Családi szennyes :(
Azért váltak el, mert anyámnak új kapcsolata lett.
Terhes lett (az új kapcsolatától), elváltak, anyám új lakást vett, új élettárs, új baba, új élet, a régi elfelejtve. Új amerikai álom :)
A házhoz azóta nem járt, apuval se beszéltek, a szomszédok nem is tudtak róla, hogy egyáltalán papíron 2 tulaja van az ingatlannak. Anyut sosem látták, nem hallottak felőle.
Apámnak is volt több kapcsolata, sőt élettársa, a szomszédok ezt tudták.
Mi oka, célja lett volna anyámnak visszatérni a régi romos házba? :D
Adó bérbeadás után
A bírót Neked kell meggyőznöd arról, hogy anyád véglegesen elhagyta a lakást, nem volt szándékában visszatérni oda.
Pontosítok: Arról kell meggyőznöd a bírót, hogy apád abban a tudatban birtokolta a lakást, hogy anyádnak nem volt szándékában visszatérni oda. Mivel apád már nem él, ez egy további komplikáció.
Imre60,
A bírót Neked kell meggyőznöd arról, hogy anyád véglegesen elhagyta a lakást, nem volt szándékában visszatérni oda. Nem anyádnak, hogy ő vissza akart térni.
A Te eseted szerintem nem olyen fekete-fehér, mint a véglegesen Amerikába költöző tankönyvi példa. Te azt mondod, hogy tudtoddal anyád nem próbált visszatérni. Szándéka sem volt? Tudsz tanút állítani, aki előtt ezt kijelentette? Leírta valahol, amivel tudnád bizonyítani?
Anyád tagadása, ha nem költözött messzire, esetleg beszélt néha apáddal az évek alatt, nem hangozna hihetetlenül, elvégre többmilliós értékről van szó, azt ritkán hagyja ott az ember csak úgy. Lehet, hogy tanúkat tud állítani, aki előtt anno kijelentette, hogy vissza akar térni. Vagy bemutatja egy apádnak küldött levél másolatát, amiben birtokbaadást kér tőle. Érted...
Nem mondom, hogy nem járhatsz sikerrel egy perben, de a bírónak elég nagy mozgástere lesz, hogy hogyan ítél, és anyádnak is lehet egy-két ász a kabátujjában. Ezért írtam, hogy fenyegetésnek elég jó az elbirtoklás, perre menni miatta nem biztos.
„osztap”
Köszönöm a gyors választ!
Ha megengedné, pár részlet, a "birtok" birtoklásáról:
- 1980-ban vették a házat közösen
- 1985-ben elváltak, apu adott x Ft kp-t, és kb 10 évig, de inkább jóval kevesebb ideig fizette anyu OTP csekkeit, havonta, (így egyeztek meg, persze csak szóban). tehát legkésőbb 1995-ig.
- Apu egy idő után megelégelte, azt mondta, hogy ő nem fizet tovább, nem veszi meg 2x a házat. (kb 60 % lett kifizetve). Ezt szóban sokaknak emlegette.
- Anyu nem szólt semmit, lényegében 1985 óta nem "látta" az ingatlant, nem is beszéltek a további tartozásról.
- Most adtam neki kulcsot, hogy a hagyatéki leltározók be tudjanak menni. Hát sztem vérszemet kapott, hogy mégis csak része van az ingatlanban...
„a klasszikus példa az Amerikába emigrált tulajdonos, aki a visszatérés szándéka nélkül elhagyta az országot”
és visszatért? vagy elbirtokolták a tulajdonát? az idő számít?
„Van-e értelme, ha esetleg anyám vitatná, hogy ő ki van fizetve nagy részben a házból?”
