Társasház és közös tulajdon


Lyana # 2010.05.31. 13:06

Tisztelt Fórum!

Egy 2008-ban átadott, 11 lakásos társasház egyik földszinti lakásának tulajdonosa vagyok.
A lakás a ház külső kapuja, valamint a gyalogos bejáró mellett közvetlenül helyezkedik el. A lakás szobái és a nyitott gyalogos közlekedő között egy 24 m2 alapterületű terasz húzódik a lakás teljes hosszában. A teraszt 1 m magas fal határolja.
A terasz a nappalink előtt közlekedő szélességű, a háló előtt kiöblösödik. A keskeny szakasz fölé az 1. emeleti szomszéd erkélye nyúlik.
A következő két problémakörben kérnék tisztelettel tanácsot:

  1. A kivitelező az 1. emeleti szomszéd teraszára esővíz-elvezető csatornát nem helyezett. Minden esőzéskor, - de nagyobb zuhék alkalmával különösen - problémát jelent az emeleti erkélyről a teraszom falát telibe trafáló vízfüggöny, amely becsapkod a nappali előtti közlekedőbe. A pangó víz salétromosodást eredményezett.
  2. A terasz háló előtti, kiszélesedő részén van egy lefolyó, amely a teraszra gyűlt esővizet hivatott elvezetni. Nagyobb esőzésekkor itt medenceszerűen összegyűlik a víz, beázással fenyegetve a hálószobánkat.

Talán mondanom sem kell, hogy a kivitelezőn a ház hibáit/hiányosságait számon kérni ezidáig nem sikerült.
(A ház közös tulajdont képező részeit hivatalosan még át sem vettük!)

Pár hete - kerülve a garancia érvényesítésével járó bírósági tortúrát - saját költségen rendezni kívántuk a fenti problémákat.

A vízszerelő megállapította, hogy a terasz lefolyónkba - a kivitelezés során - bevezették a tetőtéri lakó teraszának csatornáját (ott van csatorna!). Innentől ha jól gondolom, ez már a társasház ügye.
Engedélyt a lakók a problémát megoldó csőkeresztmetszet bővítésre (sem a közös költség, sem a saját terhünkre) nem adtak.
A lefolyó kérdés így megoldatlan.
Az emeleti erkélyről lezúduló esővíz elvezetésére a szakember egy a fenti erkély szélére szerelt csatornát javasolt. A csatorna felszerelését az erkély tulajdonosa nem engedélyezte. Arra hivatkozott, hogy az nem szerepelt a kivitelezési terveken.
A munkálatokat ebben az esetben is saját költségre kívántuk elvégeztetni.

A kérdésem a következő:
Mit tehetek fenti esetben, ha nem akarok a teraszomon medencét üzemeltetni? (A páromnak van egy időlegesen működő megoldása: esőben, viharban kiáll egy szál söprűvel a kezében! :-))
A ház, vagy az én kötelességem a lefolyó karbantartása?
Kié a teraszomat határoló (lassan-lassan lerohadó) fal?
Kié a szomszéd erkélyének az oldala, illetve az alja, rászerelhetem-e a szóban forgó csatornát?
Fenti esetben megakadályozhatják-e a szomszédaim a magántulajdonom állagromlását megelőző munkálatokat?

Elnézést kérek mindenkitől a hosszú lére sikeredett levélért!

Üdv.: Lya

MajorDomus # 2010.05.30. 17:43

Én is szerettem volna hőszigetelni,végűl letettem róla.

Na, lényeg az, hogy kértem közgyülési hozzájárulást amit meg is adtak.- szerintem 5 cm szigeteléshez eegendő a k.gy (egyszerü többséggel) hozzájárulás,mert nem épitek semmit, de hozzányulok a közös tulajdonhoz.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.30. 15:40

A tulajdoni lapon is az szerepel, hogy kizárólagosan az enyém

Nanana. Füllenteni nem kell. A tulajdoni lapon nem tüntetik fel, ha a tulajdonostársak eetlge használati megállapodást kötnek.

ragyasdezso # 2010.05.30. 13:13

s_er

Mivel építésengedély köteles 4/5-ös hozzájárulás szükséges. (Építési Törvény)

s_er # 2010.05.30. 11:54

Tisztelt Fórumozók!

