Telekhatárra épitett melléképület.


nanemaaa # 2021.04.28. 12:11

wers
„Mindkét épület bizonyíthatóan 10 évnél régebbi, és egyik sincs felvezetve a térképre.”

Ha bontatnak akkor ilyen esetben melyiket? Vagy mindkettőt?

Elég az egyiket, akkor már a tűztávolság probléma, és a vele járó esetleges tűzveszély megszűnik. Majd a hatóság eldönti. Az is lehet, hogy tűzfalassá alakítják a két épületet, és azzal el is hárul a tűzveszély.

drbjozsef # 2021.04.28. 09:55

Ha ez a helyzet, akkor a melléképület tulajdonosnak ez egy elég jó alkualap, hogy kussoljon mindenki. De az, hogy valaki nem akar kussolni, valszeg valamilyen oka van (de hivatalos nem nagyon lehet, hiszen a szabálytalan épületére nemigen kérhet érvényes engedélyt valamilyen átalakításra, bővítésre).

wers # 2021.04.28. 09:30

Valahogy van egy olyan sejtésem, hogy a lakóépület tulajdonosa akarná felnyomni a melléképület tulajdonosát. De nem ismeri a jószándékú mondást, hogy ne menjen senki napra vajjal a fején. (mert egyébként kinek is szúrná a szemét az a 90 cm)

drbjozsef # 2021.04.28. 09:06

Katasztrófavédelem helyében addig bírságolnám őket havi rendszerességgel, amíg meg nem oldják közösen. Engem nem érdekel. Aztán ha máshogy nem, egyszerre rendelném el mindkettő bontását, aztán erre megint kapnak egy esélyt, hogy a józan ész figyelembevételével megegyezzenek, és az egyik lebontódjon, a másik fellebbezzen.

wers # 2021.04.28. 07:35

Mindkét épület bizonyíthatóan 10 évnél régebbi, és egyik sincs felvezetve a térképre.

Ha bontatnak akkor ilyen esetben melyiket? Vagy mindkettőt?

nanemaaa # 2021.04.28. 06:58

Építésügyivel nem feltétlenül, de katasztrófavédelmi hatóságnál talán igen.

Ádám88 # 2021.04.27. 21:41

Sziasztok!

A szomszéd lakóháza és a könnyűszerkezetes fa melléképületem között kb. 90 cm a távolság. A melléképület nem lóg rá a szomszéd telkére. Mindkét épület bizonyíthatóan 10 évnél régebbi, és egyik sincs felvezetve a térképre. A tűzvédelmi távolság hiányára hivatkozva le lehet-e bontatni az említett kb. 60 m2-es beton alappal rendelkező stabil kíváló szerkezetű melléképületet építésügyi feljelentéssel?

Köszönöm a válaszokat előre is!

MajorDomus # 2019.07.06. 21:24

Viszonylag rugalmasak e téren.

drbjozsef # 2019.07.06. 11:31

Ja, persze, emailon ment, nyilván így jött még aznap válasz.

Szmöss # 2019.07.05. 20:04

Köszönöm az ötleteket!
Részint ezek miatt kérdeztem ezen a fórumon :)

MajorDomus # 2019.07.05. 18:16

Ez a legokosabb!
.
Megteheted emailban is,esélyes hogy napokon belűl vélaszt kapsz.

drbjozsef # 2019.07.05. 08:29

Szmöss,

Írj egy kérelmet a helyi főépítésznek (csomó városnál letölthető. például : http://varoshaza.nyiregyhaza.hu/…igazolas.pdf )

Ebben kérdezd meg ( a helyrajzi szám alapján), milyen övezetbe tartozik, ott mik az előírások (beépítettség, zöldfelületi mutató, építménymagasság, etc etc), és írd bele nyugodtan, hogy a hátsó kerítéshez egy garázst építenél X x Y x Z méretben, elhelyezheted-e ott, vagy amit akarsz pontosan.

Nekem még aznap válaszoltak tök részletesen nemrég.

nanemaaa # 2019.07.05. 07:43

Vannak dolgok, amiket nem árt szakemberre hagyni. A cipészhez se úgy mész cipőt csináltatni, hogy megmondod neki hogyan szabja ki a talpat, milyen sámfát vegyen elő és milyen ragasztót használjon.
Okosabb, ha keresel egy tervezőt, elmondod neki, hogy mit szeretnél, és ő utánanéz a szabályoknak, majd eléd tesz egy, vagy több vázlatot, hogy no, ezeket lehetne. Alkalmasint még azt is elmondaná, hogy miért javasolja az egyiket és miért nem a másik megoldást. ;)

Szmöss # 2019.07.04. 21:06

Nem tudta a tervező, mert még nincs megterveztetve, mert még csak ötletelek és igyekszem előre felmérni a lehetőségeket és megismerni az ide vonatkozó szabályokat. :)

MajorDomus # 2019.07.04. 19:15

Még lehet pótolni.

nanemaaa # 2019.07.04. 05:50

A hátsókert a telek része, független attól, hogy ki, vagy mi lakik a telek mögött. Alap esetben a telek beépítésre nem szánt részéről beszélünk, azonban az országos előírások szerint bizonyos kiszolgáló jellegű épületek a hátsókertben is elhelyezhetők. Ilyenek például a tárolók, mint pl a garázs. Ezt nem tudta a terveződ? Mert ugyebár azért építési engedélyt szerettél volna kérni? Ahhoz meg építész tervező kell.

