tulóra szabályai


Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.10. 09:55

Hát ez az! A táppénzt csak akkor kell neki, ha tb-kifizetőhely. De a betegszabadságot mindenképpen ő állja.

wers # 2014.01.10. 09:28

mintha a betegszabadságot sem akarná kifizetni

Niobee # 2014.01.10. 09:18

wers: Mit nem értesz ezen?
Szerintem azt akarja mondani a kedves fórumtárs, hogy beteg volt X napot és mivel akkor nem dolgozott, a munkáltatója azt akarja,hogy ezt a kimarad időt dolgozza le "ingyen", a betegszabadságra kifizetett pénz terhére.

dimdom: Túlórát elrendelhet, ennek megvannak a szabályai, amit Wers előttem leírt...
Ez biztos, hogy cég és nem egy kis KFT?
Megelepődnék ha egy nagy cég ilyet mondana...
Amúgy meg küld el melegebb ékhajlatra őket, mert amit akarnak az törvénytelen, és mond meg nekik, találkozunk a munkaügyi bíróságon! (az ezzel kapcsolatos beszélgetést, én rögzíteném egy mobillal, mert később jól jöhet)

wers # 2014.01.10. 07:48

kimaradt a nem, azaz nem világos

wers # 2014.01.10. 07:44

dimdom, lehetne részletesen, mert ez így nagyon világos

wers # 2014.01.10. 07:43

Beus13
109. § (1) Teljes napi munkaidő esetén naptári évenként kétszázötven óra rendkívüli munkaidő rendelhető el

113. § (1) A munka- és pihenőidőre vonatkozó szabályokat a (2)-(4) bekezdésben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni

  1. a munkavállaló várandóssága megállapításától a gyermek hároméves koráig,
  2. a gyermekét egyedül nevelő munkavállaló esetén gyermeke hároméves koráig,
  3. a munkaviszonyra vonatkozó szabályban meghatározott egészségkárosító kockázat fennállásakor.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott esetben

  1. egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a munkavállaló hozzájárulása esetén alkalmazható,
  2. a heti pihenőnapok egyenlőtlenül nem oszthatók be,
  3. rendkívüli munkaidő vagy készenlét nem rendelhető el.

(3) Az (1) bekezdés a)-b) pontban meghatározott munkavállaló számára éjszakai munka nem rendelhető el.
(4) Az (1) bekezdés c) pontban meghatározott esetben a munkavállaló beosztás szerinti napi munkaideje éjszakai munkavégzés során a nyolc órát nem haladhatja meg.
(5) A gyermekét egyedül nevelő munkavállaló számára - gyermeke hároméves korától négyéves koráig - rendkívüli munkaidő vagy készenlét - a 108. § (2) bekezdésében foglaltakat kivéve - csak hozzájárulásával rendelhető el.

dimdom # 2014.01.09. 22:24

Tisztelt Fórum! A cégem azt állítja, hogy a betegszabadságom miatt nem teljesítettem a munkaidőm havi részét, ezért túlórában le kell dolgoznom, amit viszont nem fizet ki. De a táppénzes napokat sem, hiszen akkor betegállományban voltam! Szerintetek?

Beus13 # 2014.01.09. 13:38

Tisztelt Fórum!

A kérdésem a következő lenne: Egyedülálló szülőnek folyamatos munkarendben (4 műszak) mennyi az a túlóra keret amit elrendelhet a munkáltató. Van e erre valamilyen törvény. A másik kérdésem: A túlórát hogyan és mennyivel előtte kell bejelenteni a dolgozók felé?

Köszönettel:
Beus13

Szecsi # 2013.11.04. 07:18

Ha munkaidőkeretben vagy foglalkoztatva, akkor igen.

asandor # 2013.11.04. 05:30

Tisztelt Fórum!

A munkáltatóm az ünnepnapi munkarendet megváltoztatta, 8 óra helyett 12-t írna elő. Az erre az időszakra eső szünetet nem számítva bele, 3 óra hossza lenne a túlórára kifizetett pénz. De nem kifizetni akarja, hanem kötelez a lecsúsztatásra. A lecsúsztatás nem egyben történne, hanem szakaszosan. Jogosan jár el?
Köszönettel
S.A.

hunfrakk # 2013.11.02. 20:43

Mt. 108. § (1) A rendkívüli munkaidőt a munkavállaló kérése esetén írásban kell elrendelni.

ebből az következik, hogy szóban is el lehet rendelni

jelenléti íven rendezni kell (nyilvántartás)

Secret_m # 2013.11.02. 17:20

Tisztelt Fórumozók!
Kérdésem a következő lenne: túlmunkát/túlórát a munkáltató hogy rendelhet el? Írásban, szóban, mindkét esetben?
Köszönettel,
EseM

nozi # 2012.09.14. 17:02

Persze, hogy tudok.
14-től a munka végeztével kezdem el a túlórát, és nem megyek haza és vissza 16-ra. Mivel mire hazaérek mehetnék is vissza.
Csak a munkáltatóm kérné, hogy 16-20 óra között túlórázzunk. De nem nagyon érdekli, hogy ezt hogyan oldjuk/oldom meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.14. 15:11

Tudsz mást tenni?

nozi # 2012.09.14. 15:06

Köszönöm a választ.
Egy kérdés maradt nyitva számomra.
Ha 6-14ig dolgozom, akkor kötelezően vissza kell mennem 16-tól túlórázni, mert így kérik?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.14. 14:57

