enyhítések ???


EszterT # 2007.10.09. 02:44

Meli3!
De ha közben áttevődik b.-ről fogházra? Akkor változik az egész.
A feltételes szabadságra bocsátásnak 1 fix időpontja van? Ha minden oké, akkor ezt kapja max, ha voltak bibik, akkor kevesebbet vagx semmit?

Meli3 # 2007.10.09. 06:23

EszterT!
Igen, ha megkapja a fogház fokozatot, változik a feltételes időpontja. Fogházban a büntetés 1/3-át engedik el, börtönben a negyedét.
Nincs fix időpont. Mint már írtam, a bevonuláskor kiszámítják az időt (ha fogházra változik, akkor azt), ezen időpont előtt 60 nappal a bv. hivatalból értesíti a bv. bírót. Persze, ha ez az időpont pl. augusztusra esik (ítélkezési szünet) csúszhat, de egyébb okok miatt is lehet, hogy 1-2-3 héttel később döntenek, de biztosan a megjelölt időpont körül döntés lesz.
Megnézik, hogy az elítélt milyen magatartást tanúsított. Ezt leginkább abból mérik le, mennyi jutalma/fenyítése van. Ha fenyítés van, az gáz. A jutalomból is minél több van, annál jobb. De a bevonulástól kezdve mindent feljegyeznek. Hogy rendszeres, rendezett-e a kapcsolattartása, mennyire tartja be a házirendet, kábítószerezik-e és még egy sor dolog. Ha megfelel, megkapja, ha nem, akkor nem. Nincs másfajta döntés, olyan nincs, hogy megkapja, de kevesebbet, mert kicsit rossz fiú. A törvény egyértelmű, erre nincs lehetőség. Ha van még kérdésed, nyugodtan írj, igyekszem válaszolni.

EszterT # 2007.10.09. 15:39

Köszi szépen a válaszokat!
Akkor van ez a fix 1/4, illetve 1/3, és vagy megkapja vagy nem?
Akkor mégis megvan ez a fix időpont, ha kiszámítják előre, nem? És előtte max. 60 naptól dönt a bíró, ahogy ráér? Mihez képest csúszhat a döntés? A szabadlábra bocsátás időpotjához képest, hogy több, mint 60 nap alatt dönt?
Ezt tényleg abszolút nem kell kérelmezi?
A fogházra is van ilyen szabály? Vagy azt kérelmezni kell?

Meli3 # 2007.10.09. 16:43

EszterT!
Félreértettük egymást. A feltétlesnek van fix időpontja, hiszen kiszámolják már a bevonuláskor, módosítják, ha fogházba kerül. A feltételes szabadságra bocsátás bv. bíró által tartandó tárgyalásnak nincs fix időpontja.
Igen, jól érted. Vagy megkapja, vagy nem. Ehhez a párodnak is le kell tennie valamit az asztalra.
A feltételes szabadságra bocsátás napja előtt minimum 60 nappal dönt a bíró. (itt nincs a fix időpont) Törvényi szabály, hogy a 60 nap a minimum. De hiába, hogy törvény írja ezt elő, előfordulhat, hogy csak 50 vagy 42 nappal előtte dönt. (mert pl. ítélkezési szünet van, más, fontosabb ügyekben kell dönteni) De meglesz előtte a döntés.
Nézd, kérdeztél valamit, válaszoltam. Ha nem hiszel nekem, vedd elő a 6/1996. (VII.12.) IM rendeletet, ami a szabadságvesztés és az előzetes letartóztatás végrehajtásáról szól. Ha ennek sem hiszel, kérdezz meg mást is. Ha annak sem hiszel, add be a kérelmet, majd válaszolnak.
A fogházat és az evsz-t is kérelmezni kell. Tudnom kéne, mennyit kapott, akkor ki tudnám számolni, hogy mikor kérelmezheti.
De hidd el, a párod odabent hamarosan jobban fogja tudni, mint bárki, aki "csak" a jogszabályt ismeri.

