örökösödés kikerülése


Nausea # 2002.11.06. 09:31

Ez jó kérdés!
A végintézkedés esetén is járna a lánynak a köteles rész (fele, mint ami jutna). Az öröklésről - köteles részről- a lány lemondhat (ez godolom nem valószínű), vagy az örökhagyó kitagadhatja, és így nem jár az örökösrész (ennek komoly jogszabályi feltételei vannak!!! pl.érdemtelenség, bűncselekmény elkövetése). Viszont nem tartozik a köteles rész alapjához a 15 évnél régebben juttatott adomány!!!
Ajándékozás esetén Önnek 5% illetéket kellene fizetnie, de ugye 15 éven belül beszámít a köteles részbe.
Az adásvétel tűnik a legbiztosabbnak, de ezután Önnek illetéket, ügyvédi díjat az édesapjának szja-t kell fizetnie.
Tartási szerződés sem járható, mivel közeli hozzátartozók között a törvény az ingyenességet vélelmezi.
Ha valaki tud valami tuti megoldást, az engem is érdekelne (mélben is).


Nausea

Forest # 2002.11.06. 05:17

Üdvözletem.
A problémám nem túl bonyolult, de félek vannak buktatói.
Szüleimmel élek együtt egy lakótelepi lakásban, melynek tulajdonosai 50%-50%-ban szüleim. Édesapámnak el?z? házasságából született egy lánya akivel nem tart fenn szoros kapcsolatot.
Kérdésem: Hogyan lehetne kikerülni, hogy féltestvérem is örököljön a lakásból édesapám halála esetén?
Úgy tudom a végrendelkezés kevés, mert az örökösödés tárgyának 50 %-a a jogos örökösöket illeti meg.
Másik lehet?ség az ajándékozási szerz?dés, viszont ez 10 éven belül megtámadható.
Harmadik az adás-vételi szerz?dés, ez esetben viszont elég komoly a 20%-os illeték. Édesapám rokkantnyugdíjas; mentesülhet-e ezáltal az SZJA egy részének megfizetését?l?
Melyikkel járok a legjobban? Van valami amit rosszul tudok?


Forest