Egészségügyi szolgáltatási járulék


bonn2004 # 2011.02.14. 14:04

Én 3 nem voltam orvosnál, csak egyszer rákszűrésen (azt is magánrendelésen)mégis be kell fizetnem visszamenőlegesen.
Ilyen az ország, ha valamit nem veszel igénybe akkor fizess érte....

Zsolt4329 # 2011.02.14. 13:33

Üdv!
Egy problémám lenne az Egészségügyi szolgáltatási járulékkal kapcsolatban..mégpedig az, hogy miért köteleznek rá olyan dologra hogy fizessek ki egy olyasvalamit amit tegyük fel egész évben Igénybe Sem Veszek!és ha Én saját költségemre külföldi magánklinikára járok miért kell megfizetnem? Ha be is fizettem év végén miért nem igényelhetem vissza??Esetleg ha nem fizetem be és mégis ellátásban részesülnék miért nem lehet napra/szolgáltatásokra arányosan kiszámlázni!? Miért fizessek egész évben a nagy Semmiért!!??És köteleznek rá, ha nem fizetsz,büntetnek.Ez nem maradhat igy sokáig!Demokratikus és igazságos-e ez??Kérdem én?..Szerintem ez elég érdekes.

gizus5712 # 2011.02.14. 13:19

Azt szeretném kérdezni, hogy ha valakinek közgyógyigazolványa van,annak is kel fizetni egészségügyi hozzájárulást? Ha valaki tudna válaszolni megköszönném.

bonn2004 # 2011.02.14. 12:23

Gondoltam megosztom másokkal is a történetemet, Van aki már ismeri.
A lelkiismeretemre hallgatva 2010. 01.31. bementem az Apehba, leadtam a 11T1011 bevallást, hogy az egészségügyi járulékot visszamenőlegesen rendezzem. 2009.12.16.-2010.02.28. nincs biztosításom, fizetem magam után.
jogviszonyom volt 2010.03.01-2010.03.31. között,
még egy időszak ahol nem voltam biztosítva 2010.04.01-2010.08.03.-ig,
2010.08.04. bpj ellátás.
Tehát két bejelentés, két kijelentés.
kiszámoltam amit kell, befizettem a pénzt is.
Vártam a határozatot....
de nem jött helyette jött egy papir, menjek be mert az adataim nem egyértelműek.Szó szerint ez volt irva.
Mit nem értenek egy nyomtatványon?
A lényeg az ügyintéző mondta januárban hogyan is kell kitölteni, anyósom megcsinálta, és én is úgy tudtam hogy jól csináltuk.
Ma persze az az ügyintéző aki behívott nem volt bennt.Sorszám...odakerültem egy ügyintézőhöz.
Az ügyintéző nem értette miért hívtak be. Átküldött egy másikhoz, szerintük talán az nem jó, hogy nem 02.28.-án kell kijelenteni, hanem 03.01.- amikor már biztosítva vagyok.De se én sem a másik ügyintéző nem értette az miért nem jó, hiszen előtte való nap kell kijelenteni.....
a lényeg, a csaj átírta a papirom, lepecsételte, s oda irta még egyszer egy papírra a másik csajnak hogy mikori időket kell bevallanom.
Majd érkezik a határozat....
ez jó, nem tudja a bal mit csinál a jobb.
Még egy érdekesség.
Az ellátásomról az önkormányzat értesítette a MEP-et, de a MEP nem küldte tovább a Apehnak, úghogy az Apeh nem is látja hogy biztosítva vagyok, szóval lógok megint a levegőbe.
Megyek s érdeklődni a Mepnél, miért nem látja az Apeh hogy biztosítva vagyok.
.....

Borka53 # 2011.02.12. 12:55

Kedves Nandy! 58 éves vagyok és 43 év szolgálati idővel rendelkezem, 42%rokkant. Az utolsó 1év munkanélküli.Mivel rendelkezem a 3 feltétellel,kértem az átmeneti járulékot.Csak azzal a feltétellel fogadták el ha felmondom a munkanélkülit jan.25.én.Bár az ügyem még folyamatban van,ujra kell mennem rokkantasításra. A kérdésem:Mi van ilyenkor az egészségügyi szolg. járulékommal?? Ki fizeti?? Ugyan is állandó orvosi felügyelet alatt állok,rengeteg gyógyszert szedek és insulinos cukros beteg vagyok.Válaszod előre is köszönöm. Borka

schveiger # 2011.02.11. 15:35

Még egy kérdésem lenne.
58 éves nő vagyok, 2011 júliusában meglenne a 40 év munkaviszonyom, viszont 2 és fél éve a munkáltatóm nem fizet utánam járulékokat, tehát mégsincs meg a 40 évem, így is elmehetek nyugdíjba?

