Adó,lakás


SolnesM # 2022.12.12. 14:32

Majordomus#Jelentem!2022.10.19. 20:37 ”szük két hónapja

Az egyik bérlőm rendőr,kap lakbértámogatást. A Rendőrség szerint tökéletes az átvételi elismervény amit adok, szó nélkül folyósitják a támogatást.

Anno vagy 6 éve pont azért nem adtam ki rendőrnek, mert abban a hitben éltem, hogy csak a számlát fogadja el a rendőrség. Vagy 20 - 25 évig számlát adtam.... számlakönyv adó számmal (vagy azonosítóval vásárolható).-Aztán most már csak nyugtát -átvételi elismervényt. Ezek szerint tévhitben éltem. Na mindegy ....hivatalos szerveket kerülni kell.

drbjozsef # 2022.12.12. 11:16

Buktátok.

Építési szerződést erőltettek ránk
No, no, no. Ez így bűncselekmény lenne, de tartok tőle, hogy ez nem így volt.

Ha mondjuk azt tudod igazolni, hogy az ingatlanközvetítő, aki kitöltötte azt a rubrikát (de miért ő???), eközben teljesen egyértelműen és félreérthetetlenül közölte, hogy ezt így kell, ő jobban tudja, és majd az építkezés végén egészen biztosan vissza tudod majd igényelni az ÁFÁ-t, akkor esetleg lehet keresnivalód vele szemben. De ebben az esetben is csak akkor, ha azt is tudod igazolni, hogy konkrétan te bíztad meg konkrétan azzal, hogy töltse ki helyetted (!!!) a CSOK igénylőlapot.

Szóval : buktátok.

Füles_Mackó # 2022.12.12. 05:09

Tisztelt Fórumtagok!

CSOK támogatással vettünk egy lakást. Építési szerződést erőltettek ránk, annak minden nyűgjével együtt. A 2020 márciusában kitöltött CSOK banki kérelem adatlapját az ingatlanközvetítő úgy töltötte ki, hogy kihúzta az adó visszatérítési támogatás összege rubrikát. Jómagam azt hittem, hogy az egész hercehurca végén lehet az ÁFA-t visszaigényelni (vásárlásnál ez is a helyzet - utólag szembesültem vele, hogy építés esetén építés közben folyamatosan utalják vissza az ÁFA-t) és a bank tájékoztatása szerint utólag már nem lehet változtatni azon, ha az lett kitöltve, hogy nem igényeljük vissza az ÁFA-t (nyilván nincs olyan ember, aki nem igényelné vissza, ha teheti - jómagam igyekszem odafigyelni a vonatkozó joszabályokra, bármiről is legyen szó, de nem várható el egy hétköznapi állampolgártól, hogy mindenhez értsen: egyébként ez volt életem első lakásvásárlása és itt is mint említettem, nem klasszikus vásárlás lett belőle, hanem szövevényes, nyögvenyelős építési szerződés). Lehet ezzel a szituációval még valamit tenni (megfelelő tájékoztatás elmaradása címén az ingatlanosok irányában), vagy buktuk az ÁFA visszaigénylés lehetőségét (rajta van az aláírásunk a kérelem végén)?

Köszönettel,

Majordomus # 2022.10.21. 19:27

Az is egy megoldás a problémákra.

drbjozsef # 2022.10.21. 04:29

Bárcsak.
De én sose leszek olyan okos, legalábbis az négyszavas semmitmondó frázisokban, mint Te.
Ez van. Csórón halok meg.

Majordomus # 2022.10.20. 21:30

drb..
Hogy én kiadok lakásokat az nem tartozik rád.
Reméljük egyszer te is eljutsz arra a szintre hogy megteheted...

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.20. 07:19

Köszönöm!

osztap # 2022.10.20. 06:55

KBS,

Az lehet egy nyugta vagy átvételi elismervény?
Átvételi elismervény igen, ha megfelel a számviteli törvény 166. §-nak. Nyugta (az áfatörvény 173. § szerinti adattartalommal) szerintem nem, mert azon nincs rajta, hogy ki a vevő/bérlő, ezért nem könyvelhető költségként. (Emellett, ha nincs a bérbeadónak adószáma, egyáltalán nem is tud nyugtát/számlát kiállítani, mint azt alább írtam.)

Majordomus,

Nem ugyanarról beszélünk. Az áfatörvény részletesen előírja a számla és a nyugta adattartalmát, és a kibocsátás szabályait. A Te átvételi elismervényed egyik sem. De attól még az lehet számviteli bizonylat, ha megfelel a számviteli tv. 166. §-nak. Valószínűleg ez a helyzet, ezért fogadja el a rendőrség.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.20. 05:48

A bérbeadó által kiállított számviteli bizonylat alapján

Az lehet egy nyugta vagy átvételi elismervény?

drbjozsef # 2022.10.20. 04:26

Majordomus,

Neked se kellene lakást kiadni (de inkább itt írogatni nem).
Az átvételi elismervény, amit te kiállítasz a bérlődnek az pont egy számviteli bizonylat, pont erről beszél osztap, és pont igaza van.

