Alapító Okirat módosítás költsége


imeon # 2011.03.30. 20:28

Kedves Segítőkész Emberek

Egy 12 lakásos épületben lakom, és a lakásom felett levő padlásteret szeretném a háztól megvásárolni. Sajnos azonban a társasház 138 albetétes, ez 10 különálló épületben oszlik el. Az épületeknek külön gazdálkodásuk, külön közös képvselőjük stb van, de az Alapító Okirat 138 albetétről szól. Ez esetben milyen költségekkel számolhatok, a padlástér vételárán felül (Alapító Okirat módosítás, ill van még valami más? Ezt hogyan és mennyiért?)
És tulajdonképpen kitől venném meg a padlást, az épülettől (12 lakás), vagy a teljes társasháztól? Mind a 138 albetétnek bele kell egyeznie a vételbe?

Köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.31. 10:38

Egy társasháznak egy közös képviselője van. Hogy a többi micsoda, azt nem tudom.

Az alapító okiratot módosítani kell, annak ügyvédi munkadíja van, ami szabad megállapodás tárgya, de azon nem nagyon múlik, hogy hány lakásos a társasház. Kell továbbá alaprajz - azt hiszem, csak a változással érintett szintről; ennek a díja sem kötött szerintem. Az ingatlannyilvántartási eljárás díja érintett albetétenként - ami itt gondolom egy - 6600.

Megjegyzem, ezeket a költségeket illene a társasháznak fizetnie, legfeljebb számítsák bele az eladási árba.

imeon # 2011.03.31. 11:08

Köszönöm a választ.

Idézek az AO-ból:

"Figyelemmel a th ingatlan műszaki adottságaira, valamint a th zavartalan működésének igényére, a tul. társak egymás közötti jogviszonyát oly módon szabályozza, hogy a th jogok illetve kötelezettségek gyakorlása épületkenént valósul meg. Ebből következően jelen AO "közgyűlés, közös képviselő, házirend, költségvetés, közös tulajdonban maradó épületrészek ill. berendezések" kifejezést használja, minden esetben az érintett épület részközgyűlését, közös képviselőjét, házirendjét, költségvetését, közös tulajdonban maradó és a jelen AO mellékletét képező műszaki dokumentációban megjelölt épületrsézeit ill. berendezését kell érteni..... A jelen okirat a tulajdonostársak egymás közötti jogviszonya megállapítása érdekében egyrészt a "tulajdoni hányad", másrészt a "tulajdoni arány" kifejezéseket használja. A tuul. hányad kifejezés a tulajdonostársaknak az egész th-ban fennálló tul. viszonyait, a tul arány megjelölést pedig az adott lépcsőházon belül fennálló tul. viszonyait jelenti".
Tehát ezért nem értem, kivel is fogok én itt üzletelni, és kinek kell beleegyeznie a vételbe?
És ha az én tulajdonrészem nagysága megváltozik, akkor a többieké is, nem? (Az enyém nő, az övék csökken). Miért írtad, hogy az érintett albetétek száma egy? Bocs, de nagyon nem értem ezeket....

Kovács_Béla_Sándor # 2011.03.31. 18:39

Ezt így bejegyezték?! Melyik földhivatal?

imeon # 2011.03.31. 20:57

Nem tudom. Ez számít? 1995-ben alakult meg a th.

Kangi # 2012.12.20. 22:38

Alapító okirat módosításra készül a társasház, mivel eladni készül ingatlanrészeket 3 emeleten. Ha az adásvétel megtörténik, a majdnem 50 albetétből 6 albetétnek változik a mérete. Kérdésem, hogy akkor 6 vagy 50 albetét után kell fizetni 6000 forint ingatlannyilvántartási díjat albetétenként? Vagy amennyiben mindegyik albetétet érinti, akkor csak a maximum 100 ezer forintot kell fizetni?
Köszi előre is.

Mufurc_nagyon # 2012.12.21. 06:39

Kedves Kangi

Visszakérdezek.
Hány albetét tulajdoni hányada változik meg?