Több lakásos társasház közös képviselője vagyok.
A társasházban néhány lakó saját költségén le szeretné hőszigeteltetni a lakását körítő homlokzatot.
Ilyen esetben a tulajdonostársak milyen mértékű hozzájárulására van szükség?
Ha jól értelmezem a THT-t, akkor

  1. "A rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadások vállalásához a tulajdonostársak egyhangú határozata szükséges." -mivel itt ők állják a költségeket nem érdekes a többi tulajdonos véleménye, vagy a 100%-os hozzájárulás kell?

b)"Az építtető tulajdonostárs a lakásában tervezett olyan építkezés megkezdéséhez, amely miatt az alapító okiratot nem kell módosítani, de a munka az alapító okiratban közös tulajdonként megjelölt épületberendezésre történő csatlakozással vagy a közös épületrész, épületberendezés műszaki állapotának megváltozásával jár együtt, az épület biztonságának, állékonyságának megőrzése érdekében köteles az ilyen munkával közvetlenül érintett tulajdonostársak tulajdoni hányada szerinti legalább kétharmadának írásbeli hozzájáruló nyilatkozatát beszerezni."

  • bár a törvényben lakásában tervezett munkáról van szó, -olyan passzust nem találtam, hogy a nem lakásában tervezett és alapító okiratot nem, de közös tulajdont érintő munkára mi vonatkozik-, de ez alapján mivel az egész házat érintő közös tulajdonban lévő szerkezetről van szó a 2/3 tűnik logikusnak.
zoku # 2010.05.30. 11:13

A tulajdoni lapon is az szerepel, hogy kizárólagosan az enyém (nem közös, nem osztatlan stb.) Tehát felteszem újra a kérdést :)
Amit ott tárol kihajíthatom-e az udvarra ? Gondolom ez természetes. Ha visszarakja jelentsem fel? Ha beteszem a garázsomba azzal ellopom? Szerintem birtokot háborít azzal, hogy ott rendezkedik. Szeretném én elhelyezni a saját bútoromat / holmimat a folyosón.

lipay # 2010.05.30. 11:07

zoku!

Ez lényegtelen, a kérdés, hogy mi van a tulajdoni lapon.
Ha osztatlan közös tulajdonban van akkor jogosan használjátok mind a ketten a folyosó minden egyes cm2-ét.

zoku # 2010.05.30. 11:00

lipay!

A ház és a folyosó egybe tartozik, a szomszéd házrésze utólag épült ide valamikor a 60as években. Ekkor lett a szerződésbe beleiktatva, hogy átjárási jogot biztosítunk neki.

lipay # 2010.05.30. 10:53

zoku!

Pont, hogy az nem tisztázott kié az a folyosó, sztem az osztatlan közös tulajdonban lehet, úgyhogy azt rak oda a szomszédod meg te is amit akar. Attól, hogy a te szerződésedben szerepel attól még nem lesz a tied, ha nem az adta el neked akinek a tulajdona volt.

zoku # 2010.05.30. 10:33

Kissé mintha elkanyarodtunk volna. Az tisztázott, hogy a folyosó a miénk. A mi szerződésünk konkrétan kimondja az övé pedig nem említi. Nem az a kérdés, hogy kié hanem az hogy mit csináljak a holmijával ha nem hajlandó elrakni onnan. Önök sem örülnének ha a házuk külső folyosóján tárolnám a holmimat. Szerintem rossz topicba írtam be, mert nem társasházról van szó :(

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.30. 08:03

Nem érti.
Szerinted, ha írunk egy szerződést, hogy eladom neked a lakásomat, és egyúttal a ház előtt parkoló S70-es Volvo is a tiéd, akkor ténylge a tiéd lesz a Volvo, ami egyébként nem az enyém, hanem a szomszédomé?

zoku # 2010.05.29. 21:27

Azzal is megelégszem. Köszönöm!

MajorDomus # 2010.05.29. 21:26

Az lopás !

