Kiskorú nevére szeretném ajándékozni autót.


eurosolar # 2012.04.11. 14:19
Dr.Attika # 2012.04.11. 14:18

Jó napot Jutka 27!
Azt kellett volna csinálni, hogy az adásvételt harmaik személy ( gyermek) javára kellett volna megkötni. Ebben a szerződésben ki kellett volna kötni a haszonélvezeti jogot. Ez a szerződés már eleve biztosította volna, hogy Önt jegyezzék be üzembentartónak. Sőt azt is biztosította volna, hogy nem kell a gyámhatóság engedélye. Most mehetnek a gyámhatósághoz, ami nem egyszerű eljárás.

eurosolar # 2012.04.11. 14:17

Most látom, hogy a gyerek nevére is most LESZ csak írva, mert még csak az adás-vételin szerepel mint tulajdonos. (kicsit nehézkesen írtad le)

Akkor eredetiségvizsgálatot kaphattál az eladótól, ha nem, akkor meg kell csináltatni.

Törzsköny és forgalmi is kell.
Biztosítás is!

Visszterhes átírási illeték is lesz, mert a gyermeked gondolom idegentől VÁSÁROLTA, és nem ajándékba kapta. http://kalkulatorlap.hu/…or_2012.html

(Tényleg, ilyenkor honnan van a kiskorú gyermeknek ennyi pénze? Tőled kapta ajándékba? Nem kell bejelenteni a NAV-nak?)

Melesleg volt az apeh oldalán egy leírás ami szerint csak az átírási illeték 75%-át kell kifizetni, ha azonnal ajándékozásra kerül az üzembentartói jog.
Érdemes rákérdezned, bár nekem erre azt mondták az okmányirodában, hogy tudják, hogy ott van az apeh oldalán, de hülyeség.

eurosolar # 2012.04.11. 14:02

Oké, nem jól értettem.
Szóval már a gyerek nevén van az autó...

Akkor csak az üzembentartói jogot ajándékozza neked, Te köss biztosítást. Eredetvizsga nem kell.
Törzskönyv sem, mert csak tulajdonosváltásnál kell.

Új forgalmi viszont kell: 6000 Ft.

eurosolar # 2012.04.11. 14:00

Remélem jól értem, és már a neveden van a kocsi, és nem most veszed.

Akkor:

Kell eredetiség vizsgálat: 18000 Ft (Google-ban keresel egyet)

Új törzskönyv: 6000 Ft (Okmányiroda, postán csekken)
Új forgalmi: 6000 Ft (Okmányiroda, postán csekken)

Gépjármű ajándékozás nyomtatvány:
http://www.proviti.hu/…des_2011.rtf

Üzembentartói jog ajándékozása nyomtatvány:
http://www.proviti.hu/…kozat_uj.pdf

Értelemszerűen mindkét nyomtatványon az INGYENES szót jelöld be, mert ajándékozod autót a gyeremnekednek, ő pedig neked ajándékozza ugyanabban a percben az üzembentartói jogot.

Megjegyzés rovatba írjátok be, hogy egyenes ági rokonok vagytok, és erre hívd fel az okmányirodai ügyintéző figyelmét, valamint vidd magaddal a születési anyakönyvi kivonatát a gyereknek, amiből látszik, hogy az édesanyja vagy.

Én a budapesti központi okmányirodát javaslom, mert ott értelmesek, és nem fognak átírási illetéket kérni. (1133 Budapest Visegrádi utca 110-112
tel: 06 1 273-4800)

Ezen a fórumon is sokan vitatták, hogy ingyenes lenne az ajándékozás, ezért kifoghatsz ilyen véleménnyel egy ügyintézőt, és csak a gondod lesz vele.

Ha már van kötelező biztosítás a nevedre, akkor biztosítást nem kell újat kötnöd, folytatólagosan mehet tovább. De miután megkaptad az új forgalmit, be kell mutatni a biztosítónak, és adnak új kötvényt már az új forgalmi sorszámával.

Jutka27 # 2012.04.11. 08:30

Jó napot kedves fórumozók!
Én segítséget szeretnék kérni abban hogy vásároltam egy használt autót de a kiskorú gyermekem nevére szeretném íratni.Az adásvételire is az ő neve került tulajdonosnak.Úgy szeretnénk megcsinálni ,hogy én mint szülő lennék az üzembentartó.Mik kellenek ehhez,hogy át tudjuk íratni?Előre is köszönöm válaszukat.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2012.04.09. 19:47

Az egyenesági rokonok között mindenféle ajándékozás illetékmentes, így a gépjármű ajándékozása is, ahogyan a 17. §. (1) bek. /p pont írja.