schveiger # 2011.02.11. 15:31

csera
Köszönöm szépen a gyors választ!!!

csera # 2011.02.11. 15:25

Nem számít a nyugdíjnál szolgálati időnek,sem táppénzre nem jogosít (pénzbeli egészségbiztosítási ellátás,)csak és kizárólagosan természetbeni egészségbiztositási ellátás jár utánna. Egyszerűbben: betegség esetén orvosi-kórházi-gyógyszer ellátás jár csak utánna.

schveiger # 2011.02.11. 15:16

Tisztelt Jogi Fórum!
Egy rövidke, ám számomra igen fontos kérdésem lenne.
Az az időszak, mikor nincs bejelentett munkaviszonyom és semmilyen ellátásban nem részesülök, viszont fizetem magam után az eü szolg járulékot, ez az idő vajon beszámít a nyugdíjhoz szükséges szolgálati időbe?
Köszönöm a választ!

amenic # 2010.11.10. 11:01

Főként Írországban, de sajnos ott nem fizettek járulékot.
Gondolom, ebben az esetben él a visszamenőlegesség. Na de meddig? Úgy tudom 2007 áprilisától kötelező az egészségügyi járulékot fizetni. Ha most bejelentem a fizetési igényemet, akkor visszamenőlegesen addig hajtják be, vagy 2006 szeptemberéig?

nandy # 2010.11.09. 09:13

A visszamenőlegesség attól függ, hogy korábban milyen államban dolgoztál, annak az államnak van-e Mo-gal egyezménye.

amenic # 2010.11.08. 15:26

Tisztelt Szakértő!

A következő kérdéssel fordulok Önhöz:
2006 szeptemberétől külföldön tartózkodtam és dolgoztam, magyarországi bejelentett munkahelyem nem volt, így egészségügyi ellátásra sem voltam jogosult. Mostantól azonban fizetni szeretném az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Ebben az esetben, ha most bejelentem fizetési igényemet az APEH-nál visszamenőleg (ha igen meddig?) is kötelezhetnek a járulék fizetésre vagy csak a bejelentés dátumától kezdve kell havonta fizetnem?

Válaszát előre is köszönöm!

Juli-J8 # 2010.10.28. 18:44

Kedves Fórumozók!
Aki tud legyen szíves válaszoljon vagy pedig linkeljen nekem, ahol magam is megtalálhatom a választ az én kérdéseme!
Előre is köszönöm!

Tavaly nyárig a főiskola révén rendezve volt az egészségügyi szolgáltatási járulékom. Onnantól idén nyárig a munkaügyi központ képzésén vettem részt. Ezen időszak alatt onnan rendezték a járulékomat. Augusztus közepétől nov 1-ig a helyi önkormányzattól kaptam RÁT-ot, illetve fizették a járulékomat is.

Alkalmi munkát találtam, jelenleg most abban dolgozom. Az önkormányzat által végzendő munkát így nem tudom ellátni, nov. 1-től nem kapom a RÁT-ot. De a járulékom sincs így rendben, tehát nem fizetik tovább.
Ahol alaklmilag dolgozok, minden alkalommal bejelent meg fizet utánam 1000 Ft járulékot. Ennek semmi köze ugye a fent említett eü-i szolg-k járulékához?

A kérdésem a következő. Mennyi az az idő, amíg érvényesek eddigi "befizetéseim"?
Tehát pl, ha menenm kell nov 8án MR vizsgálatra, jogosult vagyok -e az ingyenes ellátásra v fizetnem kell érte?

bonn2004 # 2010.10.24. 14:35

Ennél a cégnél kicsit más volt szerintem a megbízási.
"Megbízási díjat arra az időszakra kell figyelembe venni, amelyre kifizették. "
Azért gondolom így illetve mondták igy, mert mivel ha egy hónapban nincs semmi bevételed, nincs ami elérje a min.b ér 30%-t, igy nem is vagy biztosított.
Ugy hogy mivel nálam a március hónapban volt a kifizetés, igy akkor voltam biztosított.

