Apai lemondás a gyermekről


Majordomus # 2022.05.10. 09:12

A gyermek érdekében...

Kovács_Béla_Sándor # 2022.05.10. 04:46

Nem lehet érvényesen ilyen megállapodást kötni.

Majordomus # 2022.05.09. 19:53

Miért irnál alá ilyen megállapodást?

Sok idő mire a gyermek felnő.
.
Gondolom a tudta és beleegyezése nélkül vállaltad a gyermeket,ezért van felháborodva.
Ettől függetlenül köteles a gyermekről gondoskodni.

Biztos hogy ő az apa?

Erdei Nora # 2022.05.09. 18:22

Ő arra akar biztosítékot, hogy én a jövőben nem fogok követelni gyerek tartást meg semmi ilyesmit. Úgymond minden jogi felelősség alól ki akarja vonni magát. Erre az is jó ha írunk egy papírt és két tanú előtt aláírjuk?

Majordomus # 2022.05.09. 16:42

Egyszerűen nem tesz apasági elismerő nyilatkozatot. Szerintem

Erdei Nora # 2022.05.09. 16:40

Tisztelt szakértő!
Olyan kérdésem lenne, hogy a gyermek édesapja nem akarja vállalni a gyereket és szeretne hivatalosan lemondani róla. Az lenne a kérdésem, hogy mi ennek a menete? Van valami nxomtatvány erre, vagy hogy történik ez? Előre is köszönöm a segítségét!

drbjozsef # 2020.11.21. 16:07

(Kivéve néhány esetet. Például a középiskolai felvételit.)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.21. 10:51

Ez tévedés. Közkeletű tévedés - de tévedés.
Valójában a szülői felügyeleti jogot gyakorló szülők bármelyike egyedül is nyilatkozhat a tárgyban, a másik egyetértését vélelmezni kell.

Kornel187 # 2020.11.21. 10:12

A probléma az, hogy mióta hazaköltöztek (a gyermek külföldön született magyar állampolgár) 2019 augusztusában, az ügyeik intézése nehézkes, mert szinte mindenhez szükséges a jelenlétem/aláírásom, hiába nem vagyunk egy pár és háztartás.
Úgy mint lakcímbejelentés, orvosi kivizsgálások, iskolai ügyintézés.
Ha a szülői felügyeleti jog a probléma szükséges ezt igazolnunk valamiképp? Vagy ha nem, úgy akkor mit kell elintéznem?
Az eddigi információim alapján ezt kell/kellett volna már.
Válaszát előre is köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.20. 20:26

Mi a cél? Mert ahhoz, hogy az anya gyakorolja a szülői felügyeleti jogot semmi nem kell azon kívül, hogy ketten megállapodtok ebben. Akár szóban.

Kornel187 # 2020.11.20. 16:48

Tisztelt ügyvéd úr!

Külföldön élek, a volt párom a 7 éves gyermekünkkel Magyarországon. Közös megegyezés alapján szeretnék lemondani a szülői felügyeleti jogomról. A jelenlegi helyzetben nem áll módomban hazautazni.
A kérdés: tudok-e intézkedni ez ügyben a volt párom személyes jelenléte nélkül külföldön? (Konzulátuson például)
Minden információt nagyon köszönök

Kovács_Béla_Sándor # 2020.11.19. 06:50

Közösen kell kérni hármótoknak a nemperes eljárás lefolytatását. Ha a gyerek elmúlt 14, nem árt az ő nyilatkozatát is írásban benyújtani.

zozo007 # 2020.11.18. 23:15

Jó napot kivánok!
Az ügyben érdeklődnék,ügyvéd úr.
Hogy tudnám intézni,kit keressek fel a mostani helyzet miatt (kovi virus).Hogyan tudnám intézni a gyermek lemondását más apa részére,mivel az én fiam.
új házasságban vagyunk mindegyik oldalon a volt feleségem mostani párja szeretné elméletileg örökbe fogadni,a nevére venni és az én nevemről lemondana a fiam.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.02. 13:18

hova fordulhatok?

Jobbra, balra...

alfateam # 2019.11.02. 13:04
Atesz998 # 2019.11.02. 12:38

Szeretnék lemondani a gyerekröl külön éllek az anyátol.hova fordulhatok?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.22. 15:11

Az iskolaválasztásról, pályaválasztásról a szülőknek akkor is közösen kell dönteniük, ha egyébként a szülői felügyeleti jogot csak egyikük gyakorolja.

(A családjogi törvény alapján hozott ítéletekben a gyereket az egyik vagy másik szülőnél helyezték el. A "szülői felügyelet gyakorlására jogosítás" a Ptk. szóhasználata.)

drbjozsef # 2019.10.22. 08:33

Zippy,

Helyezi el? Csak elhelyezés van? Biztos nincs a felügyeleti jogról egy sor sem abban a határozatban?

