köteles rész


capucino72@freemail.hu # 2013.10.01. 05:01

Tisztelt Szakértők!
Szüleim 25 éve elváltak.Apám önkormányzati lakást elhagyta.Szüleihez költözött vissza egy örök lakásba.Közben megismerkedett egy nővel aki majdnem 20 évig élettársa volt.Apámat teljesen ellenem fordította.
Édesapám 2000-ben írt egy végrendeletet az áll benne, hogy élettársát és annak lányát ( nem közös gyermek ) jelöli meg örökösnek,leírja azt is,hogy vele szemben már semminemű követelésünk nem lehet,kéri,hogy törvényesen fogadják el végrendeletét,megjegyzi azt is,hogy rendelkezése ellen senki nem léphet fel.
1 hónapja tudtam meg,hogy elhunyt apám 2012-ben,hagyatéki
tárgyaláson nem voltam ott.Önkormányzat a közjegyzőhöz irányított ott derült ki,hogy a hagyatéki leltárban egy telek van.Kérdésem az lenne ilyen esetben amit a végrendeletben leírt jár -e kötelesrész mint törvényes lányának? Időközben kikértem annak az öröklakásnak a tulajdoni lapját ahova elköltözött válás után,tehát a nagyszüleimét. Kiderült,hogy nagyanyám gyámság alá került és apám 2002-ben tulajdonosa lett a lakásnak,és azon a napon ajándékozás jogcím alatt ( Tulajdoni lapon ez áll) élettársa lett az 1/1 tulajdonos. Ebben az esetben létezik köteles rész számomra? Ez a öröklakás már nem szerepel a hagyatéki leltárban.

ObudaFan # 2013.10.01. 07:33

Jár a hagyaték után is és az elajándékozott lakás után is.

capucino72@freemail.hu # 2013.10.01. 09:02

Köszönöm megtisztelő válaszát!
Az előző levelemhez kapcsolódóan,kérdésem az lenne,hogy az e hónap végére kitűzött újbóli hagyatéki tárgyalás amit én kezdeményeztem,az elajándékozott ingatlan, ami nem szerepelt a hagyatéki leltárban erre tartott kötelesrész igényemet ott kell bejelentenem a közjegyzőnél,vagy egy külön bírósági eljárás keretében.Az Ön eddigi gyakorlata szerint milyen időtartam az,hogy a kötelesrészemhez pénz formájában hozzájussak.
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát és segítségét.

ObudaFan # 2013.10.03. 22:03

Elő lehet terjeszteni, de ha nem lesz megállapodás, akkor a kötelesrészi igényt egészében polgári perben lehet érvényesíteni.

Tottia # 2013.10.10. 22:27

Azt mondta egy ügyvéd, hogy mostanában változott a köteles rész mértéke. Igaz ez?

Én úgy tudom, hogy például egy egyedülálló ember 2 gyerekét nem tudja kizárni az örökségből a köteles rész mértékéig, aminek mértéke a normál esetnek a fele.
1/2-ed, 1/2-ed helyett, 1/4-ed, 1/4-ed rész.

ObudaFan # 2013.10.11. 05:32

Március 15-től fog változni annyiban, hogy nem a törvényes örökrész fele lesz, hanem a harmada.

Kincsike # 2013.10.20. 10:33

Tisztelt Szakértők!

Adott egy ingatlan amelynek 1/2 részben édesapám, 1/2 részben apai nagymamám volt a tulajdonosa.

Édesapám halála után testvéremmel egyenlő arányban örököltük meg az 1/2 tulajdoni illetőséget, így most 1/4-1/4 részben vagyunk tulajdonosok.

Apai nagymamám végrendeletet hagyott hátra, amelyben valamennyi fellelhető ingatlanát (a kérdéses ingatlan 1/2 része) és minden ingó vagyonát testvérére hagyott.

A kérdésem, hogy jár-e a kötelesrész nagymamám 1/2 tulajdoni illetőségű ingatlanrésze után?

Köszönöm megtisztelő válaszukat!

ObudaFan # 2013.10.20. 10:44

Igen.

Kincsike # 2013.10.20. 13:56

Köszönöm a válaszát!

Már csak annyi kérdésem lenne, hogy a közjegyző a hagyatéki eljárás során erről miért nem ejtett egy szót sem? Nem kellett volna felhívni erre a figyelmet?

