Haszonbérleti szerződés


lajcsó # 2018.05.14. 06:46

"Mikor élhetek a haszonbérbe vett földel kapcsolatban kikötött elővásárlási jogommal?"
Erre már te válaszoltál: 3 év bérlést követően.

nonolet # 2018.05.14. 06:27

Értelem szerűen, akkor...

HA éppen eladó az a föld és VAN is MÁR rá vevő.
Azaz az adásvételi szerződés létrejött valaki mással.

Hisz

  • az elővásárló
  • a vevő HELYETT léphet be
  • a már mással létrejött szerződésbe

- -

Ha netán "VÉTELI JOG"-od van az más.
De gondolom nem az van.

Vételi jog: ha úgy döntesz megveheted és ekkor kötelező neked eladni.

Bea1 # 2018.05.14. 06:08

Lehet, hogy rosszul kérdeztem! :)

Mikor élhetek a haszonbérbe vett földel kapcsolatban kikötött elővásárlási jogommal? Akár azonnal is?

Bea1 # 2018.05.14. 03:48

Köszönöm! Azt hallottam, hogy csak 3 év bérlés után. Akkor nincs ilyen kitétel, örülök! :)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.13. 20:43

(A haszonbérletre ugyanúgy van előjog, mint a vásárlásra. Ha tehát ezzel akarja valaki az első - na, jó, a második -helyre csempészni magát az elővásárlási sorban, akkor nem biztos, hogy működni fog.)

lajcsó # 2018.05.13. 19:53

"Mikor vehetem meg az általam frissen haszonbérre kibérelt termőföldet?"
Amikor akarod.

Bea1 # 2018.05.13. 16:50

Mikor vehetem meg az általam frissen haszonbérre kibérelt termőföldet?

Tiltja valamilyen jogszabály, hogy pár hónapon belül megvehessem?

ObudaFan # 2017.11.05. 13:47

Látni kellene a szerződést, de ha nincs a szerződésben külön kikötve felmondási lehetőség, akkor nem biztos, hogy tudtok tenni bármit.

bigó7 # 2017.11.03. 16:02

Üdvözletem!
Örököltem egy osztatlan közös tulajdonú földből x darabot,amelyen 2027-ig haszonbérleti szerződés van.Kaptam egy haszonbérleti szerződés módosító levelet ami már a nevemre szól és alá kellene írjak.Kértem a bérlőt,hogy szüntessük meg a haszonbérletet,mivel a férjem gazdálkodó révén szeretné művelni.De a bérlő csak azt a lehetőséget adta számomra,hogy mivel érvényes a szerződés írjam alá,pedig mi felajánlottuk neki a megvételi lehetőséget is.Kérdésem,kérdéseim.

  • Mi van akkor ha nem írom alá?
  • Megtehetem-e,hogy eladom a férjemnek és akkor köteles-e átadni a területet?
  • Ha kivárjuk a szerződés lejártát akkor köteles-e átadni,kimérni?

Köszönettel:Bigó7

Ildikom78 # 2013.03.18. 14:07

Tisztelt szerkesztőség!
a következő lenne a kérdésem.
A múlt év végén(nov.20) bérbe vettem egy földet. A bérbeadó vállalta az illetékmentességet, 10 évre adta bérbe.Viszont én beszeretnék lépni családi gazdaságba, de mivel nem én leszek a vezető, így a földet vissza kell,hogy adjam a tulajnak, hogy a vezető tudja bérbe venni. A bérbeadónak lehet emiatt valami problémája az illetékes szervekkel? a dologhoz tartozik,hogy még bérleti díjat nem kapott, így adózási kötelezettsége sincs.
Várom válaszukat!
Köszönöm

petro # 2013.03.11. 02:03

Testvéremmel együtt örököltünk egy szántot(osztatlan közös tulajdon) 2000-ben,2003-ig volt érvényes szerzödése velem,azota nem fizet bérleti dijat felém,a támogatást is felveszi .Mivel eddig nem volt rá szükségem nem is foglalkoztam az egésszel,de most terveim lennének a saját tulajdonomban lévö szántoval csak az a baj,hogy 2006-ban aláhamisitott egy haszonbérleti szerzödést( irásszakértö vizsgálta utobb el is ismerte) ami 2016-ig tart.Töbször felszolitottam ez ügyben de tul sok változás nincs ,ugy gondolja családon belül megengedhetö az ilyen.A kérdésem,hogy jogosan követelhetem az elmaradt 10 éves bérleti dijat kamatokkal együtt,vagy birosághoz forduljak.

Kozigazg # 2013.03.02. 15:45

Tisztelt Szerkesztőség!

Kérdésem a következő:

Földhaszonbérleti szerződés után kell-e 2012-ben személyi jövedelemadót fizetni?

Válaszukat előre is köszönöm!

