élettársi vagyonközösség megosztása


grepolisz # 2013.04.04. 11:16

Jó napot kívánok
Olyan kérdéssel fordulok önökhöz hogy 2005-nyarán különváltunk élettársammal akitől van 2 kisfiam .
Még abban az évben ősszel megvolt a bírósági gyerek elhelyezés és egyebek iránti perünk.
Viszont volna egy nagy problémám ezzel, 1998-vagy 99-ben nem emlékszem pontosan az évre őt behívták a sorkatonai szolgálatba ,és ahhoz kellet egy olyan papírt készíttetnünk hogy haza engedjék látogatóba jegyző előtt hogy élettársi kapcsolatban élünk és van közös gyerekünk is a nagymamám volt a tanú .
Mi már 8 éve nem élünk együtt nem is beszélünk semmilyen szinten 250 km-re lakunk egymástól ,én 5 éve új kapcsolatban élek és most jutottunk el arra a pontra jelenlegi párommal hogy szeretnénk össze házasodni
Kérdésem a következő van ennek valami jogi akadálya ?
Az akkori gyermekelhelyezés és egyebek iránt indított peremben megszüntették -e az élettársi kapcsolatomat is ?
Az akkori végzésben nem olvasok olyant hogy élettársammal a kapcsolatunkat felbontanák csak azt hogy 2005 nyara óta külön élünk és a gyerekeket én nevelem..
Legyen szíves segíteni ebben mert beadtuk már a házasságra való kérelmünket a párommal megkaptuk az idő pontot is de nem szeretnék semmi törvénysértést elkövetni Mi a teendőm ilyenkor.Honnan tudom meg hogy él e még az a szerződésem semmi papírom nincs róla.

Mielőbbi válaszukat várom
Köszönöm

ObudaFan # 2013.04.03. 17:41

Szerintem meg az általa fizetett törlesztőrészletekre lehet megtérítési igénye.

vargatomi # 2013.04.03. 12:36

Tisztelt hozzáértők!
Véleményre lenne szükségem. Élettársi kapcsolatot létesítettem 1999-ben, ekkor nagymamám meghalt és édesanyám mint örökös lemondott a nagymamám lakásáról az én részemre.
A lakáson jelzáloghitel volt, ezt az akkori párom apukája megfinanszírozta nekünk (volt egy lehetőség hogyha egyben fizetünk akkor kb a fele összeget kell kifizetni) a pénzről nem született semmiféle okirat.
Fontos még hogy ez az összeg akkor 250 000 Ft-t volt és a lakás akkori értéke 2.8 mFt-volt.
Most ott tartunk, hogy a volt párom miután szétmentünk úgy gondolja hogy a lakás mostani értékének (7mFT) a tíz százaléka jár neki.
Az én ügyvéd ismerősöm úgy gondolja, hogy a szerzés arányában kell osztoznunk.
Az ő ügyvédje pedig másképp látja a dolgot.

Mire számítsak ha pereskedni fogunk?

ObudaFan # 2013.03.07. 13:56

Öröklési következmények csak akkor vannak, ha van végrendelet, családjogi következmények meg nincsenek, mert jelenleg az élettársi jogviszonyt nem a Csjt. szabályozza.
Tulajdoni következmények lehetnek. Az élettársak együttélésük alatt a szerzésben való közreműködésük arányában szereznek közös tulajdont. Ha a közreműködés aránya nem állapítható meg, azt azonos mértékűnek kell tekinteni. A háztartásban végzett munka a szerzésben való közreműködésnek számít.

Janos1256 # 2013.03.05. 18:02

Tisztelt Fórum!
A következő a kérdésem: egy 7-8 éves (nem bejegyzett)élettársi viszonynál egy szakítás, vagy egy esetleges haláleset után mik az öröklési és családjogi következmények.

ObudaFan # 2012.12.15. 08:15

Vélhetően a hitel felét fizetnie kellene neki, míg az ingatlan jelenlegi értékének egy bizonyos hányadára tarthatna igényt, de nem az akkori érték alapján ekll számolni és nem is feltétlenül 50% a mérték.