Köszönettel!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.20. 16:21

Összekevered a hagyatéki eljárásban eljáró közjegyzőt az általad megbízott ügyvéddel.

leslie22 # 2013.10.20. 17:20

Jó estét mindenkinek!
Szeretnék tanácsot kérni a következő esetben:
Édesanyám halála után rám szállt az ő anyai öröksége ami egy telek rész Kerepesen.Anyunak van egy öccse is, így ő is örökös. Nagypapám már szintén nem él,csak a nagymamám. (Kettejük nevén volt a telek.) A nagymamám örökjoga
így 50% a fia 25% és anyu után én 25%-ban részesülök.Sajnos a nagymamámmal nincs jó kapcsolatom mostanában, ezért ő
odaajándékozta a részét a fiának, övé a haszonélvezeti jog.Erről a héten kaptam meg a Földhivataltól a határozatot. Az volna a kérdésem,hogy a köteles rész az jár-e, és ha igen
akkor mikor tudom azt érvényesíteni?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.20. 17:27

Köteles részi igényről nem beszélhetünk addig, amíg az örökhagyó él.

Kincsike # 2013.10.20. 17:51

Nem kevertem össze a közjegyzőt az ügyvéddel, csak az ember esetleg elvárná, hogy aki munkájából kifolyólag jártas ezen a területen, legalább jogi felvilágosításban részesítse a laikust!

De ezek szerint csak Én gondolom így, elnézést kérek!

leslie22 # 2013.10.20. 18:59

Köszönöm a választ! És a nyagymamám halála után,hogyan lehet a köteles rész követelésemet érvényesíteni, peres úton? És lehet bármilyen kizáró tényező esetleg, ami miatt nem a javamra dönt a bíróság?

ObudaFan # 2013.10.21. 09:00

Peres úton. Abban, amit írtál, nincs. Egy érvényes kitagadás lehetne ilyen ok, vagy ha az ajándékozást követően több, mint 15 évet él az örökhagyó.

leslie22 # 2013.10.21. 21:56

Köszönöm a választ Obudafan! Az érvényes kitagadás mit takar?

leslie22 # 2013.10.21. 23:17

Köszönöm,már utána néztem.

szisz22 # 2013.10.28. 14:02

Érdeklődnék, öröklési résszel kapcsolatosan. Megvolt a tárgyalás megérkezett a határozat a köteles rész kifizetéséről, de az illető nem tudott fizetni az adott határidőig. Mi ilyenkor a teendő, mi fog történni, hogyan tudják behajtani a járó részt?

Köszönöm segítséget.

Szilvi

Kovács_Béla_Sándor # 2013.10.28. 15:49

Milyen határozat?

ObudaFan # 2013.10.28. 17:15

Gondolom, jogerős bírósági ítélet. Ha igen, akkor az elsőfokú bíróságtól kell végrehajtást kérni. (Ha mégsem az, akkor mindegy is, mi van bármilyen más határozatban, pert kell indítani.)

szisz22 # 2013.10.28. 17:21

Igen a közjegyző előtti határozat,amely magába foglalja a fizetési határidőt. Mit kell érteni a per és a végrehajtás alatt, Hogyan hajtható be az összeg, ha egyáltalán nem tud fizetni, törlesztéssel? Érdemes ügyvédet fogadni, vagy ha benne volt dátum akkor mindegy is mert máshogy már ugye nem lehet megegyezni nemfizetés esetén?

Köszönöm

Emesi # 2013.11.14. 14:56

Tudnátok tájékoztatást írni arról röviden, érthetően, hogy örökléskor mi is az a köteles rész?

pazs # 2013.11.14. 15:04

Hogyne. Az elhunyt leszármazója, szülője vagy az özvegye akkor is megkapja a neki járó örökség felét (2014. március 15. után a harmadát), ha egyébként nem ő örököl (vagy ennél kevesebbet), például azért, mert a végrendeletből kihagyták vagy azért, mert nincs hagyaték, mert az elhunyt elajándékozta mindenét. Ez utóbbi esetben csak a halálát megelőző 15 évben (2014. március 15. után a megelőző 10 évben) bárkinek ingyenesen juttatott dolgok játszanak.

Nagyjából.

Emesi # 2013.11.14. 15:37

Tehát ha nagymamám tartási szerződést köt valakivel vagy végrendelkezik, mert másnak akarja adni az örökséget, akkor a felére így is úgy is mi vagyunk a jogosultak, tehát azt akkor is megkapom? És erről a köteles részről le lehet mondani?

Emesi # 2013.11.14. 15:40

És ha jól értem, akkor bármit, amit az elmúlt 15 évben az elhunyt elajándékozott, akkor annak a felét visszakapom?