Tartozás elévülés 5 év után létezik?


monalisa1 # 2011.05.16. 09:45

Nem vonják be az utlevelet - kicsi a tartozás ahhoz, valamint "adósok börtöne" nincs.

Az adótartozás egyre csak növekszik az évenkénti büntetőkamat miatt, a bírósági végrehajtó pedig tesz róla, hogy a tartozás elvileg soha ne évüljön el.

Vagy próbálsz itthon elhelyezkedni és a fizetés havi 33%-át letiltják egálig, vagy próbálj külföldön munkát találni - az ottani keresetből előbb rendezni tudnád a tartozást.

Az autót valószínűleg lefoglalják, és még több tízezer forint költség hozzácsapódik...

monaLuis
laikus hozzászóló

bundy # 2011.05.16. 09:16

Üdv!
Következő kérdésem volna:
Egyéni vállakozó voltam 2009 től 2011 márciusig.
Hülye voltam, átengedtem másnak az irányítást, nem foglalkoztam a dologgal, és kiderült most, hogy semmi járulék nem volt befizetve egész idő alatt, és még 1,6 millio büntetést is kaptam (késői bevallás).
összes adó tartozás 2,2millio
Ugy olvastam, hogy a járulékokra talán máshogy értelmezik az 5éves elévülést? vagy valamit félreértettem?
Az összes vagyonom egy 50ezer értékü kocsi.
Ha kb 6 évig nem lessz a nevemen semmi, és nem lessz Magyarországon bejeltett munkahelyem, akkor ezt gyakorlatilag elfelejtik? Ezért elvehetik az utlevelem, vagy lecsukhatnak?

Előre is köszönöm a választ...

monalisa1 # 2011.05.15. 17:48

Azt hogy téged bármi okból is de nem talált meg a bíróság, attól az ügyet még letárgyalták - ez is eltarthatott egy ideig, aztán a jogerős itélet a perindító behajtóhoz visszakerült. Úgy 1-2 év elmehetett ezzel, tehát az elévülés nemigen...

monalisa1 # 2011.05.15. 17:44
  • Ha jogi útra vitték az ügyet akkor nem évült el a tartozás, legfeljebb a bírósághoz "nem kereste", illetve a címzett "ismeretlen helyre költözött" megjegyzéssel ment vissza a hivatalos levél.

Ha a későbbiekben a behajtóék jelentkeznek is, nem ritka hogy időközben tényleg beállt már az elévülés, de próbálkoznak...

  • Azt itt nem tudni, hogy most mi is van az ügyeddel, de ha a végrehajtó jól teszi a dolgát akkor egy tartozás soha nem évül el. (Igaz, neki kell bizonyítani, hogy a megszakadásról ill. az ujra indulásról mindig megfelelően dokumentált.)

Tehát az egyik tartozás lerendezése után intézkedhet a sorban következőről...

  • Az adós nemcsak mulasztása fennállásának ideje alatt, hanem a késedelem megszűnését követően még öt éven át szerepelni fog a negatív listán. Az öt év letelte után a BISZ Zrt. a referenciaadakat véglegesen és vissza nem állítható módon törli.
ancsika71 # 2011.05.15. 15:45

Érdeklődni szeretnék Provident tartozás elévülése ügyében.
Még 2004 - ben vettem fel hitelt tőlük, amit sajnos nem tudtam fizetni szociális helyzet, és többszöri költözködések miatt.2006 elején behajtó cégnek adták át az ügyet, akik felvették velem a kapcsolatot az állandó lakcímemen, tértivevényes levél formájában. Nem nagyon tudtunk megegyezni. Az utolsó levelüket több mint 5 éve kaptam, melyben tájékozatatnak, hogy jogi útra terelik a dolgot, de azóta se híre, se hamva a dolognak.
Plusz adalék, hogy volt egyéb banki tartozásom is, amit szintén ennek a behajtó cégnek fizetek, már 3 éve, rendesen, időre.

