mobilház tényleg nem engedélyköteles zártkertre?


Bea1 # 2015.02.27. 09:11

ezzel hírdetik a mobilházat a kereskedők, én is elgondolkodtam egy ilyenen. fixre rá vannak kötve az emésztőre, vízre, villanyra. tényleg nem kell rá engedély? csak úgy fogom, betolom a telekre és kész? (mert így hírdetik)

D.István55 # 2015.02.28. 22:48

Tisztelt Bea1!
Nem vagyok jogász, tehát ne vegye készpénznek a véleményemet, de....
Nekem néhány évvel ezelőtt volt egy hasonló esetem, a telkemen egy könnyűszerkezetes zárt gépkocsitároló építéséhez engedélyt akartam kérni.
Az önkormányzat építésügyi osztályán azt mondták akkor, hogy amennyiben nincs fix sávalapja(fundamentum) ami 20cm-nél mélyebben van a talajban, akkor provizórikus felépítménynek minősül, és nem kell rá építési engedélyt kérni.
Célszerű a helyi önkormányzatnál érdeklődni a biztonság kedvéért, mert azóta változhattak is a jogszabályok.

Szomorú örökös # 2015.03.01. 06:08

Én is nézegettem a mobilházakat, hogy milyen fantasztikus ajánlatnak tűnnek, no de szerintem nem itt, hanem valahol olyan helyen, ahol nincsenek hatalmas klímaváltozásokok télen és nyáron. A hőszigeteléséről ugyanis nem igazán írnak benne, márpedig nálunk főleg télen van ilyenre szükség. Én tuti nem szeretnék irdatlan rezsiköltségeket miatta, hogy egy ilyenbe ölöm a pénzemet.

Amerikában nagyon sokan élik ilyenekben meg mindenféle lakókocsikban az életüket, de szerintem a magyar ember ennél többet érdemel.

Bea1 # 2015.03.01. 15:22

habár nem a kérdéshez tartozik, de fatüzeléssel nagyon gyorsan fel lehet fűteni, olcsón, igaz,hogy gyorsan ki is hűl, de már egy 5 cm-esszigetelés akár csavarozva is sokat segít az ügyön. pláne 10.

nanemaaa # 2015.03.02. 09:07

Először is rögzítsünk egy alap dolgot. Mobil ház, mint olyan nem létezik. Egy épület nem attól engedély köteles, vagy sem, hogy miből készült. A legfeljebb 50 lm3 nettó térfogatú és max 3 m gerincmagasságú, nem emberi tartózkodásra szolgáló épület építése akkor sem építési engedély köteles, ha az márványból épül. Ugyanakkor készülhet papírból is ami e fenti határértékeket meghaladja, vagy emberi tartózkodásra szolgál, arra akkor is engedélyt kell kérni.
Az, hogy előregyártott elemekből összeállítható épületeket mobil ház felkiáltással engedély nélkül építhetőként hirdetnek nem más, mint egyszerű üzleti fogás.

flo ra # 2020.10.15. 13:11

nanemaaa,

most mekkora épület építéséhez nem kötnek bejelentési kötelezettséget?

Hallottam olyasmit, hogy ha cölöpökön áll, ha arrébb tehető, de nem tudok semmi biztosat, és hiába keresek a neten, nem találok pontos infót.

Ugyanígy érdekel a jurta is: ennek is van bejelntési kötelezettsége?

Zártkertről van szó, termőföldről, 3000 nm-es. Köszönöm előre is.

nanemaaa # 2020.10.16. 06:58

1. melléklet a 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelethez *
Építési engedély nélkül végezhető építési tevékenységek

8. Nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény építése, átalakítása, felújítása, valamint bővítése, amelynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a nettó 100 m3 térfogatot és 4,5 m gerincmagasságot.

14. Megfelelőség-igazolással - vagy 2013. július 1-je után gyártott szerkezetek esetében teljesítménynyilatkozattal - rendelkező építményszerkezetű és legfeljebb 180 napig fennálló

  1. rendezvényeket kiszolgáló színpad, színpadi tető, lelátó, mutatványos, szórakoztató, vendéglátó, kereskedelmi, valamint előadás tartására szolgáló építmény,
  2. kiállítási vagy elsősegélyt nyújtó építmény,

c) levegővel felfújt vagy feszített fedések (sátorszerkezetek),

  1. ideiglenes fedett lovarda,
  2. legfeljebb 50 fő egyidejű tartózkodására alkalmas - az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerinti - állvány jellegű építmény

építése.

A többi a mese kategóriába tartozik.

MajorDomus # 2020.10.16. 18:37

Hm. És ki ellenőrzi hogy ha felépült,tartózkodik e benne ember?

Zoltanuss # 2020.10.17. 07:52

Pl. bérbeadásnál lehet probléma !

De azt is meg lehet kerülni. Nem írjuk be a szerződésbe, hogy lakás, hanem csak azt , hogy helyiség/helyiségek-

