Ingatlan tulajdonjog csere


osztap # 2025.07.02. 09:15

Most a férfi a falusi házat cserélné el 1:1-ben, kvázi cseréljenek tulajdonjogot, de olyan kitétellel, a falusi házat a gyereknek ajándékozza, és a hölgy a házat 8 évig nem adhatja el. Jogilag rendben van ilyen kitétel? Oda akarja láncolni az exét és a gyerekét maga mellé, ennyi az indítéka az egésznek. Tehet ilyet szabályosan?

Azt nem kötheti ki, hogy a nő nem adhatja el a házat, mert nem az nőé lesz, hanem a gyereké.

A gyerek vállalhatja, hogy nem adja el nyolc évig az ajándékba kapott házat? Igen: a Ptk. szerint nincs akadálya, hogy legyen ilyen feltétel az ajándékozási szerződésben, és a gyámhivatal sem fog kötözködni, mert a gyerek ingyen jutott vagyonhoz. DE: Ez egy szerződéses feltétel marad, tehát nem fog megjelenni a tulajdoni lapon. Azaz ha a nyolc éven belül eladja a gyerek, akkor a férfi nem tudja megakadályozni az eladást, nem követelhet semmit a vevőtől, ellenben a vételárat (vagy a belőle vett bármilyen értéket) visszakövetelheti a gyerektől, ha nem fizet, perben. Ptk. 6:237. § (3) A gyámhivatal utána pedig jó eséllyel követelni fogja a nőtől a gyereket ért kárt - ha az eladás úgy történne, hogy a nő mint a gyerek törvényes képviselője a nyolcéves határidőről nem szól a gyámhivatalnak, amikor a szerződést beterjesztik jóváhagyásra. Ha meg szól, a gyámhivatal nem hagyja jóvá a szerződést.

A hatáves gyerek képviseletében nyilván a szülői felügyeleti jogot gyakorló szülő vagy szülők írnak alá. Ha a férfi és a nő közösen gyakorolják a szülői felügyeleti jogot, akkor a gyámhivatal eseti gyámot rendel majd ki, mert a férfi nem lehet az ajándékozási szerződésben egyszerre mindkét oldalon.

Ha egyébként elfogadható a feleknek az ügylet, a nő helyében én akkor is ragaszkodnék ahhoz, hogy a férfi a gyereknek ajándékozhat a falusi házon tulajdonjogot, de ugyanakkor a nőnek ajándékozzon rajta haszonélvezetet, különben a nő nem ajándékozza a férfinak a tanyaépületet. Különben, amikor a gyerek 18 éves lesz, bármikor kiteheti a falusi házból az anyját 15 napos határidővel mint szívességi használót.

drbjozsef # 2025.07.02. 08:43

kissjozsef,

Nem.
Elidegenítési tilalmat továbbra sem lehet csak úgy, önálló biztosítékként alapítani. Csak valamilyen az ingatlannal kapcsolatos joggal együtt lehet (jellemzően : hitelnél a jelzálog biztosítására), de ezt is viszonylag szűk körben (például egyszerű pénzkövetelésre önállóan nem lehetséges).

Nincs erre igazán jó megoldás, nem korlátozhatja ilyennel a tulajdonjogát. Persze lehet barkácsolni valamit, haszonélvezettel, vagy máshogy, de azzal inkább mind a ketten csak szívni fognak.

kissjozsef # 2025.07.01. 20:32

Sziasztok!

A hugom a következő szituációval áll szemben: 10 évig együtt élt a párjával, van egy 6 éves közös gyermekük.1 éve különváltak útjaik. Van egy tanyájuk 1ha földterülettel, mind a hölgy nevén van, a lakóingatlanra a férfi haszonélvezeti jogával (az azt körülvevő földterületre nincs). A tanya melletti településen van egy kertes ház, ami a férfi nevén van. A tanya az együttélés során szerzett közös vagyon, de a mezőgazdasági tevékenység miatt a földterület megszerzéséhez a hölgy aranykalászos gazda végzettségére volt szükség, ezért került minden a nevére.

A különélés során a férfi az új párjával a tanyán él, a hölgy a kisfiával pedig a falusi kertes házban.

Szeretnének tulajdonjogot cserélni, de az egyezkedés nehezen megy. A férfi először 7M-et ajánlott a tanyáért, és amíg el nem költöznek lakbérmentes lakhatást a falusi házban, de a tanya 20M fölött ér, így a hölgy nem ment bele az alkuba.
Most a férfi a falusi házat cserélné el 1:1-ben, kvázi cseréljenek tulajdonjogot, de olyan kitétellel, a falusi házat a gyereknek ajándékozza, és a hölgy a házat 8 évig nem adhatja el. Jogilag rendben van ilyen kitétel? Oda akarja láncolni az exét és a gyerekét maga mellé, ennyi az indítéka az egésznek. Tehet ilyet szabályosan?

Tapasztalataitok alapján peren kívül hogyan születhetne megoldás ebben az ügyben?
Köszönöm előre is!