Tovább: http://www.jogiforum.hu/forum/23/14227?…

bonn2004 # 2010.10.24. 14:32

Pontosabban fogalmazva, volt egy értékesítésem január 19-.én.
Februárban ugye eljöttem a cégtől.
Március közepén fizették ki (mert szegény cégnél dolgozóknak nagyon sok volt a munka, és nem tudták elöbb megcsinálni a bérszámfejtésemet.)
"Ha a megbízási díj eléri a min.bér 30%-át, akkor van biztosítási jogviszonya is és be is kell jelenteni a T1041-esen."
2010-ben a min. bér 73500 Ft. 30%-a 22050 Ft.
én meg majdnem 26000 Ft-t kaptam.úgyhogy elértem.
és még egy kérdés, meddig húzhatom a bevallást? pontosabban értve...mert a párom is kb. másfél év után fizette be a 4500 Ft még tavaly.Mikor nem dolgozott nem fizette, utána bevalotta, kiszámoltatta az anyukájával a aki tb ügyintéző olyan 90000 Ft körül fizetett. És most aug 31-ig megkapta a késedelmi kamatra a tartozását, ami olyan 2000 Ft volt, és mivel közben a másik oldalon fizettet be többet, kompenzálás után összesen 700 Ft körül kell neki befizetni.
Csak azért kérdezem mert most oké, hogy rendben van a biztosításom, de most nem tudok hirtelen kb. kamattal együtt 35000 Ft-t befizetni.

És még egy érdekesség. A héten voltam bennt az apeh-nál apukámmal, mert behívták ellenőrzésre, hogy ő milyen jogon jogosult eü-i ellátásra,mert kb 1998 nincs adóbevallása. Aztán kiderült a papirokból, hogy ő rokkant nyugdíjas. ÉS le volt tudva.
A nő nekem is beszélt egy keveset, azt mondja látom maga pedig munkanélküli ellátáson van....kijavítottam hogy nem az, de hasonló ellátás (RÁT-ot kapok).
ÉS ennyi volt, nem is szólt semmi mást, pedig látja hogy azt csak aug. óta kapom, de mondtam neki hogy még most is tanulok, (pedig ott nem vagyok biztosítva mivel az egy felnőttképzés) és ennyiben is maradt a dolog Szóval akkor lehet hogy nem látta hogy nem fizettem be azt a hat hónapot. És nekik csak az számít hogy most fizetem.
De ha meg észreveszik...

tudok olyat is olvastam a fórumokn hogy valakit nem is vettek észre, pedig 3 évet nem fizetett, külföldön volt, aztán hazajött elkezdett itthon dolgozni, és mivel dolgozott fizették helyette, és nem is zaklatják ez miatt.
És olyat is tudok, hogy egy apehos mondta valakinek, aki szintén pár hónapot nem fizettet csak hogy azzal ne törődjön, de azért a köv. hónapban kezdje el fizetni és nem is fogják azt észrevenni.
Szóval?
én azért bevallom igyekszem még ebben az évben.

nandy # 2010.10.23. 19:13

Jó kérdés... a megbízási díjat arra az időszakra kell figyelembe venni, amelyre kifizették. Ha a januári és februári díjat márciusban fizették ki, akkor nem is biztos, hogy elérted a minimálbér 30%-át...

bonn2004 # 2010.10.22. 17:27

még egy gond. visszaemlékezek arra a megbízásos dolgomra.
Nekem 2009. 10.29.-től volt a megbízási szerződésem. Nagyjából február elején ott hagytam a céget, egyéb gond (családi), de közben mivel értékesítéssel foglalkoztam lett bevételem januárban, de csak március hónapban fizettek ki. Na már most a kollégákkal beszélve az derült ki, hogy csak arra a hónapra vagyok biztosított, amikor kifizették a jutalmat, tehát nálam a március hónap.És fontos hogy a megvízásinál csak akkor vagyok biztosított ha a min. bér 30%-t eléri a bevételem és nálam elérte.
akkor csak a márciust nem kell fizetnem? a többi marad ugy ahogy az előbb megbeszéltük?

bonn2004 # 2010.10.22. 17:22

Köszönöm Nandy, most megnyugtattál. Csak nem értem miért kell 2 bejelentést tenni? mert 2009 és 2010-ben is volt tartozásom. Akkor az összeg a dec. kivételével jó? nagyjából ha még kapok rá késedelmi kamatot,önellenőrzési kamatot az összesen olyan 1000 Ft.akkor olyan 34000 Ft körül kell fizetnem.
Tehát menjek be az Apehba, a kitöltött papírral, ott esetleg helyben kiszámolják?és akkor kérnék csekket amin befizetem.
Még egyszer köszönöm válaszod.:)
jah és a márciusi hónapot azt hogyan tudom feltüntetni a bevallásban amikor abban csak a kezdő időpontot( év, hónap, nap) kérik?

nandy # 2010.10.22. 09:17

Két nyomtatványt kell beadnod, egyet 2009. decemberétől, a másikat 2010. áprilistól.
(A biztosítási jogviszony létrejöttét már nem kell külön bejelenteni.)

