Bt beltag elhalálozása


osztap # 2025.05.28. 19:09

anikó52,

Ha nem látod a beadványt, az nagy probléma, mert akkor az valószínűleg nem lett beadva. Itt minden iratnak meg kellene lennie, és láthatónak kellene lennie. Ugyanúgy, mintha személyesen bemennél a cégbíróságra, és kikérnéd az aktát.

Ha viszont nem lett beadva, úgy érthető, hogy miért nem válaszol a cégbíróság, és miért indította el a kényszertörlési eljárást májusban.

A letöltött .es3 kiterjesztésű file-okat az e-szignó programmal tudod megnyitni.
https://e-szigno.hu/letoltesek

anikó52 # 2025.05.28. 18:37

osztap
Köszönöm a tanácsot,meg is néztem,mik vannak a céggel kapcsolatban iratok,de sehol nem látok ott áprilisban bármi beadott papirt. Bár az is lehet béna vagyok a dolgokhoz,letölteni sikerül az ügyiratokat,de megnyitni valamiért nem,de valakit keresek magam körül,aki esetleg okosabb (ebben is) nálam. Mindenesetre erre holnap rákérdezek az ügyvédnél.

osztap # 2025.05.28. 15:26

anikó52,

A cégtörvényi 15 munkanapos határidőt betartva döntenie kellett volna a Cégbíróságnak a kérelmedről, mielőtt elrendelte a kényszertörlést. (Ápr 15. utáni 15 munkanap (3 hét) még bőven máj. 23. előtt van, még húsvéttal együtt is.) Nézz bele az e-cégbetekintőbe is, ott van az összes cégbírósági határozat a céget illetően, hátha ott többet látsz. Utána érdemes beszélned az ügyvédeddel.
https://eakta.birosag.hu/…g-betekintes

oligaliga # 2025.05.28. 12:20

Anikó52

Ez nem áll össze. Ha a kényszertörlési eljárás kezdő időpontja május 23. akkor május 23-án nem törlik a céget.

Kérdezz rá az ügyvédnél, mit csinált, hol tart.

anikó52 # 2025.05.28. 10:57

osztap
Április 2.án vettem át a Cégbirósági levelet,amiben felhivták a céget és az örökösöket,hogy adjanak be 30 napon belül változásbejegyzési kérelmet. Ezután kerestem meg az ügyvédet és készültek el az iratok,amiket április 15.-én irtunk alá. Pontosan nem tudom,de gondolom ezek után -még a levél átvételétől számitott 30 napos határidőn belül-az ügyvéd be is küldte a Cégbiróságnak,azonban ő sem,én sem kaptunk semmi választ. A cégközlönyben fedeztem fel,hogy május 23.-án törölték a céget és a kényszertörlési eljárás kezdetének dátuma is 2025. május 23. Most már azt sem tudom,hogy egyáltalán melyik megoldás a jó,hagyjam a kényszertörlést lefutni vagy ragaszkodjak az egyszerűsitett végelszámoláshoz,ha egyáltalán eljutunk odáig. Fizetnem mindenképpen biztos kell az elmaradt bevallások miatt,- bár ennek elmaradása egy nem várt esemény következménye - csak amig nem tudom hivatalosan,hogy én esetleg a saját számlámról,adószámommal megtehetem-e,addig nem szándékozom.

osztap # 2025.05.28. 07:53

anikó52,

Az események sorrendje és dátuma fontos. Főleg, hogy megindult-e a kényszertörlési eljárás, mielőtt beadtad a kérelmed, és mikor indult a kényszertörlési eljárás - onnan indultak határidők. Érdemes lehet ezzel az ügyvéded megkeresni, akivel dolgoztál az ügyön, mert az iratok ismeretében sokkal könnyebb továbblépni.

