Tisztelt Szakértők!
Nem vagyoni kártérítési perrel kapcsolatban kérnék jogi véleményt és tanácsot. Milyen lehetőségeket látnak a sértett fél esetében egy ilyen per megnyerésére az alábbi esetben.
Egy nő egy több mint két éve tartó kapcsolatban, fél év együttélés után bejelenti, hogy terhes. Már születése előtt elismerteti a gyermeket a férfival, őt nevezi meg apaként. Házasságot nem kötnek, de együtt élnek és nevelik a gyermeket annak 20 hónapos koráig. Ekkor az anya kilép a kapcsolatból, és összeköltözik egy másik férfival, akivel akkor már pár hónapja szeretői viszonyban állt. Az apa gyermekelhelyezési pert indít, melynek során a bíróság jóváhagyásával végig nála él, ő neveli a gyermeket. 2,5 évig folyik a per, melynek elhúzódásában az is szerepet játszott, hogy a nő az újabb férfitól is terhes lett, és szüneteltette a pert a második gyermeke megszületése miatt.
Az anya közvetlenül az elsőfokú döntés előtt az akkor már 4,5 éves gyermekről kideríti, hogy más a biológiai apja, egy harmadik férfi, egy korábbi szerető, akivel az „eddigi apával” való együttélés alatt szexuális kapcsolata volt. Megdönti az apaságot, melyet a korábbi szerető elismer. A nő magához veszi a gyermeket. Az „eddigi apa” és a gyermek kérését, hogy láthassák még egymást, megtagadja.
Utóbb kiderül, hogy a nő második gyermekének apja, jelenlegi férje, a per során végig tudott az eltitkolt tényről. Ez kb. háromnegyed évvel az info bevallása előttig bizonyítható is, illetve egy tanú állítása szerint már a per elejétől.
A gyermek utcáról való elhozása miatt garázdasági per is folyt az apa és fivére, illetve az anya ellen is. Mindhármukat elítélték.
A gyermekelhelyezési per végén a nő a perköltség megosztására vonatkozó határozat ellen fellebbezve az apától követelte ügyvédi költségeinek megtérítését és a per költségeinek egyedüli viselését, mert az apa volt a felperes, és a keresetet ily módon vissza kellett vonnia. A bíróság a fellebbezés elutasításakor kimondta, hogy a nő „rosszhiszemű pervitelt folyatott”, mert eltitkolt egy döntő információt. Ez a tény tehát már egy jogerős határozatban rögzítve szerepel.
A nő az információ visszatartásával szándékosan megsértette az apa és a nagyszülők személyiségi jogait (pl. személyes élettérhez fűződő jogok), akik szoros érzelmi kötődést alakítottak ki a gyermekkel a 4,5 év alatt, amíg nevelték. A nő anyagi és érzelmi károkat okozott. A felesleges perrel három évet elvett az életükből, a garázdasági per során bíróság előtt is meghurcolta őket.
Az apa és családja a nő által okozott érzelmi károkért és a felesleges per miatti károkért kíván kártérítést kapni, ennek ügyvédi és többszörös igazságügyi szakértői költsége elég magas összegre rúg. Természetesen a gyermek eltartásáért nem, mert az „eddigi apa” őt ma is gyermekeként szereti.
Ebben a leírásban is szerepelnek az alábbi idézetek: http://www.debrecenijogimuhely.hu/…eti_alapjai/
„A nemtevéssel okozott károkozás azonban akkor is jogellenes, ha a jogszabály konkrét cselekvési kötelezettséget nem is ír elő.”
„A nem vagyoni kártérítés szempontjából a jogellenesség alapja az, hogy a törvény ( a Ptk. 75.§ (1) bekezdése általános jelleggel, a 76-83.§§. pedig konkrét szabályozással) védelem alá helyezi a személyhez fűződő jogokat.”
Köszönettel
Zhayr