Külön kell választani két dolgot.
- Az Mt. szerint a szülő nő 24 hét szülési szabadságra jogosult, amiből 4 hetet lehetőség szerint a szülés előtt kell kiadni. Ez azt jelenti, hogy a szülő nő igazoltan van távol a munkahelyéről.
- Aki szülési szabadségon van az jogosult lehet annak az időtartamára THGY-ra, ha a biztosítási esemény bekövetkezésekor a feltételeknek megfelel.
Mindezekből -álláspontom szerint- az következik, hogy mindhárom jogviszonyban 168 napig (24 hét) szülési szabadságon van, de THGY ellátásra csak 1 jogviszonyból jogosult. Amennyiben a másik két jogviszonyban is lett volna 365 nap biztosításban töltött ideje, úgy azokból is jogosult lett volna THGY-ra.
3.A keresőképtelenséget jogviszonyonként külön-külön kell elbírálni.
Az orvos tehát -az alább idézettt jogszabályi hely rendelkezése alapján- mondhatja azt, hogy a másik két két jogviszonyban, adott munkakörben a munkáját a szülés miatt nem tudja ellátni.
44. § Keresőképtelen,
- aki betegsége miatt munkáját nem tudja ellátni;
- aki terhessége, illetőleg szülése miatt nem tudja munkáját ellátni, és terhességi-gyermekágyi segélyre nem jogosult;
A keresőképtelenség tartamára az OEP az orvosok részére kiadott egy tájékoztatót amelyben meghatározta, hogy egy adott betegséggel (pl. császármetszés) meddig tartható a beteg keresőképtelen állományban. Ezen átlagos gyógyulási idő után a beteg tehát keresőképessé nyilvánítható, ami nem azt jelenti, hogy munkába is kell állnia, csak azt, hogy az adott betegségből felgyógyult.
Amennyiben bármelyik jogviszonyban munkába áll és keresőtevékenységet folytat, úgy fennáll a következő:
41. § (1) Nem jár terhességi-gyermekágyi segély a biztosítottnak
- a szülési szabadságnak arra a tartamára, amelyre a teljes keresetét megkapja,
b) ha bármilyen jogviszonyban díjazás - ide nem értve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást és a személyi jövedelemadó-mentes tiszteletdíjat - ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja.
A keresőképessé válása után ugyanúgy szülési szabadságon van azzal, hogy arra az időre, abban a jogviszonyban, TB szempontjából ellátatlan.
4. Még néhány gondolat a keresőképtelenségről, ha az igénylő nem jogosult THGY-ra:
6.1.5. A keresőképtelenség igazolása
A keresőképtelenség és keresőképesség elbírálása orvos-szakmai tevékenység, amelyet a 102/1995. (VIII. 25.) kormányrendelet szabályoz. A rendelet értelmében a biztosított keresőképtelen állományba vételére és a keresőképtelenség folyamatos elbírálására, valamint a keresőképessé válás megállapítására és igazolására az illetékes REP-pel szerződést kötött orvos jogosult.
A keresőképtelenség, illetve keresőképesség elbírálására, illetve igazolására jogosult a REP ellenőrző tevékenysége során eljáró főorvosa is.
Magyarázat:
A keresőképtelenséget igazoló orvosi igazolást az orvos munkahelyének bélyegzőjével és személyi orvosi bélyegzőjével kell ellátni. Az orvos a keresőképtelenség okát az orvosi igazoláson a felsoroltak alapján köteles jelölni:
- üzemi baleset „1”,
- foglalkozási megbetegedés „2”,
- közúti baleset „3”,
- egyéb baleset „4”,
- beteg gyermek ápolása „5”,
- terhesség-szülés miatti keresőképtelenség „6”,- közegészségügyi okból foglalkozásától eltiltás, hatósági elkülönítés „7”,
- egyéb keresőképtelenség „8”.
A „6”-os számú kódot, csak abban az esetben lehet alkalmazni, ha a szülő nő terhességi-gyermekágyi segélyre nem jogosult, e tényről a kifizetőhely tájékoztatja a keresőképtelenség elbírálására jogosult orvost.
Az úgynevezett veszélyeztetett terhesség esetén a keresőképtelenséget elbíráló orvos a „8”-as számú kódot alkalmazza.
5. Érdemes figyelni a következőkre is:
39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.
Tekintettel arra, hogy 3 különböző jogviszonyról van szó az, hogy az egyik jogviszonyban THGY-ban részesül nem zárja ki azt, hogy a másik kettőben táppénzt kapjon, feltéve, hogy a keresőképtelenséget az arra jogosult orvos igazolja.
44. § Keresőképtelen,
- aki betegsége miatt munkáját nem tudja ellátni;
- aki terhessége, illetőleg szülése miatt nem tudja munkáját ellátni, és terhességi-gyermekágyi segélyre nem jogosult;
- az anya, ha kórházi ápolás alatt álló egyévesnél fiatalabb gyermekét szoptatja;
d)
- az a szülő, nevelőszülő és helyettes szülő, aki tizenkét évesnél fiatalabb beteg gyermekét ápolja;
- aki fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátásban betegségének megállapítása vagy gyógykezelése miatt részesül;
- akit közegészségügyi okból foglalkozásától eltiltanak és más beosztást nem kap, vagy akit közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek, továbbá aki járványügyi, illetőleg állat-egészségügyi zárlat miatt munkahelyén megjelenni nem tud és más munkahelyen (munkakörben) átmenetileg sem foglalkoztatható.
6. Javasolom, hogy kérjen időpontot a REP Igazgatójától, vagy a REP PEEO Osztályvezetőjétől és a REP Egészségügyi Osztály vezetőjének szakmai állásfoglalását figyelembevéve vele beszélje át a lehetőségeket.
7. Remélem, hogy rajtam kívül más is tuds érdemi tanácsot adni.