A Cégtörvény 46. § (7) szerint egyébként a Cégbíróság a beérkezett kérelemről főszabály szerint 15 munkanapon belül dönt, és arról a benyújtó ügyvédet értesíti. Érdemes megkérdezni tőle, milyen választ kapott. Ha pedig tényleg semmit, akkor tudni fogja, hogyan lehet kifogást benyújtani.

anikó52 # 2025.05.27. 20:43

Szép (szebb)estét kivánok!
Egyelőre nem nagyon halad az ügy,ahogy az ember szeretné. Megkerestem osztap ajánlatára egy ügyvédet,aki megirt egy Taggyúlési Jegyzőkönyvet,miszerint nem kivánjuk bel- vagy kültag beléptetését a Bt-be és nem kivánjuk folytatni a cég tevékenységét, egy Megállapodást tagi betét megváltásáról. és az Egyszerűsitett végelszámolás kérését. Eddig erre vonatkozóan semmi válasz nem érkezett a Cégbiróságtól.. Azonban én egy véletlen folytán rátaláltam a Cégközlönyre,amiben megkerestem a Bt.-t és azt látom,hogy törölve lett az adószám,sőt már a Bt is, (természetesen a halott férjemet is eltitották a további tevékenységtől,ami egy vicc lenne,ha nem a szomorú valóság),és elinditották a kényszertörlést is.De felhivják a Bt-t hogy fizessen be 100.000 ft-ot az adószám törlése miatt és ahogy utána olvastam ennek is ára van 2021 óta. Csak azt nem értem,ha én nem kapok értesitést -mert ugye nem vagyok ezek szerint illetékes mint kültag- akkor kitől várják,hogy az összeg befizetésre kerüljön,lévén,hogy a folyószámlán évek óta se bevétel,se kiadás nincs,mivel nem működött a cég évek óta. Úgy érzem a hivatalokban nem igazán tudja a bal kéz,mit csinál a jobb. Nem várok tőletek megoldást,csak le kellett irnom,bár lehet van más is aki tapasztalt hasonlót a hivatali ügyintézések kapcsán.

anikó52 # 2025.04.02. 20:41

osztap
Köszönöm a válaszodat,bánom,hogy ezt nem egy évvel ezelőtt kérdeztem itt meg,de igy most az általad tanácsolt úton fogok elindulni.

osztap # 2025.04.02. 17:27

anikó52,

A Ptk. 3:158. § (2) alapján már 2023 decembere, férjed halála óta kérhetted volna, hogy jegyezzen be a Cégbíróság mint vezető tisztségviselőt. Akkor aláírhatnál, benyújthatnál mindent. Igen, mint kültag. Keress egy ügyvédet, sürgősen jegyeztesd be magad a Cégbíróságon.

Utána beadod az elmaradt bevallásokat, kifizeted a késedelmi kamatokat, ha kell.

Utána Te magad mint vezető tisztségviselő magad levezényelheted az egyszerűsített végelszámolást, ha nem vagytok olyan nagy cég, hogy könyvvizsgálatra lennétek kötelezettek. Olvasd el a Ctv. 114-115/A §-okat. Ha nem bízol magadban, keress könyvelőt, kérj be több ajánlatot, hangsúlyozva, hogy egyszerűsített, nem normál, végelszámolásról van szó. Ügyvéd nem kell.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Szomorú örökös # 2025.04.02. 16:55

anikó52

A Bt-nek nincs (nem volt) könyvelője, aki intézte a bevallásokat? Társaság tudtommal nem is létezhet nélküle.
Vajon hogy lehet, hogy az elmúlt két évben nem adott be egyetlen bevallást sem a társaságra nullásan?
Szóval miért is kell ezeket most mindenáron pótolni? Nem mellesleg neki nem kellett havonta fizetni?
Vagy ő szépen csendben az elhalálozás hírére meghúzódott a háttérben és várta a sült galambot? :-O
Szerintem ez az ő dolga lett volna a hagyatéki eljárás lezárultáig is.
Mi több, bankszámla is kell, hogy legyen a Bt-nek, aminek megint havi költségei vannak.

eulimen # 2025.04.02. 16:18

aki kiszámolta a 800 ezres végelszámolást, számolja ki a kényszertörlést is, jogkövetkezményestül.