Szerintem fenyegetésnek jó, de bíróságra nem biztos, hogy mennék vele. Miért: Nem elég, hogy apád 15 évig birtokban volt és fizette a közüzemi számlákat, stb. Apádnak vagy (i) abban a tudatban kellett birtokolni a házat, hogy az az övé. Ez nyilván nem így van, mert fizette a anyádnak a részleteket évekig, tehát tudta, hogy nem az övé. Vagy (ii) tudta ugyan, hogy nem az övé, de abban a tudatban kellett birtokolnia, hogy a másik tulajdonos a birtoklással véglegesen felhagyott. Ez nagyon ritkán bizonyítható, a klasszikus példa az Amerikába emigrált tulajdonos, aki a visszatérés szándéka nélkül elhagyta az országot. A konkrét körülményektől függ, de nehezen hinném, hogy ezt a bíróság Nálad elfogadná.
Elbirtoklás. Van-e értelme, ha esetleg anyám vitatná, hogy ő ki van fizetve nagy részben a házból?
Anyám közel 30 éve nem nézett a ház felé, nem fizette a közüzemi díjakat, semmi ktg-be nem szállt bele.
Csak most, apám halála után a hagyatéki leltárkor nyitotta ki a házat az önkormányzati leltározóknak.
(A kulcsot még én adtam neki pár hete).
„drbjozsef”
Én sem szívesen közösködnék.
Anyám igényt tart a ház arra a részére, amit még nem fizetett ki apu. A nagy részét nekem ajándékozná, mivel azt apám már kifizette neki. Azért szeretném mielőbb a nevemen tudni az ajándék részt, hogy nehogy meggondolja magát (történt hasonló eset), illetve ha vmi történik vele. A házat eladnánk minél előbb. Nincs annyi kp-m, hogy most ki tudjam fizetni.
Azért a "közös lónak..." mondás alapján megjegyezném, hogy sokszor csak a bonyodalom és a szívás van a közös tulajdonnal, pláne egy 10%-ossal, aki mindenbe is beleszólhat, PONT ugyanúgy, ahogy a 90%-os. Minek az neked? Váltsd meg, fizesd ki, ne közösködj, ha nem muszáj.
Okosan teszed...
„Majordomus”
igen, a jövő héten keresek ügyvédet
„drbjozsef”
Köszönöm a választ! Akkor így fogom kérni az ügyvédtől.
Jobb ha nem vágsz bele amúgy is egy része ügyvédköteles
„átírja úgy is a földhivatal, hogy mondjuk anyu tul része az ingatlan 1/10-e az én részem 9/10 lesz?”
Persze. Bármit lehet. Ahogy tetszik, úgy osztjátok meg.
„és egyszerre be lehet-e adni 2 papírt a földhivatalba? (töröltetni a jelzálogot, illetve átíratni az ajándékozást?)”
Igen, csak fontos jelezni a sorrendet. Előbb a törlés legyen, aztán az ajándékozás, hogy ebben a sorrendben intézzék, és akkor simán megy. Fordítva nyilván bukna az ajándékozás, azt elutasítanák az elidegenítési tilalom miatt, de utána azt és a jelzálogot törlik.
Nem lenne egyszerübb ha megbíznál egy ügyvédet?
osztap, köszönöm!
az ajándékozási szerződésben lehet-e csak % részt írni?
nevezetesen, hogy anyám a tulajdonrészének x %át ajándékozza nekem.
átírja úgy is a földhivatal, hogy mondjuk anyu tul része az ingatlan 1/10-e az én részem 9/10 lesz?
és egyszerre be lehet-e adni 2 papírt a földhivatalba? (töröltetni a jelzálogot, illetve átíratni az ajándékozást?)
vagy meg kell várni, amíg leveszik a jelzálogot először?
Imre60,
„HA meglesz a hagyatéki végzés (ami kimondja, hogy én vagyok apám örököse), (ingatlan 50%-a), de nincs benyújtva a földhivatalba,”
Olyan nincs. A jogerős végzést a közjegyző hivatalból benyújtja a földhivatalba. Amíg meg nem jogerős, addig meg nem mond ki semmit.
„Át lehet-e a földhivatalban írni direktbe apám és anyám nevéről az új tulajdonos nevére, vagy először az én nevemre kell hogy átírják az ingatlant apám anyám nevéről és csak utána tudok-e adásvételi szerződést kötni a vevővel?”