Üdvözlettel:

Nóra

MajorDomus # 2012.12.15. 21:09

egyetértek.

van két unokája, miért hagyják kint a tanyán 80 évesen ilyen kemény téli időkben?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2012.12.15. 09:47

Az ítélet nem egyoldalú volt, hanem jogszerű.

A nagyapa rendelkezhetett a földjével, meg is tette 2008-ban.

Fordulhatsz emberi jogi szervezetekhez, ott azt is megvizsgálják, hogy ha egy 80 éves embernek több ágon vannak hozzátartozói, miért hagyják veszélyeztetve élni?

Az értelmetlen perekbe rángatás nem jelent segítséget.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.15. 09:24

Tévedsz. Amennyire ennyiből meg lehet ítélni, a bíróság helyes döntést hozott. Ezt egy ügyvéd előre meg tudta volna nektek mondani, megspórolhattátok volna a perköltséget.

norberto30 # 2012.12.14. 04:25

Tisztelt szerkesztőség!

Nagyapám másik unokájának haszonkölcsön szerződésben 20 évre adta 2008 ban termőföldjét.Sajnos a kapcsolatuk megromlott, és próbálja felbontani a szerződést.
Első fokon a bíróság totális egyoldalú ítéletben elutasította kérelmét.

Véleményem szerint egy 80 éves embernek igenis szüksége lehet a földjére ezáltal az érte kapott haszonbérre. Saját magát látja el, érrendszeri betegségben szenved, egy tanyán él, pláne ezek a téli időszakok kemények a számára.
A bíróság szerint nem egyértelmű hogy ki miatt romlott meg a kapcsolat tehát ily módon nem követelheti vissa.

egyszerűen tanácstalanok vagyunk hogyan hozhatott a bíróság ilyen elfogadhatatlan ítéletet.

Fordulhatunk esetleg valami szervezethez?? Gondolok itt valamiféle emberi jogok szervezetére.

egy 80 éves embert hagynak veszélyeztetve élni, nem rendelkezni a földjével?? elvárják hogy majd 100 éves korában rendelkezzen a földjével?

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.10. 11:50

Ebben az esetben legfeljebb a tulajdonostársaknak van veled szemben előbérleti joga.

poseidon # 2012.12.09. 19:04

Tisztelt szerkesztőség!

Kérem, javaslatukat a következő kérdésben:
Nagymamám tulajdonában van termőföld, amely jelenleg bérbe van adva. Mi a legegyszerűbb módja annak, hogy a bérleti szerződések lejárta után nagymamám nekem adja bérbe a földeket? Okozhat-e gondot, hogy nem vagyok helyben lakó ( helyiek előbérleti joga). Mint közeli rokon, élvezhetek-e valamilyen előjogot a terület bérlésére? Válaszukat előre is köszönöm!

Tisztelettel:

Dávid

drackon # 2012.12.01. 20:53

Köszönöm a válaszokat, a föld kárpótlási jeggyel lett véve de már több mint 20 évvel ezelőtt.

zsandi # 2012.12.01. 17:59

Tisztelt Szerkesztőség!
Bérleti szerződést kötöttem szántóföldre, de a földhivatal nem jegyzi be a földhasználati jogot, mondván, hogy az előző bérlőnek "előbérlési joga" van. Létezik ilyesmi?
Annyit kell tudni, hogy a föld tulajdonosa nem volt megelégedve az előző bérlővel ezért a bérleti év lejártával írásban közölte vele és a jegyzővel, hogy nem hajlandó továbbiakban kiadni a földet neki.Ezután kötött velem bérleti szerződést, de nem állhatok neki a munkálatoknak e fennt említett okok miatt.
Kérem segítségüket,mit tehetek én /hálaistennek/még járatlan vagyok az ilyen esetekben
Köszönöm tisztelettel

pazs # 2012.12.01. 16:45

Vagy úgy, értem. köszi.

véső (törölt felhasználó) # 2012.12.01. 16:34

így igaz, de már rég nem erről van szó...
egyszerűen az motivált nemárt ha a kérdező tud valamit az egyéb körülményekről...
és ezzel egyáltalán nem akartam a Te hozzászólásodat
sem minősíteni sem kiegészíteni

pazs # 2012.12.01. 16:13

Te, véső, az általad idézett szövegrészlet még csak nem is utal arra, hogy „10 évnél hosszabb szerződés esetén a bérbe vevő megkapja a föld tulajdonjogát is”.

véső (törölt felhasználó) # 2012.12.01. 15:20

nemlepődtem meg eddig is tudtam, hogy egy nagyképű hólyag vagy...

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.01. 15:12

OFF
Nehogy már meglepődj! Eddig is herótom volt attól, ha laikusok "kijavították, kiegészítették" a szakember helyes és teljes válaszát.
Csak hogy megmutassák, ismerik a guglit.
ON