Bíróság általi elmeorvosi vizsgálat indítványozása?


Majordomus # 2022.10.06. 19:37

De gondolom az örököse azért akarsz lenni nem?

drbjozsef # 2022.10.06. 13:49

Youtuber,

Tehát ha jól értelek : azért akarod cselekvőképtelennek nyilvánítai, hogy bedugd egy otthonba, bár nem te akarsz a gondnoka lenni, csak a felelősséget akarod letolni magadról, nehogy elővegyenek, mert neki valami baja lesz.

Szerintem simán el vagy tévedve.

A rokontartás az nem csak úgy megy, hogy majd jön valaki, és bevasalják rajtad, vagy épp vasra vernek, mert nem ápoltad az amúgy sose látott rokont.

Azt nem is értem, hogy ha nem te akarsz a gondnoka lenni, akkor hogy képzeled, hogy neked közöd lenne ahhoz, hol lakik, és milyen otthona kerül, vagy nem kerül.

Ha pert indítasz, és cselekvőképtelenné nyilvánítanák, akkor te leszel a gondnoka, és onnantól pont a tied lesz minden felelősség, az intézkedési, és az anyagi is. A mostanival ellentétben.

Túlliheged ezt a dolgot. Indított már pert valaki ellened rokontartás miatt?

Youtuber # 2022.10.06. 10:35

"Ha nem áll rendelkezésedre, akkor hivatkozz arra, hogy az alperesnek megvan, hívd fel, hogy bocsássa a bíróság rendelkezésére. "
Ennek a fickónak nincs meg semmije sem. Sosem őrzött meg semmit sem. Szóval ha azt mondja hivatalos megkeresésre ,hogy nincs meg, még kivételes esetben nem is hazudik. Viszont a felhőben megvannak az adatok, csak ahhoz hozzá kell férni! Nincs ügyfélkapuja - velem ellentétben - de a háziorvosa csak le tudja kérni.

Youtuber # 2022.10.06. 10:23

Hivatalosan gondokság alá szeretném helyeztetni, mert magáról nem képes gondoskodni, én meg 36 km-re lakom tőle. Az egésznek az alapja: Btk. 167. § Gondozási kötelezettség elmulasztásáról szóló törvény. Tehát mivel elutasít mindent, így nem lehet segíteni neki még elméletben sem. Ha meghal, akkor engem támadhatnak, mert hiába rossz a viszonyunk sajnos biológiai értelemben az apám, és a törvény szerint gondoskodnom kell róla. Intézményesíteni akarom, magyarán bejuttatni egy bentlakásos otthonba, legyen neki egy gondnoka, és rajtam többet felelősség ne... legalábbis olyan értelemben, hogy meghal, megtalálják x nap múlva, majd engem vegzálnak, hogy hol voltam... hol lettem volna? A saját lakásomban 36 kilométerre, és a saját életemet éltem. Ha nem lenne ez a törvény nekem mindegy lenne, hogy mit csinál, mindenki olyan önpusztító életet él amilyet akar, a veséjét már szétitta, alkoholista, de ez az ő baja. Az én bajom az, hogy a Btk 167 .§ nem tesz kitételt, hogy mikor mentesülök alóla... pl akkor ha nem akar bemenni intézetbe ... nekem valami hivatalos papír kellene, hogy én jeleztem a bíróságon, a bíróság ez alapján vagy rendel ki egy szakértőt, aki majd apámat berendeli - ha nem jelenik meg, akkor gondolom már az ő felelőssége, vagy elővezetik -aztán vagy részleges, vagy teljes gondokság. A gondnok nem én akarok lenni! Gondolom a szakértő bekéri az összes dokumentumát, ha meglátja, hogy a kezét sem tudja mozgatni, hogy alig kommunikál (ezt egyébként a szomszédok is megjegyezték, hogy velük sem áll szóba igazán), egyedül él, akkor csak lép valamit... nekem az is jó, ha azt mondja a bíróság, hogy mivel majdnem 40 kilométerre élek, ezért nem várható el, hogy napi felügyelettel láthassam el... Az anyukámat már magamhoz vettem. Egyrészt itt nem férne el 35 nm-es lakásban. Másrészt anyám és apám elváltak, tehát nem is lenne kivitelezhető, harmadrészt meg nem is jönne.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.10.06. 10:00

Vidd magaddal az orvosi dokumentációt. Ha nem áll rendelkezésedre, akkor hivatkozz arra, hogy az alperesnek megvan, hívd fel, hogy bocsássa a bíróság rendelkezésére. Nem ártana valami igazolás ahhoz, hogy jogosult vagy a gondnoksági per megindítására, a legjobb egy születési anyakönyvi kivonat lenne.

De ha nem korlátozott a belátási képessége, akkor milyen pert akarsz indítani egyáltalán?

Youtuber # 2022.10.06. 08:43

Üdv.