Kérdésem a következő:

  1. elévülhet-e most, hogy eltelt 5 év, a tartozásom?
  2. ha kifizetem a másik tartozásom, sorban állhat-e mögötte ez a Provident, és 5 év után követelhető-e rajtam?
  3. ha elévült, akkor a KHR listából is törölnük kell? vagy ott maradok továbbra is? Hogy működik ilyenkor a listából való törlés?
ObudaFan # 2011.05.12. 12:09

Mivel minden végrehajtási cselekménnyel megszakad az elévülés, így ezt megjósolni sem lehet.

apisti # 2011.05.12. 11:36

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi problémára szeretnék tanácsot kapni:

2008 szeptemberben felszámolás alá került a korábbi munkahelyem, egy kft. A cégben tulajdonrészem nem volt, csak ügyvezetője voltam korábban, 2007 decemberig.

A cégnek volt egy hitele az egyik banknál - rulirozó folyószámla hitel -, melynek én voltam a készfizető kezese és ez a kilépésem után sem változott meg. Sajnos.

Amikor a cég bedőlt, természetesen a hitelt sem tudta visszafizetni, így elővettek engem. Mondanom sem kell, hogy mivel a helyzet kialakulásához semmi közöm, finoman szólva nem akaródzik fizetni, bár nem is nagyon tudnék.

2009 novemberben a bíróság jogerősen megállapította, hogy tartozom a banknak. Feltételezem, hogy ez a tartozás végrehajtható is.

2007 óta nem élek Magyarországon, többek közt ezért is mondtam fel, így nincs végrehajtható vagyonom.
Nem is kerestek azóta.

Szeretnék tőletek választ kapni, hogy mikor évül el a követelés. Mire kell addig is odafigyelnem? Mit kell tennem az elévülés után - ha kell -, estébé, estébe.

Köszönöm a válaszokat.

Titiána # 2011.05.09. 08:07

érdeklődő.j: szívesen.

érdeklődő.j # 2011.05.08. 14:29

Köszönöm.

Titiána # 2011.05.08. 12:14

érdeklödö.j
http://www.bisz.hu/khr/gyik
Itt azt írják, igaz, a rendezett tartozásra: hogy öt év eltelte után minden adat nyomtalanul törlésre kerül a KHR-ből.

érdeklődő.j # 2011.05.08. 08:42

Esetleg tudna még valaki mondani valamit az üggyel kapcsolatban?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.07. 19:10

Azt nem tudom.

érdeklődő.j # 2011.05.07. 18:28

És meddig? Mert azt olvastam valahol, hogy a kiegyenlítetlen tartozás 5 év múlva törlődik a rendszerből.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.07. 15:10

A kettő nem ugyanaz. A követelés elévült, tehát a kiegyenlítést nem lehet kikényszeríteni. De a követelés fennáll, tehát nyilván lehet tartani, hogy megbízhatatlan adós vagy.

érdeklődő.j # 2011.05.07. 14:00

Az lenne a problémám, hogy 2003 ban vásároltam egy előfizetéses telefont és sajnos nem tudtam rendezni.Az okokat most nem részletezném.4 éve biztos nem kaptam semmilyen levelet és nem kerestek semmilyen formában a telefontársaságtól.4 éve ugyanaz a lakcímem is.Most kértem egy lekérdezést a KHR rendszerből és ők bejegyeztek. Úgy tudom, hogy egy év után elévül ez a tartozás. A kérdésem az lenne, hogy milyen módon tudnám magam levetetni a khr rendszerről, és ha elévült miért nem vettek le róla?

lassike # 2011.04.29. 17:14

Egy olyan kérdésem lenne,hogy régóta fennálló tartozásom van bankkal szemben,felszólítást évek óta nem kaptam,de ha mégis kapok akkor a fizetésem hány százalékát tilthatják le?Válaszokat köszönöm!

nandy # 2011.04.15. 10:24

Szerinted van más lehetőség, mint fizetni?

edkor # 2011.04.14. 10:24

Jó napot kívánok mindenkinek!