Az illetéktörvény csoportokba sorolja a megajándékozottakat, az egyenesági rokonok egyik csoportba sem tartoznak.
A 12. §. (4) bek. egy csoporthoz való rendelés esetére vonatkozik. Csak azért lett a gépjármű kiemelve egy külön bekezdésbe, mert a gépjármű illetéke a csoportokhoz való rendelés esetén is eltér az általános mértékű illetékezéstől.

Az öröklési illeték külön foglalkozik az egyenesági rokon közötti öröklésről és az I. csoportba tartozók öröklési illetékéről. 16. §. (1) c/ és /i pont.

eurosolar # 2012.04.09. 12:56

Hmmm

Azt hittem az itten szakemberek valamivel megvédik a mundér becsületét.
Az kevés, hogy: eurosolar hülye vagy, és nem tudsz jogszabályt olvasni, meg: "Megint egy népi jogász."

Tudom, hogy problémás a jogszabály némelyeknek, de azért próbálkozni lehetne linkekkel, hátha meggyőzik a túloldalt a paraszti logika által diktált következtetésekkel.

Mindenestre durva, ha egy ilyen egszerű kérdésre nem tudnak tényekkel alátámasztott véleményt közölni az itteni szakértők!
Itt a kérdés továbbra is:

Ha édes gyermekem nevére akarom íratni az autót, akkor azt illetékmentesen megtehetem???

eurosolar # 2012.03.28. 10:58

Ma megkérdeztem egy budapesti székhelyű nemzetközi ügyvédi iroda (AO) adóügyekkel foglalkozó kollegáját, és ő is azt mondta amit az okmányirodában az ügyintézők, hogy illetékmentesen ajándékozhattam anyukámnak a gépkocsit, mert egyenes ági rokonok vagyunk.

Lehet, hogy a Kossuth rádióban éppen Kovács Béla Sándor beszélt, vagy guba, vagy Gabicsek. :)))

Részemről befejeztem ezt a témát, inkább hiszek a tapaszatalatnak, meg a személyes találozás mellett adott információnak, mint az itteni online szakembereknek.

eurosolar # 2012.03.27. 19:27

Szóval a 17. § (1) p miért írja felül az általánosként leírt 12. § (1) b (lakást), és miért NEM az általánosként leírt 12. § (4) (gépkocsit) ???

eurosolar # 2012.03.27. 19:10

http://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

12. § (1) b
12. § (4)
17. § (1) p

guba" # 2012.03.27. 17:47

Az ajándékozási illeték alóli mentességet pedig a 17.§ (1) p pont tartalmazza, és itt nincs semmilyen speciális szabály gépjárműveknél.

Azért, mert a gépjárművekre az a szakasz vonatkozik, amit beidéztem.

ch22 # 2012.03.27. 17:45

...ha jol emlekszem, 2-3 hete foglalkozott az öröklessel a Kossuth Radio delelötti müsoraban, es mintha arrol beszelt volna, hogy az auto kivetel az öröklesben is, nem szamit bele az illetekmentessegi hatarba sem... Ezert jobb az illetekfizetesi-meglepetesre inkabb felkeszülni...

eurosolar # 2012.03.27. 16:10

Örülök, hogy végre hozzáértők vitakoznak, mert én csak annyit tudok, ami a GYAKORLATBAN történt. Okmányirodában nem kérték az illetéket, hanem lefénymásolták az anyakönyvi kivonatomat, hogy biztosan anyukám-e az anyukám.

Lehet, hogy tévedtek, és várhatom a NAV csekket 3 év múlva is, én nem tudom kinek van igaza. De látom ti sem! LOL

Rexor # 2012.03.27. 15:11

KBS, ne haragudj de ezzel nem értek egyet. Az ajándékozási/öröklési illetéket az Itv. II. rész 2. fejezete szabályozza.

Az általános szabály gépjármű ajándékozásánál a a 12.§ (4) bekezdésben kerül meghatározásra, amennyiben csak annyi a "különlegesség", hogy kw alapján kerül meghatározásra forgalmi érték helyett, és a mérték a vagyonszerzési illeték duplája.

