Privát telefon használata munkaidőben


vzoli # 2008.10.07. 19:58

Mindenesetre egy cirka másfél évtizedes tapasztalattal rendelkező munkajogász itt ugyanazt írja, mint KBS (sárgával kiemelve) :

http://awurl.com/QLh4kNJI8

Dr. Sipos Márta:

http://awurl.com/RpKy0ocTZ

http://www.ugyved.net/index.php?…

efi99 # 2008.10.07. 17:38

Ezt írtad ott:
"hivatkozhat a munkaidő védelmére, munkabiztonsági illetve titokvédelmi okokra"
Csak éppen elég nehéz lesz ezeket ráhúzni. Munkaidő védelme: miért pont éppen a mobil? Vakarózni miért nem tilos? Munkabiztonság: ez egyes veszélyes munkakörökben megállhatja a helyét, de pl az irodában legfeljebb a forgószékről lehet leesni egy meglepő magánéleti pletyka hallatán. Titokvédelem: gondolom tollat és papírt sem szabad használni, hátha felírok valami titkot.

off
Egyik se. Csak nem tetszik, mikor olyasmit akarnak jogszabályba önteni, amit józan paraszti ész használatával és pecsétes papírok nélkül is lehet kezelni. Ebből mindig az van, hogy egy valamit kiragadnak, leszabályoznak, sőt túlszabályoznak, 99% hasonló dolog meg lóg a levegőben. Úgyse arról van szó, hogy valaki órákat fecseg, ha meg igen, tessék neki több munkát adni, aztán akkor nem lesz rá ideje. Meg esetleg egy pletykafészek miatt ne kelljen ostoba szabályokat hozni, hogy vele az 1000 normálist szívassuk.
on

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.07. 10:28

Ugyan.

Egyébként igen, bármikor dönthet úgy, hogy katedrálüveget tesz az ablakokba. Ugyanígy dönthet úgy is, hogy mától kezdve nem csak használni tilos a mobiltelefont, hanem még bevinni is. Már az első hozzászólásomban felsoroltam több legitim indoklást is.

OFF
Te valami szakszervezeti nacsalnyik vagy? Vagy egyszerűen csak lila emberjogász?
ON

efi99 # 2008.10.07. 10:24

kbs

Igen kb annyira jogosan, mint ahogy megtilthatja, hogy kinézzél az ablakon, mert addig sem dolgozol. Megtilthatja?

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.07. 05:44

Te egy másik rovatot olvasol? Ugyanis elég határozott válasz született a kérdésedre: a munkáltató minden további nélkül, jogszerűen tilthat.

Lacee85 # 2008.10.06. 21:32

Köszönöm a hozzászólásokat.
Úgy tűnik erre a kérdésre nem lehet határozott választ adni, azaz lehet is meg nem is, csak éppen főnöktől és dolgozótól függ a dolog.
Egy utolsó kérdésem lenne a témával kapcsolatban:
Ha a magántelefon használatának megtiltása miatt a munkavállalót bármiféle hátrány éri, felelősségre vonható-e a munkáltató?

okoska # 2008.10.03. 08:55

A mi cégünk is megtiltja a mobiltelefon használatát munkaidőben, de csak azokban a munkakörökben, ahol a munkavállaló közvetlenül érintkezik az ügyfelekkel, vevőkkel. Azt hiszem, hogy ez teljesen logikus és indokolt. Viszont amennyiben sűrgős hívást vár, probléma van a családjában, úgy beteheti az irodába és azonnal szólnak neki, ha kell. Ez viszont úgy gondolom emberséges.

nandy # 2008.10.02. 20:58

Igazad van, ezt elnéztem.

:o

Egyjogász # 2008.10.02. 20:53

nandy, bocs, de itt az volt a kérdés, hogy a munkavállaló a munkahelyén munkaidőben használhatje-e a saját mobiltelefonját, ill. ezt megtilthatja-e neki a munkáltató.

nandy # 2008.10.02. 20:52

sőt korlátozza a mch-t,

sőt, fizikailag korlátozza a mch-t,

nandy # 2008.10.02. 20:48

Ha adójogi oldalról nézzük:

Az Szja tv. kimondja, hogy a magáncélú használatot mikor kell valószínűsíteni (pl. ha nincs kimenő hívás szűrés, hívás letiltás stb.).

