Közjegyzőhöz is fordultam már kérdéseimmel amiket itt is felszoktam tenni. Hát én olyan hézagokra szoktam rálépni hogy sokszor nem tudják biztosra a választ.
Zártkert, haszonbérleti de nemcsak művelni hanem lakhatás céljából is.. Az utóbbi a joghézagos, pláne ha adósság is van rajta..
Pl áramszolgáltató köteles-e szerződést kötni haszonbérlővel? Földhivatalba bejegyzik -e ha elidegenítési és terhelési tilalom van rajta?
Ezek egy átlag vidéki ügyvédnél erősen utánnanézősek illetve benézős kérdések sztem.
Haszonbérleti szerződés
Földforgalmi törvényt átfutottam, konkrétan nem térnek ki a kérdéseimre, de viszont állandóan változik így neten is nehéz tippeket olvasni.
Elméletileg az új Fftv már szabályozza azt amit már kérdeztem a múltkor hogy azonos ranghelyen lévők esetén már nem az eladó választása a dolog. Illetve mindkét verziót írja:
28/A. § * Ha a mezőgazdasági igazgatási szerv a szerződés szerinti vevő és a vele azonos ranghelyen álló elővásárlásra jogosult javára egyaránt hozhatna jóváhagyó döntést, úgy a mezőgazdasági igazgatási szerv az adásvételi szerződés szerinti vevővel hagyja jóvá a szerződést.
. § (1) A jegyző a nyilatkozattételre nyitva álló határidő leteltét követő 8 napon belül a beérkezett, illetve a 21. § (4) bekezdésében meghatározottak szerint átvett jognyilatkozatokról iratjegyzéket készít, és azt az adás-vételi szerződés eredeti példányával, valamint a jognyilatkozatokkal együtt megküldi
- az eladó részére, ha az adás-vételi szerződés mentes a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyása alól, vagy
- a mezőgazdasági igazgatási szerv részére jóváhagyás céljából.
(2) Az (1) bekezdés a) pontjában meghatározott esetben az adás-vételi szerződés szerinti vevő helyébe az elővásárlásra jogosult az elfogadó jognyilatkozatának az eladóval történt közlése napján lép be. Több elővásárlásra jogosult elfogadó jognyilatkozata esetén az adás-vételi szerződés szerinti vevő helyébe a sorrendben előrébb álló elővásárlásra jogosult, több, azonos ranghelyen álló elővásárlásra jogosult esetén pedig az eladó választása szerinti elővásárlásra jogosult lép.
-----Más, kamu Fmh-nál volt téma hogy átvehető lenne az ingatlan. Ezekszerint mégse:
(6) * Felszámolási, vagy önkormányzati adósságrendezési eljárás esetében, ha a mezőgazdasági igazgatási szerv megtagadja az árverési vevő javára a tulajdonszerzés jóváhagyását, vagy az árverés sikertelen, a föld az állam tulajdonába és a Nemzeti Földalapba kerül.
De pl végrehajtási árverés esetén nem kapja meg az állam...
Az alábbit hogy értik? Szabadon kiadható albérletbe az épület?
:
38 (5) A tanya lakó-, és gazdasági épület használatának - a földtől elválasztott - önálló átengedésére e törvény rendelkezéseit nem kell alkalmazni.
40 (5) Tanya földhasználati jogosultságát földművesnek nem minősülő természetes személy, illetve mezőgazdasági termelőszervezetnek nem minősülő jogi személy - ide nem értve a 41. §-ban meghatározott jogi személyeket - is megszerezheti.
A fenti szerint akkor nem földművesként kivehetek akár 100HA tanyát haszonbérbe is?
De zártkertre nem ír semmit, zártkertet kivehetek haszonbérletbe majd az épületet kiadhatom albérletbe legálisan?
„Akkor most az eladó választása vagy eredeti szerződés szerinti lesz a vevő ha van azonos ranghelyen lévő is?”
Kevered a dolgokat.
Van a vevő, és van egy elővásárlásra jogosult. A vevő is ugyanazon a ranghelyen áll, mint a e.v.j. Ez esetben a vevő kapja meg.
A másik eset, ha van több elővásárlásra jogosult azonos ranghelyen (de megelőzik a vevőt). Ilyenkor választhat az eladó.
Értem mostmár!
De ez a haszonbér majdnem olyan mint a haszonélvezet, nem tudja elvinni a bank, nem tudja visszavenni a tulaj amíg be vannak tartva a szerződésben foglaltak?
A földön lévő ingatlanra mennyire vonatkoznak ezek?
Igen, az egy szerződés, amit minden félnek be kell tartani.
Épület szerintem a földingatlanhoz tartozik alapesetben, ha nincs önálló helyrajzi száma. De hát szerződési szabadság van, akár rendelkezni is lehet arról a szerződésben. Az Fftv. is csak a tanya épületeivel kapcsolatban ír kivételt, úgy általában nem ír róla.
Szerintem - de ennyire már nem értek hozzá, lehet, hogy tévedek.
Haszonbérleti szerződés az tehernek számít, tehát elidegenítési és terhelési tilalom esetén is bejegyzik?
A telekkönyvbe "szerződést" nem jegyeznek be, csak jogot. (És tényeket fel~.)
