nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény


Majordomus # 2022.06.22. 19:23

Valóban...

drbjozsef # 2022.06.22. 03:42

(telefonon van akinek kilóg, görgetni meg lusta oldalra)

Szomorú örökös # 2022.06.22. 03:02

Majordomus

Nem látok dátumokat.

Nálam minden egyes hozzászólás fejlécében ott szerepel a dátum.

Majordomus # 2022.06.21. 19:17

Hm. És ez honnan derül ki? Nem látok dátumokat.

Szomorú örökös # 2022.06.21. 05:13

Majordomus

Nem is épiteni fog hanem a meglévő "épületeket" felújitani..

Az a kérdező „lovas” fórumtárs volt, aki tavaly decemberben kérdezett, de te most válaszoltál rá. :-D

Zoltanuss # 2022.06.21. 04:44

Qay
kérdezi
Hogyan lehet nevezni, amiben nem szükségesek vizes kiépítések sem?

Bőven van lehetőség. Pl. nálam az egyik portán van fészer, kamra, kamra 2 garázs, kis épület garázs megnevezésű építmény .
Víz és csatorna egyikben sincs.

drbjozsef # 2022.06.21. 03:58

Nem is állította senki, hogy építeni fog.

Majordomus # 2022.06.20. 19:54

nanestb..
Nem is épiteni fog hanem a meglévő "épületeket" felújitani..

nanemaaa # 2022.06.20. 09:18

Qay
Egy épületet nem muszáj elnevezgetni, megvan annak az eredeti rendeltetése, amilyen célra épült.
Ha attól eltérően akarod használni, arra településképi bejelentést kell tenni az illetékes önkormányzathoz. Oda kelleni fog építész tervező is, ő majd segít, hogy mi szabályos és mi nem.

nanemaaa # 2022.06.20. 09:15

lovas
Célszerű megnézni, hogy mit mond a helyi építési szabályzat, mert elvileg Natura 200-es telken nem szabad építeni.

Majordomus # 2022.06.18. 19:47

Lovas
Maradj a térképmásolatnál. Abból nem lesz baj,mert a hatóságnak sincs másik tájékozódási pontja.

Qay # 2022.06.18. 07:46

Abban kérnék segítséget, hogy egy ilyen épület megnevezése lehet gyümölcsfeldolgozó? Vagy ahhoz kell netán építeni emésztőt vagy vízvezetéket?
Hogyan lehet nevezni, amiben nem szükségesek vizes kiépítések sem?

lovas # 2021.12.27. 22:07

Üdvözlet! Van egy Natura 2000-es külterületi ingatlanom aminek egy része kivett terület. Ezen tulajdoni lap és térképmásolat szerint is lakóház és 2 gazdasági épület van. A valóságban a lakóház áll, a 2 másik épület düledezőben. Felépíthetek-e az alapoktól kezdve ezek helyén, a térképmásolattal megegyező méretben 2 gazdasági épületet, melyek külső mérete 3,55,5 m és 4,57 m, vagyis a belső nm-ek kb. 15 ( 35 m) és 25 nm (46,5 m), így a légköbméter semelyiknél sem fogja elérni a 100 m3-t és a gerincmagasságot sem tervezem 4,5-nél magasabbra. Van-e bárki felé bármilyen bejelentési kötelezettségem? Kell-e terveztetni? Mi számít eredeti méretnek: a térképmásolaton berajzolt vagy a valóságos?
Válaszukat előre is köszönöm!

gaa01 # 2021.12.27. 14:52

Sziasztok!

Nemrégiben vásároltam egy telket amin egy pici házikó van (rendszerváltás előtt órás üzlet volt) egyszerű kocka az egész 12-13 m2 a helység.

Terveim, hogy nyitnék majd egy zöldség-gyümölcs kisboltot.
Bökkenő.. a helységhez nincs wc.., nincs szennyvíz amit orvosolni kell természetesen.. azaz építeni kell hozzá egy szociális blokkot, külön nyíló kézmosóval (nép eü. előírás).

Jogszabályokban én már nem tudok eligazodni..és így az ünnepek között nem nagyon érni el senkit sem..
Kérdésem az lenne, hogy egy wc építése, kézmosóval (személyzeti wc!!) kb. 5m2 az egész.. kell építési engedély rá? Milyen besorolásúnak mondható a wc/kézmosóval ? nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény?!

