Fórum munkajog, foglalkoztatás régebbi elöl     új hozzászólás

GYED,GYES, táppénz

prtvlogan # e-mail 2021.01.08. 18:28

Tisztelt fórumozók!

Két évet december 25-én betöltött gyermekem után lejárt a gyed. 1 hónapos terhes vagyok a második gyermekemmel.
A kérdésem, amire nem találok egyértelmű választ, hogy a gyed "vészhelyzet" alatt meghosszabodott-e, tehát kapom még tovbbra is, vagy ne számítsak rá?

hazisarkany2021 # e-mail 2021.01.07. 08:00

Tisztelt szakértő!

2019.május 1 én született a kislányom és a munkaszerződésem lejárt 2019.06.30.án. Gyeden vagyok jelenleg a második gyermekem várom június 18ra vagyok kiírva kérdésem a következő milyen ellátásokra leszek jogosult a második gyermekemmel.
Köszönöm válaszát

hazisarkany2021 # e-mail 2021.01.07. 08:00

Tisztelt szakértő!

2019.május 1 én született a kislányom és a munkaszerződésem lejárt 2019.06.30.án. Gyeden vagyok jelenleg a második gyermekem várom június 18ra vagyok kiírva kérdésem a következő milyen ellátásokra leszek jogosult a második gyermekemmel.
Köszönöm válaszát

Rostab # e-mail 2021.01.06. 17:37

Tisztelt Szakértő!

Azzal kapcsolatban szeretnék érdeklődni,hogy a 2-ik gyereknél mennyi lesz az ellátás alapja?
2020. Februárban tölti az első gyermekem a 3.-ik életévét.Most itthon vagyok gyes-en vele,ha lejár a gyes és közben a jelenlegi munkahelyemen felmondok és rögtön el is helyezkedek máshol ( megszakítás nemlesz közte).Akkor hány hónap munkabérrel ellátot hónap kell,hogy a 2-ik gyereknék már az e szerinti jövedelem után számolják a Csed-et?Válaszát köszönöm.

Kata63 # e-mail 2020.12.09. 10:06

Tisztelt Fórum!

Tájékozódni szeretnék a CSED, GYES témakörében.
2017. januártól egészen 2020. áprilisig volt bejelentett munkaviszonyom. A mostani helyzet miatt áprilisban elbocsátottak, majd regisztráltam álláskeresőnek. A járadékot megkaptam a 90 napra.
Augusztus és október között nem voltam regisztrált álláskereső, majd októbertől ismét.

Bejelentett munkaviszonyom most sincs.

Azt már tudom, hogy 365 napnyi TB jogosultság szükséges a baba születése előtti 2 évben.
Azt is tudom, hogy regisztrált álláskeresőként max a GYES-t adják meg.

A kérdésem az, hogy ha most januártól lenne egy bejelentett munkaviszonyom, mennyi ideig kellene ott lennem ahhoz, hogy a CSED-et és a GYED-et teljes mértékben megkapjam? Mikor érdemes belevágni a babaprojektbe?
A terhesség hányadik hetében kell bejelenteni a munkaadónak a hírt?

Válaszukat előre is köszönöm.

Axszandra # e-mail 2020.12.08. 17:30

Tisztelt Válaszadó!

Októberben megszünt a folyamatos munkaviszonyom, napi bejelentéssel dolgoztam majd, november 8.tol 6 órában vagyok bejelentve 12.31 ig. Januártól 2 talán 3 hónapot írok alá. 8 hetes terhes vagyok. Szeretném megtartani de félek a gyesen kívül másra nem számíthatok hisz ha bejelentem a terhességemet nem fogok hosszabbítást kapni maximum januárban azt a 2 vagy 3 hónapot. Mindezek előtt megvan a 365 nap biztosított napom. 2017 Ben voltam cseden majd gyeden közben 2018 decemberétől dolgoztam egészen addig mint utóbb leirtam. Ha nem kapok hosszabbítást mire szamithatok?

sortie #   2020.12.03. 07:38

Amennyiben fennáll a munkaviszonya, és a szülést megelőző két éven belül van 365 biztosításban töltött ideje, úgy igen, jogosult rá.