Felhívtam még szeptemberben a bíróságot, és októberre (egy hét múlva lesz esedékes majdnem) kaptam időpontot.
Az apám állapota egyre jobban romlik. A szomszédok is jelezték, hogy már nem képes önmagát ellátni megfelelően. Magától nem megy sehova, nem látja be a reménytelen helyzetét. Az egyik kezét nem tudja használni, és a másikat is csak részlegesen. A kórházból kiengedték egy Transient ischemic attack (TIA) -ot követő két hét múlva, azzal, hogy önellátó. A zárójelentését nekem nem mutatja meg, mivel nem vagyunk igazán jóban. Anyámnak sem mutatja meg. Tehát a bíróságra van időpontom, és ott el fogom mondani, hogy, súlyos, életveszélyes Transient ischemic attack (TIA) miatt került kórházba, a katasztrófavédelem verte rá az ajtót, ennek hivatalos helyeken nyoma van: mint Katasztrófavédelem, rendőrség, kórház, mentők, polgármesteri hivatal. Viszont nekünk csak a polgármesteri hivatal jegyzője általi jegyzőkönyv áll a rendelkezésünkre. Elvileg szellemileg még nem fogyatékos (bár azon sem lepődnék meg, ha lenne némi retardáció a dologban), a szomszédok szerint már az edényeit is képtelen elmosni. Van egy hangfelvétel is, amelyen kijelenti, hogy nem hajlandó intézményesítésnek alávetni magát.

A kérdésem az, hogy ennyivel felvértezve kell e még valami előkészület mielőtt a bíróságon megjelenek?

Youtuber # 2022.10.06. 08:42

Üdv.

Felhívtam még szeptemberben a bíróságot, és októberre (egy hét múlva lesz esedékes majdnem) kaptam időpontot.
Az apám állapota egyre jobban romlik. A szomszédok is jelezték, hogy már nem képes önmagát ellátni megfelelően. Magától nem megy sehova, nem látja be a reménytelen helyzetét. Az egyik kezét nem tudja használni, és a másikat is csak részlegesen. A kórházból kiengedték egy Transient ischemic attack (TIA) -ot követő két hét múlva, azzal, hogy önellátó. A zárójelentését nekem nem mutatja meg, mivel nem vagyunk igazán jóban. Anyámnak sem mutatja meg. Tehát a bíróságra van időpontom, és ott el fogom mondani, hogy, súlyos, életveszélyes Transient ischemic attack (TIA) miatt került kórházba, a katasztrófavédelem verte rá az ajtót, ennek hivatalos helyeken nyoma van: mint Katasztrófavédelem, rendőrség, kórház, mentők, polgármesteri hivatal. Viszont nekünk csak a polgármesteri hivatal jegyzője általi jegyzőkönyv áll a rendelkezésünkre. Elvileg szellemileg még nem fogyatékos (bár azon sem lepődnék meg, ha lenne némi retardáció a dologban), a szomszédok szerint már az edényeit is képtelen elmosni. Van egy hangfelvétel is, amelyen kijelenti, hogy nem hajlandó intézményesítésnek alávetni magát.

A kérdésem az, hogy ennyivel felvértezve kell e még valami előkészület mielőtt a bíróságon megjelenek (anyum is jön) ?

Majordomus # 2022.08.14. 18:40

Szakértői felülvizsgálattal kezdődik.

Youtuber # 2022.08.14. 18:32

Köszi a választ drbjozsef, talán a háziorvos arra gondolt, hogy abban az esetben, hogy ott klinikailag alátámasztott bipoláriszavar is volt.

Majordomus # 2022.08.13. 19:40

Ha nincs más közelebb lakó rokon...

drbjozsef # 2022.08.13. 18:28

a bíróságon az elmeállapotát megkérdőjelezhetem, és akkor a bíróság elrendelheti a kötelező vizsgálatot.

Szerintem ezt nem pont így mondhatta.
Csak megkérdőjeleznéd, és akkor csak vizsgálgatják? Miért tennének ilyet, és minek.

Ha szerinted a belátása annyira csökkent, a saját életvitelére nem alkalmas, ügyei igénylik, hogy felügyelve legyen, akkor bíróságon leher kérni a gondokság alá helyezést, akár csak részlegesen, bizonyos ügyek tekintetében. Ilyenkor a bíró nyilván nem ránézésre dönt, hanem szakértő állapítja meg, hogy tényleg fennáll-e a cselekvőképtelenség, és ha igen, akkor rendel mellé gondnokot. Például téged.

Youtuber # 2022.08.12. 15:46

Üdv.

Úgy egy évvel ezelőtt mondta nekem egy háziorvos az anyámmal kapcsolatban, hogy bármikor a bíróságon az elmeállapotát megkérdőjelezhetem, és akkor a bíróság elrendelheti a kötelező vizsgálatot.

Nos az apámat ma engedték haza a tőlem 36 kilométerre lévő otthonába, miután elborult. Törvény általi kötelezettségem róla gondoskodni. Viszont ő nem akarja magát intézményesítettetni, én meg gondoskodni szeretnék róla, hogy intézményesített keretek között legyen ellátva.
A vizsgálat célja az lenne, hogy képes e ellátni magát vagy sem. Milyenek a kognitív képességei stb...
A kérdés az, hogy mi ennek a jogi menete? Sajnos az idegosztályról nem helyezték át a pszichiátriára, így jutott eszünkbe, hogy bíróságnál elindítani ezt a folyamatot... Van erre mód, vagy csak akkor ha totál elborult közveszélyes elméről van szó?