helyzet a fizetés nélküli szabadság igénylésével?

Igen, az apának jár. Enne semmi köze az anyának járó gyes/gyed/stb.-hez

bm001 # e-mail 2020.02.14. 10:26

Kedves szakértők, fórumozók,

A 2020.01.01-től érvényes
128. § * (1) A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig - a gyermek gondozása céljából - fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni.

kapcsolatban lenne kérdésem:
Párom (anya) van otthon 4 hónapos gyermekünkkel, ő kapja a támogatásokat is. Ez maradna is így.

Viszont nem világos, hogy mi is az a 'a gyermek gondozása céljából'.
Ez alapján, ezzel párhuzamosan én (apa) is igényelhetek-e fizetés nélküli szabadságot valameddig (2-3 hónapra gondoltam), amit kötelezően ki kell adnia a munkáltatónak?
Tudom, hogy támogatást egyszerre csak egyikünk kaphat, de mi a helyzet a fizetés nélküli szabadság igénylésével?

Köszönöm.

Viktória64 # e-mail 2020.01.27. 15:03

wers
Köszönöm, nem rossz ötlet. A táppénz lejártával megszűnne a munkaviszony, és kifizetnék a szabadságot. Másnap beadhatnám az ellátás igénylését, nem kellene kéregetni a fizetés nélkülit. De mivel a munkaviszonyom megszűnik és másnapól még nincs ellátásom, akkor biztosításom sincs, csak majd visszamenőleg lesz valamikor, amikor megállapítják az ellátást.

wers #   2020.01.27. 11:21

Biztos ki lehet fizetni, de a közalkalmazotti szférában ez nem szokás, legalábbis nálunk nem

Nem kívánságműsor. Munkaviszony megszűnésekor ki kell.

Ha kifizetnék, akkor nem tudom, hogy ez hogyan lenne, pl. lezárnák a kifizetés napjával a munkaviszonyt.

Ha ez lenne a közös megegyezés, akkor igen, ez járható út.

Viktória64 # e-mail 2020.01.27. 11:15

"A szabadságot pedig ilyenkor ki lehet fizetni."
Biztos ki lehet fizetni, de a közalkalmazotti szférában ez nem szokás, legalábbis nálunk nem. Egyébként nem is akarnám a kifizetést, mert a szabadság ideje is biztosított idő, ami a nyugdíjnál - ha megélem - növeli a napok számát. Ha kifizetnék, akkor nem tudom, hogy ez hogyan lenne, pl. lezárnák a kifizetés napjával a munkaviszonyt. Így meg a szabadság utolsó napjával zárnák le.

wers #   2020.01.27. 10:23

ha lejár a táppénz kérjek 1 nap fizetés nélküli szabit, akkor adjam be a kérelmet, utána vegyem ki a maradék szabit (munkaviszony megszűnik.)

Javítsatok ki, ha tévedek, de ha lejár a táppénz közös megegyezéssel azonnal megszüntethető a munkaviszony. A szabadságot pedig ilyenkor ki lehet fizetni.

Viktória64 # e-mail 2020.01.27. 09:36

Köszönöm a válaszokat.
Külön kell vinnem egy munkáltatói igazolást arról, hogy a kérelem benyújtását megelőzően 15 éven belül 3650 napon át biztosított voltam (nekem ennél több évem van).
Egyébként, ha megvárnám a kilépést, akkor a kilépő papírokkal kellene mennem, és akkor már nem lenne munkaviszonyom. De az nem is feltétel, hogy a most is legyen.

drbjozsef #   2020.01.26. 21:44

Ha az ügyintéző így mondja, és be is fogadja a kérelmet, mit is tehetne a nép egyszerű gyermeke?
Én is így járnék el. Legfeljebb nem jön be.