Fórum ingatlanügyek régebbi elöl     új hozzászólás


Társasházak jogásza!

MajorDomus # e-mail 2020.10.04. 18:54

Azétt kiváncsi lennék,hogy fogja elkésziteni és feltölteni a földhivatal honlapjára januártól az egyszerűsitett mérleget és eredménylevezetést?!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.10.03. 17:17
Anonim_kerdezo # e-mail 2020.10.03. 15:35

Az ilyen formában működőt arra értettem, hogy nem lakásszövetkezet, nem hivatásos a közös képviselő hanem az egyik lakó. Tehát hogy az ilyen közös képviselőt is be kell e jegyeztetni?
Köszönöm az eddigieket.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.10.03. 14:53
  1. Nem.
  2. Mi az, hogy "ilyen formában működő"?

www.kbs-ugyved.hu

Anonim_kerdezo # e-mail 2020.10.03. 14:38

Tisztelt Szakértők!
Az alábbiakban kérném segítségüket.
1.Adott egy 4 lakásos társasház, ahol a közös képviselő mindig az egyik lakó,évente,kétévente váltva. A most megbízni kívánt lakó nem vállalja a tisztséget. Ilyen estben kölezehető e, hogy akaratán kívül mégis átadják neki.
2. A társasházi törvény 2021.01.01-i módosítása, mely szerint a a közös képviselői tisztség keletkezésének tényét az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyeztetni, az vonatkozik e az ilyen formában működő társasházra is?
Köszönöm segítségüket!

MajorDomus # e-mail 2020.10.01. 19:05

A földszintiek úgysem szavazzák meg.

Poppy Meldrum # e-mail 2020.09.30. 16:32

Nagyon szépen köszönöm a választ, gondoltam, hogy túlgondoltam.

MajorDomus # e-mail 2020.09.30. 16:16

Nem.
drb...nek igaza van.
Ha az eddigi kötélhágcsót csréled liftre,az korszerűsités.
Itt viszont olyan beruházásról van szó,ami a társasházban addig nem létezett!
Egy új épületberendezés létesül,ami megváltoztatja az Alaitó Okiratnak a közös tulajdon felsorolását tartalmazó fejezetét.
.
Tehát 100 %

Poppy Meldrum # e-mail 2020.09.30. 15:57

Kedves József!

Köszönöm a választ!
Kicsit elbizonytalanodtam, mert úgy látom, hogy a lift kiépítése a korszerűsítés fogalmába is beleérthető.
A Tht.56. § 2.3.3. pontjában a korszerűsítés,mint a felújítás egy altípusának fogalma szerepel. Ezt a pontot a lakásszövetkezetekről szóló 2004. évi CXV. törvény, valamint a társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvény módosításáról szóló 2011. évi LXXVI. törvény módosította. A 2011. évi LXXVI. törvény iromány állapotához elérhető részletes indokolásban az szerepel, hogy a korszerűsítés fogalma a többgyermekes családok lakáscélú kölcsöneinek állami támogatásáról szóló 34/2009. (VI. 23.) Korm. rendelet 1. § 8. pontja mellet a az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet 1. számú melléklet fogalommeghatározások 47. pontján alapul, amely így szól: "Korszerűsítés: meglévő építmény, építményrész, önálló rendeltetési egység, helyiség rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmasságának javítása, használati értékének, teljesítőképességének, üzembiztonságának növelése érdekében végzett építési-szerelési munka".
Ezek alapján a felvonó létesítése beletartozik a korszerűsítés fogalmába?

Elnézést, hogy nem egyben tettem fel kérdéseimet. Valószínűleg csak én gondoltam túl.
Köszönöm szépen!

drbjozsef #   2020.09.30. 15:27

Poppy Meldrum

Tht. 56.§ 3. Rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadások: az állagvédelmet meghaladó, a fenntartás (az üzemeltetés, a karbantartás és a felújítás) körébe nem tartozó olyan munkálattal összefüggő kiadások, amelyek az alapító okirat szerint közös tulajdonban lévő épület, épületrész bővítésével, átalakításával vagy közös tulajdonba kerülő új épület, épületrész, illetőleg épületberendezés létesítésével járnak.

Szerintem eléggé az.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Poppy Meldrum # e-mail 2020.09.30. 14:43

Tisztelt Szakértők!

Keresgéltem a korábbi bejegyzések között, de első körben nem találtam választ a kérdésemre sem a "lift" sem a "felvonó" keresőszavakkal, de elnézést kérek, ha csak én nem találtam meg.

Társasházunk közgyűlésén felmerült, hogy liftet építsünk a házba. Az lenne a kérdésem, hogy a beruházás megszavazásához egyhangú döntés szükséges-e (vagyis a lift építése a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadásnak minősül-e).

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

drbjozsef #   2020.09.23. 20:16

Nem következik.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

MajorDomus # e-mail 2020.09.23. 17:40

Azért Paks2 még nem a magántulajdomod,de a saját társasházad viszont igen.

MajorDomus # e-mail 2020.09.23. 17:38

A szövegkörnyezetből következik.

drbjozsef #   2020.09.22. 21:33

Ez eddig nagy kerek nulla.

A 47. és 48.§ nem erről szól.

