házaspár második lakás


takacs j # 2019.10.13. 18:38

Ha egy házaspár egyik felének van két lakása,(házasság előtt) abból az egyiket házasságkötéskor eladják, s a másik fél hozzáad fele annyit, s az új közös ingatlan tulajdonjogát így 1/3 2/3 arányban jegyzik be, úgy tudom, 10 év házasság után 50-50% tulajdonjog aránnyá változik, ha nincs házassági szerződés. A kérdésem az a másik lakás is 50-50% tulajdonjoggá változik 10 év házasság után (a korábbi 100-rol, mert annyi volt mert jogilag nem nyúltak hozzá, vagy ez csak arra az ingatlanra vonatkozik, amiben laknak. Esetleg a további vagyon is mind mind közössé válik? ha pl. autó is volt tulajdonban (ami igy esetleg értékes OT autóvá vált sok év után nem pedig nullára amortizálódott, s egyéb vagyon) Minden feleződik vagy vannak korlátok?

ObudaFan # 2019.11.01. 12:58

úgy tudom, 10 év házasság után 50-50% tulajdonjog aránnyá változik, ha nincs házassági szerződés.

Rosszul tudod, nem változik. Nincs ilyen szabály.

ruggiero # 2019.11.25. 19:19

Kedves Fórumozók!

Házastársi közös tulajdonú - de nem egyértelműen házastársi közös lakással kapcsolatban kérem a segítségeteket. Házastársi közös lakásnak az a lakás minősül, amelyben a házastársak az életközösség megszűnésekor együtt laktak. (Ptk. 4:76 § kommentárja). Nekem és házastársamnak kb. 6 hónap 3. személy tulajdonát képező lakásban történő együttésélést követően sikerült vennünk egy lakást, de mielőtt teljesen beköltöztem volna (hivatalos, eladóktól történő, jkv. melletti átvétel után 6 napot aludtunk csak benn együtt), kiderült, hogy házastársam csalárd (finoman fogalmaztam) szándékú, és mielőtt az én holmijaim is bekerültek volna az új lakásba, azelőtt konfliktust generált. Egyik este nem engedett be a lakásba, mikor hazamentem, rendőrt hívott rám, távoltartási eljárást és birtokvédelmet kezdeményezett és természetesen vesztett is el... Most bontóperben nekem a későbbiek miatt az a kedvezőbb, ha én is azt állítom, amit a házastársam a távoltartási eljárásban és a jegyző előtt, hogy nem laktunk ott együtt? Csak azért, mert akkor a lakás használata csak a bontóperben lesz rendezve.. Nekem ez azért lenne kedvező, mert a lakást (írásba foglaltan!) önként és a visszatérés szándéka nélkül elhagyta a házastársam, a közös képviselő is lenyilatkozta, hogy üres a lakás (hibaelhárítás miatt ment be a közös képv.). Így nem kapna birtokvédelmit, ha birtokba venném a lakást... Mi a legjobb megoldás? Nem bosszút állni akarok, hanem nyugalmat.. Egyezségre nem hajlandó...Vagy állítsam azt, hogy az utolsó közös lakás az új lakás volt?


don