Ebben az esetben vagy tételesen kell kimutatni a magáncélú használatot, vagy ha az aránytalan terhet róna az adózóra, akkor 20% a mc. használat aránya.

A munkáltató ilyenkor két dolgot tehet: vagy kiszámlázza ÁFÁ-san a dolgozónak a mch. költségét, vagy megfizeti utána az szja-t, járulékokat (ami nem kevés költséget jelent).

És még az ÁFA-tv. is bekavar.

Ezért mondhatja azt a munkáltató, hogy megtiltja, sőt korlátozza a mch-t, vagy pedig nem tiltja, de megfizetteti a dolgozóval. Azt ugyanis semmilyen törvény nem írja elő, hogy a munkáltató köteles a munkavállaló részére magáncélra telefonhasználatot biztosítani.

g.abelovszky # 2008.10.02. 20:41

Tisztelt fórumozók,
olyan kérdésem lenne, hogy egy munkahely (nagyáruház) vezetése külsős és belsős dolgozói számára munkaidőn és munkahelyen kívül mit határozhat meg és mit nem.
A válaszokat előre is köszönöm

kaali # 2008.10.02. 20:20

Sziasztok! Nálunk volt egy olyan munkáltatói "szabály", hogy a mobiltelcsit munkaidőben ki kell kapcsolni. Nekem 4 gyerekem van, most megyek vissza 2 év után dolgozni, közöltem, nem vagyok hajlandó kikapcsolni a telefonomat. Megértették, annyit kértek, ha nem fontos , ne lógjak a telefonomon Ez számomra evidens volt. De a telcsi kell, ha v. mi baj lenne. Megoldottuk, hozzáállás kérdése mindkét oldalról.

efi99 # 2008.10.02. 19:42

"munkaidőben a munkavállaló a munkaköri leírásában szereplő feladatokat azaz a munkáját köteles végezni"
Igen ez olyan jól hangzik mindig, de ez alapján nem szabadna pl WC-re menni, széktámlát igazgatni, kinézni az ablakon, vagy a szemben ülőtől egy maszek dolgot megkérdezni. Utóbbi ugyebár már elég közel van ahhoz, hogy akkor telefonálni sem. Mégse tiltják az előbbieket sem.
Azt meg mindenki tudja, hogy 8 órából nettó senki sem dolgozik 8:00-át. Vagyis a munkáltató hozzáállása abszolút szőrszálhasogatás már.

gittus # 2008.10.02. 06:22

és az sem mellékes hogy munkaidőben a munkavállaló a munkaköri leírásában szereplő feladatokat azaz a munkáját köteles végezni. Egyébként csak szélsőséges esetekben szokták a telefonálást megtiltani. Akkor ha a családot naponta felhívod és beszélsz 10 percet akkor nem szoktak szólni.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.02. 05:50

Meg. Szvsz indokolnia sem kell, de ha nagyon muszáj hivatkozhat a munkaidő védelmére, munkabiztonsági illetve tirokvédelmi okokra. Például.

Lacee85 # 2008.10.01. 21:57

Üdv Mindenkinek!

Az lenne a kérdésem, hogy létezik-e valamiféle szabályozás a munkahelyi magáncélú telefonhasználatra abban az esetben, ha a munkavállaló a privát telefonját használja a beszélgetés lebonyolításához?
Megtilthatja-e a munkáltató az ilyen jellegű telefonálást a munkaidő alatt, illetve milyen korlátozásokat vezethet be a munkahelyen ezen tevékenység megfékezésére, esetleges megszüntetésére?
Milyen indokkal tilthat ki a munkáltató privát mobiltelefont a munkaterületről?
A válaszokat előre is köszönöm!