Nem. Apád nem szerződhet, mert halott. Először Téged kell, hogy bejegyezzen a földhivatal mint tulajdonost, jogcím öröklés. Aztán bejegyzik a vevőt, jogcím adásvétel.
Az nem jó ötlet, hogy legyen egy ajándékozási szerződés közted és anyád között az INGATLANRÓL, és az ne legyen benyújtva a földhivatalba, és anyád úgy adja el egy harmadik félnek. Ebből akkora perek lehetnek, mint ide Nagykáta. Ha már ajándékozás, és nem akarod, hogy a nevedre kerüljön (adó miatt?), egy olyan szerződés jobb, hogy anyád PÉNZT ajándékoz neked, és az a pénz az ingatlan ára. Ez akár most is megköthető, azzal, hogy az ajándék átadása nem aláíráskor, hanem az eladás után történik, és az összege a vételár (ennek a két paraméternek az értéke jelenleg még nem ismert, de idővel egyértelműen meghatározható lesz).
A jelzálog és az elidegenítési tilalom miatt lehet szerződni a vevővel, de arra készülj fel, hogy a vevő egy vasat nem fog fizetni sem Neked, sem anyádnak addig, amíg ezek nincsenek levéve a tulajdoni lapról. Mert az elidegenítési tilalom miatt a földhivatal nem jegyzi be a tulajdonjogát.
- HA meglesz a hagyatéki végzés (ami kimondja, hogy én vagyok apám örököse), (ingatlan 50%-a), de nincs benyújtva a
földhivatalba,
- és HA anyám ír ajándékozási szerződést részemre a ház ő nevén lévő feléről (ingatlan 50 %), de nincs benyújtva a
földhivatalba,
- és HA meglesz a jelzálogok törlési engedélyei a bankoktól, viszont a földhivatalba szintén nincs benyújtva,
- AKKOR hivatalosan köthető-e adás-vételi szerződés a házra? És ki lesz az eladó?
- Át lehet-e a földhivatalban írni direktbe apám és anyám nevéről az új tulajdonos nevére, vagy először az én nevemre kell hogy átírják az ingatlant apám anyám nevéről és csak utána tudok-e adásvételi szerződést kötni a vevővel?
drbjozsef
osztap
Köszönöm a segítségüket!
Hegymenet lesz, úgy tűnik.
Hát nagyon nem örülök.
„mi van, ha anyám azt mondja, hogy a lakást csak a húgomnak adta, neki szánta, nekem semmit nem ad belőle.”
Akkor a húgod kapott egy lakást ajándékba. Ennyi. Osztályra bocsátás csak akkor van, ha anyád azzal a szándékkal adta az ajándékot, hogy azt bocsássátok osztályra halála után. És ezt Neked kell bizonyítani, mert Te akarod az osztályra bocsátást. Például anyád tanúk előtt ezt kijelentette, vagy leírta az ajándékozási szerződésben, stb. Hegymenet lesz, úgy tűnik.
„És ha a házból ami rész még jár neki, azt is a húgomnak adja?”
Akkor a húgod kap még egy ajándékot. Életében mindenki azt csinál a vagyonával, amit akar.
„Tovább megyek, ha még mindig igényt tart(ana) a ház fél részére? (ami már nagyrészt ki van neki fizetve).. :(”
Arra nem igényt tart, hanem jelenleg az ő tulajdona. Az a szerződés érvénytelen volt, alább írtam, hogy miért. Apád pedig nem követelte vissza, amit teljesített, ami így harminc év alatt jó eséllyel elévült. HA anyád jó fej, AKKOR Neked ajándékozza a kifizetett részt. DE nem tudod kötelezni rá.
Apád ott csinálta az első nagy hibát, hogy nem kötött anno egy írásbeli adásvételi szerződést anyáddal, amiben részletre megveszi a fél házat. A másodikat pedig ott, hogy nem vette észre az első hibát, és nem követelte vissza az érvénytelen szerződésre történt teljesítést, mielőtt elévült.