Viszont igy feljelentheted birtokháboritásért,mert a te tulajdonodat használja.

zoku # 2010.05.29. 20:41

Ez így van. A szerződés alján van, hogy neki átjárást biztosítunk. De azt nem, hogy dolgokat helyezzen el. Azt mondta ha kipakolok rendőrt hív... vicces. Egyébként az ő adásvételijében az szerepel hogy szoba+konyhát vett meg. Folyosót nem!! Józanparaszti ésszel arra következtetek hogy nyugodtan kidobálhatom a holmiját ha nem rakja el. Ha pedig visszarakja akkor elrakom a garázsomba.

MajorDomus # 2010.05.29. 20:37

Miért kötelezné ?

Tudod mi van az ő adás-vételi szerződésében ? Láttad ?

A helyzetnek csak akkor van megoldása, ha mindkét lakásnak ugyanaz volt a tulajdonosa, s te voltál az első vásárló,akkor neked eladhatta a folyosót,s a padlást, de a szomszéd lakás tulajdonosának pedig átjárási szolgalmi jogot kell biztositani !

zoku # 2010.05.29. 09:58

Mire nem kötelezi a szerződés? Arra hogy elpakolja a cuccait a folyosónkról? Olyan mintha nekünk adná a dolgait mivel a mi részünkön tárolja.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.29. 09:52

Nos, akkor az a szerződés nyilván nem kötelezi a
szomszédot.

zoku # 2010.05.29. 09:34

Kovács Béla Sándornak: Ezt a szerződést az eladó P. A. és a mamáék írták alá akiktől örököltük. (persze az eladó nem a szomszéd volt :) )

Immaculata: elnézést, nem társasház hanem házrész és emiatt nincs is alapítói okirat.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.05.29. 08:59

a lakrész előtti udvarra nyíló könyöklős folyosó s e lakrészek feletti padlástér..“

Ezek a területek a társasház közös tulajdona, kivéve, ha az alapító okiratban kizárólagos használat van biztosítva a lakásod mindenkori tulajdonosának.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.29. 08:46

Ő írta alá ezt adásvételi szerződést?

zoku # 2010.05.29. 07:18

Tisztelt Szakértők!

Az alábbi helyzet áll fenn.
Egy 5 lakásos földszintes társasházban lakom. A lakásból kilépve egy folyosóra érkezek melyből a szomszédom lakása nyílik. A nő elhelyezett a folyosón némi bútort és növényt amit ki szeretnék pakoltatni vele. Számára biztosítva van a közlekedés a folyosón, mivel csak így tud kijutni az udvarra illetve az utcára. Idézek az adásvételi szerződésemből: "A vevők kizárólagos használatába és birtokába kerül egy utcai szoba, egy udvari szoba, egy konyha, egy spájz, egy fürdőszoba, a lakrész előtti udvarra nyíló könyöklős folyosó s e lakrészek feletti padlástér.." Ő azt a nézetet vallja, hogy a folyosó osztatlan közös tulajdonban van. A szerződésből ugye nem ez látszik. Azt is mondta hogy nem fogja kiüríteni a folyosót, erre én azt találtam ki hogy akkor majd én megteszem. Erre közölte, hogy akkor visszapakol. Nos ebben az esetben elkobozhatom-e a dolgait?
Várom mielőbbi válaszukat.
Köszönettel: Zoltán

MajorDomus # 2010.05.27. 21:23

Senki

Itt komoly pénzekről van szó !

Aki társasházban lakik az vegye tudomásul, hogy nem azt csinál amit akar,mint a tanyáján !-meghallgatják és tiszteletben tartják a véleményét, de a többségi akarat a döntő ! S itt döntő többségről van szó ! Aki ezt nem tudja elfogadni,annak marad a tanya !

MajorDomus # 2010.05.27. 21:18

gagar

A- másik fórumon válaszoltam a ,kérdésedre !

Ne keverjük a szezont a fazonnal ! A képviselő szzerintem alapból hűlye !

osmi # 2010.05.27. 20:44

kbs.!
Nem a tulajok, hanem a fogyasztók főnevet használtam.
A minihőkp.néven futó dolog pl.ilyen. Gazdagék egyébként sok helyen ha nem is koksszal, de fával fűtenek.

gagar13 # 2010.05.27. 19:49

És mi lehet egy ilyen ügy kimenetele azon tulajdonostársak számára, akik fizettek?