Így jártam anno pont húsz éve.
Volt egy melléképületem nettó 28 nm belső alapterülettel, viszonylag vékony falakkal.
Épült 1932 -ben. Az eredeti terveken (öregapáméktól örököltem ) még az volt ráírva : házmester szoba, mosókonyha, kamra, budi és még egy kis kamra.
A víz és a csatorna bevezetve... igaz üzemképtelen, volt rajta kémény is. Jó 30 évig lomok, roncsbicikli stb.
Sőt a házmester szobában még vagy 1 évig lakott is valaki.. a nénikém szerit. Amúgy nem fehér -embernek való volt. Aztán gondoltam egyet. Átalakítom lakássá.
Még az önkormányzatot is felhívtam.. Ők azt mondták semmi közül hozzá... csak lakásnak ne nevezzem.
Kb. egy év és egy komplett lakás lett .
Falvastagítás hőszigeteléssel, villany és víz bevezetése, a csatornára való rákötés, fürdőszoba és konyha kialakítás, bebútorozás. Fűtés villannyal vagy kandallóval. Minden használt eldobott holmival. Műszakilag azért nem fele meg a lakás kritériumának, mert a lakószoba csak 10 nm (akárhogy alakítgattam volna 12 - 14 nél nagyobb nem lett volna. ).
Azelső hirdetésemnél elkövettem azt a hibaát hogy lakásnak hírdette. Jött is egy ürge.. megnézte, majd felháborodva monta, hogy hogy fogom fogadni a barátnőimet ?, gondolta, segogy.. eltakarodott. Azóta egymásnak adják a kilincset a leendő bérbe vevők.
és általában 4 -8 évet laknak itt.
Nem kell lakásnak nevezni, ilyen egyszerű.
Természetesen a lakbér is emberi.... 28 nm 40 eft /hó

MajorDomus # 2020.10.17. 16:12

Az tényleg korrekt.

flo ra # 2020.10.19. 18:24

nanemaaa,

köszönöm nagyon.

Bocsáss meg, hogy még visszakérdezek, de mi van a jurtával?

flo ra # 2020.10.19. 18:30

Zoltanuss,

amitől tartok, az az, hogy a szomszéd, akivel nem vagyok jó viszonyban, feljelent.

MajorDomus # 2020.10.19. 18:39

Mivel?

Zoltanuss # 2020.10.20. 00:59

flo ra !
téged lehet, engem viszont eredménytelenül lehet csak feljelenteni.

MajorDomus # 2020.10.20. 15:13

Mert?

drbjozsef # 2020.10.20. 16:26

flo ra,

Abban az 1. mellékletben nincs ezzel kapcsolatos konkrétabb annál, mint amit nanemaaa idézett.

A "feszített szerkezet" az, amihez a legközelebb áll. Végülis egy nagy sátor, valamiféle lécezett oldalfallal, de az nemteherhordó, és feszítve is van. Szóval határeset.

Ahogy nézem a jurtákat forgalmazó oldalakat, ott is azt írják, hogy ez egy sátorszerkezet, de a helyi építésüggyel érdemes felvenni a kapcsolatot.

Kérdezd meg az önkorinál.

Tibikiraly # 2020.10.24. 14:55

Tiszteletem!

Én is a "mobilházról" érdeklődnék - alap esetben egy KEREKEKEN GURULÓ INGÓSÁGRÓL beszélünk, ami nem ingatlan, de nem is jármű... (A helyszínen felépített, vagy bedaruzott, helyhez kötött épületről ne beszéljünk, az más kategória.)

Ha a beépíthetetlen telken van egy mobilház, az ellen mit tehet az önkormányzat, vagy az építésügyi hivatal? - A bontást nem rendelhetik el, mert nem helyhez kötött (odébb tud gurulni), ugyan akkor azt nem tilthatják meg, hogy a telken/magánterületen legyen, illetve "parkoljon" (mert magánterületen a parkolást, ingóság tárolást nem lehet szabályozni).

Vagy hozhatnak ellene határozatot valamilyen címszó alatt? Elvitethetik valamilyen okból? (Kicsit vicces lenne, mert ha kiállok vele az utcára, és másnap visszagurítom, akkor kezdhetik elölről a papírmunkát...)

Elég abszurd dolog, hogy konkrétan semmi sem szabályozza.

MajorDomus # 2020.10.24. 15:27

alkalmazd az angol jogértelmezést.
Mindent szabad,amit a törvény nem tilt! Pont.

Van tiltó rendelkezés,Forma 1 kerekeken guruló ősi sámán jurtára???
Nincs? Akkor lehet beguritani.

nanemaaa # 2020.10.26. 07:22

flo ra
A jurta szerintem sátorszerkezet. Ha csak ideiglenesen, legfeljebb 180 napra akarod felállítani, és van a telkednek olyan része, ahol ez szabályosan megtehető, akkor hajrá. Szerintem.
Egyéb esetekben sorry.

nanemaaa # 2020.10.26. 07:24

Tibikiraly
Ha nem kötöd rá semmilyen közműre, nem lesz víz, villany, szennyvíz bekötése, ami ugyebár helyhez kötné egyből, akkor hajrá. Főleg 100 lm3 alatt.

MajorDomus # 2020.10.26. 17:27

Attól még nincs helyhez kötve.
.
Fél óra alatt bontható az összes közmű...

nanemaaa # 2020.10.27. 07:18

MD
A ház is. ;)

Tibikiraly # 2020.10.27. 14:16

Köszönöm a segítséget! :)

Villanyóra oszlopon, vízóra aknában - jogilag nem hiszem, hogy a közművesítés "helyhez kötné", amikor a kocsiaksit töltöm, akkor is a parkoló autóba megy a hosszabbító :)

Gondolom majd valami göndöragyú az önkoritól pattogni fog egy darabig, aztán majd megszokja...

Bár nem feltétlenül ingatlanjogi kérdés, de saját telken (magánterületen) a PARKOLÁST szabályozza / akadályozhatja / tilthatja valamilyen rendelet, jogszabály? (Vagy akár egy maszek buszpályaudvar is lehet a kertházas övezetben?)

MajorDomus # 2020.10.27. 18:41

Nagy telket kell venni.

drbjozsef # 2020.10.28. 05:57

A zöldterület sem számít. Hiszen a saját telkeden parkolhatsz a fűre. Mármint, úgy számít, hogy nem térköveztetheted le.

Egy üres, füves telken akár 100%-ban is (sőt egymásra rakva 200%) parkoltathatsz buszokat.