Majordomus # 2022.10.19. 20:37

Osztap
Ez nem igy műkődik!
Az egyik bérlőm rendőr,kap lakbértámogatást. A Rendőrség szerint tökéletes az átvételi elismervény amit adok, szó nélkül folyósitják a támogatást.
Kbs-nek igaza van.
.

AniMilka # 2022.10.19. 19:33

Ertem, ha nekem fizet atutalassal a berlo es apukam adoszamaval fizetem be az adot es keszitem el majd az apu adobevallasat az ok lesz, elfogadja a nav ?

osztap # 2022.10.19. 19:08

És akkor a bérlő hogy számolja el költségként?

A bérbeadó által kiállított számviteli bizonylat alapján. (A törvényalkotó egyszerűsíteni akarta az életet, mert a számviteli bizonylatra, a számlával ellentétben, pl. nincs online adatszolgáltatási kötelezettség a NAV fele, és az adattartalma is kevésbé kötött, mint a számláé.)

drbjozsef # 2022.10.19. 17:35

AniMilka,

Nem, ez így nem megy.
Pont hogy a valóságban nem érdekel senki ki kinek adja a pénzt a kezébe, de a tulajdonos a bérbeadásra jogosult, ő szerzi a jövedelmet, ő adózik belőle.
Jó oka van annak, hogy meghatalmazással, meg ilyesmivel sem lehet trükközni, mert egyesek így akarnak adót optimalizálni (mert mondjuk szembeállítanak vele egy másik településen bérbevett lakást. Vagy a költségelést).

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.19. 17:07

se számlát, se nyugtát nem állíthat ki,

És akkor a bérlő hogy számolja el költségként?

AniMilka # 2022.10.19. 15:58

Tisztelt Fórumozók,
lakást szeretnék kiadni, a lakás az apukám tulajdona (örökölte a lakást, ezért az amortizáció nem levonható) és vele kötné a bérlő a bérleti szerződést.
A lakás bérleti díját nekem fizetné a bérlő és én is adóznék utána.
Van ennek bármi akadálya?
Gondolom a NAV-nak az a lényeg, hogy a bevétel után befizessük az adót, őket nem érdekli hogy ki a lakás tulajdonosa.
Köszönöm szépen,

osztap # 2022.10.18. 20:42

A lakás bérbeadása főszabály szerint (azaz, ha a bérbeadó önként nem választja, hogy áfa alá megy) nem áfakörös. Ekkor az áfatörvény 165. § (1) a) mentesíti a bérbeadót a számlaadási kötelezettség alól - teljesen mindegy, hogy ki a bérbevevő. Elég egy számviteli bizonylat, ami egy sokkal egyszerűbb valami, a számviteli törvény 166. § szerint.

Sőt, ha a magánszemélynek bérbeadónak nincs adószáma, hanem csak adóazonosító jele, akkor se számlát, se nyugtát nem állíthat ki, mert már a nyugtának is kötelező tartalmi eleme az adószám. Áfatörvény 173. § (1) c)

Majordomus # 2022.10.18. 19:42

Igy van.
Csak magánszemély felé elég a nyugta.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.18. 19:40

Eleinte még a számlaadás is kötelező volt, de már legalább 10 éve az sem.
Ha vállalkozásnak adja bérbe, aligha lehet megúszni a számlázást.

Majordomus # 2022.10.18. 19:34

Nem kellett adózni utána!
Csak a bevétel részét képezte! Ezt követően lehetett leírni a költségeket!
A nagymamának vett új porszívó is a bérbeadott lakás költségeire lett vásárolva!

Zöldövezeti11 # 2022.10.18. 18:09

Írja Olgácska, hogy 2019 jan 1 -től a rezsi és a...már nem minősül bevételnek.
Na ja elég pofátlan és igazságtalan volt a villany a víz- csat ..gáz után duplán adózni. Anno ezt úgy oldottam meg, hogy a csekket vittem a bérlőknek.. tessék befizetni. Nem nyúltam a pénzükhöz.vittem a csekkeket, megnéztem a mérőket, vizslattam a körülményekről ellenőriztem a befizetéseket.

Nagyjából úgy nézett ki a 2019 előtti gyakorlat, hogy ha az öreganyámnak elvittem volna a postára a csekkjeit azért nekem kellett volna adóznom.

Zöldövezeti11 # 2022.10.18. 17:56

Nagyjából 20 éve van így.
Eleinte még a számlaadás is kötelező volt, de már legalább 10 éve az sem. Csak a bevételt kell könyvelni, negyedévente adó előleg, május 20 előtt bevallás, a hiányzó rész befizetése.
Nyugta /átvételi elismervény viszont praktikus mind a két fél részére.

Zöldövezeti11 # 2022.10.18. 17:51

Sőt a 15 % sem jön ki.

Mivel a költségekre el lehet számolni a bevétel 10% -át, így a tényleges adó csak 13,5 %.

Viszont negyedévente un. adóelőleget kell fizetni, ami praktikusan a korábban említett 13, 5 %

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.18. 17:46

:) Mióta nem annyi? Gondolom, néhány éve. Tényleg 15.

https://www.billingo.hu/…adas-adozasa?…

drbjozsef # 2022.10.18. 17:26

Az a személyi jövedelemadó alá tartozik. 20%
Mióta? Nem 15%?