Előre is köszönöm a választ.

nanemaaa # 2013.08.28. 15:24

Kassad
Jól gondolkodsz. Kivéve a kamra kérdésében. Bővítésre nm érvényes az 50 lm3-es szabály. PGabe hozzászólása bár tudálékos, de nem tényszerű, így laikus.

Kassad # 2013.08.26. 08:34

Ezzel szerintem az a gond, hogy nem azt írja, hogy:

  • 'nem "huzamos" emberi tartózkodásra szolgáló építmény', hanem csak azt, hogy: 'nem emberi tartózkodásra szolgáló'.

Mert pl. egy szélfogó az nem huzamos tartózkodásra van, hiszen jellegzetesen fűtetlen, senki nem tartózkodik benne 2 órát, csak bemegyünk rajta keresztül az előszobába, meg ki (max egy lóca van benne cipőt levenni meg pl. egy cipős szekrény). Ennek ellenére én nem merem azt mondani, h építhető 50m3 és 2,5m alatt szabadon. De ha illetékesek úgy érzitek, hogy igen, akkor ne tartsátok magatokban, én örülnék neki a legjobban, ha lehetne!

Ami szerintem beleköthetetlenül nem emberi tartózkodásra szolgál, az garázs, szerszámtároló, biciklitároló, kazánház, éléskamra, fáskamra, ilyenek...

Abban nem vagyok biztos, hogy ezek összeérhetnek-e meglévő épülettel, vagy sem (tehát ház oldalába egy közös fallal egy garázs épülhet-e, ha belefér az ÉSZ-be)?

Tehát szerintem pl egy eddig a konyhából helyet kicsípő kamra helyett idéntől lehet építeni kívülre az 50m3-es, 2,5m-es határon belül engedély nélkül egy új kamrát, bővítve ezzel a házban a helyet; de pl egy már említett szélfogónál nem merem azt mondani, hogy lehet, mert nem tartalmazza a "huzamos" szót a tv.
Vagy ezt én gondolkodom túl, és a huzamos tartózkodás és a tartózkodás csereszabatos fogalmak?

PGabe # 2013.07.03. 11:04

Nézd meg az OTÉK-ot (253/1997. (XII.20.) Korm. r.), abban szerepel, hogy mi a huzamos tartózkodásra szolgáló helyiség - amelynek használata folyamatosan a két óra időtartamot meghaladja vagy két használat között nem telik el 2 óra -, illetve a lakással szemben támasztott követelmények is. A lakás pedig olyan huzamos tartózkodásra szolgáló helyiség, ahol mondjuk van zuhanyzó és wc is (meg még több minden). Kérdés, hogy mit szeretnél abban a nagy térben elhelyezni - pl. főzőlap, asztal, ágy, hűtő, stb...
Konkrétan ha felszereled úgy, mint egy kis alapterületű lakást, akkor magyarázhatod, hogy amúgy nem laksz ott és nem is akarsz, és egyébként is csak a szerszámokat akartad itt tartani, attól még simán megbüntetnek, amiért engedély nélkül építkeztél.

nanemaaa # 2013.07.02. 11:48

Fordulj építész tervezőhöz.
Az, hogy ez hogyan valósítható meg, egyrészt helyi építési szabályzat kérdése, másrészt tervezői feladat.

M1209 # 2013.06.30. 05:28

Tisztelt Fórumozók,

Egyértelműen nem találtam még meg sehol, hogy mit nevezünk
"nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény"-nek.

Terveim között szerepel, hogy vásárolok egy kertet, 1000-2000 m2 alapterülettel, amire fóliasátrakat
telepítenék. A nagy méret, és a munkák miatt szükségem van egy tárolóra, ami megfelelően biztonságos,
ezért egy 22 m2-es, 2,2m belmagasságú melléképületet terveztem:

  • egy "nagy" tér (16 m2 körül)
  • egy zuhanyzó fülke (hogy munka után ne koszosan üljek be a kocsiba, és menjek haza, 2-3 m2)
  • egy pincelejáratot, maga a pince 10m2 lenne, a szivattyúnak, és más dolgoknak, amik elférnek lent,

    nem sűrűn kell használni.

  • lenne egy ablaka (1 m2 felületű, nem a betörők álma)
  • 30 centis falakkal, alapozva, biztonsági ajtóval ellátva

Terveztem egy wc-t is, ami zárt emésztőbe továbbítaná a "dolgokat" (hogy ezt melléképületen
belül vagy kívül helyezném el, még nem dőlt el, mindkettő verzió megvan)

Egy ilyen melléképület még belefér a fent említett kategóriába, vagy belekötnek?

A válaszokat előre is köszönöm.