Szivem # 2007.10.09. 18:22

Meli3.
szia.Párom 3 év 4hónapt kapott.
Mikkor lehet kérelmezni a fogházat és az evszt?
Kinek kell kérelmeznie ?
Mégis mit kell írni a kérelembe?

Meli3 # 2007.10.10. 08:58

Szia Szivem.
Bocsi, hogy ha dedós módon írom le, ha másvalakit is érdekel, így esetleg ő is ki tudja otthon számítani.
a bv. kódex szerint evsz-t akkor lehet kérelmezni, ha az elítélt a szabadságvesztésből a feltételes szabadságra bocsátásig esedékes időtartam felét letöltötte. (persze vannak egyéb feltételek is, akit érdekel, nézze meg, most ezzel nem bonyolítanám)

Ez a Ti esetetekben így alakul:

  1. 3 év 4 hónap = 40 hónap.
  2. A Btk. szerint börtön fokozatnál a kedvezmény a büntetés 1/4-e. Tehát 40/4 = 10, így 10 hónap kedvezményt kaphat. A 40-ből levonjuk a 10 hónap kedvezményt, marad 30, tehát ennyit le kell ülnie. (most ehhez ne vegyük hozzá, hogy fogházat is kaphat, maradjunk a börtön fokozatnál)
  3. Az előbb megkaptuk, hogy 30 hónapot kell bent töltenie a feltételesig. A kódex szerint ennek felét le kell ülni az evsz-hez. Tehát 30/2= 15 hónap. A bevonulás napjához adjál hozzá 15 hónapot, akkor lehet indítani az evsz-t.
  4. A kérelemről: az elítélt közvetlenül kérelmezheti, hogy megkaphassa az evsz-t. Nem kell hozzá ügyvéd, azért max. csak fizetni lehet, de előbbre nem viszi az ügyet. Ha megfelel a feltételeknek, ügyvéd nélkül is megkapha, ha meg nem felel meg, ügyvéddel sem kapja meg. Nem kell arra gondolni, hogy bírósági kereset színvonalú beadványt kell beadni. Az elítélet akár helyesírási hibáktól hemzsegő kérelmet is írhat. Legyen benne megszólítás, hogy kéri az evsz-t, hogy véleménye szerint megfelel a feltételeknek, jó a magaviselete, dátumozza, írja alá, ennyi az egész. Az a legjobb, ha megpróbál jó kapcsolatot kialakítani a nevelővel, neki odaadhatja, aztán a többi megy a maga útján. A nevelő véleményezi, ez biztos, aztán nem tudom, belsőleg hogy megy a dolog, de értesíteni fogják a bv. bírót, hogy döntsön. Nagyon fontos, hogy legyen minél több dícsérete.
  5. Szerintem - de ez csak az én véleményem - először az evsz-t kell kérni. Ha az megvan, pár hónapot várni kell, utána indítható a fogház kérelem (szaknyelven: végrehajtási fokozat megváloztatása)
  6. Elnézést kérek, nem tudok most pontosan válaszolni a fogházkérelem beadásának határidejéről. Emlékeim szerint nincs határidőhöz kötve úgy, mint az evsz. Elvileg bármikor beadható, akár a 2. nap után is, de sejthető, milyen eredménnyel. (de ennek még utána nézek) Javasolom, hogy az evsz legyen az első, pár hónap után a fogház. A kérelemre az evsz-re írtak irányadók.
  7. Ez nem jogszabály, csak jó tanács: a nevelő is ember. Hangulata van, sok az akadékoskodó, nehéz ember, kevés a fizetés stb. Zaklatják wc papír ügyekkel, fogkrémmel, olyan dolgokkal, ami az érdemi munkájától veszi el az időt. Nem érdemes. Mindenki - én is, te is, mások is - azt szereti, ha valakivel nincs állandóan gond, békén hagyja, nem okoz felesleges munkát. (ez vonatkozik a hozzátartozókra is) Akkor szól, amikor az jogos, vagy időszerű. Első héten evsz-szel zaklatni a nevelőt az álmoskönyv szerint nem jelent jót.