Egyébként szerintem igen.

Ptk.4:153. §(1) A szülők jogosultak a gyermek nevelésének módját megválasztani.
(2) A gyermek képességei figyelembevételével a szülők és a gyermek közösen döntik el, hogy a gyermek milyen életpályára készüljön.
(3) Az életpálya kijelölésével és ezzel összefüggésben a gyermek taníttatásával, iskolájának megválasztásával kapcsolatban a szülő és a gyermek között felmerülő vitában a gyámhatóság dönt.

A gyakorlatban a továbbtanulási iratokat mindkét szülővel aláíratják az iskolában (nyilván áltiskból középsuliba esetén), akkor is, ha az egyik szülő gyakorli a kizárólagos felügyeleti jogokat.

Hiányzik az idézeted eleje : szerintem ez pont arra vonatkozik, ha KONKRÉTAN megvonták az egyik szülőtől teljesen a jogokat.

Zippy # 2019.10.22. 07:58

Tisztelt Fórumozók!

Pályválasztás előtt álló gyermekem jelentkezési lapját alá kell-e írni az apànak, ha, Bírósági határozatban " az xy nevű gyermeket a felperesnél helyezi el" szövegrész van?

Az oktatási hivazal honlapkán ez áll:
abban az esetben a szülői felügyeleti jogot gyakorló szülő – adott esetben a gyám – egyedül is aláírhatja a
jelentkezési lapot, a másik szülő aláírása nem szükséges. Ugyanakkor a szülői felügyeleti jogot gyakorlónak megfelelő módon
igazolnia kell – pl. a szülői felügyeleti jog megszüntetéséről/szüneteltetéséről, a gyámságról rendelkező bírósági határozat
másolati példányával – azt a tényt, hogy a másik szülő aláírására nincs szükség. Amennyiben szükségesnek látják, úgy a felvételi
dokumentumokon a szülői felügyeleti jogot gyakorló aláírása mellett feltüntethetik azt a tényt is, hogy gyámként írta alá a
dokumentumokat.

A segítséget előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.17. 15:34

Cseresznye.

Bibi037 # 2019.10.17. 08:05

Sziasztok! Segítséget szeretnék kérni egy olyan ügyben hogy bizonyos nyomós okok miatt a párom szeretne lemondani az előző kapcsolatábol származó gyermekről. Mi ennek a menete? Jelenleg van egy bírósági ügyünk ezzel az egésszel kapcsolatban azon belül kell ezt megtennie vagy külön nyilatkozatot kell tennie hogy szeretne lemondani róla? Azt tudom hogy a tartásdijjat ugyan kell fizetnie.
Köszönöm a segítségeteket.

ObudaFan # 2019.02.21. 10:34

Vagy megteszi a nyilatkozatot, vagy apasági pert indíthatsz, ezek a lehetőségek.
Meg lehet egyezni per nélkül mindenben, de fontos, hogy bírói egyezségbe legyen foglalva a gyerektartás, így ha megegyezés jön létre, akkor is kell kérni a bíróságtól legalább egy egyezségi kísérletre idézést.

Picur2019 # 2019.02.21. 08:32

Tisztelt Szakértő!

A párommal 7 és fél évig voltunk együtt. A terhességem elején meggondolta magát és közölte, hogy nem szeretné a gyermeket. Azóta külön élünk és nagyon megromlott a kapcsolatunk. Az elmúlt hetekben mutatott némi hajlandóságot arra, hogy együttműködjön velem de ez sajnos nem tartott hosszú ideig.
Közölte, hogy nem hajlandó a gyermekünket a nevére venni Mivel nem vagyunk házasok így nem akar apai elismerő nyilatkozatot tenni. Kötelezhető arra, hogy ezt megtegye?
Ezen túlmenően ő még szeretné, hogy a lehető legdiszkrétebben intézzük az ügyet.
Ha nem nyilatkozik de a gyámhatóság megkeresésére elismeri, hogy ő az apa mennyire kerülhető el, hogy bírósági ügy legyen belőle? Egyáltalán ebben az esetben ki lehet hagyni a hatóságot?
A gyermektartásról és az apai jogok gyakorlásáról van-e lehetőség peren kívül megegyezni?

Köszönöm előre is a válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.02.19. 06:59

Nem és igen.

Kriszta08 # 2019.02.19. 06:42

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Egy 6 hónapos kisbaba anyukája vagyok és egyedül nevelem a picit mivel az apukája nem akarja elismerni, hogy az övé a gyermek. Próbáltam ezt vele megbeszélni de nem hajlik arra hogy megcsináljuk az apasági tesztet.A feltételezett apa lemondhat a gyermekről és kötelezhető arra hogy apasági tesztet végezzenek?