Ajándékozás után eladás,adó?


bela23 # 2023.04.21. 18:54

Tisztelt Fórumozók!
Nem egyenesági rokonom rám szeretné hagyni a Bp-i lakását. Néztem ennek a vele járóját és meglepetten láttam, hogy nagyjából 6 millió ft ajándékozási illetéke van. Lehetséges az, hogy megvegyem roknomtól, hogy csak 4 % lakásilletéket fizessek a NAV-nak? Vagy ezt feltétlenül figyelik, hogy mennyi pénz birtokában vagyok és hogyan fizettem ki?
Válaszukat előre is köszönöm!

osztap # 2023.04.09. 19:47

drbjozsef,

A 600 eFt bevételi határ, az alatt nem kell bevallani, Szja-tv. 11. paragrafus (3) b). A 200 eFt jövedelmi határ: HA a bevételi korlát átlépése miatt be kell vallani, AKKOR az első 200 eFt jövedelem adómentes.

drbjozsef # 2023.04.09. 19:36

Ettől függetlenül : önmagában az a mondat, hogy "Az ingó eladásból származó bevétel évente 600K-ig adómentes." félreérthető, mert ez úgy is érthető, hogy bármekkora a bevételed, annak az első 600e Ft-ja adómentes. Vagy nem?
Már megint ez a fránya nyelvtan... :)

drbjozsef # 2023.04.09. 19:34

Azt én is olvastam, csakhogy azóta írta is, hogy 1,5M bevétele lenne kb...

Kovács_Béla_Sándor # 2023.04.09. 19:01

Mit mondtam neki elsőre?

drbjozsef # 2023.04.09. 15:33

KBS,

Szerintem ez így nem pontos.
Ha egész évben nem éri el a 600e-t, akkor adómentes. De ha meghaladja, akkor az EGÉSZ adóköteles lesz, legfeljebb a (7) pont lép életbe, és 30e-vel csökkentheti az adót (ami csak 200e adója).

Kovács_Béla_Sándor # 2023.04.09. 12:38

Az ingó eladásból származó bevétel évente 600K-ig adómentes. [Szja. tv. 58. § (9)]

Gala-1 # 2023.04.09. 08:49

Értem, köszönöm a részletes választ.!

osztap # 2023.04.09. 08:27

SZJA-t a jövedelem után kell fizetni, nem a bevétel után. Bevétel itt az eladási ár. Költség a megszerzésre fordított összeg plusz beruházások (pl. komolyabb alkatrészcserék) plusz átruházási költségek. A megszerzésre fordított összeg az, amit az ajándékozási szerződésbe írtatok. Ha nem írtatok, akkor az ajándékozáskori piaci érték. Ha ez nem lenne megállapítható (amit egy autó esetén kétlek), akkor a bevétel 25%-a jövedelem. Szja tv. 58. paragrafus
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Gala-1 # 2023.04.09. 08:10

Hát mivel annó ajándékozás keretében kaptam, tehát 0ftt fizettem érte, gondolom most, a teljes eladási ár, azaz nyereség után kell a 15%t befizetnem. Tudom sokan az adásvételi szerződésre próbálnak minnél kevesebbet pont ezért ráírni, de gondolom, így is az adásvételi szerződésre írt ár után kell majd 15%adót befizetnem. Ha nem akkor mennyi után? 91kw autó, 15 éves, most 1.5millió közt van a listaára.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.04.09. 07:37

Az attól függ, menyiért adod el.,

Gala-1 # 2023.04.09. 07:33

Köszönöm a választ! Én is erről olvastam még pár helyen.

Majordomus # 2023.04.08. 21:32

Igen.15 %

Gala-1 # 2023.04.08. 19:42

Üdv. Olyan kérdésem lenne, hogy van egy 15 éves autóm, amit annó édesapámtól katam, ajándékba, 7 éves korában. Tehát ingyen jutottam hozzá. Most, majd ősszel, az autót el szeretném adni. Kell e ezután a bevétel után adóznom?

drbjozsef # 2023.03.25. 07:21

inka19,

Ennél egyszerűbb.
Az ajándékozási szerződésbe szokás értéket írni, több okból is célszerű, de az illeték alapja nem ez lesz.
Ha az ajándékozással szerzett ingatlant eladja valaki, ÉS fizetett illetéket az ajándékozásnál, akkor a szerzési értéke az illetékalap lesz (ami ha nem tér el jelentősen a piaci értéktől, az szokott lenni, amit a felek a szerződésbe írnak, de a NAV eltérhet ettől). Ezt vonhatja le eladáskor az eladási árból.

Ha a szerzéskor az ajándékozás illetékmentes volt, akkor az eladási ár 25%-a után kell kifizetni a 15% adót. Ilyenkor semmilyen más költség nem vonható le az adóalapból. Lásd : Szja tv. 62.§ (2) "gb" pont. (Itt a levonást írja, tehát az eladási ár 75%-át levonhatod, a maradék után adózol)

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

A példádban mindegy mennyi az érték az ajándékozási szerződésben, ha 5 millió forintért eladja ezt a telket, akkor 187.500.- forint adót kell fizetnie, és ezt nem csökkentheti semmilyen más költséggel.

Az egyetlen csökkentési lehetőség, ha a szerzést követő második vagy későbbi évben adja el, ekkor 90%-60%-30%-át kell a fenti adónak fizetni, a szerzést követő ötödik évtől adómentes az eladás.

inka19 # 2023.03.24. 23:14

Tisztelt Szakértők!
Egy telket szeretnék Édesanyámnak ajándékozni.Mivel egyenesági rokon,ezért az ajándékozás illetékmentes.
Azonban ha 5 éven belül Édesanyám eladja a telken 15%SzJA fizetendő.Kérdésem,hogy az ajándékozási szerződésben értéket meg kell határozni?
Ajándékozási szerződésben 4 millió Ft a telek értéke,majd továbbadja egy évvel később 5 M Ft ért akkor a különbség azaz 1 millió Ft a SZJA alapja?
VAGY az ajándékozási szerződésben nem szoktak értéket feltüntetni,így ha egy évvel később eladásra kerül a fenti példa folyamán,akkor a teljes 5 millió forint a SZJA alap?
Remélem,érthető a kérdésem...
Köszönöm a segítséget