Junkie82 # 2012.12.14. 05:49

Tisztelt Fórum!
Élettársammal tizenegy éve tartott a kapcsolatunk, hat éve éltünk együtt. Ekkor hitelt vettünk fel és fele-fele arányban vásároltunk egy lakást.
Most elváltak útjaink, és én nem tudom mi tévő legyek. A hitel az én nevem van, de ő követeli a lakás vásárlási-értékének felét, azonban az ingatlan jelenleg nem értékesíthető – legalábbis nem a régi értéken – én viszont ezt nem tudom kifizetni. Viszont minden, amit az együtt töltött idő vettünk, az ő nevén volt – közüzemi számlák, nyaralások – amit ő bizonyítani is tud.
Sajnos nem tudok mit tenni, kérem, aki jó ötlettel tud előállni ilyen helyzetben, segítsen.
Köszönettel: J82

ObudaFan # 2010.08.09. 09:48

Az élettársak együttélésük alatt a szerzésben való közreműködésük arányában szereznek közös tulajdont. Ha a közreműködés aránya nem állapítható meg, azt azonos mértékűnek kell tekinteni. A háztartásban végzett munka a szerzésben való közreműködésnek számít.
Így ha te azt állítod, hogy a közreműködésed aránya 50% feletti, ezt neked kell bizonyítanod, ha ők bizonyítják, hogy élettársak voltatok.

gesztenye57 # 2010.08.09. 09:15

Tisztelt Fórum
Be nem jegyzett élettársi kapcsolatban éltem 8 éven keresztül. Összeköltözéskor vettünk egy házat 1/4 3/4 arányban(nekem több pénzem volt) időközben a párom beteg lett és rokkant nyugdíjas lett 6 éve. 3 éve vettünk egy telket és felépítettünk egy nyaralót. A párom is segített az építésben, de a pénz amiből kifizettük a válásomból rám eső hányad volt (a páromnak egyéb vagyona-pénze nem volt). Az ingatlan az én nevemen van. Szegénykém meghalt és a lányai követelik a fél házat és a fél nyaralót. Mi jár nekik és ha perelnek kinek mit kell bizonyítani?
köszönettel Geszti

ObudaFan # 2009.09.10. 08:46

Mert ehhez elég annyit bizonyítani, hogy nem tartotta ben az egyezséget.

János66 # 2009.09.09. 17:57

Köszönöm a választ ObudaFan!

Abban tudnál segiteni hogy miért lenne előnyösebb kártéritési pert inditani az összegre, mint az egyezség érvényteleníteni és a vagyon bíróság általi elosztását kérni?

Közben beszéltem a Nagybátyámmal az üggyel kapcsolatban, és annyit pontositanék, hogy a volt felesége az egezség során aláirt egy nyilatkozatot amit elküldtek a banknak, és a bank ennek a nyilatkozatnak a hitelesitéséhez kérte egy kérdőivnek a kitöltését a feleségtől, illetve a feleség útlevelének a hitelesitett fénymásolatát. Ezeknek a megadását tagadagta meg a feleség.
Van ennek valami jelentősége abból a szempontból, hogy az egezségben az szerepel, hogy "Amennyiben a bank további nyilatkozatot kér, úgy a felperes vállalja a kért nyilatkozat megadását", de az nem hogy egyéb dokumentumokat is biztositania kell?

ObudaFan # 2009.09.09. 15:08

Szerintem a legtöbb értelme lenne mostmár tényleg az összegre indítani egy kártérítési pert.

János66 # 2009.09.09. 13:19

Köszönöm szépen a segitséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.09. 12:58

Hogyne. Talán a hölgy is meggondolja magát a nyilatkozatot illetően, ha az ingatlantulajdona kerül veszélybe.

János66 # 2009.09.09. 12:22

Köszönöm a gyors választ!

A Nagybátyám kizárólag ingatlant engedett át a volt feleségének.
Ebben az esetben is meg lehet próbálni az egyezség érvényteleníté­sével és a vagyon bíróság általi elosztásával?