anikó52 # 2025.04.02. 14:50

Üdvözletem kedves szakértők!
Az alábbi problémámmal kapcsolatban kérnék tanácsot,véleményt.
Van egy betéti társaságunk,aminek a férjem a bel- én a kültagja vagyok,illetve a férjem csak volt,mert 2023. decemberében elhunyt. Ezt a sajnálatos tényt én be is jelentettem 2024.január-februárjában a Cégbiróság és a NAV felé is. Nekem a társaság ügyintézéseihez semmiféle jogosultságom nincs -bár a cégbiróság javaslatára próbáltam kérni cégkapun keresztül cégmegbizotti belépést,de elutasitottak,hogy a közhiteles nyilvántartás szerint nem vagyok jogosult.
A jogerős hagyatéki végzést 2025.januárjában kaptuk kézhez,amiben szerepel.hogy 1/3-1/3-ad részben vagyunk a 2 gyerekünkkel örökösök a bt-ben.
Ma a cégbiróságtól kaptunk egy végzést, amiben felhivják a céget és az örökösöket ,hogy -hivatalból induló törvényességi felügyeleti eljárás terhével e végzés kézbesitésétől számitott 30 napon belül -terjesszünk elő jogi képvislő útján kérelmet az elhunyt tag törlése és a jogutódok bejegyzése iránt. Mi azonban nem akarjuk a bt tevékenységét folytatni -amúgy sem működött a cég már több mint 10 éve -csupán a nullás bevallásokat és beszámolókat küldte a férjem be 2022-vel bezárólag.
Azzal nagyjából tisztában vagyok,hogy mindenképp kell egy ügyvéd,aki ezt a kérelmet elektronikusan benyújtja,sőt még könyvelő is kell,aki az elmúlt 2 év bevallásait megcsinálja-bár ezt akár én is meg tudtam volna tenni,ha lett volna jogosultságom.
Ami most foglalkoztat,hogy ez az egész ügy mibe is fog nekünk kerülni?Mivel próbáltam már érdeklődni, egy javaslatot kaptam,miszerint az egész ügyet végelszámolással kellene lezárni,aminek az ára kicsit sziven ütött 800 ezer ft.
Kérdésem az lenne valóban ez a javaslat járható? Az összegről ne is beszéljünk,mert az számunkra pillanatnyilag igencsak csillagászati.
Köszönöm előre is a válaszokat,tanácsokat.

osztap # 2025.01.25. 16:27

Bogi78,

Lehet, hogy ez automatikusan megtörtént már. (Ha jól tudom, néhány éve az újonnan bejegyzett személyeket összekötik a népességnyilvántartással.) Ellenőrizd le az e-cégjegyzékben.

Ha nem, akkor a határidő 30 nap. Ebből már kicsúsztál, pár nap pluszban már nem számít. De mivel a változásbejegyzési kérelem ügyvédkényszeres, olcsóbb egyszerre bejelenteni (i) az elhalálozást, (ii) Téged mint új ügyvezetőt és (iii) kérni az összes beltag halála miatti törvényességi felügyeleti eljárás felfüggesztését (Cégtörvény 92. §) - akkor nem ketyeg az óra a Ptk. 3:158. § szerint, de ha van jogerős hagyatéki végzés, lesz feladatod, olvasd el a Cégtörvény fenti §-ban.

Az ügyvéd tudni fogja, hogyan.

Bogi78 # 2025.01.25. 15:26

És milyen határidőn belül kell bejelenteni a cégbíróságnak, ha pl. egy bt beltagja elhunyt?
Anyukám, a bt-nk beltagja nov.12-én halt meg, de nem tudtam, hogy erre szükség van. (Én vagyok az egyetlen más tag a cégben, nevezetesen a kültag.)
Ha jan.25-én, azaz holnapután hétfőn bejelentem, vajon még időben vagyok, hogy ne bírságoljanak meg?
És hogy kell bejelenteni? Telefonon? Írásban? Emailben? Vagy menjek el a cégbíróságra személyesen a
halotti anyakönyvi kivonattal...?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.09. 12:04

Egy olyan törzsbetétátruházást, amelyben az átruházó nem a bejegyzett tag, nem fogad el a cégbíróság a változásbejegyzés alapjául. (Tulajdonképpen már az ügyvéd sem nagyon működhetne ebben közre, hiszen nem tudhatja, hogy az, aki örökösnek hiszi magát, valóban örökös-e.)
Ugyenezen okból nem célszerű az elszámolás se. (De az elszámolástól egyébként sem lesz beltagja a társaságnak.)