Amire Te gondolsz, mint külön fejezet az a visszterhes ügyleteknél szerepel a 3. fejezetben, itt van részletesen meghatározva, hogy kell az illetéket meghatározni.

Az ajándékozási illeték alóli mentességet pedig a 17.§ (1) p pont tartalmazza, és itt nincs semmilyen speciális szabály gépjárműveknél.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.27. 14:52

Tévedés, bár jószándékú, és a jogalkotó is hibáztatható érte. A helyes értelmezéshez ugyanis szerkezeti elemzésre is szükség van. Az illetéktörvényben a mentességek és kedvezmények fejezetenként vannak elhelyezve. A gépjárművek átruházása önálló fejezetet kapott, és abban nincs mentesség a rokoni fokra tekintettel. A más fejezetekben adott kedvezmény pedig nem alkalmazható.

Rexor # 2012.03.27. 13:55

Sorry, de Eurosolarnak igaza van. Az illetéktörvény 17.§ (1) bekezdés p) pont alapján az egyenesági rokonok közötti ajándékozás mentes az ajándékozási illeték alól. Ez vonatkozik a gépjárműre is, mivel nem említ itt kivételt a törvény. Amit guba idézett az a főszabály.

Gabicsek: 3 éve még más volt a szabály, ez 2010. augusztusa óta él...

eurosolar # 2012.03.27. 12:14

Na mi van, vége a történetnek?
Most kétségek közt hagytok, hogy ki a h.lye?

Leszögezem, hogy én biztosan nem.
Vagy a két ügyintéző a központi okmányirodában, vagy ti.

Elmagyarázhatnátok ti szakértők egy laikusnak, hogy miért áll feljebb egy 90-es illetéktörvény a 2010 nyarán hozott törvény felett, ami szerint az egyenesági rokonok közt az ajándékozás illetékmentes összegtől függetlenül.

eurosolar # 2012.03.24. 19:32
Gabicsek # 2012.03.24. 18:50

Miért lenne logikus, ha utólag jönne csekk?

az benne a logika, hogy fizetni kellett volna.

Miért adnának más tájékoztatást az okmányirodában, mint ami a valóság?

mert nem ismerik úgy látszik az illetéktörvény idevonatkozó rendelkezését.
A jogszabályt (1990. évi XCIII. törvény az illetékekről) odamásolta guba, nézd meg magad, ha nem hiszel a szakembereknek.

Csak hogy megnyugtassalak: Kaptam én már három évvel később a NAV-tól (akkor még APEH) csekket gépkocsi átírással kapcsolatban.

Amikor pedig üzembentartóit kötöttem a fiammal, azt mondták, írjunk be 1.-Ft-ot, mert ha ajándék fejében adja át, akkor dupla annyit kell fizetnem az átírásért.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.24. 18:31

Ott az illetéktörvény. Csak tudni kell értelmezni. Egyébként guba mér idézte.

eurosolar # 2012.03.24. 17:37

Miért lenne logikus, ha utólag jönne csekk?
Miért nem a forgalmi kiállításánál kellett kifizetni, mint minden más esetben amikor autót írunk át?

Miért adnának más tájékoztatást az okmányirodában, mint ami a valóság?

Miért pont a gépjármű ajándékozása lenne illetékköteles egyenesági rokonok között?
Tudsz erről linkelni valami jogszabályt?
2010 nyár utánit.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.24. 17:18

Jó, ha te jobban tudod. A kérdező meg majd meglátja, ha - ahogyan Gabicsek is írta - jön a csekk az adóhatáságtól.

eurosolar # 2012.03.24. 17:15

Egynesági rokonok között mind az öröklés, mind az ajándékozás összgetől függetlenül illetékmentes.
Az öröklés illetve az ajándékozás tárgya lehet lakás, ingatlan, ingó vagyon, készpénz, banki betét, gépjármű stb. Egyszóval minden.

Csak annyi különbség van a tételek között, hogy valamit külön be kell jelenteni a NAV-nak, valamit meg nem. Az ingatlant meg a gépjárművet pont nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.03.24. 17:02

Hát ez az. A gépjármű ajándékozása éppen kivétel az egyenesági rokon ajándékának illetékmentessége alól.