János

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.09. 11:59

Bíróságtól kérni a jognyilatkozat pótlását. És még az se biztos, hogy Angliában végrehajtható lesz.
Nem ismerem az egyezség részleteit, de ha az úr esetleg a bankszámlához való hozzáférés reményében átengedett valamely vagyonelemet a hölgynek, akkor - megtévesztésre hivatkozva - meg lehet próbálkozni az egyezség érvénytelenítésével, a vagyon bíróság általi elosztásával.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.09. 11:59

Bíróságtól kérni a jognyilatkozat pótlását. És még az se biztos, hogy Angliában végrehajtható lesz.
Nem ismerem az egyezség részleteit, de ha az úr esetleg a bankszámlához való hozzáférés reményében átengedett valamely vagyonelemet a hölgynek, akkor - megtévesztésre hivatkozva - meg lehet próbálkozni az egyezség érvénytelenítésével, a vagyon bíróság általi elosztásával.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.09. 11:59

Bíróságtól kérni a jognyilatkozat pótlását. És még az se biztos, hogy Angliában végrehajtható lesz.
Nem ismerem az egyezség részleteit, de ha az úr esetleg a bankszámlához való hozzáférés reményében átengedett valamely vagyonelemet a hölgynek, akkor - megtévesztésre hivatkozva - meg lehet próbálkozni az egyezség érvénytelenítésével, a vagyon bíróság általi elosztásával.

János66 # 2009.09.09. 11:24

Értem... :(
Arra esetleg nincs valami ötleted, hogy ebben a helyzetben mit lehetne kezdeni?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.09. 11:01

Nem, mert az egyezség nem pénzösszeg megfizetéséről szólt. Ez volt a nagyobb hiba.

János66 # 2009.09.09. 10:55

És a pénzre nem lehet végrehajtást kérni, ha a felperes nem biztositja a végzésben leirtak szerint a banki nyilatkozatot?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.09.09. 09:50

Ez egy kicsit el lett b... szabva. Nem ítélet ugyanis, hanem egyezség. És nyilatkozat adására nem lehet végrehajtást kérni.

János66 # 2009.09.09. 09:44

Kedves ObudaFan!

Köszönöm a válaszodat, nagyon sokat segitettél.

A végzés szövege a következőképpen szól:
"A peres felek egyezően alőadják, hogy a felperes nyilatkozattal az alperes részére kizárólagos rendelkezési jogot biztosit az xxx banknál vezetett xxx angol font összegű számla rendelkezése felől. Amennyiben a bank további nyilatkozatot kér, úgy a felperes vállalja a kért nyilatkozat megadását"

A felperes ezt a bank által kért "további nyilatkozatot" nem adja meg. Ebben az esetben is végrehajtható az itélet végrehajtási lappal?.

Előre is köszönöm a segitségedet!

ObudaFan # 2009.09.08. 15:25

"Azt" a pénzt? Bár nem láttam az ítéletet, de szerintem nem 'azt" a pénzt, hanem x angol font/euró/stb. értékű pénzt, ami nem feltétlenül kell, hogy fizikailag a bankszámlán szereplő pénz legyen. Ez pedig simán végrehajtási lappal végrehajtható.

János66 # 2009.09.08. 13:11

Tisztelt Fórumozók!

Nagybátyám 2007-ben vált el feleségétől, és a biróság a végzésében a nagybátyámnak itélte azt a pénzt amit a feleségével korábban egy angliai bankban helyeztek el, és ezért mindkettőjök nevén szerepelt a bankszámla. A biróság a végzésben kötelezte a feleségét, hogy ha a bank valamilyen iratot igénylene tőle, azt biztositsa nagybátyámnak.
Mikor nagybátyám jelezte a banknak ezt, illetve kérte a bankot hogy utalja át a magyarországi számlájára összeget, akkor a bank irásos beleegyezést kért a feleségétől, arra hivatkozva, hogy a magyar birósági itélet nem vonatkozik rájuk, hanem csak az angliai banki szabályozás. A volt felesége viszont a birósági végzést figyelmen kivül hagyva megtagadta az irásos beleegyezés megadását.

A következő kérdéseim lennének :

  1. Mennyiben igaz az hogy egy magyar birásági végzést egy angol banknak nem kell figyelemebe vennie? Nincs erre Európa Uniós szabályozás?
  2. Milyen módon tudna a nagybátyám érvényt szerezni a birósági végzésnek, hogy a volt felesége biztositsa az irásos beleegyezést, úgy hogy ne kelljen emiatt évekig pereskednie?
  3. Követelhet-e a nagybátyám valamilyen kártéritést a volt feleségtől, hiszen nagybátyámat jelentős árfolyamveszteség érte, és a pénz hiján még mindig kénytelen albérletben lakni, és emiatt jelentős többletköltségei vannak.

Előre is köszönöm a segitséget!

János