Amit tehet az elítélt, hogy igyekszik betartani a szabályokat, jelentkezzen munkára, ha van bent, ezért jutalmat lehet kapni. Lehet szervezni benti társas foglalkozásokat pl. sakkverseny. Ezért is adható jutalom. Minden jutalmat, fenyítést feljegyeznek, ez a lap a bv. bíró elé kerül, amikor dönt az evsz-ről vagy a fogházról vagy bármiről.
Végezetül: igyekszem átérezni a hozzátartozók helyzetét. A bizonytalanság, információhiány sok felesleges töprenésre késztet. Kutakodjon mindenki. Itt a jogi fórumon is meghatálhatók a jogszabályok. Az IRM honlapán is (wwww.irm.gov.hu) Azt mindenki vegye figyelembe, hogy a jogszabályok vagy a minimumot vagy a maximumot írják le. A bv. parancsnok a benti szabályzatban ezen keretek között dönthet másként is. Semmi sem jár, csak adható, minden a jó magaviselet függvénye. Alaphelyzet, hogy semmi sem biztos. Akkor lesz az, ha papírja van róla, ha már megkapta az evsz-t, ha már telefonált, ha már túl vannak a látogatáson.
Remélem, tudtam segíteni.

EszterT # 2007.10.12. 00:44

eltűnt, amit írtam?

EszterT # 2007.10.12. 00:46

ezek szerint....
nem jelent meg
most már nincs erőm,holnap újraírom

Szivem # 2007.10.12. 14:30

szia Meli3
Köszönöm a segitséget.
De lenne még egy kérdésem.
Mennyi idő után lehet kérni,hogy haza jöhesen látógatóba?
Persze ha ez egyáltalán lehetséges.
Mert ahogy észre vettem ott szurnak ki velük ahol tudnak.
Bent egyáltalán nem veszik ember számba őket ugy beszélnek velük mint a kutyákkal az igaz,hogy ez nem mindegyik őrre vonatkozik.

Meli3 # 2007.10.13. 15:58

Szia Szivem!
Börtön fokozatban egy évben 2 x 5 nap, fogházban 3 x 5 nap eltávozást engedélyezhetnek. Úgy tudom, némely helyen megtoldják még 1 nappal, amit az utazásra kapnak, így összesen 6 napot lehet otthon az elítélt.
Szerintem el kell telnie néhány hónapnak, amíg ezt engedélyezik neki. Biztos vagy benne, hogy kell hozzá egy jó pár jutalom.
Kérdésem: mikor kezdte meg a párod a szabadságvesztést? A bevonuláskor milyen biztonsági fokozatba sorolták be. Az 1-es a legenyhébb, ha abban van, jó esélye van arra, hogy a bevonulás után úgy egy jó fél évvel (esetleg 8-9 hónappal) elengedjék.
Ha az evszt-t megkapja, a törvény szerint havonta legfeljebb 4 alkalommal maximum 48 órás eltávozást kaphat. De szerintem sehol, egyik börtönben sem adják meg a havi 4-szeri 48 órát. De ha csak 1-szer vagy 2-szer hazamehet, már az is jó. Ha evsz-s valaki, már nem a böriben van a látogatás, engedélyezhetik neki, hogy ő jöjjön ki (ezt nevezik intézeten kívüli látogatásnak) ráadásul hosszabb időtartamú is.
Nem tudom hol van a párod, no meg személyes tapasztalatom sincs börtön ügyben, de ne ülj fel minden rémhírnek. Biztos, hogy nem egy szanatórium, biztosan vannak kemény helyek is. Tartsd a lelket a párodban, bírja ki az elejét balhé nélkül, másként fogják kezelni.
Ha van még kérdésed, írj bátran.

EszterT # 2007.10.14. 02:25

hihetetlen..
Megint írtam egy csomót és ellszállt! Nem igaz. Pedig egy csomó mindent akartam. Nem tudom, miért csinálja ezt mindig velem.

