Alapító Okirat módosítás költsége


Blackjack21 (törölt felhasználó) # 2018.11.09. 20:04

@Majordomus

Ha jól olvasom ki a tényállásból, akkor ezek felszíni parkolók, így azt (azokat) nem lehet albetétesíteni, sőt még a kizárólagos használati jogot sem lehet feltüntetni az ingatlan-nyilvántartásban.

Azt végképp nem értem miért írod azt, hogy a használati rendet az alapító okirat többségi módosításával lehetne rendezni, hiszen lejjebb irtam, hogy ez közgyűlési határozati illetve szmsz-házirend hatáskör (itt van egy párhuzamosság a törvényben, de ezt most hagyjuk).

Alapító okiratba akkor kerülhet parkoló/garázs, ha létrejön mint külön albetet vagy mint az egyes lakás albetetekhez tartozó “helyiség” kerül hozza rendelésre a tulajdoni lap I. részén. A 2. esetben csak garázst lehet hozza tenni a lakás tulajdoni lapjahoz, mivel a parkolónak nincs oldal fala , így helyiség sem lehet. Előbbi esetben külön értékesíthető, míg utobb esetben osztja a lakás jogi sorsát.

Tovabbra is tartom, hogy a hazirendbe kell szabályozzák a parkolást.
Egy bibi lehet még és erről nem volt szó. Mi a helyzet akkor, ha 6 lakás vagy annál kevesebb az albetetek száma, és nincs szmsz/házirend (mert mondjuk a Thtv kogens szabályai irányadóak), nincs társasházszeru működés, vagy a közösség a Ptk alapján működik....

MajorDomus # 2018.11.09. 22:21

Hogyne lehetne felszinen nekem például kettő is,van ráadásul önálló Hrsz alatt.

SZMSZ-ben is lehet szabályozni,én tavaly csináltam egy ilyet, de az a veszélye,ha van néhány ellenséged,bármikor meg tudják változtatni, és nm tudod a jogosultságodat átadni a vevődnek, az Okiratnál kizárt

6 lakás alatt sincs gond, bármikor alakulhatnak társasházzá, ha nem,akkor közjegyzői okiratban kötnek egy használati megállapodást

Blackjack21 (törölt felhasználó) # 2018.11.10. 08:44

MD

A társasházi foldreszleten terkövezett/betonozott felszíni parkoló, amelynek nincsenek határoló falai (jó esetben számozva, festve van), mélygarázs parkolóhely (csak maga a beálló, amely fel van festve, számozva stb.) nem lehet önálló ingatlan! Garázs az lehet, de a kérdező parkolókat említ.

Alapító okiratba - véleményem szerint - csak a 6 lakás vagy annál kevesebb albetétből álló olyan társasháznál lehet szó a kizárólagos használati részekről rendelkezni, ahol a ház a Ptk. alapján működik, így az alapító okirat egyben használati megállapodás is. 2 in one. Ahol társasház szeru működés van ott hazirendbe kell szabályozni. Alapító okiratba érvénytelen. Es ráadásul 100% kellene.

A külön íven szerkesztett használati megállapodással (6 lakás vagy kevesebbnél) ugyanez a gond. Közjegyző vagy sem, mit tudsz tenni (per nélkül) ha nem írja alá a renitens?

MajorDomus # 2018.11.10. 19:19

Kiüldözöm a házból. Tudni kell,amit nem biztos hogy tudsz, hogy az ország különböző pontjain másként oldják meg a parkolókat.
Budapesten általában közös tulajdon,vidéken gyakori,s szerintem ez a normális, önálló hrsz alatt külön tulajdoni albetét. Már szerencsére Pesten is terjed ez a gyakorlat. Nekem 3 parkolóm is van teremgarázsban önálló helyrajzi számmal. Tudom hogy számodra nehezen hihető,itt a fórumon is többször vitatták, de különben meg sem vettem volna.

Egyébként miért nem lehet önálló ingatlan ? Mi tiltja ?

Blackjack21 (törölt felhasználó) # 2018.11.10. 20:37

;)

Én vidéki földhivatalban dolgoztam, nálunk ilyet nem lehetett. Mondjuk itt jogászok váltották egymást jo ideje vezetői és beosztotti szinteken is.

Inytv. 13. szakasz (2) bek. es Inytv vhr. 52. szakasz (1) bek.: lakás es nem lakás céljára szolgáló HELYISÉG.

Az egész mélygarázs (mint helyiség) lehet egy önálló ingatlan (Albetét), de azon belül az egyes parkolók csak akkor lehetnének, ha azok is helyiségek lennének: falakkal, és zárható kapuval. A felszíni parkolóknál meg egyáltalán nem beszélhetünk helyiségről.

Van arra komoly igény, hogy a felfestett parkolók is lehessenek önálló ingatlanok, leginkább a forgalomkepesebbé tétel-elővásárlási jog elkerülése miatt, de lege ferenda javasolták már ezt többen. De jelenleg ezt nem lehetne törvényesen megtenni.

nonolet # 2018.11.10. 21:25

...és a 12. paragrafus?

Blackjack21 (törölt felhasználó) # 2018.11.10. 21:35

Egyébként én elhiszem, hogy vki nyilvántartásba vett úgy társasházat, ahogy írtad. Régebben szakirányú végzettséggel, komolyabb betanítást követően kaphatott az ügyintéző önálló aláírási jogot, az utóbbi években szinte bárkit felvettek, es rövid idő után intezkedhettek önállóan. Ész és tapasztalat nélkül. Csak a mennyiség számít, a darabszám, hogy ne fuss ki a határidőből.....aztán ez lesz belőle, meg ennél is durvább bakik. Van olyan 2mrd forint értékű Balaton-parti épület amely társasházzá kívánt válni, és a földhivatal (es utána a közig bíróságok is) úgy értelmeztek Thtv.-t, hogy nem lett belőle a mai napig semmi. Aztán meg ha megnézed a téma kuriai szaktekintélyének könyvét, akkor látod hol baták el, csak vissza kellett volna menni az időben több évtizedet és megérteni a feljegyzett alapítás jogintézményét, de ilyen prudens működés elképzelhetetlen a közigazgatásban.
Ezért lehet neked teremgarázs beálló Albetéted, es ugyanezért nincs 50 lakásnak különlapja :(

Cogito # 2019.08.08. 13:27

Tisztelt Fórumozók!

Ha az alapító okiratban a tulajdonosok a közös használat szabályait módosítják, más módosítás nincs, a földhivatalba milyen tárgyú kérelem kell és ennek mennyi a díja?
Köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.08. 14:21

Annak semmi helye nincs az alapító okiratban.