Hol írja, hogy KELL?

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

MajorDomus # e-mail 2020.09.22. 20:47

drb...

A meghívóhoz mellékelni kell a szavazásra előterjesztett napirendre vonatkozó írásos - különösen az éves költségvetésről és elszámolásról e törvény 47-48. §-a alapján elkészített - előterjesztéseket
.
Szerinted hogy terjeszti elő a napirendi pontot és küldi meg minden tulajnak 8 nappal korábban ha nem neki adják le a pályázatokat?
.
Egyébként ez a gyakorlatban úgy működik: a képviselő begyűjti a pályázatokat,az Szb kiválasztja a 3 legjobbat s őket hivják meg a közgyűlésre.
Ezt a 3 pályázatot kapják meg a tulajok .

drbjozsef #   2020.09.22. 20:45

Én se tekinthetek be Paks2 szerződéseibe, pedig szeretnék. Az állam-állampolgár viszony nem egy társasház-tulajdonos viszony?

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

MajorDomus # e-mail 2020.09.22. 20:38

forintos
.
Elviekben én is drb...álláspontjával értenék egyet,de a gyakorlatban Kbs-nek van igaza.
.
A Kúria állásfoglalása szerint a társasház valanennyi irata és dokumentációja a tulajdonosok tulajdona és ezért értelemszerűen megtekinthetik a saját tulajdonukat képező az ő nevükben kötött szerződéseket.
.
Tehát a kérdésedre a válasz: nem.

MajorDomus # e-mail 2020.09.22. 20:31

Felszólitod,birtokvédelmet kérsz ellene,ha nagyon súlyos a helyzet fotókkal,tanukkal,műszaki szakvéleménnyel dokumentálod,majd megcsináltatod és a költségeket behajtod rajta.

Szics # e-mail 2020.09.22. 17:55

Tisztelt Fórumozók!

Tudom nem ebbe a kategóriába tartozik a problémám. Én egy sorház egyik lakásában lakom. Az enyém és a mögöttem levő lakás egy tető alatt volt. A mögöttem lakó elbontotta a közös tetőt a saját részén, már több mint 2 éve. Azt mondta, hogy újat tetet fel. A tűzfalat felőlem OSB lappal oldotta meg.A tető a mainapig nem készült el és szerintem már nem is fog. Ezek a lakások termésköböl épültek. Mivel a szomszédnál nem megoldott a csapadékvíz elvezetés ezért a falak süllyednek és vizesednek. Mit tehetek annak érdekében, hogy a szomszédtól ne szivárogjon át hozzám a beázásból származó víz?

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.09.22. 16:04

Nem értek egyet. Nagyon nem.

www.kbs-ugyved.hu

drbjozsef #   2020.09.22. 12:57

forintos,

Igen, megtagadhatja. A Tht. szerint a "mezei" tulajdonostárs a közgyűlési jegyzőkönyvbe és a határozatok könyvébe tekinthet be, és kérhet róla másolatot (Tht. 39.§(3) és 45.§(2)).

Másba nem.

Viszont pontosan ezért van a számvizsgáló bizottság: bármikor ellenőrizheti a kk működését. (Tht. 51.§).

Bár ha nem zaklató jellegű, vagy visszaélés-szerű az igény (hetente többször mindenbe beleokoskodni), akkor az együttműködés alapján megteheti persze.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

forintos # e-mail 2020.09.22. 12:08

Kedves Szakértők!

Van-e joga egy társasházi tulajdonosnak betekinteni a társasház és a közös képviselet között megkötött
közös képviseleti Megbízási szerződésbe, valamint a gondnoki szerződésbe?

Megtagadhatja-e a betekintést a közös képviselet?

A válaszokat előre is köszönöm.

drbjozsef #   2020.09.19. 21:19

Érdemes a szavakat kontextusukban értelmezni.

Azt írtam : "akár".

Nyilván tudja mik a szabályok. Az akár arra vonatkozik, ha a lemondott kk megsértődik, van rá lehetőség, hogy HA szükséges, nélküle is összehívják.

Azt írtam : " nem kötelesek".

Te azt írod, neki "kell" leadni. Szerintem nem kell, semmiképpen sem. De szívesen veszem ha kijavítod a hibámat : megtennéd, hogy meghivatkozod melyik paragrafus írja elő azt, hogy "kell" ?

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

MajorDomus # e-mail 2020.09.19. 19:55

Nem egészen.
Az első 2 pont stimmel.
3.pont.
A közgyűlést csak a hivatalban lévő közös képviselő hivhatja össze. Márpedig 90 napig ez az ügyvivő közös képviselő.
.
A közgyűlés összehívását a tulajdonosoknak kell kezdeményzezniük az ügyvivő közös képviselő felé,a napirend megjelölésével(leginkább persze az új képviselő megválasztása).
.
Természetes,hogy a még hivatalban lévő képviselőnek kell leadni a pályázatokat,hiszen ő ezeket összesítí és megküldi minden tulajdonosnak 8 nappal korábban.
.
Manapság már nem úgy választanak közös képviselőt a társasházak,hogy eljön 6 jelölt,s megválasztják azt aki a legkevesebbet kéri dijazásként.