Új földtörvény


drbjozsef # 2020.06.21. 06:28

A meghatalmazásnak olyan alakisággal kell készülnie, mint amilyet az eredeti szerződésre adott törvény előír.

Ingatlannál kell ügyvédi ellenjegyzés, tehát a meghatalmazás is csak ilyen lehet.

Föld ingatlannál szerintem nincs eltérés, arra is a fenti vonatkozik - de külföldi keltezésű meghatalmazásra van plusz szabály : az apostille vagy felülhitelesítés.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.21. 08:14

Annyi mégis csak, hogy a meghatalmazásnak nem kell páncélpapíron készülni.

Csuklósbusz # 2020.06.21. 15:23

Külföldön ügyvéddel ír egy meghatalmazást de kit hatalmazzon meg ha itt nincs senkije?

drbjozsef # 2020.06.21. 17:58

Bárkit, aki azt vállalja.

Nyilván ha nincs aki puszira megcsinálná neki, akkor fizetnie kell érte. Van az a pénz. Mondjuk van ilyen, hogyishívják, ja, igen, ügyvéd, vagy micsoda. Keres egyet, megbízza a lebonyolítással, és egy másik ügyvédnél nyélbeütik az üzletet.

Csuklósbusz # 2020.06.27. 15:04

Van egy gépipari technikusi végzettségem, földműves nyilvántartásra nem jogosít, gyakorlatilag ha vele leadom a kérelmet a földhivatalban mit veszíthetek? Visszautasítják, esetleg átcsúszik..

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.27. 18:22

Frissítés: napokon belül életbe lép a módosítás, amely szerint az ügyleti meghatalmazásnak és a bejegyezéshez hozzájáruló nyilatkozatnak is biztonsági papíron kell készülnie.

(Ebből főleg a meghatalmazás az érdekes; innen kezdve nincs külföldön adott vagy közokiratba foglalt meghatalmazás. Se a konzulnak, se a közjegyzőnek nincs biztonsági papírja.)

Csuklósbusz # 2020.06.27. 19:32

Magyarul ha nem jön haza személyesen akkor nincs adásvétel, csere, ajándék sem...

Még az önkormányzatra sem hagyhatja ilyenkor?

A repjegy drágább mint az ingatlan értéke...

Csuklósbusz # 2020.10.12. 13:49

A lenti szöveget írja egy árverési hirdetmény:

mondata szerinti körülmények fennállásáról szóló hatósági bizonyítványt (a megyei/fővárosi földhivatali
osztály állítja ki) és a fenti törvény 13-15. §-a szerinti – az ott előírt alakszerűségi előírásoknak megfelelő –
nyilatkozatokat csatolja.

http://www.kormanyhivatal.hu/…6%20hrsz.pdf

A törvényben ez a hivatkozott rész:
(3) * Föld árverése esetén az elektronikus árverés szabályait nem lehet alkalmazni. Az (1) bekezdés szerinti eljárás során a föld árverésen kívüli eladásának és a végrehajtást kérő általi átvételének nincs helye. Az árverésen az vehet részt, aki a tulajdonszerzési képességét az azt megalapozó okiratokkal, az árverés helyszínén és időpontjában igazolja, valamint a 13-15. §-ban foglalt esetekben, teljes bizonyító erejű magánokiratba, vagy közokiratba foglalt nyilatkozatokat csatolja. Az elővásárlásra jogosult e jogát az árverésen gyakorolhatja azzal, hogy az elővásárlási jogosultságát bizonyító okiratokat is csatolnia kell az árverés helyszínén és időpontjában személyesen.

Akkor a fenti árverésen történő részvételhez ehhez földművesnek kell minősüljek vagy sem?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.12. 14:06

Ha kisebb az a föld 1 hektárnál, akkor nem kell földművesnek lenned.

Csuklósbusz # 2020.10.12. 15:35

Elvileg így kellene lennie, de tavaly mikor felhívtam őket akkor nem így mondták.. akkor mindenféleképp kellett földművesnek lenni.

Csuklósbusz # 2020.11.11. 02:44

Az új rangsorban azt látom hogy a helyben lakó a hatodik helyen van. De azt nem írja hogy helyben lakó földműves. Tehát akkor egy hektáros területig mint helyben lakó nem földműves azonos rangsorban vagyok egy regisztrált helyben lakó földművessel, aki nem használja azt a földet?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.11. 07:02

De azt nem írja hogy helyben lakó földműves.
Dede. Nézd meg jobban!

Csuklósbusz # 2020.11.11. 16:04

https://www.nak.hu/…ltozasa/file

21 oldal táblázat

Nem szerepel benne a földműves szó.

drbjozsef # 2020.11.12. 11:38

Csuklósbusz,

Tényleg nem. És ez nem gondolkoztat el?

