Földhasználati jog


Nsné # 2015.03.29. 11:55

T Jogi fórum!

Mint családi gazdaság vezetője az én nevemre vannak bejelentve használatra a földek. /Saját tulajdonú, bérelt, szivességi használat/ A támogatási igényt én jelentettem be. Lányom a családi gazdaságunk tagja. Átengedhetem- e a földek használatát olyan módon, hogy a továbbiakban a lányom igényelje a terület alapú támogatást? A szerződéseket újra kell- e írni, vagy elég ha köztem és a lányom között jön létre a használat átadásáról megállapodás? A Föld Hivatal átírja - e a használatot, ami a támogatás igazolására szolgál. Az FM. hivatalnál be vannak jelentve a földek, a cs.gazdasági használatban.

M Sanyi # 2015.03.28. 13:36

Tisztelt Jogi Fórum
Segítséget szeretnék kérni Mg ingatlan használat hívatalos felmondásában.Ingatlan saját tulajdon 2004ben került családi használatba(kiskorú voltam).2010-14.06.-ig családi gazdaság tagja voltam.Kilépéskor a földet hoztam magammal,megegyeztünk betakarítás után (kukorica okt. vége)szerződést módosítunk,mert tovább is művelni szeretnék.Közben a családi viszony megromlott.2015.február közepén telefonon megkerestem édesapámat,hogy szerződést módósítsunk.Ajánlata 2év és 40kg búza/Ak és nem több.Mivel nem tudtunk megegyezni mondtam akkor felmondom a használatott.Hívatalosan levélben is Felmondtam a használatott,levél tartalmazta,hogy egyeztettünk de egyesség nem született,hívatkoztam hogy a gazdaságból kilépéskor magammal hoztam,további munkát ne folytassanak rajta kézhezvételtől számított 3 nap az elfogadás vagy levélben keresenek meg.(tértivevényesen adtam fel).feladás után 4.napra válasz is jött.Amiben nem fogadják el a felmondást, gazdaságba be van állítva és ,fírtatják hogyan került annak idején a tulajdonomba és,hogy nem zárkóznak el az egyeségtől keresem meg személyesen.Továbbá burkoltan megfenyegedtek,,Bármilyen bírosái eljárást kívánsz indítani már most figyelmeztetlek,hogy tulajdonjogi igénnyel lépnek fel". Amit nem értettem hisz nem eladni akarom csak normális bérleti szerződést mint a többi bérlővel.Levélben válaszoltam(mivel az edigi bezsélgetések kiabálással és a leminősítésemről szólt)amiben leírtam hogy az ő akaratukból került a túlajdonomban,mai törvények alapján ingyen nem adható használatba.Kilépéskor föld használati jogáról lemondtak.Megjegyzéként továbbra se fojtassanak munkálatokat rajta.írásban ajánlatott kértem elfogadásra és válaszra 3 nap.Mivel ezt a levelet Ajánlottan küldtem el erre 2hét után se jött válasz.Röviden húzák az időt.A földhívatalban viszont kérik az elfogadó nyilatkozatott.
Ezúton szeretnék segítséget kérni mit lehet ilyenkor tenni?? Az ingatlant bérbe tudnám másnak adni,de még nem rendeződi addik bérleti szerződést nem tudok kötni.

Imola27 # 2015.03.20. 07:32

Zártkerti ingatlan haszonbérbe adásához szükséges-e hogy földművesként nyilvántartásba legyen a haszonbérlő?

Karbi87 # 2015.03.10. 19:53

Tisztelt Jogi Forum

Tavaly vásároltam egy ingatlan Bodajkon. Hrsz: 1326/A
A hozzá tartozó telek a bodajki önkormányzat tulajdonában van. A tulajdoni lapon én csak földhasználati joggal rendelkezem. Kérdésem az lenne , hogy tudok építeni egy külön álló épületett épiteni a telekre.

MajorDomus # 2014.06.16. 20:53

Szerintem nem

Nándi002 # 2014.06.16. 19:45

A 30 eltelt, igen, elvileg a törvény szerint a haszonbérleti szerződés semmis. Akkor ezek szerint a bérbe adó nem követelheti a bérleti pénzt? Az ingyenes használat a mérvadó?
A szerződés dátumát megnézem, de az ingyenes használatot bevette a földhivatal, így szinte biztos, hogy dec. 15 előtti. A bérbeadó lehet, hogy azért akart feketén pénzhez jutni, hogy ne kelljen bevallania. Nem tudom. A lényeg, hogy ebben az évben nem kerülhet kifizetésre a bérlet és akkor ha jól értem, bíróságon sem fogja tudni követelni azt eredményesen, vagy igen?

MajorDomus # 2014.06.14. 20:37

A hátsó szándék biztos!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.14. 17:02

Látod, hogy nem is haszonkölcsön-szerződést kötöttek ezek valójában. Csak valamiért leplezni kívánták egy ingyenes szerződéssel.