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Kangi # 2012.12.21. 19:27

Mindegyiknek megváltozik az aránya.
Két de van benne:

1. Lejjebb volt egy régebbi hozzászólás, amiből azt érthetem, hogy csak az után kell fizetni, amelyiknek a mérete változik:
"Az alapító okiratot módosítani kell, annak ügyvédi munkadíja van, ami szabad megállapodás tárgya, de azon nem nagyon múlik, hogy hány lakásos a társasház. Kell továbbá alaprajz - azt hiszem, csak a változással érintett szintről; ennek a díja sem kötött szerintem. Az ingatlannyilvántartási eljárás díja érintett albetétenként - ami itt gondolom egy - 6600.

Megjegyzem, ezeket a költségeket illene a társasháznak fizetnie, legfeljebb számítsák bele az eladási árba."

2. Ha pedig mindegyik után kell fizetni, akkor a földhivatal honlapja azt sejteti, hogy max 100 ezer forintot kell fizetni. Ezt szerettem volna megtudni, hogy ez esetben akkor 100 ezer forintot kell fizetni vagy 350 ezret.

Köszi,
Kinga

MajorDomus # 2012.12.22. 00:07

maximum 100.000 Ft lehet

Kangi # 2013.01.02. 22:42

És kb mennyire rúgnak az egyéb költségek (ügyvéd, alaprajz) egy ekkora társasház esetében?

MajorDomus # 2013.01.03. 21:45

új Alapito Okirat,rajzok, stb,ügyvéd, 250. ezerből megvan.

Mike23 # 2013.02.08. 15:50

Udvozletem Mindenkinek!

Egy 98 lakasos tarsashazban lakunk Ujpesten, kb 10 evvel ezelott epitettunk tetoteret, amit mar egy ideje onallositani szeretnenk.
Azt mar tudjuk hogy alapito okirat modositas szukseges.
Eleinte alairas gyujtessel probalkoztunk, hogy a szukseges hozzajarulas a kozossegtol meglegyen.
De nem jott ossze.
Azota uj kozos kepviselo lett valasztva, es persze a tulajdonosok is valtoztak.
A jo dolog hogy a tarsashaz kette lett osztva a lepcsohazi, ill. csaladi hazak kozott.

Kulfoldi tartozkodasom miatt nem tudok intezkedni,
az erdekelne ki tudna ebben jaratos ugyvedet ajanlani,
es milyen koltsegekre szamithatok (kb), mennyi ideig tart mind ezt elintezni.

Koszonom elore is a valaszokat!

Kangi # 2013.04.17. 19:48

Kedves Majordoums,
Megmondanád, melyik ügyvédnél van meg 250 ezerből az alapító okirat módosítása?
Én 350ezret hallottam, illetve 15 ezer/albetét, ami egy 45 albetétes ház esetében 675 ezer + áfa.
Köszi,
Kangi

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.17. 20:27

Ugyan.

MajorDomus # 2013.04.18. 20:39

Bármelyiknél a mai helyzetben
Amít irtam,a 250 ezer Ft,egy 65 lakásos épületre vonatkozik. MD

Ndre # 2013.06.06. 13:40

Tisztelt Hozzáértők!

Szeretnék érdeklődni, hogy egy társasházban hogyan, milyen hányaddal lehet megváltoztatni az alapító okirat azon részét, mely arról rendelkezik, hogy a közös költséget négyzetméter-arányosan fizetik a tulajdonosok?
Adott esetben szeretnénk egyelő mértékűvé tenni lakásonként függetlenül azok méretétől.

Előre is köszönöm szíves válaszukat.

Mufurc_nagyon # 2013.06.07. 06:31

Kedves Ndre!

Igen régi lehet az az AO amely külön rendelkezik a közös költségek elosztásának módjáról.

Ezt az elosztást 2005? óta az SzMSz tárgyalja.(szervezeti és működési szabályzat).

Az SzMSz-t az összes tulajdonos 50+1 th% változtatja meg.

Én személy szerint csak egyes esetekben támogatom az albetétenkén


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Smaragdváros # 2013.06.16. 11:33

Tisztelt Fórumozók!