Olyan problémám van, hogy a szüleim igénybe vettek egy hitelkártyát a CIB banktól.Ezt tudták is fizetni,/ ami egyébként nem egy nagy összegű / viszont már egy ideje nincsen Apukámnak munkája, ezért most a megélhetésük is nagyon nehézkes, nem még ezt is fizetni.Én és a párom segítjük őket amennyire tudjuk de minden nekünk sem megy,és még egy kislányunk is van akit szeretnénk nevelgetni valahogyan.Viszont a bank már eléggé szorongatja őket.
Most ott tartanak, hogy behajtókkal akarják kiszedni belőlük a pénzt.Sajnos vagy nem sajnos ez a mai világban nem szégyenletes dolog, mert nem azért nem fizet mert nem akar, vagy mert a lábát lógatja hanem azért mert sehová nem tud menni dolgozni.Ezzel nem hiszem, hogy csak ő van így sajnos.
Az lenne a kérdésem, hogy ilyenkor mi a teendő?
Esetleges segítségüket előre is köszönöm.

Szép napot mindenkinek !

Kovács_Béla_Sándor # 2011.04.12. 12:57

Az Isten áldjon meg, közvetlenül alattad van a válasz, miért nem olvasol?

zoli59 # 2011.04.12. 11:28

Üdvözlök mindenkit.

Nekem egy Bt-m volt 1998-tól.
Járulék és a adótartozás miatt 2005 decemberében megkezdődött a felszámolás és 2008 júniusában fejeződött be.

Tavaly télen "kerültem" közelebbi kapcsolatba a Magyar Követeléskezelő Zrt-vel, akinek az APEH engedményezte a követelést. Úgy néz ki hogy polgári perre kerül sor.
Tudomásom szerint az elévülést a felszámolás megszakítja, a befejezése után folytatódik.

Kérdésem: a felszámolást megelőző mely éveket lehet biztosan elévültnek tekinteni?

A válaszokat nagyon köszönöm.

nandy # 2011.04.03. 20:25

Az adótartozás elévülését az Art. (Adózás rendjéről szóló törvény) szabályozza. Nem pont 5 év az elévülés, hanem az adó bevallási határideje évének utolsó napjától számított 5 év.
Pl. 2004. évi személyi jövedelemadó bevallásának határideje 2005.05.20. volt, és 2005.12.31-től indul az 5 év, így alapesetben 2010.12.31-én évül el.
A végrehajtási cselekmény hat hónappal meghosszabbítja az elévülést.

Ha volt önellenőrzés, azzal is hosszabbodhat az idő, mint ahogy a késve beadott bevallások esetében is.

kapandriska # 2011.04.03. 14:12

Azt szeretném kérdezni, hogy ha az apeh irányába valakinek tartozása van! és azt nem tudja fizetni, a fizetési kötelezettség 5 év után elévül?
Ha letelik az 5 év és utána és a delikvensnek már van rendszeres jövedelme az apeh újra indíthatja-e a tartozás beszedésére az eljárást?

Köszönöm előre is a választ.

monalisa1 # 2011.03.03. 18:16

Az adásvételi szerződés időpontjában az eladónak birtokában volt-e a bontási engedély?! (Ha nem vagy azt azóta sem tudta beszerezni akkor a szerződésileg vállalt kötelezettségének nem tett eleget, ergo nem jár neki semmi további pénz.)

Annak idején ügyvéd bizonyára közreműködött, tessék felkeresni, hogy az adásvétel alapján a tulajdonjogi bejegyzést a földhivatalnál jegyeztesse be.

monaLuis
laikus hozzászóló

Katanka # 2011.03.03. 17:52

Tisztelt Cím!

Mi 2000-ben vettünk egy házat, de úgy vettük meg, hogy az eladó lebontja az alsó épületet, akkor mi kifizetjük a fenmaradó összeget, de ez a mai napig nem történt meg. Most már szeretnénk, hogy a ház a nevemre jöjjön, de nem akarja aláírni a papírt, mert mi felajánlottunk neki, egy olyan alkut, hogy ő nem bont mi pedig nem fizetünk. De ő azt mondta, hogy neki laglább a felét fizessük ki. Véletlenül, nincs egy olyan törvény hogy nekünk nem kell fizetni, ő pedig nem bont, vagyis hogy felejtsük, már el egymást mert ez már 11 éve húzodik!

végrehajtó1 # 2011.03.01. 17:21

Kizártnak tartom hogy azért mentek ki hogy figyelmeztessenek hogy elárverezik a házad...

Pontosan mi történt?