Nemzetközi magánjog


ObudaFan # 2007.06.12. 18:26

Mondjuk a Daily Mail gynek ebből a szempontból nem sok jelentősége van. Ott két olyan államról van szó, amelyek belső joga elsimeri a székhely áttételének lehetőségét, csak éppen a brit jog feltételhez kötötte. Az EB kimondta, hogy az az adott feltételhez kötés nem ütközött EU-jogba. A magyar jog viszont nem feltételhez köti, hanem kizárja. A Cartesio ügyben ennek az EU-joggal való konformitásáról fog dönteni az EB.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.12. 16:13

Ugyan már Lee. És ha itt nem kezdtek végelszámolásba, akkor ugyanaz a tulajdonosi kör már nem is alakíthat Szlovákiában egy másik társaságot?

Dr.Attika # 2007.06.12. 14:48

Mi ez az élénkülés?

Dr. Lee # 2007.06.12. 14:13

off:

Az a kérdés, hogy a cég megtartotta e cégstátuszát Magyarországon, és úgy helyezte e át központját Szlovákiába.Ha megtartotta, akkor valóban nem helyezheti át annak érdekében, hogy a magyar jogot megkerülje(Daily Mail ügy)

Ha a céget végelszámolás alá vonták Magyarországon, és úgy mentek Szlovákiába,akkor ok.(pl. Centros ügy)

on

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2007.06.12. 13:53

mt szerint a munkaviszony megszüntetése tekintetében felmerülhet a jogutódlás ilyen esetben is

vanda24 # 2007.06.12. 13:36

Eleve gáz, hiszen a szlovák cég, nem is dolgozhatna ott ahol ezekkel a munkavállalókkal tevékenykedik, hiszen közbeszerzésen nyerte el a munkát. (de nem a szlovák cég).... bocs a kavircért...

vanda24 # 2007.06.12. 13:33

kicsit tisztul a kép, vagy mégsem...

Ugy néz ki nem tette át a székhelyét, talán nem is tehette volna meg...(ez még nem kiforrot a gyakorlatban)

Egy másik céget alapított szlovákiában, szinte ugyanazon a néven ,mint a magyar.
A munkavállalókkal közös megegy. megszüntették az itthon bejegyzett céggel a munkaviszonyt, majd másnap felvette őket a szlovákiában bejegyzett cég, szlovák nyelvű munkaszerződéssel.

Tehát a munkavállalók annyit érzékeltek az egészből, hogy hétfőn még egy magyar cég munkavállalói voltak, majd másnap egy szlovák cég munkavállalói lettek.(munkaszerződésük szlovák nyelvű)

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.12. 13:28

Csakhogy ez nem ugyanaz a cég. Még csak nem is jogutód. A laikus munkavállalótól elfogadható ez a tévedés (ő bedőlhet a látszatnak) - de egy jogász ne essen ebbe a hibába.

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2007.06.12. 12:37

meg a másik hogy szerintetek hogy állja meg a helyét a munkaügyi bíróság elött hogy másnap új szerződést köt velük ugyan az a cég???? ez kicsit furi

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2007.06.12. 12:36

az biztos hogy nem zrtről van szó hogy rakta volna át székhelyét

Goodwitch # 2007.06.12. 11:55

Igaz, igaz. De szerintem itt nem erről van szó! Ha jól emlékszem Vanda azt írta, hogy nem érti a szerződést. Gondoltam a nyelv miatt...


Goodwitch

Dr.Attika # 2007.06.12. 11:46

Miért ne lehetne olyan a Magyar Köztársaság területén lévő helységben munkaszerződést szlovák nyelven kötni, ahol mindenki beszéli , érti és írja a szlovák nyelvet?

Dr.Attika # 2007.06.12. 11:44

Nincs "nyelvre "vonatkozó kikötése sem a Mt-nek, sem a Ptk-nak.

Goodwitch # 2007.06.12. 11:22

Szerintem, ha a szlovák jogot kötötték ki, azért, hogy a munkavállalóra hátrányosabb szabályok legyenek alkalmazandók, akkor simán megáll a csalárd kapcsolás is egy magyar bíróság előtt, aki aztán újra csak a magyar jogot fogja alkalmazni a szlovák jog helyett.

Egyébként pedig a munkaszerződést olyan nyelven kell megkötni, amilyen nyelven a munkavállaló ért, egyébként megtámadási joga van hat hónapig (szubjektív határidő 30 nap, ha jól emlékszem) tévedés jogcímen.

Szerintem...


Goodwitch

Dr.Attika # 2007.06.12. 11:17

Ebben az esetben a feleket választás illeti meg az alkalmazandó jog tekintetében. ( Vagy a szlovák, vagy a magyar munkajogot választják.) Ha a magyart , akkor a msz-t mindenképpen magyarul kell írásba foglalni.
Ha a nem választottak jogot, akkor is a magyar jog az alkalmazandó.( Mádl prof. szavaival- irányadó.) Ha a szlovák jogot választották, akkor sem "szerződhetnek ki " a munkavállalót védő és kógens szabályokból. Az Mt. nem rendelkezik a msz. nyelvéről,így marad a Ptk. mint mögöttes jsz. Az pedig 205.§ (3) bek-ben azt rendeli, hogy a feleknek figyelemmel kell lenniük egymás jogos érdekeire. Szerintem a jogos érdek az, hogy a munkavállaló az általa beszélt és írt nyelven szerződjön.

vanda24 # 2007.06.12. 10:54

igen a székhely változott, a munkavállalók munkavégzési helye nem változott...

Dr.Attika # 2007.06.12. 10:47

Vanda!
A székhely változik, de a munkavégzés helye nem?

Dr.Attika # 2007.06.12. 10:45

Részvénytársaságról van szó. Elképzelhető, hogy Európai Részvénytársaság vagy azzá alakul.Ezesetben már most is "járkálhat" az EU-ban.

Incitatus # 2007.06.12. 10:35

A Cartesio-ügy pont erről szó (magyar-olasz viszonylatban). Ha minden igaz, júliusban tárgyalják Luxemburgban. Utána okosabbak leszünk.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.12. 08:51

A magyar cég - a dolgok jelenlegi állása mellett - nem tudja áttenni a székhelyét Szlovákiába. A magyar cég megszűnik, és létrejön egy szlovákiai cég.

Az, hogy a szlovák céggel létrehozott munkajogviszonyra mely nemzeti jogszabályok vonatkoznak - az attól függ.

vanda24 # 2007.06.12. 08:21

Következő ügyben kiváncsi lennék a véleményetekre:

Egy magyar cég (zrt) átteszi a székhelyét Szlovákiába.
A munkavállalóival megszünteti a munkaviszonyt közös megegyezéssel, majd másnap új munkaszerződést köt velük szlovák nyelven.
Aláírják mert kell nekik a munka, egy szót nem értem a szerződésből.Magyar nyelven kapnak egy tájékoztatást a Szlovák Köztársaságban érvényes egészségbiztosítási ellátási rendről.

A 1979. évi 13. tvr. 51.§ alapján, szerintem ,ha nem volt a munkavállalóknak választási lehetőségük, akkor a munkavégzés helye szerint jogot kell alkalmazni a munkaviszonyra.

DE egyébként is szeritem ,magyar nyelvű munkaszerződést mindenképpen kellene biztosítani?!