Adó,lakás


Mókaficek # 2007.10.30. 09:37

Segítséget szeretnék kérni!
A történetem röviden:
Elváltam 2005 áprilisában,a bíróság vagyonmegosztásnál x összegre kötelezte volt férjemet (közös ingatlan).Az ügyvéd előtt aláírt vagyonmegosztási megállapodásban 2005 év vége szerepel határidőként. A mai napig nem lett kifizetve a teljes összeg,csak a fele.Adózás ügyben érdeklődöm,nem tudom mit kell tennem,eddig nem adóztam,nem tettem semmit,vártam,hogy kifizet,de egyre sürgetőbbnek ítélem az időt.Mikor,mennyit,hogyan kell adóznom ez után az összeg után?Köszönettel!

Dr. M. Tóth Zoltán (törölt felhasználó) # 2007.10.30. 13:48

Mókaficek!

A házastársi vagyonközösség megszűntetése következtében az ingatlan megváltásából származó jövedelem adómentes.

üdv.

www.adójogasz.hu

Mókaficek # 2007.10.30. 14:23

T.Dr. M. Tóth Zoltán!

Nagyon köszönöm a választ.Megnyugodtam végre.

Mókaficek # 2007.10.30. 14:29

Még egyet szeretnék kérdezni,ha nem tart túl tolakodónak.
Ha végre megkapom az összeget,lakást szeretnék vásárolni.Milyen illetékre vagyok kötelezett?
Köszönettel: M.

Jehudyt # 2022.10.18. 11:35

Tisztelt Jogi Fórum,

Szeretném megkérdezni, hogy a 14. kerületben van -e érvényben jelenleg lakáskiadás után fizetendő adó?
Válaszukat nagyon köszönöm előre is!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.18. 12:29
Jehudyt # 2022.10.18. 12:55

Kedves Kovács Béla Sándor,
Köszönöm a linket és a gyors válaszát. Elnézést kérek, de minden igyekezetem ellenére nehezen értem a jogi szövegeket, ezért is kérdezem itt. Melyik mondat szól vajon a lakáskiadási tevékenységről és utána fizetendő adóról? Ha jól értem, sem az építményadó, sem a telekadó nem erre a helyzetre vonatkozik?
Nagyon köszönöm ismét!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.18. 13:11

Az a személyi jövedelemadó alá tartozik. 20%

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.18. 13:12

(Elnézést, elsőre nem figyeltem, hogy "kiadás", azt hittem, az ingatlanadót kérdezed. Mert hogy az a helyi adó.)

osztap # 2022.10.18. 14:13

Jehudyt,

KBS-nek igaza van, a kiadásból származó jövedelem után SZJA-t kell fizetned.

De azt ne felejtsd el, hogy a lakás után építményadót kell fizetned, a belinkelt helyi rendelet szerint. Ezt akkor is fizetned kell, ha nem adod ki, mert a mentességhez durván fogalmazva az kell, hogy Te mint tulajdonos életvitelszerűen benne lakj. Ha kiadod, nyilván nem laksz benne. (Bár lehet, hogy most sem, és már fizetned kéne az adót.) Rendelet 2. § (1) a)

drbjozsef # 2022.10.18. 17:26

Az a személyi jövedelemadó alá tartozik. 20%
Mióta? Nem 15%?

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.18. 17:46

:) Mióta nem annyi? Gondolom, néhány éve. Tényleg 15.

https://www.billingo.hu/…adas-adozasa?…

Zöldövezeti11 # 2022.10.18. 17:51

Sőt a 15 % sem jön ki.

Mivel a költségekre el lehet számolni a bevétel 10% -át, így a tényleges adó csak 13,5 %.

Viszont negyedévente un. adóelőleget kell fizetni, ami praktikusan a korábban említett 13, 5 %

Zöldövezeti11 # 2022.10.18. 17:56

Nagyjából 20 éve van így.
Eleinte még a számlaadás is kötelező volt, de már legalább 10 éve az sem. Csak a bevételt kell könyvelni, negyedévente adó előleg, május 20 előtt bevallás, a hiányzó rész befizetése.
Nyugta /átvételi elismervény viszont praktikus mind a két fél részére.

