Közös tulajdon megszüntetése, vagy adás vétel?


zoe10 # 2020.08.17. 09:35

Sziasztok!
Van egy osztatlan közös tulajdonú ingatlanom. Most az én részemet eladom a másik tulajdonosnak. Az ő ügyvédje írta meg a szerződést, amit először átküldött nekem. Elolvastam, adás-vételről volt szó. Majd mentünk aláírni, ott közölte, hogy az adó megkerülése végett, nem adásvétel, hanem közös tulajdon megszüntetése. Én már nem eladó vagyok, hanem 1. tulajdonos, és nem vétel árat, hanem megváltást fizet érte a szomszéd. Az ügyvéd azt mondta, ez ránk semmilyen hatással nincs, csak az adó miatt írta újra így. Nekem furcsa, hogy elsőre miért nem így küldte akkor el, hogy-hogy utólag jutott eszébe. Mi a pénzt beforgatjuk a már folyamatban lévő másik ingatlanba. Lehet ez a szerződés bármilyen hátránnyal ránk nézve? Nagyon köszönöm, ha valaki segít, holnap mennék a közjegyzőhöz...

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.17. 09:47

Házastársak a felek?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.17. 09:48

holnap mennék a közjegyzőhöz...
Minek?

zoe10 # 2020.08.17. 09:58

Nem, az osztatlan közös tulajdonban lévő telek egyik fele az enyém, a másik a szomszédomé. Ő veszi meg tőlem, ezzel a "közös tulajdon megszüntetésével", és "ellenérték/megváltási ár megfizetésével", tehát nem adás vételi szerződéssel. Közjegyzőhöz nem tudom miért kell menni, szintén az ügyvéd mondta.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.17. 10:07

Konkrét ügyben a kolléga munkáját nem minősíthetem. Csak általánosságban tudom elmondani a jogi álláspontomat:

  • Ha az egyik tulajdonostárs a másik tulajdonos illetőségét pénzfizetés ellenében magához váltja, az a közös tulajdon megszüntetés ugyan - de adásvétel útján. (A közös tulajdon megszüntetése nem tulajdonszerzési jogcím.) Az adásvétellel elidegenített ingatlanilletőség után az eladó tulajdonostárs az általános szabályok szerint adózik, a vevő tulajdonostárs az általános szabályok szerint fizet illetéket.
  • Ahhoz, hogy a szerző tulajdonjogát az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezzék, az ügyvéd által ellenjegyzett adásvételi szerződés teljesen elegendő.
zoe10 # 2020.08.17. 10:33

Nagyon köszönöm!
Tehát rám nézve ez nem jelent hátrányt, az alapján, amit leírt. Még egy kérdés, hogy megnyugodjak. Ha az új ingatlanba beforgatom a kiváltási összeget, amit kapok, akkor az ingatlanadónál azt figyelembe veszik ugyanúgy, mint egy sima adás-vételi szerződésnél, ugye? Tehát a különbözet után kell majd fizetnem az adót?

wers # 2020.08.17. 10:38

Tehát rám nézve ez nem jelent hátrányt, az alapján, amit leírt.

Nem éppen ezt írta: „(A közös tulajdon megszüntetése nem tulajdonszerzési jogcím.)

Ha az új ingatlanba beforgatom a kiváltási összeget, amit kapok, akkor az ingatlanadónál azt figyelembe veszik ugyanúgy, mint egy sima adás-vételi szerződésnél, ugye?

Ez sem jó. Az ingatlan eladásnál nem számít, mit teszel a vételárral. Nem ettől függ, hogy kell-e adót fizetned.

wers # 2020.08.17. 10:45

Ügyvéd úr azt is szokta mondani, hogy a szerződéseket tartalmuk alapján kell értelmezni.

zoe10 # 2020.08.17. 10:46

De én az eladó vagyok, engem miben érint az, hogy "nem tulajdonszerzési jogcím"?
Az adó meg a vételár 4%-a tudomásom szerint, de ha a kapott pénzt beforgatom 1 éven belül, akkor a különbözet után fizetem és nem a teljes vételár után. A kérdésem erre irányult.

wers # 2020.08.17. 10:53

Az adó meg a vételár 4%-a tudomásom szerint

Nem. Az adót (szja 15%) a jövedelem után kell fizetni, ha keletkezik. Ehhez azt kell tudni, hogy mikor és mennyiért került a birtokodba.

wers # 2020.08.17. 10:54

Az adót az eladó fizeti. A vevő fizeti az illetéket.

zoe10 # 2020.08.17. 10:58

Akkor rosszul írtam, elnézést. Én az új vétele utáni illetékre gondoltam. Eladás után nekem nem kell, azt tudom. (8 éve vagyok a tulajdonos)

wers # 2020.08.17. 11:09

Szerintem ez sem így van, de majd jön nálam okosabb. Ha 8 éve vagy a tulajdonosa ennek az ingatlannak az akkor fizetett illeték már nem számít.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.08.17. 11:15

Az nem is, de 5 év után nulla az szja alapja. (És így az szja is.)

Azért még valamit: az okirat akkor alkalmas tulajdonojog földhivatali bejegyzése alapjául, ha kifejezetten és határozottan tartalmazza a szerzés jogcímét.

wers # 2020.08.17. 11:21

Azért nekem böködi az oldalamat a kíváncsiság, mire is gondolhatott az ügyvéd?

Az ügyvéd azt mondta, ez ránk semmilyen hatással nincs, csak az adó miatt írta újra így.

MajorDomus # 2020.08.17. 17:13

Meg kell tőle kérdezni!

lajcsó # 2020.08.18. 07:35

"Én az új vétele utáni illetékre gondoltam."
Igen, ott jogosult lehetsz - a vételártól függően - illeték kedvezményre, vagy illeték mentességre.

MajorDomus # 2020.08.18. 18:57

Beszámit a vétel és eladás különbözete.