Meg. De ha túlzásba viszik, az már eléggé visszaélésszerű joggyakorlás.

nozi # 2012.09.14. 13:22

Tisztelt Fórumozók!
Egy szolgáltató cégnél dolgozom, mint kölcsönzött munkavállaló lassan 7 éve.
Az utóbbi hónapokban majdnem minden héten túlórát kell vállalnunk. Amire köteleznek.
Ezt úgy kell érteni, hogy munkaidő letelte előtt 1 vagy másfél órával közlik velünk, hogy ma 1-2 órát kötelezően bent kell maradni, ettől eltérni (értsd úgy, hogy nem maradsz benn) csak "főnöki" engedéllyel lehet. A túlórát kifizetik.
Most már ott tartunk, hogy hétvége felé jelzik, hogy jövőhéten is túlóra lesz és írjuk be magunkat egy erre fenntartott táblázatba. Meghatároznak egy idő intervallumot, hogy mikor kell bemenni. pl. 8-12 órig, illetve 16-20ig. Kérdem én, ha egyműszakos normál munkarendben dolgozom 6-14-ig, akkor kötelezhetnek arra, hogy menjek vissza túlórázni 16-tól?
Megteheti a munkáltató, hogy minden hétre rendkívüli vagy ahogy nálunk mondják kötelező túlórát rendel el.?

deaknemaria # 2012.08.27. 12:35

Köszönöm a válaszokat, azóta sajna ledolgoztam a túlórám! Állítólag negyedévre számolnak átlagot, és így hiányzik mindig egy nap!?? Viszont, hogy ne 14 nap legyen egyben, kitalálták, hogy a délutános hét előtti vasárnappal kezdünk, ott lesz a túlóra. Így "csak" 7 napot megyünk egybe, kétszer, egy nap szünettel. Jól ki van ez találva, aki szólni mer, az meg repül...

huszika # 2012.08.23. 11:42

Hali! Kérdésem a következő:
Mennyi túlóra után kell fizetnie egy cégnek és mennyit írhat ki pihenőre?? Nagyon érdekelne, mert a munka szerződésben ilyesmiről szó sem esik!!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.08.18. 21:28

Ez a lehetőség a korábbi törvényben is benne volt, nem kellett kitalálni semmit.

efi99 # 2012.08.18. 19:18

Amúgy nem teheti meg. Heti 40 óra szünet a minimum. (MT 160 par. 3.bek.)
Sőt, mivel a teljes munkaidőkeretre (ami gondolom nálatok az augusztus hónap), utólag összeadogatva a heti átlagra 48-nak kell kijönnie, így ha valahol beszűkíti egy 40-esre a pihenőidőt, akkor egy másik héten 56-ot kell biztosítson, ergo ezzel nem tud munkaórákat gyártani, mivel azon a másik héten megy egy nagy lukat üt megint a munkaórákban. (Ezért is kételkedem abban, hogy nincs meg a kötelezőtök)
Azt a heti 40 órát meg amúgy leggenyább módon úgy lehet kiadni, hogy az egyik hét elején, aztán a követő hét végén, így a kettő között azért szépen befigyel 11-12 nap zsinórban, erre már nem gondoltak az okosok, amikor kitalálták az agyoncizellált Munka Törvénykönyvét.

efi99 # 2012.08.18. 18:55

Az, hogy a frászba lehet, hogy nincs meg? 176 óra a kötelező augusztusban, és ez 31 napra van, nem kirívóan vészes hónap. Mennyit dolgoztak pontosan, mi az, hogy állítólag nincs meg? Ezt simán ki lehet számolni, állítólag nélkül.

deaknemaria # 2012.08.18. 07:47

Üdv!
Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy folyamatos műszakos munkarend esetén, mivel nincs meg az óraszám ebben a hónapban állítólag, ezért el akarják rendelni, hogy 6 nap délutános műszak után, a 7-dik napon is menni kellene délután. De mivel az az egyetlen pihenőnap az azt követő 3 nap délelőtt és utána 4 nap éjszakás műszak után, így folyamatosan kellene dolgozni 14 napot. Ezt megteheti a munkáltató? Nincs szabály ez ellen, hogy egyben 14 napot kelljen dolgozni?
Válaszunkat előre is nagyon köszönöm!
Tisztelettel: Deákné

csufi99 # 2007.01.21. 22:17

Én csupán a munkaidő beosztésra találtam szabályt( munkarend, munkaidő) , ezt a kollektív szerződés szabályoza, de ha nem legalább 7 nappal korábban egy hétre kel közölni. A rendkívüli munkavégzés kollektív szerződés szerint- akár szóban is elrendelhető, évente a 200, kollektív szerződés alapján legfelejebb 300 óra.
A pihenő időre vannak még rendelkezések. Mást én nem találtam..

Vannak itt hozzáértőbbek!

kola1234 # 2007.01.20. 12:03

Sziasztok!
Kérdésem lenne.
Nem találtam pontos megfogalmazást a túlmunkára.

Adott 1 cég. 3 műszakos munkarend.
Írásban elrendelt túlóra Vasárnap 22-06 ig.
Igazolatlant kap aki nem megy be.
Kérdéseim.
Mennyivel kell elötte bejelentenia a túlórát a munkáltatónak?
Adhat e igazolatlant ha nem megyek be?
Éjszakás hétre rendelhet e el túlórát?

Segítséget előre is köszi.
Fontos lenne a válasz.
thy