Az önvédelem mint alkotmányos alapjog


Egyjogász # 2012.03.23. 01:48

A Zorba neje a felelős?:))
Ő azért érthetően szokott fogalmazni.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.22. 19:56

Hát a Zorbáné! Ez csak világos, nem?

Egyjogász # 2012.03.22. 18:08

Az is xarjon sünt, aki ezt az értelmezést bedobta a köztudatba..
Aztán majd ha a Józsibá lazán fejbelövi az agresszívan fellépő csirketolvaj nemzetiségi polgártársat, azzal, hogy ő csak a tulajdonát meg a testi épségét védte, kinek a hibája lesz, ha esetleg emiatt lecsukják évekre?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.22. 17:54

Az alaptörvénynek ilyen értelmű rendelkezése nincs, mint korábban is írtam, ez egy politikai célú, manipulatív értelmezés.

adam201 # 2012.02.21. 16:31

Kedves mindenki! (nem nagyon találtam rá utalást)

Én egyelőre úgy értelmezem hogy ha megvédem a saját tulajdonom és életem nem leszek büntethető ( nyilván jogosan).

Kérdés:

Van otthon (szabályosan tartott sörétes) vadászpuskám. Ha valaki betör és nekem esik vagy láthatóan ki akar nyírni, ezek szerint használhatom a puskám?
(mert ugye a fegyverhasználati szabályok nem változtak- vagyis lakott területen nem használható elvileg)
Ebben az esetben? Bent a lakásban mi lesz ha lelövök valakit?

2. Ha éppen szállítom (megállok valahol) és akkor kerülök olyan helyzetbe? Használhatom büntetlenül jogos helyzetben?

3. Kérdés. Erről lehet-e kérni állásfoglalást a rendőrségen?

Üdvözlettel:
Ádám

ObudaFan # 2012.01.06. 14:26

Olvastam.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.05. 22:30

:) Sólyom elnök urat olvastad? Valahogy úgy kell ezt csinálni - és akkor talán még foganatja is lesz.

ObudaFan # 2012.01.05. 21:58

Ez azon ritka esetek egyike, amikor az új alaptörvényről szóló lesújtó kritika alaptalan.

hunfrakk # 2012.01.05. 21:34

Ez Kabódi prof. úr hibája.
Nem kéne hülyeségeket mondani a TV-ben.

*

Ez van az Alaptörvényben:

V. cikk
Mindenkinek joga van törvényben meghatározottak szerint a személye, illetve a tulajdona ellen intézett vagy
az ezeket közvetlenül fenyegetõ jogtalan támadás elhárításához.

*

Ott van, hogy TÖRVÉNYBEN MEGHATÁROZOTTAK SZERINT

Mi ez a törvény?

A Büntető Törvénykönyv

JOGOS VÉDELEM:

29. § (1) Nem büntethető, akinek a cselekménye a saját, illetőleg a mások személye, javai vagy közérdek ellen intézett, illetőleg ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.
(2) Nem büntethető az sem, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból túllépi.
(3) A megtámadott nem köteles kitérni a jogtalan támadás elől.
29/A. § Nem büntethető, aki a saját, illetőleg a mások személye vagy javai elleni jogtalan támadás megelőzéséhez szükséges védelmi eszközt alkalmaz, ha az az élet kioltására nem alkalmas, és annak folytán a jogtalan támadó szenved sérelmet, továbbá ha a védekező a sérelem elkerülése érdekében mindent megtett, ami tőle az adott helyzetben elvárható volt.

*

Igen ám, de az Alaptörvény
magasabb rendű jogszabály
a hierarchiában.

Ellentmond talán a Btk. az Alaptörvénynek?

Nem.

*

Minden maradt, ahogy van.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.01.05. 20:44

Hangulatkeltés. Nem az első, és nem is az utolsó. És még én kötekszem...

Sherlock # 2012.01.05. 20:40

Tömören: semmi nem változott.

Bahasa # 2012.01.05. 20:01

Sziasztok!

Tegnap a munkatársaim között járványszerűen terjedni kezdett az, hogy:

"Alkotmányos alapjog lett az önvédelem és a magántulajdon védelme is. A bíróságoknak ezért a jövőben nem kell vizsgálniuk, hogy az áldozat védekezése arányban volt-e a támadással. Az áldozatok ezentúl bármivel védekezhetnek: akár az engedéllyel tartott fegyvereket is lehet használni. A változás azt jelenti, hogy például egy ököllel támadó betörővel szemben kést, husángot vagy akár vasvillát is lehet ragadni."

(Persze nem szó szerint így, de a tartalma lényegében ez volt. Az idézet az alább elsőként belinkelt oldalról származik.)

Kabódi Csabára, az ELTE Állam és Jogtudományi Karának tanszékvezető egyetemi docensére hivatkoznak, valamint erre az internetes oldalra:

http://href.hu/x/gu11

Eléggé megdöbbentem, mert ezt ellentétben állónak érzem azzal, amit eddig a jogos védelemről, a jogos védelmi helyzetről, a jogtalan támadás elhárításáról, az arányosságról olvastam. A fentebb említett oldal alján jelenleg harmadfélszáz hozzászólásban adják egymás alá a lovat az emberek, hogy márpedig ez így van. Plusz a munkatársaim fele-háromnegyede; akik meg vannak döbbenve attól, hogy én meg kételkedem.

A következő oldal amit találtam (és aminek a tartalmát jobban el tudom hinni) ez volt:

http://href.hu/x/gu12

Szeretném tudni az igazságot; illetve olvasni értő jogászok véleményét. Előre is köszönöm.


Mindenki a maga szerencséjének jogásza.