Szivem # 2007.10.14. 08:08

szia Meli3 !
Párom 4 hónapot volt elözetesbe és most már 4 hónapja van Sándorházán.Most 3-as fokozatban van de 4-essel kezdte.
Azt nem tudom,hogy ezt mi alapján döntik el és mien idő közönként vizsgálják fellül?Az evsz-t még nem adtuk be arra még van időnk.

Meli3 # 2007.10.14. 09:30

EszterT!
Én is észrevettem, hogy a hosszabb üzeneteknél elszáll. Ezért mielőtt a Rendben gombra kattintanál, jelöld ki az általad írott szöveget és egy Ctrl + C-vel helyezd vágólapra. Ha elszáll, megnyomod az új hozzászólás gombot, és egy Ctrl + V-vel bemásolod az üzidet.

Szivem # 2007.10.14. 09:33

Szia Meli3 !
Az előbb elfelejtettem meg kérdezni a következöket.

  • Ha valaki nem vonul be időre annak mien következményei vannak?Föleg ugy ha nem is tudta,hogy mikkor kell neki bemenni-e,és nem ő vette át az értesitött.A megadott új címre meg nem küldtek újjab értesitőtt.
  • Az evsz kérelem eldöntéséhez van valami köze,hogy mien fokozatban van?
  • Az elözetesben tanusitott maga viselet is bele számit az evsz eldöntéséhez?
Meli3 # 2007.10.14. 09:44

Szia Szivem!
Jelenleg ennyit tudok a biztonsági fokozatról:
Ez egy gyakorlati szempontrendszer, amely az elítélteket a fogva tartás biztonságára veszélyességük mértéke szerint differenciálja. Ide tartozik, hogy milyen típusú bűncselekményt követett el (erőszakos vagy sem), az elkövetés körülményei (különleges brutalitás, fokozott erőszak, gátlástalanság), a kiszabott szabadságvesztés tartama, végrehajtási fokozata stb. Másik szempont pl. az elítélt személyisége. Így előélete, egészségi és fizikai állapota, kapcsolattartása a külvilággal. További szempont lehet az elítélt tartózkodási helyei, elhelyezési körlete, munkahelye.
A fentiek alapján a befogadási bizottság az elítéltet 4 biztonsági csoportba sorolhatja:

  1. biztonsági fokozatban az elítélt az intézet rendjét várhatóan betartja, szökésétől vagy más bűncselekmény elkövetésétől nem kell tartani, a biztonságos fogva tartás általában ellenőrzéssel is biztosítható.
  2. fokozat: arra lehet következtetni, hogy az elítélt veszélyeztetheti az intézet rendjét, a biztonságos fogva tartás azonban felügyelettel vagy ellenőrzéssel is biztosítható
  3. arra lehet következtetni, hogy az elítélt az intézet rendjével tudatosan szembehelyezkedik, és a biztonságok fogva tartás csak rzéssel vagy felügyelettel biztosítható
  4. akinél alapos okkal arra lehet következtetni, hogy az intézet rendjét súlyosan sérő cselekményt, szökést, a saját vagy mások életét, testi épségét sértő vagy veszélyeztető magatartást fog tanúsítani, illetve ilyen cselekményt már elkövetett és a biztonságos fogva tartás csak őrzéssel, kivételesen felügyelette biztosítható.

A bv. szabályzat előírja a besorolás időszakonkénti felülvizsgálatát is. Ezt a III. csoportba soroltaknál félévenként, a IV. csoportba soroltaknál legalább 3 hónaponként meg kell tenni. E határidőktől függetlenül is meg kell változtatni az elítélt besorolást a besorolás alapjául szolgáló körülmények változása esetén.
A párod mindenképpen viselje jól magát, mert véleményem szerint a III. fokozatból nehéz lesz evsz-t kapni. Hiszen az evsz sokkal szabadabb életet jelent, havi rendszerességű eltávozást nem hiszem, hogy adnak annak, aki a III. fokozatban van. Mint fentebb írtam, a III. fokozatot félévenként felülvizsgálják. 1 éven belül I. fokozatba kerülhet, akkor lesz rá esélye, hogy evsz-t kapjon.