A mértéke az irányadó/számítási időszakban elért munkabérének a 70%-a.

Fábriné # e-mail 2020.12.02. 12:02

Tisztelt Fórum!
Szeretném a segítségét kérni! Március 1.-re vagyok kiírva 2. gyermekemmel.Viszont június 30.-tól itthon vagyok táppénzen(veszélyeztetett terhesség miatt)! Február 1.-től vagy március 1.-től szeretném igénybe venni a csedet, milyen összegre számíthatok, egyáltalán kapni fogom így hogy táppénzen vagyok ilyen hosszú ideje?
Köszönöm segítségét! Fábriné

Jereván #   2020.11.12. 11:26

mici2222 2020.11.11. 17:56

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem a következő lenne,5 éve dolgozom Németországba,terhes lettem 12 hetes vagyok most és haza szeretnék költözni Magyarországra számíthatok valamilyen pénzbeli ellátásra?

T. Kérdező!

• Számathat.
  • Ha a német jogviszonya megszűnik, akkor a szülés napjától jogosult GYES-re, anyasági támogatásra és családi pótlékra.
  • A bruttó 28.500 forintos GYES helyett akkor kaphat csed-et, ha a szülés napján Magyarországon biztosított lesz (pl. munkaviszonyban áll, vagy álláskeresési járadékban részesül)és a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik 365 biztosításban töltött nappal, amibe beleszámít a német jogviszony is, ha azt a német biztosító az előírt nyomtatványon leigazolja.
mici2222 # e-mail 2020.11.11. 17:56

Tisztelt Szakértő!
Kérdésem a következő lenne,5 éve dolgozom Németországba,terhes lettem 12 hetes vagyok most és haza szeretnék költözni Magyarországra számíthatok valamilyen pénzbeli ellátásra?

Polla # e-mail 2020.11.08. 11:10

Tisztelt Szakértő!
Az alábbi esetre vonatkozóan szeretnék állásfoglalást, tanácsot kérni:

Anyuka (baba várható születése 2021. április) nappali tagozaton decemberben szerzi meg diplomáját, januártól mesterdiplomára jelentkezik. Májustól KATA-s vállalkozásban nyelvtanár, a havi 25000 Ft-ot fizeti. A CSED-hez szükséges 365 nap biztosított jogviszonnyal a tanulói jogviszonyból adódóan nem rendelkezik.
Apuka több mint egy éves munkaviszonnyal rendelkezik, ő is megkezdte a mesterdiploma megszerzését.

Kérdésem az lenne, hogy milyen ellátásra jogosultak a baba születése után az első 6 (168 nap) hónapban, illetve utána. Apuka jogosult-e 8 órás munkaviszony mellett a gyed extra igénylésre? Ha igen, ebben az esetben az anyuka a tanulói jogviszony alapján biztosított lesz-e, illetve ha folytatja a KATA-s vállalkozást, milyen feltételek mellett teheti meg? A KATA-t mikortól meddig kell szüneteltetnie az anyukának? Köszönöm szíves segítségét!

drbjozsef #   2020.11.07. 13:47

Delfin81,

A gyermekgondozás miatti fizetés nélküli szabadságot kötelező biztosítania a munkáltatónak, ily módon a megszüntetése is egyoldalú nyilatkozat a munkavállaló részéről. Nincs ebbe beleszólása a munkáltatónak.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Delfin81 # e-mail 2020.11.07. 13:05

Köszönöm a választ!

Nyilván 30 napja még nem tudta, hogy terhes és korábban itt a válaszokban láttuk, hogy a védettség miatt egybidőbe kell jelezni a fizetés nélküli szabadság megszüntetését és a terhesség állapotát.