MajorDomus # 2019.07.03. 18:59

Kérni mindent lehet,a speciális elhelyezkedés miatt,meg is fogod kapni a hozzájárulást.

Szmöss # 2019.07.02. 21:52

Tisztelt Fórumozók!

Abban szeretném a segítségüket kérni, hogy hogyan tudnék melléképületet építeni.
A helyzet a következő:
Egy hobbi garázs/műhely lenne az épület funkciója kb 6*8m alapterülettel. A beépíthetőségbe bőven beleférünk. A telkünk végébe szeretném építeni, de a helyi építési szabályzat azt mondja, hogy 5m elő- és 6m hátsó kertet kell hagyni.
Ez alapvetően világos és egyértelmű, viszont nekem nincs hátsó szomszédom aki miatt hátsókertet kéne hagynom, mert a falu belterületének határa a telekhatárom és nem is lesz senki mögöttünk tudtommal. Egyébként a telekhatáromon túl egy árok van ami a terület vízelvezetéséről gondoskodik, azt sem hinném, hogy betemetik, feltöltik és építési telek alakul rajta.
A hátsó kert kialakítását azért szeretném mellőzni, mert ha azt kialakítva építem meg az épületet akkor kb. 4,5-5m-re lesz a ház hátsó falától ami nagyon közel van (nevetségesen mutat, hogy a házfalhoz közelebb van mint a telekhatárhoz)
A kérdés ezzel kapcsolatban az, hogy van-e lehetőség kérvényezni, méltányosságot kérni, vagy csak egyszerűen vonatkozik-e erre a helyzetre valami külön szabályozás?

nonolet # 2018.08.21. 18:56

Mi a KÉRDÉS?

Geoffry # 2018.08.21. 18:42

Érdeklődnék hogy mi a helyzet azzal ha a szomszéd keritése mellett van az én keritésem ami 2 m magas. vakolni kell és jogszabály nem tiltja hogy ott legyen??

nanemaaa # 2018.05.24. 07:33

F. Laca
A közigazgatás írásos műfaj! Ha kaptál a fennmaradási engedélyből, mint ügyfél és abban valóban szerepel az átalakítás kötelezettsége, akkor azt a hatóságnak végre kell hajtatnia. Ha annak elmaradását írásban bejelented a döntést hozó hatóságnak, akkor nem fogja tudni a dolgot elsummantani. Ha a döntés végrehajthatóvá vált, akkor el kell rendelnie a végrehajtást és átadnia a NAV-nak, mert ő lesz a végrehajtó. Az már más kérdés, hogy a NAV a hatáskörén túl rendelkezik-e erre megfelelő kapacitással?

nonolet # 2018.05.23. 19:24

Hülyeséget beszélsz...

A csatorna felrakása nem építés.

Karbantarthatja, felújíthatja, korszerűsítheti, stb.
Csak nem BŐVÍTHETI.

Resident87 # 2018.05.23. 17:16

Tisztelt Fórumozók!
A korábban említett melléképületre ha szerzett joga van a tulajdonosnak, de szabálytalan helyen van, viszont módosítást végzett rajt, felszerelt esővíz elvezetést, új, friss. Nem úgy van a jog, hogy nem nyúlhat hozzá a szerzett jogú építményhez ha szabálytalan helyen van, különben újnak minősül? Mert ebben az esetben, feltenni nem teheti, de az esővizet el kell vezetnie (jogszabály), tehát nem tehet fel oda esővíz csatornát, ami szabálytalanul épült. Ez megállja a helyét a bíróságon?
köszönöm a választ.

nonolet # 2018.05.11. 06:13

Alapvetés.

Az ügyek általában közös megegyezéssel oldódnak meg.

Amelyik nem abban a bíróság hoz ítéletet.

- -

Tehát... sorrendben.

0.
Megkéred, hogy tegye amit szeretnél.
HA teszi OKÉ!

HA nem teszi akkor.

1.
Felszólítod írásban, hogy tegye amit szeretnél.
HA teszi OKÉ!

HA nem teszi akkor.

2.
Pert indítasz ...és az ítéletből kiderül,
hogy
vajon jogosak voltak-e az előző lépésid.

Resident87 # 2018.05.11. 06:04

Tisztelt Fórumtársak!

Bejelentettem a járási hivatalnál fent említett melléképületet. Megállapították, hogy szabálytalanul épült, de igazolnia kell 2 tanúval a szomszédnak, hogy 10 évnél régebbi (Ezt nem is értem, mert ha igazolom 2 tanúval, hogy 1800ban épült a házam, akkor elhiszik??). A tulaj állítása szerint igazolni fogja. Kértem a hivataltól kijövő személyt, hogy valamit akkor is kezdenem kell ezzel a melléképülettel, mert rálóg a kerítésemre, ami jelenleg 1,8 - 2m magas, s szeretném megmegasítani 2,5m-re (ennyit enged a törvény), de így nem tudom. Erre az volt a válasza, hogy polgári perre menjek vele. Tudok valami mást tenni? Nem lenne kötelessége ebben az esetben lebontatni, hisz "korlátoz" az amúgy is szabálytalan épület?
köszönöm a tanácsokat!