Azt nézd még meg, hogy a márciusi megbízás milyen időtartamra szólt. Ha pl. 15 napra fizették a díjat, márc. 1-től márc. 15-ig, akkor 15 nappal később, márc. 31-től kell fizetned a járulékokat.

De ha márc. 1-től márc. 31-ig tartott a biztosításod, akkor még 31 napig nem kell bejelenteni és fizetni.

nandy # 2010.10.22. 09:11

Majdnem jó a számításod, de 2009. decemberében még napi 150 Ft-ot kellett fizetni (havi 4.500,-Ft).

Annyi teendőd van, hogy beadod a 1011-es nyomtatványt valamelyik APEH-kirendeltségen, vagy postán. Ezt követően majd az APEH kiszámolja, és határozatban előírja, hogy mennyit kell fizetned. Küldenek csekket is, de a kirendeltségen is kérhetsz.

bonn2004 # 2010.10.21. 13:06

Számításaim szerint:
dec-16-tól kell fizetnem
arra a hónapra : 17 nap *165 Ft= 2805 Ft

  • jan. 4950 Ft

+febr. 4950+

  • március (nem kell fizetnem)

+ápr. 4950 Ft
+máj. 4950 Ft
+jun. 4950 Ft
+júl. 4950 Ft
aug. 1-3.(4.-től fizetik helyettem): 3*165 Ft= 495 Ft
az összesen: 33 000 Ft
és ezt a 10T1011 bevalláson kell ezt elintézni?

bonn2004 # 2010.10.21. 13:02

Előző hozzászólásban olvasom "December 16-tól fizessed az egészségbizto­sítást". Nekem is akkor így kell eljárnom a tavalyi évre....ugye?

bonn2004 # 2010.10.21. 13:01

Kedves Fórumozók.
olvasva a hozzászólásokat enm én vagyok az egyedüli aki ebben jártas.
tavaly 2009. június 15.-én záróvizsgáztam az egyetemen, és 2009. júl. 3-n kaptam meg a bizonyítványomat. 2010 augusztus óta regisztrálva vagyok a Münkaügy Központban, pályakezdő álláskereső.
Nemrég kiderült nem fizettem magam után az egészségügyi szolgáltatási járulékot,(amit nem tudtam hogy kell fizetnem, úgy tudtam hogy a Münkaügyi fizeti) azt a 4950 Ft-t amit a hallgatói jogviszony megszűnése után kell fizetni ha azután nem dolgozol.
Ez ügyben kérdezem, hogy akkor suli után meddig volt még jogviszonyom, rosszul tudom hogy okt. 15 vagy 31. amíg a diákigazolvány érvényes?
A nappali tagozatos hallgatók a hallgatói jogviszony kezdetétől a diákigazolványra való jogosultság megszűnéséig jogosultak egészségügyi szolgáltatásra. Ezt jól tudom?
Mivel júniusban vizsgáztam, akkor a tavaszi félévre vonatkozóan a diákigazolványom október 31-ig volt érvényes. A passzív 45 nap természetesen ezután kezdődik, tehát a diákigazolvány érvényességének lejárta utáni 46. naptól kell fizetnem.
Én ugye ezt nem fizettem, mi tévő legyek? utólagosan fizessem be azt a hat és fél hónapot, mert a jogviszonyom miatt 2009 dec. közepétől kéne fizetnem 2010. júl. 31-ig, kivéve a 2010 március hónapot, emrt akkor megbízási jogviszonyban szerzett jövedelmem elérte a min. bér 30%-t igy akkor biztosított voltam.
mindenképpen szeretném bevallani, nem akarok ez miatt gondot.
jelenleg az önkormányzat fizeti helyettem 2010 aug. óta, mert ellátást kapok tőlük.
válaszotokat előre is köszönöm
Szilvi

Kiscsillag90 # 2010.10.19. 16:28

Köszönöm a választ.
Holnap be is megyek az apeh-hoz és már most befizetem el ne felejtsem:)
Üdv

Veci # 2010.10.19. 16:17

Niki
December 16-tól fizessed az egészségbiztosítást, az Apehnél kell intézni úgy tudom, hogy a havi díja 4950 Ft az idén.


Üdvözlettel Veci