köteles rész


Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.09. 12:06

Tulajdonképpen mi a kérdésed? Miből kérnél köteles részt?

ObudaFan # 2014.05.09. 12:43

rackerti

Most ezt nem egészen értem, hogy te nem tudod, hogy írtál-e megajándékozottként alá ajándékozási szerződést vagy sem? Mindenesetre ebben az esetben a földhivatalban meg tudod nézni, hogy ki az ingatlan tulajdonosa. Ha az egészet az öcsédnek ajándékozta, akkor kötelesrészi igényed lehet, kivéve, ha az ajándékozást követően még 15 (vagy most az új Ptk. hatálya miatti bizonytalanság miatt lehet, hogy csak 10) évig él az örökhagyó.

rackerti # 2014.05.09. 16:01

ObudaFan

Természetesen én nem írtam alá ajándékozási szerződést, de ezt már a kérdésem felvetésekor leírtam, hiszen az megajándékozott az öcsém volt, neki ajándékozta édesapám az ő részét!
Én csak a földhivatalból kaptam a tulajdoni lapot, hogy az öcsém az ingatlanok apai részének a tulajdonosa, addig nem is tudtam a dolgokról.
Gondolom a köteles részt akkor lehet csak érvényesíteni, ha az ajándékozó elhunyt?
Köszönöm a választ, sokat segítettél.

ObudaFan # 2014.05.10. 13:28

Gondolom a köteles részt akkor lehet csak érvényesíteni, ha az ajándékozó elhunyt?

Igen.

Laciapa # 2014.05.11. 15:09
Tisztelt Uram! Feleségem édesapja 2014 februárban elhunyt. Két gyermek van akik örökölnének:a feleségem és a bátyja. Egy hete voltunk a hagyatéki tárgyaláson ahol bátyó olyan végrendeletet mutatott be amelyben az apjuk minden ingó és ingatlan vagyonát a fiára hagyja. Ez még rendben is lenne-de van egy olyan mondat: "M..... nevű gyermekemet életében köteles rész
  • előző? elérő?-- juttatásban részesítettem."
A kérdőjeles szó nem igazán olvasható. Persze ez nem igaz, szerintem ezt a fia sugallatára írta be az öreg, amúgy is ők diktálták neki az egészet. Ennek alapján mit tehetünk hogy feleségem a köteles részt megkapja? Köszönöm válaszát Laciapa
rackerti # 2014.05.11. 20:41

Köszönöm a segítséget!

lajcsó # 2014.05.12. 07:05

"mit tehetünk hogy feleségem a köteles részt megkapja?"
Hogyan döntött a közjegyző? Ha az apósod nem tagadta ki a feleséget, akkor jogosult kötelesrészre.

ObudaFan # 2014.05.12. 07:17

Laciapa

Ha hajlandó fizetni a végrendeleti örökös, akkor semmit. Ha nem, akkor polgári pert kell indítani ellene.

Eurika1969 # 2014.05.12. 14:20

Ide kellett volna kérdésem intéznem, ami így hangzik: Leszármazók végrendelet hiányában tarthatnak igényt kötelesrészre?
(Apám januárban elhunyt, halála hetén özvegyének utalta szinte összes vagyonát, kb. 10 milliót. Most volt a hagyatéki tárgyalás, bankszámla egyenlege pont annyi, amennyi a temetés költsége volt, amire természetesen az özvegy igényt tart. Így mi semmit sem örököltünk a nővéremmel. Végrendeletet nem hagyott hágyra)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.12. 14:25

A köteles részről nem a közjegyző rendelkezik - legfeljebb jegyzőkönyvbe veszi az ilyen igényt. Az ő dolga a hagyaték átadása, a hagyatékba meg az tartozik bele, ami az örökhagyó halálakor a tulajdonában áll. Ha azt a 10 milliót az örökhagyó még életében odaajándékozta valakinek, akkor a halálakor már nem volt a tulajdonában. Más kérdés, hogy a hagyatéki eljárásban ezt nem biztos, hogy sikeresen lehet érvényesíteni - úgy biztosan nem, ha a jogi képviselőd a hagyatéki tárgyalásra el se megy.

De mindezt különböző formában már jó néhányszor elmondtuk neked.

