jelzálogjog részvényeken?


Kogeza # 2020.09.01. 12:14

Tisztelt Szakértők!

Érdeklődnék, hogy részvényre alapítható-e zálogjog? Amennyiben igen, úgy a zálogjog alapításának ténye mely nyilvántartásba jegyezhető be? Úgy tudom, a cégnyilvántartásba nem lehetséges, esetleg a hitelbiztosítéki nyilvántartásba lehet bejegyeztetni?

Válaszukat előre is köszönöm!

HE0222 # 2005.12.01. 22:36

Rite, köszönöm, felhívom őket, és beszámolok róla.

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2005.12.01. 21:55

heo
„hivatalosan „–egy nagy részvénytársaságnál mindenképp- úgy megy egy közgyűlés, hogy a számlavezető kiállít egy tulajdonosi igazolást ami a közgyűlés idejére max a megismételt közgyűlés idejére vonatkozik ezen ideig a bank nem hajt végre terhelést a számlával kapcsolatban azaz igazolja hogy a közgyűlés idején a tulajdonos valóban bír a részvényekkel

a kérdés hogy a zárolt értékpapír számla esetében is tudnak e tulajdonosi igazolást kiállítani szerintem igen mert nincs akadálya hiszen a részvények még mindig a tulajdonos tulajdonában van csak meg van terhelve /jelzálog estében is ilyen számlára vezetik/
azonban javaslom hívd fel a cib bank medve utcai központját és ott az értékpapírosoknak tedd fel ezt a kérdést ők tudni fogják a választ egyébként engem is érdekel a sztori...

HE0222 # 2005.12.01. 07:55

Rite, még egy kérdés: írod a zárolt értékpapírszámlára helyezést. Ez mivel jár tulajdonképpen? Nem hat ki a részvényesi jogok gyakorlására? Merthogy -emlékeim szerint- az értékpapír olyan okirat, melynek lényege, hogy az általa megtestesített jog csak az értékpapír által gyakorolható. Vagy hülyeség, amit kérdezek? Köszi!

HE0222 # 2005.12.01. 07:41

Rite,
köszi a választ! Üdv!

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2005.11.30. 20:28

ok
a ptk-ban olvastam ugyan azt amit te tehát kell a közokirat és a bejegyzés amit én kikötöttem semmis

a helyedben megfontolnám az óvadékbaadást ami alapján zárolt értékpapírszámlára helyezik a részvényeket

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2005.11.30. 19:51

valahol én is olvastam hogy be kell jegyeztetni a közjegyzői nyílvántartásba de nem tudom már hol utánna nézek
egyébként én kötöttem ki jelzálogjogot részvényre e nélkül is -szerintem érvényesen- csak azzal az a baj hogy bárki hivatkozhat arról hogy ő nem tudott zálogjogról és így voltaképpen mint biztosíték nem ér semmit

HE0222 # 2005.11.30. 12:55

Köszi, Meya, a választ, én jogász vagyok, tudom, mit jelent a zálogjog, csak gyakorlatlan a témában. Ismerem a zálogjog Ptk-beli szabályait, de azok direkt módon nem térnek ki az értékpapíron alapítható zálogjogra, a meglévő szabályokból próbáltam kiokoskodni a megoldást. Ha nem adják át a zálogtárgyat, akkor az eleve csak jelzálogjog lehet, és ha az nem ingatlant terhel, akkor közjegyzői okiratba kell foglalni, stb. , hacsak jogszabály eltérően nem rendelkezik. Épp ez az, hogy van-e olyan jogszabály, ami eltérően rendelkezik, ezt nem tudom. Azért köszi!

Melya # 2005.11.30. 12:48

Hello, én ugyan nem jogász vagyok hanem közgazdász, de a következőket tudom mondani ismereteim szerint:

  • A zálog jog és jelzálog nem ugyanaz.
  • Jelzálogot csak ingatlanra, hajóra és repülőre lehet alapítani, így értelemszerűen értékpapírra csak zálogjogot.
  • Így a közokirati forma nem kötelező.
HE0222 # 2005.11.30. 11:17

Sziasztok,

A Ptk. jelenleg nem zárja ki értékpapíron zálogjog alapítását, ezzel kapcsolatban mit gondoltok,
kölcsönszerződést biztosítandó, részvénytársaság részvényein is alapítható jelzálogjog? S ha igen, akkor a szerződést kötelező közjegyzői okiratba foglalni (a Ptk-ból ez következik)+ MOKK nyilvántartásba vétetni?

Köszi a segítséget!