Zöldövezeti11 # 2022.10.18. 18:09

Írja Olgácska, hogy 2019 jan 1 -től a rezsi és a...már nem minősül bevételnek.
Na ja elég pofátlan és igazságtalan volt a villany a víz- csat ..gáz után duplán adózni. Anno ezt úgy oldottam meg, hogy a csekket vittem a bérlőknek.. tessék befizetni. Nem nyúltam a pénzükhöz.vittem a csekkeket, megnéztem a mérőket, vizslattam a körülményekről ellenőriztem a befizetéseket.

Nagyjából úgy nézett ki a 2019 előtti gyakorlat, hogy ha az öreganyámnak elvittem volna a postára a csekkjeit azért nekem kellett volna adóznom.

Majordomus # 2022.10.18. 19:34

Nem kellett adózni utána!
Csak a bevétel részét képezte! Ezt követően lehetett leírni a költségeket!
A nagymamának vett új porszívó is a bérbeadott lakás költségeire lett vásárolva!

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.18. 19:40

Eleinte még a számlaadás is kötelező volt, de már legalább 10 éve az sem.
Ha vállalkozásnak adja bérbe, aligha lehet megúszni a számlázást.

Majordomus # 2022.10.18. 19:42

Igy van.
Csak magánszemély felé elég a nyugta.

osztap # 2022.10.18. 20:42

A lakás bérbeadása főszabály szerint (azaz, ha a bérbeadó önként nem választja, hogy áfa alá megy) nem áfakörös. Ekkor az áfatörvény 165. § (1) a) mentesíti a bérbeadót a számlaadási kötelezettség alól - teljesen mindegy, hogy ki a bérbevevő. Elég egy számviteli bizonylat, ami egy sokkal egyszerűbb valami, a számviteli törvény 166. § szerint.

Sőt, ha a magánszemélynek bérbeadónak nincs adószáma, hanem csak adóazonosító jele, akkor se számlát, se nyugtát nem állíthat ki, mert már a nyugtának is kötelező tartalmi eleme az adószám. Áfatörvény 173. § (1) c)

AniMilka # 2022.10.19. 15:58

Tisztelt Fórumozók,
lakást szeretnék kiadni, a lakás az apukám tulajdona (örökölte a lakást, ezért az amortizáció nem levonható) és vele kötné a bérlő a bérleti szerződést.
A lakás bérleti díját nekem fizetné a bérlő és én is adóznék utána.
Van ennek bármi akadálya?
Gondolom a NAV-nak az a lényeg, hogy a bevétel után befizessük az adót, őket nem érdekli hogy ki a lakás tulajdonosa.
Köszönöm szépen,

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.19. 17:07

se számlát, se nyugtát nem állíthat ki,

És akkor a bérlő hogy számolja el költségként?

drbjozsef # 2022.10.19. 17:35

AniMilka,

Nem, ez így nem megy.
Pont hogy a valóságban nem érdekel senki ki kinek adja a pénzt a kezébe, de a tulajdonos a bérbeadásra jogosult, ő szerzi a jövedelmet, ő adózik belőle.
Jó oka van annak, hogy meghatalmazással, meg ilyesmivel sem lehet trükközni, mert egyesek így akarnak adót optimalizálni (mert mondjuk szembeállítanak vele egy másik településen bérbevett lakást. Vagy a költségelést).

osztap # 2022.10.19. 19:08

És akkor a bérlő hogy számolja el költségként?

A bérbeadó által kiállított számviteli bizonylat alapján. (A törvényalkotó egyszerűsíteni akarta az életet, mert a számviteli bizonylatra, a számlával ellentétben, pl. nincs online adatszolgáltatási kötelezettség a NAV fele, és az adattartalma is kevésbé kötött, mint a számláé.)

AniMilka # 2022.10.19. 19:33

Ertem, ha nekem fizet atutalassal a berlo es apukam adoszamaval fizetem be az adot es keszitem el majd az apu adobevallasat az ok lesz, elfogadja a nav ?

Majordomus # 2022.10.19. 20:37

Osztap
Ez nem igy műkődik!
Az egyik bérlőm rendőr,kap lakbértámogatást. A Rendőrség szerint tökéletes az átvételi elismervény amit adok, szó nélkül folyósitják a támogatást.
Kbs-nek igaza van.
.