Lyonee # 2014.06.14. 16:30

Minden 2013. december 15-én vagy azután termőföldre megkötött haszonkölcsön szerződés semmis. A már élő haszonkölcsön szerződéseket 2013. december 15-től nem lehet meghosszabbítani. Minden termőföldre kötött haszonkölcsön szerződés 2014. december 31-én hatályát veszti. A haszonkölcsön szerződés alapján történő termőföld használat lehetősége tehát 2014. december 31-ével megszűnt. A termőföld használatának ingyenes átengedése ezután kizárólag közeli hozzátartozók között, szívességi használat jogcímen lehetséges.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.06.14. 07:54

Nyilván a a bérbeadó saját magát akarta biztosítani, amikor haszonbérleti szerződést is íratott

Szerintem meg nyilván csalni akart. A bérlővel közösen.

Jesztudé # 2014.06.14. 04:22

Üdvözlet!:)
Segítséget szeretnék kérni.
Édesapám halálakor én örököltem utána a szántóföldeket legelőket.
Egy pár évig míg apu élt,mi műveltük a földjeinket.
Később a halála előtt 3 évvel,odaadtuk a testvérének.
Erről papírt semmit sem írtunk.Ő a tudtunk nélkül bejegyeztette a mi tulajdonunkban levő földekre az ő földhasználatát.
A támogatást ő vette fel,jogtalanul.
Mi erre felhatalmazást nem adtunk neki.
Apu halála után én visszakértem a földhasználati jogot pár darab tábláról.
Amit nagy nehezen vissza is kaptam.Végül is akkor még könnyen a nevemre tudtam iratni.De amelyik kis táblákról nem tudtam,az után a rokon vette fel a támogatást.Magyarul átvágott minket,engem.
Most viszont bonyodalmas visszaszerezeni a földhasználati jogot.
Akkor is ha a föld az én tulajdonom.Aki bezzeg elcsalta az nyugodtan,használhatja és élvezheti az utána járó pénzt!
Megjegyzem legelőről van szó,és semmit nem csinál vele.
Más állatai le legelik.Úgy hogy rendbe van a legelő.
Ez ügyben szeretnék tanácsot kérni tőletek.
Mert ez a földhasználat,jogtalan!
Köszönöm szépen a segítségetek előre is.

MajorDomus # 2014.06.13. 22:04

Eltelt a 30 nap? Akkor nincs miről beszélni!

Nándi002 # 2014.06.12. 20:29

Üdvözlet!

Aziránt szeretnék érdeklődni, hogyha egy napon egy azon földterületre kötöttek haszonbérleti szerződést és ingyenes használatról is szerződést és az ingyenes használatról szólót nyújtotta be a földhivatalnak a földhasználó, akkor a haszonbérleti szerződés érvényes marad-e? Azt olvastam a jogszabályokban, hogy a haszonbérleti szerződést be kellett volna nyújtani 30 napon belül a földhivatalnak, ellenkező esetben érvényét vesztette. Mik a kilátások abban az esetben, ha a bérlő nem fizet bérleti díjat, de aláírta a haszonbérleti szerződést is. A bérbeadó követelheti a szerződésben foglalt bérleti díjat a kettejük megállapodása alapján, vagy csakis az ingyen használatról szóló szerződés a mérvadó, ami a földhivatalban is be van jegyezve?
(Nyilván a a bérbeadó saját magát akarta biztosítani, amikor haszonbérleti szerződést is íratott és a felek az összegen később vitába keveredtek. Ezután peres eljárásra vinné a bérbeadó az ügyet és a haszonbérleti szerződés alapján kérné a bérleti díjat. A bérlő köteles kifizetni?)

Köszönöm!
Nándi

MajorDomus # 2014.05.25. 21:26

járhato ut

lajcsó # 2014.05.24. 14:47

"Hitel csak hrsz birtokában adható. Hrsz nincs míg nincs földbérleti szerződés."
Már hogyne lehetne. Az épület is kaphat önálló helyrajzi számot.
A telken meg átjárási szolgalmat kell létesíteni.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.05.24. 11:44

A helyi földbizottság állásfoglalása is kell hozzá, neki pedig nincs előírva válaszadási határidő.

MajorDomus # 2014.05.24. 09:19

Csak a hivatal az hivatal!

eszti20 # 2014.05.23. 22:22

MajorDomus Köszönöm szépen a válaszodat :)

MajorDomus # 2014.05.22. 22:12

30 nap

eszti20 # 2014.05.21. 22:05

Meddig tart egy föld eladásnál hogy válaszoljon a Mezőgazdasági Szakigazgatási szerv?

MajorDomus # 2014.04.01. 20:38

Imma,
csak nincs náluk Nagy Sándor kardja,hogy átvágja a gordiuszi csomót!

valahogy
el kellene indulniuk.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.04.01. 05:49

jaaaaj MD, megint csak:)

Olyat kérnek, amire az önkormányzat nem kötelezhető, amire meg jogosultak, az nem kell nekik:)

MajorDomus # 2014.03.31. 21:31

szerintem
kérd a biróságtól hogy kötelezze az önkorit a szerződés megkötésére,onnan fel tudod göngyöliteni!

kbs

szerinted ez járható út?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.31. 16:21

Épp elég, ha az épület tulajdonjogát elismerik. Az épület tulajdonosát törvényes földhasználati jog illeti meg.

zoldike # 2014.03.31. 14:11

Hát pont a földhasználati joggal van a probléma, mert ahhoz kellene egy érvényes földbérleti szerződés amit most nem akarnak kiadni. Az épület tulajdonjogát elismeri az önkormányzat de az alatta levő földterületre nem köt szerződést.