„mi van, ha anyám azt mondja, hogy a lakást csak a húgomnak adta, neki szánta, nekem semmit nem ad belőle.”
Hogy mi van? Akkor az az van szerintem, hogy feltehetőleg az anyád a lakást csak a húgodnak adta, neki szánta, nekem semmit nem ad belőle neked.
Majordomus
kb 20 milla ( a lakás is 20 milliót ér, és a ház is 20 milliót ér kb)
a fő kérdés:
„feltéve, hogy bizonyítottad az ajándékozó anya szándékát, hogy kívánta az osztályra bocsátást”
ezt a mondatot laikusként még mindig nem tudom felfogni :(
Na, sztem ezen lehet elbukni... mi van, ha anyám azt mondja, hogy a lakást csak a húgomnak adta, neki szánta, nekem semmit nem ad belőle.
És ha a házból ami rész még jár neki, azt is a húgomnak adja?
Tovább megyek, ha még mindig igényt tart(ana) a ház fél részére? (ami már nagyrészt ki van neki fizetve).. :(
Mennyire számitasz pénzben?
osztap
Te egyik esetben sem kapsz tulajdoni hányadot a lakásban.
Részletek: Ptk. 7:57. § (1)
Nem is szeretnék, csak azt, hogy be legyen számítva az ajándékozott lakás 50%-a a ház 25%-ba.
Ptk. 7:56§ és 7:57. § napok óta tanulmányozva :)
osztap
Igen, az én számtanom is így néz ki. (egyszerűsíti az egészet, hogy a lakás és a ház érteke megközelítően azonos)
anyai részről: lakás 50-50 %, a ház 25-25% (nagylelkűen ezt el is fogadnám)
„feltéve, hogy bizonyítottad az ajándékozó anya szándékát, hogy kívánta az osztályra bocsátást”
ezt a mondatot laikusként még mindig nem tudom felfogni :(
Na, sztem ezen lehet elbukni... mi van, ha anyám azt mondja, hogy a lakást csak a húgomnak adta, neki szánta, nekem semmit nem ad belőle.
És ha a házból ami rész még jár neki, azt is a húgomnak adja?
Tovább megyek, ha még mindig igényt tart(ana) a ház fél részére? (ami már nagyrészt ki van neki fizetve).. :(
Imre60,
Röviden (feltéve, hogy bizonyítottad az ajándékozó anya szándékát, hogy kívánta az osztályra bocsátást): Tegyük fel, hogy anyád halálakor a teljes hagyatéka a ház fele, más nincs. Húgod kapott egy lakást tőle ajándékba, és azt osztályra kell bocsátani. Az osztályra bocsátott teljes érték a ház fele plusz az egész lakás. Ennek a fele JÁRNA neked, a fele neki (fejenként: a negyed ház plusz fél lakás, összesen x forint érték). De ő már megkapta az egész lakást. Annak az értékét le kell vonni x-ből.
Ha az így kapott szám negatív, ő semmi többet nem kap, de a fél ház a tied. A végén a Te részed értéke kevesebb lesz, mint x.
Ha pedig pozitív, akkor egy keveset kap csak a fél házból, Te meg többet, mint a negyed ház (annyival, hogy a Te részed forintértéke pont x legyen).
Te egyik esetben sem kapsz tulajdoni hányadot a lakásban.
Részletek: Ptk. 7:57. § (1)
osztap,
„leszármazóknak adott minden korábbi ajándék beleszámít annak az örökségébe, aki kapta, DE CSAK AKKOR, ha az örökhagyónak ez volt a bizonyítható szándéka” belezavarodtam.
Anyu halála esetén a húgomnak ajándékozott lakás értékén osztályrabocsátáskor 50-50%-ban osztozunk a húgommal? 50-50 % lesz a hagyaték?
A ház (50%-a apué volt, ergo az én kizárólagos örökségem) másik 50 %-át fele-fele arányban örököljük a húgommal anyám után? Azaz a ház 75% az enyém, a 25 %-a a húgomé?
Ha anyám nem kötött ki semmit, akkor hogyan "osztozkodunk" az anyai örökségen?
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02