Húsz lakásos társasházunkat öt éve átvette egy th. kezelő. Azóta minden közgyűlésen kérjük, hogy készítse el az szmsz-t, de ezt még a közgyűlés kérésére sem hajlandóak jegyzőkönyvbe venni. Nincs szmsz-ünk. A társasházi törvényt meg úgy csavargatja, ahogy neki tetszik, hiszen számtalan kiskaput hagy sajnos nyitva. MInden esetben magát és kft.-je társtulajdonosát választatja meg elnöknek és jegyzőkönyvvezetőnek.
Viszont az alapítótóban le van fektetve pl. hogy csak tulajdonosok lehetnek levezető elnökök (sorsolással), valamint hogy az első negyedéveben meg kell tartani az elszámoló közgyűlést. Idén jövő szerdán, azaz június 19-én lesz éves közgyűlésünk. Az AO szerint a jegyzőkönyvet az elnökön kívül legalább egy tulajdonosnak kell aláírni. Az AO 1992-ben készült.
Kérdésem, hogy szmsz hiányában az AO, vagy a társasházi törvény vonatkozik ránk? Az alapító okirat nem addig érvényes, míg meg nem változtatjuk? Tudom, hogy az szmsz már kötelező, és nem értem, hogy egy ilyen nagy th. kezelő cég miért sért ilyen nyíltan és provokálóan jogot.

Mufurc_nagyon # 2013.06.19. 09:01

Kedves Smaragdváros!

MInden esetben magát és kft.-je társtulajdonosát választatja meg elnöknek és jegyzőkönyvvezetőnek.

Nem értem kristály tisztán. Minden jelenlévő tulajdonos kezét megfogja és felemeli szavazásnál???
vagy esetleg okirathamisítást követ el és nem a szavazásnak megfelelően jegyzőkönyvezik a levezető elnök és a jegyzőkönyv vezető személyét?

A második esetben azonnal feljelentés a helyi rendőrkapitányságnál.

Amennyiben a többi tulajdonos véleménye is hasonló azonnal leváltani a képviseletet.
Segítség alant.

Ha Ön egy magányos harcos, akkor csak a peres eljárás marad az AO ra hivatkozva. Amennyiben a Ttv. nyel nem ellentétes akkor bizony érvényben van és csak tulajdonos lehet levezető elnök (sorsolva;-)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

double-bogey # 2014.03.21. 15:14

23-lakásos Társasházunk szeretné módosítani az érvényben lévő SzMSz-ét. Ehhez elegendő elkészíteni az új (módosított) SzMSz változatot és azt benyújtani az illetékes Földhivatalhoz? És ha igen, akkor mennyit kell ezért fizetni?

Mufurc_nagyon # 2014.03.21. 20:06

Kedves double-bogey!

A földhivatal ügyvéd ellenjehyzése nélkül nem fogadja be az SzMSz-t. Így a költségek nagyságát a "szerkesztő" ügyvéd "tisztelet" díja határozza meg;-)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.21. 20:13

Ugyan már. A közös képviselő beadja, ők meg beteszik az okirattárba.

Mufurc_nagyon # 2014.03.21. 20:34

Kedves Kovács_Béla_Sándor!

Úgy tűnik a földhivatal Fehérváron másként működik.

Igen kellemes meglepetés, hogy a képviseletek, ütk, tulajdonosok jogjártasságát ilyen magasra éltékeli.

Főleg mostanság, amikor a helyi jegyző ellenőrzi az SzMSz tartalmát a jogkövetés szempontjából és 100eFt- 5 milláig büntetheti a képviseleteket, ütk-t ;-))))


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

MajorDomus # 2014.03.21. 20:59

Kbs
mi is elmaradottak vagyunk,a Földhivatal nálunk is igy működik.

a hitel miatt kellett szmsz,
amit az elődöm nem adott be.

két hete
berohantam. két példánnyal,meg a jegyzőkönyvvel,

öt percen belül kaptam két bélyegzőt,ma meg egy levelet hogy xx hrsz alatt
irattárba helyezték.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.21. 21:48

Félreértés ne essék. Nem azt mondtam, hogy nem érdemes ügyvédet megbízni. De hogy kötelező lenne, az nem igaz.