Nade ha terhelési tilalom van akkor a földhasználati jog végülis egyfajta teher nem?
Bár a múltkor meg eltartási szerződésbe futottam bele ami akkor is hatályos az ingatlanra ha nincs bejegyezve..
Tehát ha bejegyzés nélküli eltartási szerződéssel valaki jogosan zavarhatja el a tulajt... akkor a földhasználati szerződést beírják vagy sem, távoltartja-e a bankot/végrehajtást kérőt vagy sem?
Megbocsáss, zöldségeket írsz.
Pontosan mi a zöldség?
Földhivatal terhelési tilalom esetén regisztrálja-e a földhasználati jogot?
Más:
Ptk.587. § (1) Ha a jogosult tartása fejében a tulajdonában levı ingatlant a kötelezettre
átruházza, a tartási jogot az ingatlan-nyilvántartásba be lehet jegyezni.
Be lehet de nem kötelező.
„Be lehet de nem kötelező.”
Vagyis mi a kérdés?
Egy szerződés nem attól érvényes, hogy azt bejegyzik. Hanem attól, hogy egyező akarattal megkötik.
De ha a földhivatal elutasítja akkor nem tudjuk érvényesíteni pl az új árverési vevővel szemben..
Vagyis a kérdés:
birtokbalehet-e maradni haszonbérleti szerződéssel végrehajtási joggal és árverezés alatt álló ingatlannál?
Nem.
Ha a végrehajtási jog be van jegyezve, akkor a Vht. szerint az ez után kötött szerződések nem számítanak. A bérlő tud(hatott) a végrehajtásról, nem korlátozhatja ez a végrehajtást.
Akkor a lakásbérleti szerződés is semmis az új tulaj szemszögéből árverésen vett háznál?
Köszönöm!
Annyit sikerült megértenem laikusként hogy a tartozás után bejegyzett szerződések mint ahogy írod nem korlátozhatja az új tulajt.
Egyedül annyi engedmény van hogy 6 hónapra redukálja le a haszonbérleti időtartamát.
Tehát hiába kötöm 20 évre, jön a végrehajtás, megveszi valaki, akkor 6 hónapom van lelépni a területről..
Valóban? Hol?
„Annyit sikerült megértenem laikusként hogy a tartozás után bejegyzett szerződések mint ahogy írod nem korlátozhatja az új tulajt.”
"bejegyzett szerződés" ez mi?
A lakásbérleti szerződéssel ellentétben a haszonbérleti szerződést kötelező benyújtani a földhivatalnak. Ha nincs benyújtva vagy nem fogadják el akkor nem érvényes.
Lásd alábbi esetet:
https://444.hu/…zerzodeseket
A földhivatal rábólint és jóváhagyja azt nevezem bejegyzettnek, mert nyilván nyilván is tartja.
Most hirtelen nem találom a hathónapos szabályt..
Üdvözletem !
Azzal a kérdéssel fordulok hozzátok, hogy köttetett egy termőföld haszonbérleti szerződés. Kifüggesztés megtörtént, levették, és az elfogadó nyilatkozattal együtt megküldték a hivatal részére. A hivatal nem határozott még, hogy kinek ítéli a földet. Viszont mi úgy döntöttük, hogy közös megegyezéssel felbontjuk a szerződést, és beadjuk a földhivatalba.
Ilyenkor mi lesz az elfogadó nyilatkozatot tevővel ?
Tisztelettel előre is köszönöm !
Gazda90,
Semmi. TI nem bonthatjátok fel a szerződést már, bár szükség sincs rá. Az elfogadó nyilatkozat beadásával az előhaszonbérlővel köttetett meg a szerződés. Vele kell megegyezned, és akkor felbontható a szerződés.
Azért érzed, hogy ez elég egyszerű kijátszása lenne az előbérleti jognak, nem?
Köszönöm ! Nem szabad rosszat feltételezni a másikról!
Még egy kérdésem van. Haszonbérleti szerződésben az előhaszonbérleti jogosultság tévesen lett megjelölve. Gyakorlatilag földszomszéd, de nem ez lett megjelölve, hanem 20km belüli üzemközpontú.
Semmi variáció, el kell engedni ?
Üdvözletem!
Haszonbérleti szerződés módosítással kapcsolatban kérek segítséget.(egyáltalán nem értek hozzá, csak néhány dolgot a neten elolvastam)
Eddig aranykorona értékben volt a megállapodás, ami nagyon rossz volt anyagilag. Most szeretnénk a földalapú támogatás összegét kérni.
A bérbe vevő az alábbi szövegezést tenné bele a szerződésbe " Támogatás összege euróban. A forint átváltás a támogatás átváltási napjának megfelelő összeggel."
Kérdéseim:
Ez így megfelel?
Illetve a támogatásnál olvastam, hogy van alaptámogatás és zöldítési támogatás. Ha a támogatást kérem, akkor ezt együtt kapom meg? A szerződésben ezt külön írjuk bele?
Eddig 7 évre volt a szerződés, most szeretnénk 5-re módosítani. Ha jól tudom, akkor már adómentes. Ennél mire figyeljünk dátumilag? ha 202.11.30 aláírjuk 2025.12.31 akkor megfelel?
Kösözönöm a segítséget!
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02