Ha ezt most megtesszük írásba, mivel még csak most tudtuk meg, akkor azzal elérhetjük, hogy aktív állományba helyezzék vagy saját döntése alapján ezt a munkáltató visszautasíthatja?

Köszönöm előre is a válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.11.07. 10:28

30 nappal korábban írásban bejelenti, hogy a fizetés nélküli szabadságot megszünteti. Eleve ezt kellett volna tennie.

www.kbs-ugyved.hu

Delfin81 # e-mail 2020.11.06. 22:31

Tisztelt Szakértő!

Feleségem GYES-en van itthon 26 hónapos kisfiammal és közben kiderült, hogy 8 hetes terhes, a nőgyógyász veszélyeztetettséget állapított meg és a háziorvos az adott naptól táppénzre is vette 9-es kóddal.
Ezt jelezte a munkáltatójának és kérte, hogy vegye aktív állományba, majd táppénzre,de ezt a nehéz anyagi körülményekre visszautasította és mondta, majd úgy is kapni fogja a CSED-et, GYED-et, legyen elég az.

Milyen lehetőségeink vannak, hogy ismét állományba, majd táppénzre vegyék?

Előre is köszönjük a válaszát, segítségét!

drbjozsef #   2020.11.02. 11:42

Tűzeső,

Beleszámít a végkielégítésbe.

Mt.77.§(2) A végkielégítésre való jogosultság feltétele, hogy a munkaviszony a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában a (3) bekezdésben meghatározott tartamban fennálljon. A végkielégítésre való jogosultság szempontjából nem kell figyelembe venni azt az egybefüggően legalább harminc napot meghaladó tartamot, amelyre a munkavállalót munkabér nem illette meg, kivéve

1. a szülési szabadság és a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság (128. §),

...
tartamát.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Tűzeső # e-mail 2020.11.02. 10:22

Tisztelt Szakértő!

Szeretném kérdezni, hogy a végkielégitésnél a munkaviszony időtartamába beleszámit-e a GYES, GYED, CSED-en töltött időszak, vagy csak az amit ténylegesen aktiv állományban töltöttünk?

Köszönöm
Andi

zenész # e-mail 2020.11.01. 18:12

Tisztelt Szakértő!
Azt szeretném megkérdezni, hogy ha valaki fél állásban dolgozik egy szimfonikus zenekarban, ahol kijelölt napokon vannak zenekari szolgálatok, és azokon a napokon, amikor neki dolgoznia kellene táppénzre kerül a Covid miatt,kb. két hétig, akkor utána az eredetileg nem beosztott szolgálatokra (szabadon hagyott napjain) kötelezhető-e munkavégzésre? Vagyis a betegség miatt kieső szolgálatokat a hónap másik felében be kell-e dolgoznia? Egyébként neki az adott hónapban előírt szolgálatoknak a felét kell teljesítenie a fizetéséért, mert fél állasban van foglalkoztatva. Előre is köszönöm a választ!

Reni96 # e-mail 2020.10.12. 18:31

Tisztelt szakértő !
Gyesen vagyok lányommal itthon, májusra várjuk a második gyermeket. Kérdésem az lenne hogy GYES alatt jár a táppénz ?
És a táppénzt akkor is meg kapom ha nem magas rizikóba vagyok be sorolva a terhességem miatt ?
Válaszát előre is köszönöm

monoszkop #   2020.09.18. 13:21

AoiSora 2020.09.17. 08:23

1997. évi LXXXIII. törvény 42/G. §

(1) A gyermekgondozási díjra a 42/A. § (1) bekezdése alapján jogosult személy (e § alkalmazásában a továbbiakban: alapjogosult) jogán annak vagy az alapjogosulttal együtt élő házastársának - ide nem értve a családbafogadó gyám házastársát - vér szerinti és örökbe fogadó biztosított szülője, továbbá a biztosított szülővel együtt élő biztosított házastárs (a továbbiakban együtt: nagyszülő) is jogosult a gyermekgondozási díjra, ha *