Ennek a pamfletnek a címe : "Földügyi szabályok változása"

Netán nem lehet, hogy ez nem változott? Eddig is földműves volt, eztán is az?

Egyáltalán miért olvasol ilyeneket, amikor egy jogi fórumon kérdezel? Miért nem a törvényt olvasod?

Egyébként : Fftv. 18.§.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.12. 13:53

Csuklósbusz, úgy értettem, hogy a hivatkozott törvényhelyet nézd meg jobban.
Mit foglalkozok én holmi tájékoztatókkal? Olyat én is írok bármikor.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.12. 13:54

Köszönöm, drbjozsef! :) Szerinted észre fogja venni?

drbjozsef # 2020.11.12. 15:57

Azért a törvényben igen.

Mondjuk az agrárkamara is megéri a pénzét, bár a táblázat feletti bekezdésben szerepel párszor a földműves szó, a táblázat tényleg félreérthető, pláne utána a haszonbérletnél.

Csuklósbusz # 2020.11.12. 23:12

Köszönöm, elolvastam a törvényt, tényleg igazatok van!

Csuklósbusz # 2020.11.12. 23:16

Szankciókat viszont nem találtam meg benne. Művelési kötelezettséget, meg öt évig eladási tilalmat minden földtörvényes szerződésben vállalni kell, de az nincs benne hogy mi van olyankor hogyha öt éven belül mégis elidegenítem?

drbjozsef # 2020.11.13. 06:46

csuklósbusz,

Törvényben nincs kötelező 5 év eladási tilalom, egyszerűen adót kell fizetni, ha 5 éven belül adod el. Ha szerződésben vállalod, hogy nem adod el, az más. Arra nincs külön szankció törvényben, magában a szerződésben kell legyen.

A művelési kötelezettség a 2007. évi CXXIX. törvényben van.

Csuklósbusz # 2020.11.13. 18:56

Kifüggesztett szerződéseket nézegettem, nem nagyon volt bennük szankció.

Nade a földbizottság esetleg megvétózhatja az eladást ha nem járt le az 5 év nem?

Csuklósbusz # 2020.11.13. 19:19

Őszerinte megtagadják:
http://drszasz.hu/…foldterulet/

Nade a földbizottságnak is megvannak az előző adásvételik? :-)

Vagy honnan tudják ki mit vállalt?

De amúgy rutinból szokták sztem sok ügyvéd beleírni, 5 év művelési, 5 év eladási tilalom... stb hogy tuti átmenjen a földbizottságon, de gyakran ők sem tudják a földtörvényt.

drbjozsef # 2020.11.13. 19:30

Csuklósbusz,

Szerintem inkább csak megtagadHATják. De miért ne írnád bele a szerződésbe, hogy a vevő átvállalja a művelési kötelezettséget? Akár hátralévő+5 évre. Ez már legyen az ő gondja.

Törvény implicite nem tiltja az étékesítést. Hogy mit tesz a bizottság, az más történet.

Megjegyzem, ugyanezen ügyvéd 3 évvel később már nem pont ezt írta :

http://drszasz.hu/…foldterulet/

:)

Csuklósbusz # 2020.11.13. 19:46

Földtörvényt olvasgatva a "megtagadHATják" -ra elég széles a jogkörük, elég megfoghatatlan dolgok alapján is. :-(

Egyáltalán látják az előző szerződéseket ki mit vállalt?

De gyakorlatban példát nem tapasztaltam volna rá hogy a művelési kötelezettség vagy elidegenítés miatt bárkit is felelősségre vontak volna.

Ez is ilyen HA szó lehet, ha nem fekszel valakinek jól megvan a törvényi háttere a szívatásnak.

Államtól vásárlásnál mindig kikötik, magánszemélyeknél meg az ügyvéd csinál egyszer egy sablont és ha átmegy mindig azt használja. Aztán jönnek a rémtörténetek hogy a bizottság visszadobta az elővásárlásit mert nem volt beleírva hogy "magyar" állampolgár stb.

Más: túl alacsony vételár esetén visszadobhatják? Közjegyző el se vállalt engem mikor kérdeztem, azt mondta hogy " kétes jogügylet", ilyet nem köteles elvállalni.
Végrehajtási jogos ingatlan vásárlás miatt kerestem... 50 ezerért vettem volna a 4 misist, de 25 misi VH van rajta.

Földtörvényes állásfoglalást lehet valakitől kérni? Mármint olyat ami tuti a valóság?

drbjozsef # 2020.11.13. 19:50

Egyáltalán látják az előző szerződéseket ki mit vállalt?
Ha csak az 5 évbe akarnak belekötni, akkor nincs rá szükség. Hiszen látják a tulajdoni lapról is a szerzés időpontját.

Menj ügyvédhez. Ha a tullap szerint is bejegyzett 25 misi vh jog van rajta, akkor nem értékaránytalan. Bár lehet hogy az : az 50.000 Ft is túl sok...