Meli3 # 2007.10.14. 09:58

Szia Szivem!
Ha valaki nem vonul be időre, nincs semmilyen következménye. Ezért semmilyen plussz büntetést nem kap. Az már más kérdés, hogy aki bevonul önként, annak úgy kezdődik a benti lapja, hogy X.Y. önként, időre bevonult. Nem tudom, de elképzelhetőnek tartom, hogy esetleg szempont lehet a biztonsági csoportba sorolásnál.
A 2. kérdésedre az előbb válaszoltam.
A 3. kérdésre azt válaszolom, hogy minden bizonnyal, szerintem ezért is sorolták a III. fokozatba a IV-ből.
Szivem! Az a helyzet, hogy eleinte olyan kérdések voltak, hogy az egyetemen tanultak alapján kapásból meg tudtam válaszolni. Most már elő kellett vennem a jogszabályokat, egyetemi jegyzeteket. De gyakorlatom, szakmai tapasztalatom nincs a büntetés végrehajtás kapcsán, így előfordulhat, hogy nem fogok tudni minden kérdésedre válaszolni. De azért kérdezz, legfeljebb megmondom, hogy nem tudom.

Szivem # 2007.10.14. 11:29

Szia Meli3!
Köszönöm a válaszokat.
Egyet nem értek a biroság mért forditotta abizonyitékokat a párom ellen pedig mellete szoltak?
Ezzel lehet valamit csinálni?
Vagy bele kell törödni az egészbe?

Meli3 # 2007.10.14. 15:11

Szia Szivem!
Erre nem tudok válaszolni. Ahhoz az egész ügyet ismerni kéne, hogy véleményt tudjak nyilvánítani. A hozzátartozótól, aki érthetően elfogult, olyan mondat, hogy a bíróság mit hogyan értékelt, semmilyen jogi vélemény nem adható, aki erre vállalkozna, az kókler.
Gondolom, megjárta a II. fokot az ügy, azt is gondolom, hogy volt ügyvédetek? Esetleg őt kéne megkérdezni, mit lehet tenni. Ha bizonyítható, hogy iratellenesség történt (egyszerűen leírva: a felhozott bizonyítékokból nem az következik, amit ő tényállásként értékelt) vannak, lehetnek további jogorvoslatok. Az ügyvédeteknek ezt tudnia kell. Õ mit mondott, mint tanácsolt?

Szivem # 2007.10.14. 18:38

Szia Meli3!
Volt ügyvédünk de nem sokat ért csak a pénz tette el de semmit nem tett érte.Már az elején nekem kellet minde után utánna járni.Igem volt másod fok sőt még a Legfelsőbb Biroságon is voltunk ahol helyben hagyták a másod fokot.
Az ügyvéd nem mond semmit ugy vettem észre,hogy le akart rázni már.Érdemben nem tudott semit sem mondani de már az elején igy volt.Lehet,hogy egy másik ügyvédet kellene meg kérdezni az egészről aki a büntető ügyben jártassab?

Szivem # 2007.10.14. 18:45

Az egész ügyet nem igazán szeretném mindenkivel meg osztani.Nekem igy is kicsit kinos ez az egész. Nem egy többszörös vissza esöröl van szó. Mi még nem voltunk ilyen cipőbe de nem is szeretnék többet bele lépni.De ha gondolod akkor el küldöm e-mailban.

Meli3 # 2007.10.14. 19:27

Szia Szivem!
Ha gondolod, írd meg e-mailben az ügyet. Én még nem vagyok ügyvéd, max. tanácsot adhatok, de tudok valakit, aki tényleg nagyon jó. A III. fok után is vannak lehetőségek, és ha alapos okok vannak, komoly eredményt is el lehet érni. Most nem akarok feleslegesen reményt kelteni, látni kell az ügyet ahhoz, hogy véleményt lehessen nyilvánítani. Lehet, hogy tényleg nem lehet tenni semmit sem. Ezt csak azért írom, nehogy véletlenül biztassalak a semmire.