ObudaFan # 2014.05.12. 14:26

Ha nem volt erre valamilyen visszterhes jogcím - amit az özvegynek kellene bizonyítania - akkor jár a kötelesrész.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.12. 14:28

Bocsánat, a "más kérdés" után kimaradt: hogy szerintem ez az összeg akkor is az örökhagyó tulajdona maradt, ha történetesen átutalta a közös vagyont kezelő bankszámlára. Akkor is, ha...
És innen jön az, hogy "ezt nem biztos"

Eurika1969 # 2014.05.12. 14:42

Kovács_Béla_Sándor és ObudaFan: igen, tudom, hogy ez már lerágott csont. Én a mai napig perbe mentem volna a kötelesrészért, amíg nem hallom ezt az infot a közjegyzőtől. Tudom, hogy a közjegyző csak az örökhagyó nevén levő dolgokról rendelkezhet. Tanácsért mentem hozzá, hogy hogyan lehetne minél hatékonyabban egyezséget kötni az özveggyel. Ekkor érveltem, hogy "mert ha perre kerül a sor és követeljük a kötelesrészünket..." Erre mondta ő, hogy milyen kötelesrészt, mikor az elhunytnak nem volt végrendelete. Ekkor teljesen meghökkentem, ezért lovagolok megint a témán. Most olvasgatok a neten, és mindenhol az van, hogy a kötelesrész lényege, hogy végrendelettel sem foszhatja meg az örökhagyó a gyerekeit az örökségtől.
Kovács_Béla_Sándor: az apám nem a közös számlájukra (nem is volt) utalta a 10 milliót, hanem az özvegy saját különszámlájára.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.12. 16:16

Ne vegyél rá mérget, hogy az az özvegy "saját külön számlája".
Neked valóban szükséged van egy ügyvédre, de nem olyanra, aki ott sincs.

Eurika1969 # 2014.05.12. 18:03

Tudom.... megint keresni ügyvédet, megint meghallgatni egy ötödik verziót, mire találok egy értelmeset, csak a keresésre elmegy egy kisebb vagyon...

margit75 # 2014.05.16. 11:41

Sziasztok! Azt szeretném kérdezni hogy egy lakás, autó és bankszámlánál mi a köteles rész egy gyereknek?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.16. 12:03

A harmada annak, amit törvényesen örökölne.

margit75 # 2014.05.16. 17:09

A köteles rész akkor van, ha kitiltja az öröklésből?Vagy mikor van a köteles rész?

ObudaFan # 2014.05.17. 07:10

Ha végrendelet, illetve ajándékozás hiányában örökölne, de végrendelet, vagy ajándékozás miatt nem örököl.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.05.17. 08:12

Vagy kevesebbet örököl, mint a köteles része értéke.

margit75 # 2014.05.18. 04:23

Tehát ha elhalálozik az anyósom a gyereke örökli a lakást a férje haszonélvezetével, mivel az házasság előtti vagyona volt. A többi vagyonnál autó illetve bankszámla felesben örököl a fia az özvegyel? Mivel külön bankszámlán vannak az bizonyítható hogy mennyi pénze volt anyósomnak a házasságkötéskor, az is külön vagyon?

ObudaFan # 2014.05.18. 09:28

Ennek a kötelesrészhez semmi köze.

Ha a lakás a különvagyona az örökhagyónak, akkor azt egészében örökli a gyermek, az özvegy haszonélvezetével. A többi vagyontárgy esetén is előbb azt kell megnézni, hogy abból mennyi az örökhagyóé, közös vagyon-e. Ami az örökhagyóé, az a hagyaték része és azt fogja felesben örökölni az özvegy és a gyermek.

Lili54 # 2014.07.20. 16:48

Segítséget szeretnék kérni,öt éve özvegy vagyok,rokkantnyugdíjas.3 gyermekem közül a fiam meghalt,itt két unokám van.Két lányom közöl a kisebbik él velem, neki még nincs családja.Fiam míg élt támogatott anyagilag, az unokák nagyon jó körülmények közt élnek, itt nincs is gond,mivel kisebbik lányomat szeretném egyedül örökösömnek tenni.Nagyobbik lányom viselkedése miatt rá nem szeretnék hagyni semmit.Nem látogat, a gyerekeket tiltja tőlem,betegségemmel nem törődik/rákkal műtöttek/.Férjem halála után nagyobb összegeket kért kölcsön, 1 millió felett összesen azóta egy fillért nem adott meg.Persze papír nincs róla,megbíztam benne .aztán megváltozott a viselkedése.A köteles részt se szeretném, ha megkapná..Kisebbik lányom gondoskodik rólam, mit tudnék tenni hogy csak ő örököljön és megtámadhatatlan legyen..Kisebbik lányomnak más rokona nincs,senkire se számíthat, apja, testvére ,nagyszülők meghaltak.A segítséget előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.07.21. 18:17

Kitagadáshoz ez szerintem kevés lesz.

pogacseva # 2014.07.22. 17:20

Szeretnék feltenni egy számomra nagyon fontos kérdést.
Nagyapám még életében ajándékozási szerződéssel nekem ajándékozta a nevén vezetett 6/12-ed tulajdonú ingatlan illetőségét és az összes ingóságát.
Nagyapám ez év februárjában meghalt és mivel nem örökségről volt szó,így nincs hagyaték.
Mivel ez nem hagyaték nem készült értékbecslés és leltár.
Apám azt nem akarja elfogadni és kötelesrész iránti igénnyel akar bírósághoz fordulni.
Van e ilyen esetben is kötelesrész?
Ha igen,akkor milyen mértékű?