1. a nagyszülő a gyermek születését megelőző két éven belül legalább 365 napon át biztosított volt,
  2. a gyermek közös háztartásban élő mindkét szülője - egyedülálló alapjogosult esetében az alapjogosult - az ellátás nagyszülő részére történő folyósítása alatt a Tbj. 5. §-a szerinti jogviszony - ide nem értve a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyt - alapján biztosítottként keresőtevékenységet végez,
  3. a gyermeket az alapjogosult a saját háztartásában neveli, és abból a gyermek a nagyszülőhöz csak átmeneti jelleggel, napközbeni időszakra kerül ki,
  4. a gyermek közös háztartásban élő mindkét szülője - egyedülálló alapjogosult esetében az alapjogosult - írásban nyilatkozik arról, hogy egyetért a gyermekgondozási díj nagyszülő általi igénylésével és annak nagyszülő részére történő megállapításával, és
  5. azon gyermekre tekintettel, aki után az e bekezdés szerinti ellátást megállapították, gyermekgondozást segítő ellátást nem folyósítanak.

(2) Az alapjogosult halála a nagyszülő részére már megállapított gyermekgondozási díjra való jogosultságot nem érinti.

(3) Nem jár gyermekgondozási díj, ha

1. a nagyszülő keresőtevékenységet folytat, kivéve, ha azt kizárólag az otthonában végzi,
  2. a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben helyezték el,
  3. a nagyszülő a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 4. § (1) bekezdés i) pontjában meghatározott rendszeres pénzellátásban részesül, ide nem értve az otthonában végzett keresőtevékenység után járó táppénzt, baleseti táppénzt, a csecsemőgondozási díjat, valamint a különböző korú gyermek jogán járó gyermekgondozást segítő ellátást és gyermekgondozási díjat,
  4. a nagyszülő tekintetében a 42/C. § (1) bekezdés e) pontjában foglalt körülmény áll fenn,
  5. az alapjogosult gyermekgondozási díjra való jogosultsága megszűnik,
  6. az (1) bekezdés d) pontja szerinti nyilatkozatot visszavonják. *

(4) A nagyszülő részére megállapított gyermekgondozási díj naptári napi alapját és a folyósítandó ellátás összegét a nagyszülő jövedelméből, a 42/D. § (1)-(4) és (7)-(10) bekezdésében foglaltak figyelembevételével kell kiszámítani.

(5) A nagyszülő részére megállapított gyermekgondozási díj esetében a 39. § rendelkezései nem alkalmazhatók. Ha a gyermekgondozási díjat a nagyszülő részére megállapítják, a gyermek közös háztartásban élő szülője - egyedülálló alapjogosult esetén az alapjogosult - gyermekgondozási támogatásra és az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira nem jogosult, kivéve a saját, illetve a gyermeke ápolására figyelemmel fennálló keresőképtelenségére tekintettel járó táppénzt.

(6) A gyermek közös háztartásban élő mindkét szülője - egyedülálló alapjogosult esetében az alapjogosult - az (1) bekezdés d) pontja szerinti nyilatkozatát valamennyi gyermekgondozási díjra jogosító gyermek tekintetében csak egy és ugyanazon nagyszülő vonatkozásában adhatja meg.

(7) Ha ugyanazon nagyszülő részére a gyermekgondozási díjra való jogosultságot az e §-ban foglalt feltételeknek megfelelő egy vagy több alapjogosult nyilatkozata alapján, több - nem ugyanazon várandósságból született - gyermekre figyelemmel is megállapítják, a gyermekgondozási díjat számára gyermekenként kell megállapítani.

AoiSora # e-mail 2020.09.17. 08:23

Tisztelt szakértő!