Meli3 # 2007.10.14. 19:31

Szivem!
Ne legyen neked kínos semmi sem. Elhiszem, hogy kicsit kényelmetlen, de nincs okod szégyenkezni. Te semmi rosszat nem tettél, a párodat szereted és aggódsz érte, ez meg becsülendő. Ide majdnem mindenki segítségért jön, bármi is az ügye, tanácsot, reményt vár. Emiatt ne aggódj.

EszterT # 2007.10.15. 03:05

Köszi a tanácsot! Most már tényleg akarok majd írni, csak rengeteg a dolgom, meg ma a jogszabályokat próbáltam összeszedegetni. Kicsit sok volt agyilag.
De azóta annyi mindent írtatok, hogy be sem tudom pótolni.

Szívem! -milyen jó kis név!
Az én párom is Sándorházán van. Õ csak egy hete, így azóta még nem tudtuk felvenni a kapcsolatot. Milyen ez a börtön? Esetleg segíthetnének egymásnak is.

Meli! Nagyon köszi minden segítséget! Írtó rendes vagy, hogy ennyi időt ránk szánsz! Honnan van a "kiképzésed"?

Az én párom 1év börtönt, 4 hó fogházat kapott. Az elítélése után és bevonulása előtt lett még egy ügye, még lóg a levegőben. Szabadságvesztésre tuti nem fogják amiatt ítélni. Így milyen kedvezményeket nem vehet igénybe? /fogház, evsz, hazamenetel, feltételes szabadláb/

Igaziból nem értem ezt az egész EVSZt. Ez mit takar?

Valamit olvastam, hogy a büntetés felénél előveszik a fogház ügyet, és eldöntik, megkapja-e. Ez igaz? Mondjuk a 6 hónap előbb van. De azt kérelmezni kell,nem?

Végül sikerült mégis írnom hulla fáradtan, de amiket múltkor akartam, azt már nem írtam le. Most fogom azt is elolvasni, amit írtatok.

EszterT # 2007.10.15. 03:06

Most bezzeg, hogy előtte kimásoltam, elment egyből.

Meli3 # 2007.10.15. 06:22

EszterT!
A "kiképzésem" a jogi egyetemen történt. Még egy államvizsgám van hátra a diplomáig. Leginkább a büntetőjog érdekel, ezzel szeretnék majd foglalkozni. Ezért is látogatom sűrűn ezt a fórumot, elég sok jó hozzászólás van, jól kiegészítik az egyetemen tanultakat az itt szerzett tapasztalatok. Kb 1,5 éve egy ismerősöm ismerősének az ismerősével, aki valamelyik budapesti bv. intézetben nevelő, egy fél éjszakát végigdumáltunk. Tanulságos volt, sokkal többet tudtam meg a bv-ről, mint a tankönyvekből vagy az előadáson.
Az EVSZ az enyhített végrehajtási szabályok rövidítése. Ez tulajdonképpen egy majdnem félszabad végrehajtást jelent. Csak börtön és fogház fokozatban alkalmazható. Aki ezt megkapja, egy sor kedvezményben részesülhet. Írtam már: havonta max. 4 alkalommal legfeljebb 48 órás eltávozás, látogatók bv-n kívüli fogadása.
A evsz nem alkalmazható, ha az elítélt ellen újabb büntetőeljárás van folyamatban. Majd ha lezárul az ügy, elképzelhető, hogy a 2 büntetős összbüntetésbe foglalják. Ha ez megvan, akkor kell elgondolkodni azon, mikor kérheti az evsz-t, fogházat, stb. Szerintem addig semmilyen kedvezményt nem fog kapni. Ha nem szabadságvesztést kap az új ügye miatt, hanem mondjuk pénzbüntetést, akkor más a helyzet, de amíg folyamatban van az ügy, nem fog kedvezményt kapni.
A fogházról már írtam korábban. Olvasd el. Ha nagyon nem megy, leírom újból.