Ismétlem, meg lehet oldani, de nem ezeken a módokon. Kicsit másképp.

Odinian # 2021.01.09. 11:01

Sziasztok!

Köszi a választ, de azt nem értettem, hogy mi alapján ne lehetne megtenni?

- nem rendelkezhet a quasi örökös - ha nincs a társasági szerződben elővásárlási jog kikötve - ?

  • vagy akadálya van a jelenlegi kültag örökössel való elszámolásának?

A terv azt volt, hogy vagy az egyik vagy a másik módon megvételre kerül a tagsági részesedés. Utána megszületik a taggyűlési döntés és a változásbejegyzés.

A tagsági részesedés megvétele után természetesen ügyvéd felkeresése a cégeljárás miatt.

Előre is köszönöm, ha megválaszoljátok.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.09. 10:01

Köszönöm! :)

drbjozsef # 2021.01.09. 08:19

Endocitozis,

"Sem." = az általad vázolt két lehetőség egyike sem megfelelő.

"De meg lehet oldani. És a cégeljárásban amúgy is kötelező a jogi képviselet." = Van rá megoldás, de mivel ehhez az eljáráshoz mindenképpen szükséges ügyvéd közreműködése, ezért fáradj el egyhez személyesen, és ott tőle meg fogod tudni mi a megoldás.

Endocitozis # 2021.01.09. 00:11

Kevdes KBS!

Ezt, hogy érted? Kifejtenéd kérlek :)
Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.08. 21:59

Sem.
De meg lehet oldani. És a cégeljárásban amúgy is kötelező a jogi képviselet.

Endocitozis # 2021.01.08. 17:43

Sziasztok!

Érdekelne a véleményetek az alábbiakkal kapcsolatban:

beltag, aki ügyvezető volt elhalálozott.

Tart a hagyatéki eljárás, de 6 hónapon belül nem fog befejeződni, és az örökös nem kíván belépni a társaságba. Lenne "beltag-jelölt" tag aki belépne a cégbe. Kérdés, hogy Az örökös eladhatja- ennek a 3. személynek a tagsági részesedését, aki majd szívesen belépne új beltagként a cégbe?

  • vagy

a kültagnak kell megváltania (elszámolnia) az örököstől a részesedést, és utána eladja azt a belépő tagnak?

Előre is köszönöm a válaszokat!

Lyonee # 2020.10.26. 17:09

Köszönöm. Ez megnyugtató.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.26. 16:47

A kockázat nem az, hogy szabálytalan lenne, hanem, az hogy esetleg mégsem az lesz az örökös, akinek fizetsz.

Lyonee # 2020.10.26. 15:45

Köszi Sherlock neked is. Valóban nem nagy összeg, max. 2 milló lehet bruttó. Ilyen kicsi összeget érdemes letétbe helyezni, meg a vele járó cécó?!
Én vagyok az egyik örökös és a végelszámoló is.
Szabálytalanságot nem szeretnék elkövetni, de bonyolítani sem a dolgokat.

Lyonee # 2020.10.26. 15:38

Köszönöm. Az örökösök az elhunyt felesége és gyermekei, a köztük lévő bizalom és jó viszony miatt visszaélés kizárva, ha erre a kockázatra gondoltál.
Pontosan a Társ. Szerz. módosításakor tartott tagi gyűlés jegyzőkönyvében, -amit a jelen lévő ügyvéd szerkesztett és ő is aláírt- szerepel ez az utalás. "Az örökösök tudomása szerint a néhai nem készített végrendeletet. Az eljáró ügyvéd tájékoztatja a megjelenteket, hogy végrendelet hiányában a törvényes öröklés rendje szerint az örökhagyó két gyermeke és a túlélő házastárs örökli a vagyoni részesedést egymás között egyenlő arányban. Az örökösök azonban osztályos egyezséget is köthetnek a hagyatéki eljárás során."
Végrendelet biztosan nincs, és az örökösök erre a hagyatékra vonatkozóan nem akarnak osztályos egyezséget kötni.
Engem a közjegyző hozzáállása izgat, hogy nem lesz-e ebből gond. Dokumentum mindenképpen készülne az átadásról, ahol a kifizetés jogcíme is szerepelne.