Nagymama szeretné igénybe a NagyszülőiGyedet, én eddig gyermekem születése előtt végig Gyesen voltam, a férjem probálta igényelni a GyedExtra ellátást, de nem sikerült neki. Olyan kérdésem lenne, hogy olvastunk egy olyan feltételt, miszerint az egyik szülőnek jogosultnak kell lennie a Gyedre, és ezt a jogot tudja átadni a nagyszülőnek, viszont felhivtam tegnap a Kormányablakot, hogy ott is feltehessem a kérdésem, de azt a tájékoztatást kaptam, hogy nem tudnak ilyen feltételről.
Tehát azt szeretném kérdezni, hogy van e ilyen feltétele a NagymamaGyed igénylésének?
Amennyiben még is van, a Gyes biztositott időszaknak számít e, és ezzel én jogosult vagyok e a Gyedre, tehát átadhatom e a jogot a Nagymamának, akinek a ráeső feltételei megvannak?

Elöre is köszönöm a választ.

monoszkop #   2020.08.31. 10:12

A Kormányhivatal egy nagy szervezet.

Ezen belül a pénzbeli egészségbiztosítási ellátások osztályát kell keresni, az ő ügyfélszolgálatukkal, vagy osztályvezetőjükkel beszélni.

(Egyebekben: Nyomtassa ki, írja alá, szkennelje be és mellékletként csatolja az igénybejelentés nyomtatványhoz...)

sztoka04 # e-mail 2020.08.31. 07:35

Tisztelt Szakértő!

Szeretném megigényelni a nagyszülői Gyed-et,( a gyermek szülei 8 órában dolgoznak), mivel vállalkozó vagyok, így az interneten kellene leadnom, viszont van egy olyan kitétel,hogy alá kell írni nekem, és a szülőknek a nyilatkozatot. Sajnos a Kormányhivatalban dolgozó hölgy,még azt sem értette, hogyan vehetem igénybe, nem tudom kihez kellene ezzel a problémával fordulnom? Köszönöm, előre is a segítséget.

monoszkop #   2020.08.17. 08:54

puszed 2020.08.15. 13:49

Tisztelt szakértő!

Jelenleg GYED mellett részmunkaidőben (heti 16 órában) dolgozom. Gyermekem 2021. márciusában tölti a 2. életévét. Időközben veszélyeztetett terhes lettem, szeretnék táppénzre menni.
Kérdésem, hogy milyen feltételek mellett lennék jogosult az eredetileg teljes munkaidős állás alapján számított táppénzre?

Köszönöm előre is a segítséget!

Üdv,
puszed

T. Kérdező!

Kérdésében nem utal arra, hogy a gyed mellett ugyanannál a mtatónál, vagy más munkáltatónál dolgozik heti 16 órában.

Előbbi esetében az ellátást a főszabály szerint kell kiszámolni. Ha ebbe beleeseik a 16 órás bér, akkor annak alapulvételével kell kiszámolni a táppénz összegét.

Utóbbi esetben az 1. jogviszonyában nem dolgozik, fizetésnélküli szabadságon van, így ott a keresőképtelenség nem értelmezhető, azaz abban a jogviszonyában keresőképtelenség és keresetveszteség hiányában jogszerűen táppénzre nem jogosult.

Kaphat viszont táppénzt a 16 órás jogviszonyában, az ott elért keresete alapján.

Bővebb tájékoztatásért forduljon az egészségbiztosítóhoz.

monoszkop #   2020.08.17. 08:48

puszed 2020.08.15. 13:49

Tisztelt szakértő!

Jelenleg GYED mellett részmunkaidőben (heti 16 órában) dolgozom. Gyermekem 2021. márciusában tölti a 2. életévét. Időközben veszélyeztetett terhes lettem, szeretnék táppénzre menni.
Kérdésem, hogy milyen feltételek mellett lennék jogosult az eredetileg teljes munkaidős állás alapján számított táppénzre?

Köszönöm előre is a segítséget!

Üdv,
puszed